PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός FM EL-504 χωρίς VARIKAP.Με διαμορφωτή. 18Watts.



kalitexnis
07-05-06, 18:06
Πομπός FM EL-504 χωρίς VARIKAP.Με διαμορφωτή. 18Watts. 8)

radioamateur
08-05-06, 00:12
Και συμπληρώνω... παρατηρώ και ένα τσοκ εξομάλυνσης πιθανόν από λάμπα φθορίου στην υψηλή τάση αν δεν κάνω λάθος.Ο μετασχηματιστής στη φωτογραφία τι τάση εξόδου είχε & πόσα watt εβγαζες επί κεραίας την εποχή εκείνη με το συγκεκριμένο "αυτοκινούμενο";

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
08-05-06, 07:36
Εγώ βλέπω έναν μετασχηταιστή στα 6,3 volt για τα νήματα της λάμπας, έναν διαμορφωτή γύρω στα 50Watt, η υψηλή τάση πάει απευθείας μεσω μιας διόδου μάλλον με έναν εξομαλυντη (το κοινό μπαλαστ φθορισμού) παράλληλα με ένα διπλό μάλλον πυκνωτή, πιθανότατα 100+100μF στα 450 volt

kalitexnis
08-05-06, 19:43
Και συμπληρώνω... παρατηρώ και ένα τσοκ εξομάλυνσης πιθανόν από λάμπα φθορίου στην υψηλή τάση αν δεν κάνω λάθος.Ο μετασχηματιστής στη φωτογραφία τι τάση εξόδου είχε & πόσα watt εβγαζες επί κεραίας την εποχή εκείνη με το συγκεκριμένο "αυτοκινούμενο"; Tο τσοκ ειναι απο φθορισμο των 40Watt.Συνδεωμενο παραλιλα στον 100+100 εξομαλυνσης.Επι κεραιας εχω 14Watts.

kalitexnis
08-05-06, 19:46
Πομπός FM EL-504 χωρίς VARIKAP.Με διαμορφοτή. 18Watts. 8)Ετος κατασκευης 2005.

radioamateur
08-05-06, 22:13
Νομίζω ότι η ισχύς είναι ελάχιστη.Αυτό οφείλεται είτε στην χαμηλή τάση τροφοδοσίας είτε γιατί η λαμπίτσα τα έχει "παίξει" είτε σε σχετικό συντονισμό...Νομίζω ότι αυτά τα κυκλωματα αποδίδουν στο μέγιστο της ισχύος σε συγκεκριμένο ευρος συχνοτήτων.Σωστό ή λάθος;

Ωστόσο η κατασκευή φαίνεται προσεγμένη & κυρίως θωρακισμένη.

phoenix_2007
08-05-06, 22:51
Νομίζω ότι χωρίς τη δίοδο βάρικαπ (ΒΑ 102, ΒΒ 105 ή ΒΒ103) δεν είναι δυνατόν να ταλαντώσει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν θυμάμαι καλά η βάρικαπ είναι υπεύθυνη και για τη διαμόρφωση στα FM.
Όσον αφορά την κατασκευή θα έπρεπε τα υλικά να είναι περισσότερο "μαζεμένα", ώστε να αποφεύγονται τα μεγάλα μήκη καλωδίων. Αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα την ελάττωση των βόμβων. Επίσης καλό θα ήταν να υπάρξει ένα μεταλλικό χώρισμα μεταξύ του μετασχηματιστή τροφοδοσίας και του υπολοίπου κυκλώματος (θωράκιση πορος αποφυγή δυνορευμάτων που επίσης προκαλούν ανεπιθύμητους βόμβους). Αν βλέπω καλά, για μεταβλητό πυκνωτή επιλογής συχνότητας έχει τποποθετηθεί "βαρελάκι". Αυτό για τάσεις ανόδου μέχρι 320V DC αντέχει αλλά από'κει και πάνω πρέπει να υπάρχει μεταβλητός πορσελάνινος. Εκείνο που δε φαίνεται είναι αν υπάρχει και δεύτερος μεταβλητός που να είναι συνδεδεμένος με το πηνίο που είναι πέριξ του πηνίου του κυκλώματος συντονισμού L-C. Αν δεν υπάρχει τέτοιος μεταβλητός τότε αυτό μπορεί να είναι αιτία μικρής ισχύος ή και πολλών στασίμων.
Βαγγέλης

