PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχουν και κακοί ραδιοερασιτέχνες!



radiodj105
12-05-06, 23:57
Παιδιά γειά χαρά.
Αρχικά έβαλα αυτό τον τίτλο για να τον διαβάσουν όλοι οι ραδιοερασιτέχνες (κομπλεξικοί και μη)!

Στο σπίτι ενός φίλου στο κέντρο της Αθήνας, υπάρχει το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.
Βασικά ο φίλος αυτός μένει στον τελευταίο όροφο. Εδώ και ένα 6μηνο λοιπόν, ακούγαμε από τα ηχεία του υπολογιστή του "ήχο SSB". Ταυτόχρονα, όταν έπαιζε κάποιο DVD (συνδεδεμένο με σκαρτ) η τηλεόραση έκανε γραμμές που ήταν σύμφωνες με τον ήχο που παίζαν τα ηχεία.

Πρόσφατα άλλαξε ο χριστιανός τηλεόραση και συνεχίζει να υπάρχει η ίδια παρεμβολή.

Στην ταράτσα του φίλου μου, δεν υπήρχε καμμία "πονηρή κεραία" παρά μόνο στη διπλανή πολυκατοικία υπήρχε ένα τεράστιο σύρμα (δίπολο) που κατέληγε σε μια άλλη πολυκατοικία. Στην ίδια ταράτσα (πάντα γειτονική) υπήρχε και μια κεραία εκπομπής για UHF (δεν εννοώ πλέγμα τηλεόρασης...) τύπου 5/8!

Επειδή η κατάσταση ήταν καθημερινή (μετά το 8-9 το βράδυ) εγώ το λαγωνικό, έψαξα να δω που καταλήγει το καλώδιο! Βρήκα το διαμέρισμα από όπου βγαίνουν όλα τα καλώδια... και έψαξα στα κοινόχρηστα να βρω ποιο όνομα κατοικεί στον συγκεκριμένο όροφο! Βρήκα το όνομα, άνοιξα τις πληροφορίες του ΟΤΕ και βρήκα το σταθερό του.

Την πρώτη φορά που τον πήρα τηλέφωνο, έκανε την πάπια! ΚΟΥΑΚ-κουακ! Μου είπε ότι "ανήκω στην Πολιτική προστασία" και του απαντάω και εγώ με άνεση "δεν ανήκω πουθενά, αλλά θέλω να δω ένα DVD". Συνέχισε το παλικάρι ότι... "τα μηχανήματά μου είναι άκρως επαγγελματικά και δεν παρεμβάλουν. 'Αλλος γείτονας στην κάνει την παρεμβολή". Δεδομένου ότι γύρω-γύρω δεν υπήρχε ούτε μισή κεραία που θα με έκανε να ανησυχώ κατάλαβα ότι πιθανόν να με δουλεύει έως θεωρεί και βλάκα.

Περίμενα λίγο και το ίδιο βράδυ, οι παρεμβολές συνεχίστηκαν. Την ώρα λοιπόν που μίλαγε το πουλάκι μου στα SSB τον πήρα τηλέφωνο. Μέσα από τα ηχεία του υπολογιστή, άκουσα πεντακάθαρα (αν και SSB) τον συνεχόμενο ήχο του τηλεφώνου και αυτόν να λέει "μισό, έχω τηλέφωνο".

Το σηκώνει και με ακούει να του λέω: "πράγματι! 'Εχεις τηλέφωνο! Και εγώ σε ακούω από τα ηχεία μου. Μείωσε ισχύ γιατί θέλουμε να δούμε ένα DVD".

Ομολογώ ότι εκείνο το βράδυ ο τύπος δεν ξανα-ακούστηκε και είδαμε άνετα το War Of The Worlds (μην την πάρετε είναι χάλια).
Είχα να τον ακούσω περίπου 1 μήνα. Την περασμένη Κυριακή, αποφάσισε το πουλάκι μου να μιλήσει στα UHF. Πως το κατάλαβα; Είχα μόνιμο φέρον (παρεμβολή) στο DVD, δεν άκουγα ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή. Εννοείται ότι αυτό το μόνιμο φέρον ανοιγο-έκλεινε και δεν είχε την μορφή "αυξανόμενης παρεμβολής". If you know what I mean... φυσικά!

Προφανώς μίλαγε στα UHF ή μίλαγε στα βραχέα (με την τεράστια κεραία του) αλλά όχι σε διαμόρφωση ΑΜ ή SSB. Τι άλλο έμεινε? FM! Δεν γνωρίζω αν στα βραχέα φτουράει η FM narrow!

Χτες βράδυ, επέστρεψε στις γνωστές παρεμβολές με ήχο SSB! Τον παίρνουμε με τον φίλο μου τηλέφωνο και ενώ το ακούω (το τηλέφωνο) από το μικρόφωνό του... αυτός δεν το σηκώνει (βλέπεις έχει και αναγνώριση κλήσης).

Σενάριο 1= Παίρνω την αντιτρομοκρατική και λέω ότι είναι μέλος της 17 Νοέμβρη! (=δεν θα με πιστέψουν)
Σενάριο 2= Βάζω φουρνέλο στην πολυκατοικία του (=τι φταίνε οι υπόλοιποι άμαχοι;)
Σενάριο 3= Βάζω τον βουλευτή βίσμα μου να τον καλέσει το ΕΣΡ για απολογία (=δεν πιάνει-δεν έχει σταθμό)
Σενάριο 4= Του κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και βάζω και ότι βίσμα έχω για να "σπρώξει" την κατάσταση αν κολλήσει (βλέπε Τριανταφυλλόπουλος που είναι και amateur).

