PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεφωνιτης για συναγερμο



FMTRIKALA
06-05-06, 05:11
υπαρχει κανενα σχεδιο τηλεφωνητη για συναγερμο.δλδ οταν χτυπα ο συναγερμος να καλει ο τηλεφωνιτης π.χ στο κινητο μου????????

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-05-06, 12:13
Εγώ είχα χρησιμοποιήσει ένα απλό τηλέφωνο τοίχου με τη βοήθεια δύο χρονικών του εμπορίου. Δηλαδή Χτυπώντας ο συναγερμός ένα ρελέ άνοιγε το τηλέφωνο και μετά από 1 ή 2 δευτερόλεπτα το χρονικό ενεργοποιούσε το κουμπί redial (αφού το τελευταίο νούμερο που είχα καλέσει από το τηλέφωνο ήταν το επιθυμητό) Το όλο κύκλωμα ήταν συνδεδεμένο σε ένα δεύτερο χρονικό flasher, δηλαδή η λειτουργία αυτή επαναλαμβανόταν (χτύπημα συναγερμού-ανοιγμα τηλεφώνου-ενεργοποιήση του redial-αναμονή 1 λεπτού να καλέσει και να σηκώσει κάποιος το τηλέφωνο από την άλλη γραμμή). Βέβαια αυτή είναι "μπακαλίστηκη" μέθοδος, όμως δούλεψε ικανοποιητικά. Βέβαια υπάρχουν πιο πολύπλοκα κυκλώματα οπου αναγνωρίζει εάν το καλούμενο τηλέφωνο είναι κατειλημένο και ξανακαλεί αυτόματα ή καλεί ένα άλλο προγραμματισμένο τηλέφωνο ή ακόμα οταν σε καλέσει σου λέει ποιά ζώνη του σπιτιού έχει παραβιαστεί. Αυτά μάλλον καλύτερα να τα πάρεις έτοιμα. Ο δικός μου τωρινός συναγερμός με 80 ευρώ εξοπλίστηκε με αυτήν την συσκευή.