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
09-05-06, 08:37
Νομίζω ότι χωρίς τη δίοδο βάρικαπ (ΒΑ 102, ΒΒ 105 ή ΒΒ103) δεν είναι δυνατόν να ταλαντώσει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν θυμάμαι καλά η βάρικαπ είναι υπεύθυνη και για τη διαμόρφωση στα FM.
Λάθος. Με τη χρήση διαμορφωτή πριν την τροφοδοσία της λάμπας δουλεύει άψογα και θα έλεγα πιο αξιόπιστα, απ'οτι θυμάμαι δηλαδή (περάσανε και 15~20 χρόνια). Βέβαια χρειάζεται ενισχυτή ήχου.

kalitexnis
09-05-06, 20:11
Νομίζω ότι η ισχύς είναι ελάχιστη.Αυτό οφείλεται είτε στην χαμηλή τάση τροφοδοσίας είτε γιατί η λαμπίτσα τα έχει "παίξει" είτε σε σχετικό συντονισμό...Νομίζω ότι αυτά τα κυκλωματα αποδίδουν στο μέγιστο της ισχύος σε συγκεκριμένο ευρος συχνοτήτων.Σωστό ή λάθος;

Ωστόσο η κατασκευή φαίνεται προσεγμένη & κυρίως θωρακισμένη.ΣΩΣΤΟΣ+++++ :)

kalitexnis
29-05-06, 17:26
Νομίζω ότι χωρίς τη δίοδο βάρικαπ (ΒΑ 102, ΒΒ 105 ή ΒΒ103) δεν είναι δυνατόν να ταλαντώσει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν θυμάμαι καλά η βάρικαπ είναι υπεύθυνη και για τη διαμόρφωση στα FM.
Λάθος. Με τη χρήση διαμορφωτή πριν την τροφοδοσία της λάμπας δουλεύει άψογα και θα έλεγα πιο αξιόπιστα, απ'οτι θυμάμαι δηλαδή (περάσανε και 15~20 χρόνια). Βέβαια χρειάζεται ενισχυτή ήχου.ΣΩΣΤΟΣ. :wink: :wink: :wink:

FMTRIKALA
29-05-06, 19:19
σχεδιο υπαρχει??????ειναι αυκολο να το ανεβασεις να το φτιαξουμε και εμεις???

29-05-06, 21:59
λοιπον για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους... οταν ΔΕΝ εχουμε μεταβολη χωρητικοτητας μεσω της διαμορφωσεως (οπως γινεται με την χρηση VARICAP) που εχει συνεπεια την μεταβολη της συχνοτητας λειτουργειας ΔΕΝ εχουμε πραγματικη διαμορφωση κατα συχνοτητα (FM) :!: Με την χρηση διαμορφωτικου μετασχηματιστη στην πραγματικοτητα διαφοροποιουμε φασικα την ταλαντωση μας δημιουργωντας ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΦΑΣΕΩΣ η αλλοιως γνωστη ως ψευδο FM :!: Το προβλημα δεν ειναι μεγαλο ακουστικα... αλλα ειναι αρκετα σμαντικο οταν δουμε τα υποπροιοντα που παραγονται απο αυτην! Επισης σημαντικη ειναι και η αυξηση του incidental AM σε τετοιου ειδους πομπους, που παρουσιαζεται σαν ενα ειδος ιδιαιτερα εντονης πλευρικης παρεμβολης σε κοντινου ευρους σταθμους...
Τετοια μχανηματα δουλευε κατα κωρον την δεκαετια του 70 η Θεσ/νικη (Θυμαμαι Αλεξαντερ, Ολιβερ, κλπ τοτε, που οταν ακουσαν 6C4 με VARICAP να διαμορφωνει για ενα PP 6146B απο Ντεπο παθαν την πλακα τους... και ψαχναν για ΒΑ102 σαν τρελλοι)...