Εδώ είναι που θέλω τη γνώμη σας.
Καταλαβαίνω ότι θα βγει και η κουτσή Μαρία (αλήθεια πως πάει το πόδι;) από amateurs για να τον υποστηρίξει... αλλά παιδιά η γνώμη μου είναι ότι
οι Amateurs είναι όπως ακριβώς και οι Αλβανοί!
Υπάρχουν οι καλοί Αλβανοί... και οι κακοί που χαλάνε την πιάτσα!

ok1gr
13-05-06, 00:41
Γιατί δεν πάς από το διαμέρισμά του να τα πείτε από κοντά?

radiodj105
13-05-06, 00:52
Γιατί δεν πάς από το διαμέρισμά του να τα πείτε από κοντά?
Γιατί αν πάω στο διαμέρισμά του... θα γίνει όπως στο τραγούδι της Σωτηρίας Μπέλλου!
"Αυτός στο χώμα... κι εγώ στη φυλακή"!

Χεχε!
Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όταν διαπιστώνεις ότι κάποιος σε δουλεύει.
Αρχικά, όταν νομίζεις ότι είναι "οκ"... οπλίζεσαι με υπομονή αφού βλέπεις ότι έχεις να κάνεις με έναν νοήμον άνθρωπο που καταλαβαίνει ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να δεις άνετα ένα DVD. Λες "γείτονας είναι. Δεν βαριέσαι. Ας μην τον ενοχλήσω πάλι".
Όταν έχεις να κάνεις με έναν άνθρωπο που απαντά σε όλα (από ότι καταλαβαίνω) ότι "έχω άδεια - ανήκω στην Πολιτική προστασία", τότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα. 'Αλλοστε δεν του είπε κανείς να μαζέψει τις κεραίες (μιλάμε για μεγάλο μήκος το οριζόντιο δίπολο).

Νομίζω ότι το να σε ενοχλεί και να του τηλεφωνείς να μειώσει ισχύ... είναι το απόλυτα ανθρώπινο και λογικό!

Σκέφτομαι να κάνω ένα τηλεφωνάκι από Δευτέρα σε ΕΕΤΤ για να μου πουν πως μπορώ να κινηθώ "διαφορετικά". Δεν είμαι ρουφιάνος ούτε βλάκας. Είμαι τύπος που κάνω τη σύστασή μου ευγενικά.... Κι άλλο ευγενικά.... Ανυπόφορα ευγενικά.
Υπάρχει όμως και ένα όριο στην ευγένιά μου.

ok1gr
13-05-06, 01:03
Εντάξει δεν σε είπα και να μαλώσετε....
απλά πάνε για έναν καφέ ;)

radiodj105
13-05-06, 01:09
Εντάξει δεν σε είπα και να μαλώσετε....
απλά πάνε για έναν καφέ ;)
Αφού σε είπα!
Τον πήρα τηλέφωνο και έκανε την πάπια! Με είπε να κοιτάξω σε άλλη ταράτσα!

vayeros
13-05-06, 08:45
Καλο ειναι να παρεις την ΕΕΤΤ για νασου πουνε πως θα κινηθεις για να σταματησουν οι παρεμβολες...

Αυτο το οτι ειναι της Πολιτικης Προστασιας εμενα δε με πειθει αρκετα!!!Αν ειναι της συγκεκριμενης υπηρεσιας τι δουλεια εχουν τα μηχανηματα στο σπιτι???(ειναι αυτο που λεμε "μωρο μου εφερα λιγη δουλεια στο σπιτι γιατι δε προλαβα να τη τελειωσω"?!?!?! :roll: :roll: ). Μια αλλη λυση θα ηταν να του πιασεις κουβεντα (ή ενας φιλος σου και να τον ψαρεψετε αν εχει αδεια ή οχι(πιθανη περιπτωση).Αν δεν εχει αδεια τοτε εχεις το πανω χερι στο ζητημα... :wink:

Υ.Γ Το War of the World ηταν οντως μαπα ταινια

aeonios
13-05-06, 09:15
Από τα όσα είπες Βασίλη δεν προκύπτει πως ο άνθρωπος αυτός έχει άδεια ή δεν έχει άρα και ο τίτλος του post σου ίσως να είναι παρακινδυνευμένος .

Στην Ελλάδα ο κάθε μπαμπαίτσος μπορεί να απλώσει ένα σύρμα για να μιλάει όπου γουστάρει αφού γραφτεί να σε κάποια εθελοντική οργάνωση πιστεύοντας πως θα νομιμοποιήσει τα μηχανήματα του. Αμ δε !

Ετσι και αλλιώς αν υπήρχε μεγαλύτερη ζήτηση σε ραδιοερασιτεχνικό εξοπλισμό ίσως να τα βρίσκαμε και στα ράφια των σούπερ μάρκετ όπως τα pmr.

Οπως και να έχει έκανες πολύ καλά που εξάντλησες την υπομονή σου , από εδώ και πέρα πάρε τηλ στο 801 11000 80 και θα τον "μαζέψουν".

Πιστεύω πως αν είχε άδεια θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα σου έλεγε στο τηλέφωνο και θα έψαχνε να βρει μαζί σου την αιτία της παρεμβολής.

amateur
13-05-06, 09:46
Σαν Ελληνας φορολογουμενος πολιτης εχεις το δικαιωμα να απευθηνθης σε οποια υπηρεσια ειναι αρμοδια για το θεμα αυτο . εφοσον εχεις ερθει σε επαφη με τον συγκεκριμενο κατοχο ασυρματου και σου πουλαει παραμυθι ,εξηγησε του μονο οτι γνωριζεις το θεμα για να σταματηση να κανει τον ΑΡΑΒΑ εαν συνεχιζει να τον κανει προχωρα σε οτι νομιμη διαδικασια υπαρχη. Καποιο προβλημα ομως που εχεις με τους ραδιοερασιτεχνες σου βγαινει μια κακια και χαρακτηρισμους που αν τους δεις κατα βαθος λενε πολλα. Δεν γνωριζω ποιο ειναι το προβλημα σου με τους ραδιοερασιτεχνες ετσι ωστε να τους αποκαλεις ΑΛΒΑΝΟΥΣ και να τους ξεχωριζεις σε καλους και κακους (αλλα ολοι τους ειναι Αλβανοι.) .Αυτο ειναι μια αποδειξη οτι το κομπλεξ πιθανον ειναι απο την πλευρα σου .Δεν δικαιολογω τον κυριο που ενοχλη με τις παρεμβολες του ειναι υποχρεωμενος να λαβει μετρα και να δωσει λυση . Γιαυτο λοιπον σε παρακαλω να ανακαλεσεις τον χαρακτηρισμο ΑΛΒΑΝΟΙ
Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ραδιοερασιτεχνισμος εχει προσφερει και συνεχιζει να προσφερει πολλα

Και οσοι εχουν προβλημα με τον τιτλο του ραδιοερασιτεχνη να μαθουν ποιοι ειναι παγκοσμια αναγνωρισμενοι ως ραδιοερασιτεχνες για να λυσουν το προβλημα τους

sv9cvk
13-05-06, 10:30
Βασίλη εγώ δεν θα υποστηρίξω κανέναν αλλά απλώς έχω μια απορία :?: :?: :?:
Πες μου σε παρακαλώ που δεν ισχύει αυτός ο κανόνας; που κάνουν διαλογή σε βλάκες η μη ; :?: :?:
Εδώ αρκετοί από αυτούς μας κυβερνάνε η μας κυβέρναγαν (μην θεωρηθεί ότι κάνω διακρίσεις) :evil:
Όποτε οι βλάκες υπάρχουν γύρω μας σε όλα τα πόστα, σε όλες τις θέσεις, σε όλες τις δουλείες και κατ'επεκταση σε όλα τα χόμπι.
Τωρα με τους Αλβανους δεν το σχολιαζω το αφηνω ασχολιαστο και το θεωρω σαν ατυχη εκφραση

Υ.Γ. Όπως πολύ καλά θα ξέρεις το μέγεθος δεν παίζει ρόλο αλλά πως χρησιμοποιείται :P :P
Έτσι και το μέγεθος της κεραίας παίζει ρόλο μόνο στην συχνότητα που θα συντονίσει .Από μόνη της δεν παρεμβάλει αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες
που δημιουργούν την παρεμβολή η κεραία είναι μόνο το μέσον.(Αυτό φυσικά το ξέρεις) :wink: :wink:

Ας σοβαρευτούμε τώρα έπρεπε αφού υπάρχει πρόβλημα να σου έλεγε πως μπορεί να βρεθεί λύση γιατί λύσεις υπάρχουν φτάνει να υπάρχει θέληση και από τις δυο πλευρές .

karion
13-05-06, 10:40
Ποιας υπηρεσίας είναι αυτό το τηλέφωνο φίλε aeonios;

aeonios
13-05-06, 10:50
Ποιας υπηρεσίας είναι αυτό το τηλέφωνο φίλε aeonios;

Το τηλ. το βρήκα εδώ http://www.eett.gr/gr_pages/Katanalotes/Tomeas_katanaloton.htm

Είναι το τμήμα εξυπηρέτησης καταναλωτών της ΕΕΤΤ.

Εκεί μπορεί να απευθυνθεί κάποιος για να του λύσουν το όποιο πρόβλημα/απορία σχετικό με το ραδιοφάσμα.Γιαυτό τους πληρώνουμε άλλωστε !

Ομολογώ πως διάβασα κάπως βιαστικά το post και δεν πρόσεξα τα περί αλβανών.

Ελπίζω μόνο στην επόμενη φορά που θα παραστεί ανάγκη από φυσική καταστροφή ή κάτι σχετικό Βασίλη να ξεχωρίσεις την ύπαρξη των Ραδιοερασιτεχνών που θα αφήσουν την άνεση του σπιτιού τους (αν υπάρχει) για να τρέξουν να βοηθήσουν τις άλλες ομάδες στο σημείο της καταστροφής. Ευχομαι μόνο να μην βρεθείς εσύ ή η οικογένεια σου στο επίκεντρο του προβλήματος για να καταλάβεις τότε τη διαφορά αλβανού και ραδιοερασιτέχνη. Ισως να έχει εκεί και από τα δύο "είδη" .

Χρήστο θα συμφωνήσω απολύτως για το ...μέγεθος (και τα υπόλοιπα)!!!!

karion
13-05-06, 10:57
Τώρα ρε Βασίλη εγώ θα έλεγα να μην τυράς ταράτσες αλλά ποιο χαμηλά
Καμιά κρεβατοκάμαρα.
Εγώ είμαι πολύ άτυχος έχω την Αγία τριάδα απέναντι. Αλλά δεν ξέρεις τη γίνεται καμιά φορά.