phoenix_2007
30-05-06, 00:05
Άρα λοιπόν το μήνυμά μου, που έλεγα ότι η varicap είναι υπεύθυνη για τη διαμόρφωση στα FM ήταν ΣΩΣΤΟ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
30-05-06, 07:54
λοιπον για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους... οταν ΔΕΝ εχουμε μεταβολη χωρητικοτητας μεσω της διαμορφωσεως (οπως γινεται με την χρηση VARICAP) που εχει συνεπεια την μεταβολη της συχνοτητας λειτουργειας ΔΕΝ εχουμε πραγματικη διαμορφωση κατα συχνοτητα (FM) :!: Με την χρηση διαμορφωτικου μετασχηματιστη στην πραγματικοτητα διαφοροποιουμε φασικα την ταλαντωση μας δημιουργωντας ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΦΑΣΕΩΣ η αλλοιως γνωστη ως ψευδο FM :!: Το προβλημα δεν ειναι μεγαλο ακουστικα... αλλα ειναι αρκετα σμαντικο οταν δουμε τα υποπροιοντα που παραγονται απο αυτην! Επισης σημαντικη ειναι και η αυξηση του incidental AM σε τετοιου ειδους πομπους, που παρουσιαζεται σαν ενα ειδος ιδιαιτερα εντονης πλευρικης παρεμβολης σε κοντινου ευρους σταθμους...
Τετοια μχανηματα δουλευε κατα κωρον την δεκαετια του 70 η Θεσ/νικη (Θυμαμαι Αλεξαντερ, Ολιβερ, κλπ τοτε, που οταν ακουσαν 6C4 με VARICAP να διαμορφωνει για ενα PP 6146B απο Ντεπο παθαν την πλακα τους... και ψαχναν για ΒΑ102 σαν τρελλοι)...

Σε βρίσκω διαβασμένο. Πράγματι έτσι είναι.

kalitexnis
04-06-06, 11:56
σχεδιο υπαρχει??????ειναι αυκολο να το ανεβασεις να το φτιαξουμε και εμεις???Σε 3-4 μέρες θα το δημοσιεύσω....ok.... :wink:

kalitexnis
04-06-06, 20:44
Άρα λοιπόν το μήνυμά μου, που έλεγα ότι η varicap είναι υπεύθυνη για τη διαμόρφωση στα FM ήταν ΣΩΣΤΟ.50-50 :D

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-06-06, 07:50
Πάντως εγώ όταν χρησιμοποιούσα διαμορφωτή αντί για varicap, απ'ότι θυμάμαι, είχα καλυτερα αποτελέσματα σε δυναμικές ήχου, καλύτερο μπάσο και ψιλές. Βέβαια μιλάμε για μονοφωνικές εκπομπές.Ασε που μερικές φορές "πήρα" την varicap στο χέρι.

m28
05-06-06, 16:46
Για να έχουμε κανονική διαμόρφωση συχότητας θα έπρεπε να τοποθετήσουμε την varicap ακριβώς πάνω στο συντονιζόμενο κύκλωμα LC που βρίσκεται στην άνοδο και σε υψηλή τάση.
Κάποτε το είχα δοκιμάσει και δούλευε χρησιμοποιώντας πυκνωτή για να κόψω την υψηλή τάση και πολλά τσόκ για να κόψω την RF πρός τον προενισχυτή ήχου.

Το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο από αυτό με την varicap στο οδηγό πλέγμα.
Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί η RF μπορεί να σου κάψει τον προενυσχυτή για πλάκα..

05-06-06, 20:41
Για να έχουμε κανονική διαμόρφωση συχότητας θα έπρεπε να τοποθετήσουμε την varicap ακριβώς πάνω στο συντονιζόμενο κύκλωμα LC που βρίσκεται στην άνοδο και σε υψηλή τάση.
Κάποτε το είχα δοκιμάσει και δούλευε χρησιμοποιώντας πυκνωτή για να κόψω την υψηλή τάση και πολλά τσόκ για να κόψω την RF πρός τον προενισχυτή ήχου.

Το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο από αυτό με την varicap στο οδηγό πλέγμα.
Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί η RF μπορεί να σου κάψει τον προενυσχυτή για πλάκα..
Αυτο που λες ΔΕΝ ισχυει :!: Δεν θα καθισω να στο εξηγησω γιατι θα γραφουμε με τις ωρες... Βλεπεις θα πρεπει να αναλυσεις το συνολικο κυκλωμα ταλαντωσης στο ηλεκτρικο ισοδυναμο του για Colpits και να δεις οτι εντελει η Βαρικαπ στο οδηγο ΕΙΝΑΙ μερος του κυκλωματος συντονισμου ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ :!:
η Βαρικαπ λειτουργει σε LC στην Ανοδο ΜΟΝΟ αν η ταση RF που θα εχει στα ακρα της ΔΕΝ ξεπερνα τα 0.7V, πραγμα που συνεπαγεται ΠΟΛΥ μικρη ισχυς RF του ταλαντωτη... γιατι αλλοιως παιζει ΑΛΛΟ ρολο και μαλλον θα εχεις εξοδο σε κανα πολλαπλασιο τις συχνοτητος :!:

05-06-06, 20:43
50-50 :D
[-X 100%...

m28
06-06-06, 09:34
Δεν διαφωνώ για το ότι η varicap ανήκει στο κύκλωμα συντονισμού, όταν αυτή βρίσκεται στο οδηγό. Χωρίς να το έχω μετρήσει θυμάμαι ότι στην άνοδο είχε καλύτερο ήχο και καλύτερο stereo (έστω και με τις πρωτόγονες γεννήτριες που φτιάχαναμε τότε).
Πιθανόν πάνω στο LC να λειτουργεί πιο γραμμικά.

kalitexnis
06-06-06, 19:32
σχεδιο υπαρχει??????ειναι αυκολο να το ανεβασεις να το φτιαξουμε και εμεις???......Αυτό είναι......................>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Γιώργος Ανώνυμος
25-09-06, 16:10
Θόδωρε,

αυτό το σχέδιο με την 504 και διαμόρφωση μέσψ μετασχηματιστή ανόδου το έχω δει σε κάποιο βιβλίο νομίζω Θεσσαλονικιού ηλεκρονικού που μάλλον το έχω... Επιβεβαίωσέ με!!!

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τα στοιχεία του μετασχηματιστή αυτού και την ισχύ του ενισχυτή που χρειάζεται για να διαμορφώσεις από την άνοδο. Να τονίσω το σημαντικό πλεονέκτημα ότι δεν καίγεται η varicap λόγω RF ή υπερδιαμόρφωσης (απ'ότι θυμάμαι η ΒΒ105 είναι αρκετά ευάισθητη και είχα κάψει αρκετές από αυτές). Τέλος δεν γνωρίζω αν το φαινόμενο της μεταβλητής χωρητικότητας εκμεταλλευόμαστε και σε άλλες διόδους που διαμορφώνουν μία χαρά στη θέση της varicap στο οδηγό (από απλά leds όπου μπορεί να δεις ένα ψιλοάναμμα λόγω RF μέχρι διόδους ανόρθωσης που είναι γαϊδούρια στο κάψιμο). Και τελικά αυτό που μετράει είναι αυτό που ακούγεται(!). Π.χ. δεν θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε εξάρτημα από τη στιγμή που στο αυτί μου η ασθενική varicap δεν ακουγόταν καλύτερα. Σχετικά με τυχόν φαινόμενα παρεμβολών λόγω διαμόρφωσης τύπου-ΑΜ στα FM δεν έχω ιδέα και μένει η χρήση κάποιου αναλυτή φασματος σε lab για να το καρατσεκάρει. Θα ήθελα επίσης να ξέρω αν με 630V στην κεφάλα η λάμπα θα παρέδιδε πνέυμα (και μετά από συντονισμό στα 310V). Δυστυχώς δεν το έμαθα ποτέ(!!). Με τα πενιχρά μέσα της εποχής του 80 εκείνο που ενδιέφερε ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με την απλότητα κατασκευής. Το να είχες καμμία 40W αν δυνατόν και με αυτοταλάντωτο και καλή διαμόρφωση ήταν αρκετό!!!

Φιλικά
Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
26-09-06, 14:30
Επαναφέρω το θέμα καθότι το ξέθαψα από το... χρονοντούλαπο, δυστυχώς η φωτό του πομπού δεν κάνει ζούμ στα εξαρτήματα να δούμε τί τελικά χρησιμοποιείται (όπως π.χ. και στο μετ/τή διαμόρφωσης). Επίσης να επισημάνω την απλότητα της κατασκευής του σχεδίου. Π.χ. θυμάμαι κατασκευή με 504 χωρίς καν αραιόφυλλους πυκνωτές (χρησιμοποιούσε κεραμικούς πυκνωτές αντίστοιχης σταθερής χωρητικότητας και σε άλλη περίπτωση χωρίς καθόλου πηνίο σύξευξης [αρκούσε ένας πυκνωτής κεραμικός αν θυμάμαι καλά 1000pf από τη μεσαία λήψη πηνίου 3 σπειρών απευθείας στον κονέκτορα εξόδου]). Μιλάμε για μηχανήματα 5 εξαρτημάτων που έβγαιναν μιά χαρά για τα δεδομένα της εποχής! Και ξέφευγαν από το κλασσικό σχέδιο του αυτοταλάντωτου που ήταν απελπιστικά το ίδιο για όλους τους τύπους λαμπών!!!

Ερασιτεχνικά,
Γιώργος