Εγώ δίνω δυο τρεις καθημερινά και πέντε έξη τα σαββατοκύριακα αλλά αυτοί μάλλον έχουν πάει για μπάνια.
Δεν πιστεύω να έχουν αναγνώριση κλήσης και καρφωθώ,γιατί το τηλέφωνο υποτίθεται ότι είναι και απόρρητο.
Αλλά και πάλι δεν πειράζει έχω κερδίσει 3 περιπτώσεις από τράπεζες -«ασφαλιστικά»-και πάντα υπέρ συλλόγων. Την επόμενη φορά ελπίζω να είναι ο σύλλογος ραδιοερασιτεχνών. Νάνε καλά ο Ο.Τ.Ε και οι υπηρεσίες του.

jordan t-610
13-05-06, 12:14
Καλησπέρα παιδιά!Και τι μ' αυτό που είναι της Πολιτική προστασία?Μπορεί να εκπέμπει όπου θέλει ή έχει μηχανήματα που δεν ξεσυντονίζονται ή δεν χαλάνε ποτε?Για ενημέρωσε την αστυνομία μα δεις αν ισχύει αυτο που λέει?(Αν έχει άδεια?)

Dj_NIkos
13-05-06, 12:37
Αρχίκα καλημέρα σε όλους κατά την γνώμη μου πρέπει να τα βρείτε μεταξύ σας και να αφήσετε τις ρουφιανίες γιάτι αν θυμάσε Βασίλη εσένα
όταν σε ρουφιανεψάν έκανες μέχρι και ανάλυση της λέξης ρουφίανος που φαίνεται οτι τώρα προσπαθεις να την μάθεις και στον γειτονά σου..
.Αυτά είχα να πω σαν ενεργό μέλος αυτού του forum και εύχομαι να βρεθεί γρήγορα λύση...

Υ.S Η ρουφιανια είναι η χειρότερη λύση για όλους...

nitako
13-05-06, 12:49
Αγαπητέ Dj_NIkos δεν νομίζω οτι πρόκειται για ρουφιανιά όπως λες απ την στιγμή που κάνει κατι που ενοχλεί(και το χειρότερο δεν θέλει να συνεργαστεί)αν δηλαδή σου έκλεβαν πχ την μηχανή και πήγαινες να το πεις στην αστυνομία θα ηταν ρουφιανιά?

Με λίγα λόγια μην ενοχλείς αν θέλεις να εκπέμψεις και όλα ειναι οκ


Πάντα καλοπροαίρετος :wink:

Dj_NIkos
13-05-06, 12:55
Φίλε Κώστα απο την σκοπιά που το βλέπεις δίκιο έχεις αλλά εγω αν αντιμετώπιζα αυτο το πρόβλημα θα πήγαινα στα ισα σπίτι του και θα του έλεγα αντιμετωπιζω αυτό το πρόβλημα δεν θα έβγαινα στα forum να ψάχνω λύσεις....

radiodj105
13-05-06, 12:55
Αρχίκα καλημέρα σε όλους κατά την γνώμη μου πρέπει να τα βρείτε μεταξύ σας και να αφήσετε τις ρουφιανίες γιάτι αν θυμάσε Βασίλη εσένα
όταν σε ρουφιανεψάν έκανες μέχρι και ανάλυση της λέξης ρουφίανος που φαίνεται οτι τώρα προσπαθεις να την μάθεις και στον γειτονά σου..
.Αυτά είχα να πω σαν ενεργό μέλος αυτού του forum και εύχομαι να βρεθεί γρήγορα λύση...

Υ.S Η ρουφιανια είναι η χειρότερη λύση για όλους...

Νίκο τι προτείνεις δηλαδή; Να μην δώσω λύση και να πω στον κολλητό μου να βλέπει DVD μετά τις 3 που ο τύπος κοιμάται?

Εσύ τι θα έκανες αν ο διπλανός σου σε ενοχλούσε και δεν μπορούσες να δεις τηλεόραση (και δεν έπαιρνε και από λόγια);

Επιπλέον ρουφιανιά θα ήταν... αν μπροστά του τού έλεγα ότι δεν με ενοχλεί και πίσω από την πλάτη του, έπαιρνα την ΕΕΤΤ. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που έχει συμβεί με εμένα (αφού το ανάφερες).

radiodj105
13-05-06, 12:57
Νίκο φαίνεται ότι δεν διάβασες την μακροσκελή αρχή!
Πήγα σπίτι του, που όμως δεν ήταν κανείς όταν τον ενόχλησα. Βρήκα όνομα και όροφο (από εκεί βρήκα και το τηλέφωνό του). Βγήκα στο φόρουμ να δω τι πρέπει να κάνω, ΑΦΟΥ πρώτα είχα επικοινωνία μαζί του.

Dj_NIkos
13-05-06, 12:59
Απλα ρε Βάσιλη ξέρεις και ξέρω οτι η ρουφιάνια είναι κακό πράγμα εγώ απλά είπα την αποψή μου πάνω στο θέμα σου απο εκεί και πέρα its up to you.

nitako
13-05-06, 12:59
Φίλε Κώστα απο την σκοπιά που το βλέπεις δίκιο έχεις αλλά εγω αν αντιμετώπιζα αυτο το πρόβλημα θα πήγαινα στα ισα σπίτι του και θα του έλεγα αντιμετωπιζω αυτό το πρόβλημα δεν θα έβγαινα στα forum να ψάχνω λύσεις....


To forum ειναι για ολες τις χρήσεις.. :P

Dj_NIkos
13-05-06, 13:02
Ok Κώστα!!!

antonis_p
13-05-06, 13:13
Καλο ειναι οι ραδιοερασιτεχνες να μην παρασυρθουν στις εναντιων τους μομφες, ακομα και προσβολες.
Ο καθενας "λεει ο,τι θελει και βεβαια κανει ο,τι μπορει"
που λεει και η καλλιτεχνης!
Καλο ειναι βεβαια η ιδιοκτησια του φορουμ προκειμενου να αποφυγει κατι τετοιο να παρει εγκαιρα θεση.
Εχω ακουσει πολλα για τους ραδιοερασιτεχνες, πολλα χρονια τωρα... Την μονη κριτικη την δεχομαι απο αυτους
που καταφεραν και εγιναν οι ιδιοι και οχι απο τις αλεπουδες που δεν πηδηξαν ψηλα...
Δεν εχω να πεισω κανεναν για τον ραδιοερασιτεχνισμο (απαξιω θα ελεγα)
και ως εκ τουτου δεν παιρνω μερος στην συζητηση.
Ο καθενας που θιγεται οφειλει να απευθυνεται στις αρμοδιες αρχες
και να λυνει το προβλημα του με τις νομιμες διαδικασιες. Ως "ρουφιανια" το αντιλαμβανεται
μονο καποιος εξισου παρανομος που θελει να μεινει μακρια απο την νομιμοτητα για να κρυψει τις
δικες του παρανομιες. Ρουφιανια ονομαζεται οταν "δινουμε"καποιον οχι απαραιτητα παρανομο,
για προσωπικο οφελος (Αρτεμης Ματσας). Οταν δεν "δινουμε" τον παρανομουντα τοτε εχουμε
συγκαλυψη παρανομιας, αρα συμμετοχη σε αυτην!
Η αστυνομια δεν ειναι αρμοδια να λυσει το προβλημα σου με την παρεμβολη,
σιγουρα ομως θα υποχρεωθει να αποδειξει σε αυτην οτι δεν ειναι πειρατης!
Για αυτο επειδη ο καθενας με το προπολεμικο ρημαδι του ειναι πολυ ευκολο να μην αφηνει την γειτονια
να δει τηλεοραση και μετα πρεπει να πεισουμε τον καθενα οτι δεν ειμαστε ελεφαντες,
οι νομιμες διαδικασιες ειναι μονοδρομος.
Οσο αφορα τα περι Αλβανων, απλα αναρωτιεμαι αν πριν αδειοδοτηθω δεν ημουν "ΖΑ" και μετα εγινα...

Για να μην γινουμε "οικος ανοχης" παρακαλω την ιδιοκτησια να παρει θεση.

Αντωνης.

radiodj105
13-05-06, 13:19
Κάποτε είχα κι εγώ στην ταράτσα μου (στην Πετρούπολη) κεραία για CB ( μια 5/8 ) και κολίνερ με 2 δίπολα και ταυτόχρονα μια Yagi για VHF. 'Οταν κάποτε έπαιζα στα FM με 100 watt και μου έκαναν παρατήρηση, δεν γύρισα την πλάτη στο πρόβλημα. Και δεν γύρισα την πλάτη γιατί το πρόβλημα το δημιουργούσα εγώ. Δεν φταίει ο γείτονας που δεν μπορεί να δει τηλεόραση όταν άνοιγα! Κοιτόντας όμως την εγκατάσταση στην ταράτσα του, είδα ότι το πρόβλημα μπορούσα να το λύσω. Βλέπετε...
παράλληλα με την κεραία λήψης των UHF είναι συνδέσει ένα "στρογγυλό δίπολο" για λήψη FM το οποίο από την πολυκαιρία είχε χαλάσει και ήταν διαγώνιο. Αυτός ο γείτονας λοιπόν, μέσω κοινού γνωστού γείτονα μου είπε ότι όποτε άνοιγα τον παράνομο σταθμό μου, του χάλαγα σχεδόν όλα τα κανάλια.

Ακόμα και άδεια αν θα είχα, δεν είχα το δικαίωμα να του στερήσω του χριστιανού να δει τηλεόραση. Τελικά... ανέβηκα στην ταράτσα του, του αφαίρεσα το δίπολο (που ήταν άλλοστε άχρηστο πια) και το πρόβλημα λύθηκε.

Επιστρέφοντας στην περίπτωση του τύπου με τις παρεμβολές... όπως είπα και στην αρχή, δεν ζήτησα να ανέβει να μαζέψει το σύρμα.

Εγώ αν ήμουν στη θέση του θα δοκίμαζα να δω από ποιά ισχύ και πάνω δημιουργώ το πρόβλημα και κυρίως, σε ποιο εύρος συχνοτήτων.
Θέλει πολύ μυαλό για να το σκεφτεί κάποιος;

Επεξεργάστηκα το ( μια 5/8 ) που έβγαινε 5/8)

radiodj105
13-05-06, 13:24
Καλο ειναι οι ραδιοερασιτεχνες να μην παρασυρθουν στις εναντιων τους μομφες, ακομα και προσβολες.
Ο καθενας "λεει ο,τι θελει και βεβαια κανει ο,τι μπορει"
που λεει και η καλλιτεχνης!Αντωνης.
'Ομορφα τα λες φίλε. (Με εξαίρεση τη διπλή έκκληση προς τους ιδιοκτήτες του φόρουμ να λάβουν τα μέτρα τους.)
Τελικά τι προτείνεις να κάνω; Αν εσύ ήσουν στη θέση μου τι θα έκανες; Θεωρητικά και εγώ μπορώ να σου μιλάω/γράφω ως το βράδυ!
Πρακτικά όμως τι με συμβουλεύεις να κάνω;

amateur
13-05-06, 14:06
Γιατί δεν πάς από το διαμέρισμά του να τα πείτε από κοντά?
Γιατί αν πάω στο διαμέρισμά του... θα γίνει όπως στο τραγούδι της Σωτηρίας Μπέλλου!
"Αυτός στο χώμα... κι εγώ στη φυλακή"!

=D>

antonis_p
13-05-06, 15:29
Εφοσον ζητας την αποψη μου, οριστε:
1.Ανεξαρτητα αν αυτος ειναι ραδιοερασιτεχνης, cber, μεσαιατζης ή οτιδηποτε αλλο,
και εφοσον εκανες αυτο που επρεπε στα πλαισια της καλης γειτνίασης, του πολιτισμου και της ευγένιας,
μιλας με ΕΕΤΤ και καταγγελεις το γεγονος οτι καποια τοπικη εκπομπη σε παρενοχλει.
Αυτοι κανοντας την δουλεια τους θα βρουν τα υπολοιπα.
2.Θα κανεις καταγγελια στην Πολιτικη Προστασια οτι ο χ. κυριος επικαλειται αυτην
και αδιαφορει για τα προβληματα που δημιουργει με σκοπο να ευτελιζει την υπηρεσια,
θα φαει και απο εκει το colo-χερο!
3.Αν αναφερεις το θεμα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου θα ανακαλυψεις
αν ειναι οντως ραδιοερασιτεχνης ή αν ετσι νομιζει.... Γιατι οπως λεει και ο σοφος λαος:
"Φουστηδες και παλληκαρια, γιναμε μαλλια κουβαρια".

Παντως δεν θα εχεις ποτε το δικιο με το μερος σου οταν φτασεις να χειροδικησεις ανεξαρτητα
αν σου εχει ανεβασει το αιμα στο κεφαλι. Ειμαστε κρατος δικαιου, ευνομουμενο,
και τα υπολοιπα περι χειροδικιων, ρουφιανιας κλπ απλα παραπεμπουν σε φυλες της Αφρικης.

Φιλικα, Αντώνης.

Giannis511
13-05-06, 15:35
Eγώ είχα φτιάξει μια ωραία "απλώστρα" αποκλειστικά για λήψη μεσαίων & βραχέων, με μονωτήρες στην άκρη, περίπου 15 μέτρα, και στηριζόταν σε δύο ιστούς πάνω στην ταράτσα μου, και είχα και μία 5/8 για το CB (RF output με 4 Watt) του πατέρα μου. Η κ.Γειτόνισα (Βασίλισσα των μυνήσεων) από απέναντι με πέτυχε ένα απόγευμα να τεντώνω την κεραία λήψης και με την βλακώδη λογική της σκέφτηκε τώρα θα του δείξω και μου κουβαλάει την αστυνομία να με βρει επ' αυτοφώρω.Οι αστυνομικοί μου είπαν τι είχει προηγηθεί μου επέδειξαν το ένταλμά τους και εγώ πολύ απλά τους επέδειξα το SV και την άδειά και οι άνθρωποι είπαν συγγνώμη για την ενόχληση.Τώρα εγώ τι έπρεπε να κάνω?Την ρώτησα αν είχε κάποιο πρόβλημα με τηλεόραση/ραδιόφωνο/DVD και η απάντησή της ήταν ότι ταράζεται το περιβάλλον(οικολογία των οπισθίων)!!!

Γ@@ώ το περιβάλλον μου!
Η περίπτωσή μου δεν φαίνεται να σχετίζεται με το θέμα αλλά δείχνει το μέγεθος της ανθρώπινης ηλιθιότητας και σε τι μπορεί να οδηγήσει!
@Βασίλης:Εφόσον δείχνει αδιαφορία για το πρόβλημα που έχει δημιουργήσει πιθανώς και σε άλλους καλά θα κάνεις να κινηθείς νομικά.Είπαμε να μην είμαστε καρφιά αλλά όχι και να το εκμεταλλευόμαστε μέχρι αηδίας...

Φιλικά, Γιάννης 511

aeonios
13-05-06, 19:23
Αυτό Γιάννη δεν είναι τίποτε !!!!!!!

Πριν κάτι χρόνια όταν σήκωσα ένα rotative dipole με μαύρο ανοδιωμένο μέταλλο λίγο πιο κάτω περίπου από το μέσο του ιστού μια απίθανη κυρία μου έφερε την αστυνομία γιατί όπως είπε το έβλεπε από το μπαλκόνι της σαν ανάποδο σταυρό και επειδή τα παιδιά που μένουν δίπλα έχουν μακρυά μαλιά και ακούνε μέταλ νόμιζε πως είμαστε άντρο σατανιστών (την εποχή λίγο μετά τον Κατσούλα).

Ηρθαν τα "όργανα" είδαν την άδεια και αποχώρησαν.... φυσικά η όλη ιστορία έγινε ανέκδοτο στους ραδιοερασιτεχνικούς κύκλους της εποχής !

Αργότερα έμαθα πως μάζευαν υπογραφές κάποιοι γνήσιοι ορθόδοξοι χριστιανοί της περιοχής για τις κεραίες του σατανά !!! :lol:

Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με το ρεαλιστικό πρόβλημα που δημιουργεί ο "φίλος" του Βασίλη.


Με το ξύλο δεν θα λύσεις τα προβλήματά σου.

Ασε τους άλλους να τα λύσουν που είναι στο κάτω κάτω βρε αδελφέ και η δουλειά τους!

dimitris_p20
13-05-06, 23:00
Αυτό Γιάννη δεν είναι τίποτε !!!!!!!

Πριν κάτι χρόνια όταν σήκωσα ένα rotative dipole με μαύρο ανοδιωμένο μέταλλο λίγο πιο κάτω περίπου από το μέσο του ιστού μια απίθανη κυρία μου έφερε την αστυνομία γιατί όπως είπε το έβλεπε από το μπαλκόνι της σαν ανάποδο σταυρό και επειδή τα παιδιά που μένουν δίπλα έχουν μακρυά μαλιά και ακούνε μέταλ νόμιζε πως είμαστε άντρο σατανιστών (την εποχή λίγο μετά τον Κατσούλα).

Ηρθαν τα "όργανα" είδαν την άδεια και αποχώρησαν.... φυσικά η όλη ιστορία έγινε ανέκδοτο στους ραδιοερασιτεχνικούς κύκλους της εποχής !

Αργότερα έμαθα πως μάζευαν υπογραφές κάποιοι γνήσιοι ορθόδοξοι χριστιανοί της περιοχής για τις κεραίες του σατανά !!! :lol:

Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με το ρεαλιστικό πρόβλημα που δημιουργεί ο "φίλος" του Βασίλη.


Με το ξύλο δεν θα λύσεις τα προβλήματά σου.

Ασε τους άλλους να τα λύσουν που είναι στο κάτω κάτω βρε αδελφέ και η δουλειά τους!

Α!!!δεν πάμε καθόλου καλά τι δούνε τα μάτια μας ακόμα!!!!

13-05-06, 23:40
Βασιλη παρε ενα τηλεφωνο στην ΕΕΡ http://www.raag.org/ Τηλ: 210 5226516 , Φαξ: 210 5226505 και ρωτα αν με το εν λογω ονοματεπωνυμο υπαρχει αδειουχος ραδιερασιτεχνης...
Αν εχεις προβλημα στειλε μου ΠΜ και θα μαθω εγω...
Παντως μια λυση προειδοποιησεις ειναι
Καρφιτσα σε καθοδο RG58 ή ψιλο καρφακι σε RG213 :!:
Κοψιμο καθοδου...
Σημειωμα... "Μονο ετσι σταματαει η παρεμβολη?"

Αποψη μου παντως ειναι οτι κατα 99% ΔΕΝ ειναι αδειουχος και ουτε καν μη αδειουχος ραδιοερασιτεχνης, αφου ολοι και οι μεν και οι δε, που ξερουν εστω τα βασικα, σεβονται αν μη τι αλλο τους γειτονες τους... Μαλλον το παλληκαρι δεν ξερει τι του γινεται...
Επισης χωρις να πας πρωτα σε ΕΕΤΤ και αλλες τετοιες μεθοδους λυνεται το προβλημα στα σιγουρα! Και αν ειναι και αδειουχος τοτε ακομα καλυτερα!

13-05-06, 23:49
Καλο ειναι οι ραδιοερασιτεχνες να μην παρασυρθουν στις εναντιων τους μομφες, ακομα και προσβολες.
Ο καθενας "λεει ο,τι θελει και βεβαια κανει ο,τι μπορει"
που λεει και η καλλιτεχνης!
Καλο ειναι βεβαια η ιδιοκτησια του φορουμ προκειμενου να αποφυγει κατι τετοιο να παρει εγκαιρα θεση.
Εχω ακουσει πολλα για τους ραδιοερασιτεχνες, πολλα χρονια τωρα... Την μονη κριτικη την δεχομαι απο αυτους
που καταφεραν και εγιναν οι ιδιοι και οχι απο τις αλεπουδες που δεν πηδηξαν ψηλα...
Δεν εχω να πεισω κανεναν για τον ραδιοερασιτεχνισμο (απαξιω θα ελεγα)
και ως εκ τουτου δεν παιρνω μερος στην συζητηση.
.....

Για να μην γινουμε "οικος ανοχης" παρακαλω την ιδιοκτησια να παρει θεση.

Αντωνης.

ΩΧ :!:
Την βλεπω να αυξανονται παλι οι κανονες του φορουμ απο δεκαπεντε (15) που ειναι, τουλαχιστον στους δεκαξι (16)... παλι με "προταση" μελων... !

Στο 21 ή στο 31 καιγονται σε αυτα τα παιχνιδια :?: :?: :?: :lol:

antonis_p
14-05-06, 08:47
Δεν ειναι κακο να λειτουργουμε με κανονες,
απο την κοινωνια της ζουγκλας φτασαμε σε αυτην που ζουμε τωρα θεσπιζοντας κανονες!

Νοσταλγοι του μακρινου παρελθοντος εχουν δικαιωμα σε αυτο
και φυσικα μπορουν να ανοιξουν το δικο τους forum ή ακομα καλυτερα το δικο τους blog!
Οχι ομως να απαιτουμε απο αλλους να φερουν την ιδιοκτησια τους στα δικα μας μετρα.

Αν ηταν να προτεινω κατι, αυτο δεν θα ηταν ενας ακομα κανονας
αλλα η τηρηση των κανονων που υπαρχουν και η διαγραφη των μελων που αδικουν με την παρουσια τους το forum
(εφοσον αυτοι στους οποιους ανηκει επιδιωκουν την ευπρεπεια και οχι την μετατροπη του σε εναν τοιχο
που ο καθενας θα γραφει την ανοησια του πανω σε αυτον).
Μετα απο 3200+ μελη δεν θα ηταν κακο να γινει ενα (σε μικρη εκταση) ξεσκαρταρισμα.
Οταν παψει να μου αρεσει απλα θα αποχωρησω και δεν θα προσπαθησω να το φερω στα μετρα μου
χλευαζοντας τις αποφασεις και τα προσωπα που με φιλοξενουν.

radiodj105
14-05-06, 12:46
Παραμερίζοντας τις μεταξύ μας προστριβές (που είναι και Off Topic άλλοστε) επιστρέφω πρωινιάτικα ορεξάτος για να ολοκληρώσω το "πόσες φορές έχει δεχτεί τηλέφωνο ο παρεμβολέας από εμάς".

Το αστείο είναι την πρώτη φορά (που ήμουν παρών) και τον πήρα εγώ τηλέφωνο, του λέω ότι είμαι γείτονας και μου δημιουργεί παρεμβολές. Εννοείται ότι αρνήθηκε ότι είναι αυτός... και του λέω... μπορείς σε παρακαλώ να πατήσεις "press" και να μιλήσεις εκεί που μίλαγες χτες βράδυ για να δω αν με παραμβάλεις;

Επειδή δεν ήμουν μπροστά του, τον άκουσα από το τηλέφωνο να μετράει μέχρι το "5" αλλά δεν τον άκουσα από τα ηχεία του υπολογιστή ούτε και είδα παρεμβολές στην τηλεόραση. Επομένως... ή με δούλευε... ή έκπεμπε με 1miliwatt ή όντως δεν μου έκανε παρεμβολή.

Αυτά τα λέω για να συνεχίσω όλη την υπόθεσή μου σχετικά με προειδοποιήσεις. Θυμάμαι ότι τον άνθρωπο τον έχω πάρει (εγώ προσωπικά από το σπίτι του φίλου μου) 4 φορές και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος ακόμα 3 φορές, σε περίοδο 6 μηνών (περίπου).

AKIS
14-05-06, 15:05
ισως ειχε κλεισei αυτη την ωρα κανενα linear με kw και να επαιζε με λιγη ισχυ

iosifidisgiorgos
14-05-06, 16:55
ρε παιδια εχω και εγω το ιδιο προβλημα αλλα με τα ηχεια του υπολογ ακουω συνεχεια ομηλιες αλλα δεν εχω βρει τον υπευθ

antonis_p
14-05-06, 17:00
προφανως τα ηχεια σου δεν εχουν καμια θωρακιση
και ειναι απο αυτα της κατηγοριας ελαχιστης τιμης.
(κυκλοφορουν καποια με 6-7 ευρω).
Κανονικα αυτα δεν παιρνουν την εγκριση ουτε καν να βγουν στο εμποριο...

Απο μονα τους βεβαια δεν γεννουν τις ομιλιες που ακους,
οποτε κοιτα για τιποτα συρματα στις γυρω ταρατσες...

radiodj105
14-05-06, 23:57
Πάντως στη περίπτωσή μου, ο υπολογιστής είναι ένα Powermac (προφανώς Μάκιντος) και τα ηχεία είναι ένα σετ 2.1 της Logitech. Δεν είναι τα πιο ακριβά της αγοράς, αλλά μέσα ηχεία που μπορεί ο απλός λαός να αγοράσει. Μιλάμε για ηχεία της τάξης των 60 ευρώ.

Επιπλέον σήμερα είχα επισκεφτεί αυτό τον φίλο μου (που υποφέρει με τις παρεμβολές) και όταν παίζαμε με το X-box (εγώ, αυτός και ένα παλικάρι στην Κρήτη), πέρα από εμάς που είχαμε τις παρεμβολές, τις άκουγε και ο Κρητικός. Μας είπε πολλές φορές... "πως το κάνετε αυτό και μαζί με τη φωνή σας ακούω κάτι ακαταλαβίστικα;"

antonis_p
15-05-06, 16:34
ραδιοερασιτεχνικο on-line περιοδικο
απο δικα μας παιδια , απο την Ροδο:
59report (http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol54.pdf)

deksterr
15-05-06, 22:22
Σεβαστέ φίλε radiodj105
Εγώ στη θέση σου θα έβρισκα εναν πομποδεκτή,
θα τον έστινα στο σπίτι που σας ενοχλεί να δείτε DVD
και δεν θα τον άφηνα να κάνει ακρόασή με το που έλεγε αυτά που είναι να πει στον αέρα
θα πατούσα για να μην ακούει τους συνομιλητές του.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

MAKHS
18-05-06, 14:08
Η διευθυνση του αρκει μεσω του βιβλιου διακριτικων να δεις εαν ειναι πραγματι "ραδιοερασιτεχνης".Εαν ειναι αυτος μπορει να μην το γνωριζε ουτε ο ιδιος. Οπως εχει διδαξει η εμπειρια, το ποιο πιθανο ειναι η υπερβολικη ισχυ απο τους 3,8 ΜΗΖ και κατω.Οι ενεργειες στις κρισεις σας καθοτι εχουμε βαρεθει να προσπαθουμε να πεισουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες αλλα λατρεις της επικοινωνιας και οχι του καναπε.73!

SW7JKK
07-09-07, 10:25
Η διευθυνση του αρκει μεσω του βιβλιου διακριτικων να δεις εαν ειναι πραγματι "ραδιοερασιτεχνης".Εαν ειναι αυτος μπορει να μην το γνωριζε ουτε ο ιδιος. Οπως εχει διδαξει η εμπειρια, το ποιο πιθανο ειναι η υπερβολικη ισχυ απο τους 3,8 ΜΗΖ και κατω.Οι ενεργειες στις κρισεις σας καθοτι εχουμε βαρεθει να προσπαθουμε να πεισουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες αλλα λατρεις της επικοινωνιας και οχι του καναπε.73!

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο. . .

73΄s DE SW7JKK

manolisa05
06-12-08, 18:32
Αυτό με τα ηχεία των υπολογιστών έχει παραγίνει.Το ίδο και με τα κακής ποιότητας DVD.Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι για τις αγορές μας.Το ίδιο πρόβλημα αντιμετόπισα και εγώ με έναν γείτονα.Είχε ένα μονόπολο και δεν είχα πρόβλημα και όταν άλλαξε ο άνθρωπος κεραία και έβαλε ένα δίπολο άρχισαν τα δικά μου προβήματα.Ακούγονταν τα SSB απο τα ηχεία του υπολογιστή μου(που τα είχα πάρει 8€) και τα αντικατέστησα με άλλα 20€ και τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το πρόβλημα παραμένει στο dvd αλλά δεν με πειράζει αφού το καταλαβαίνω ότι με 30€ δεν θα έπερνα τίποτα αξιόγογο.Αυτός έχει τουλάχιστον άδεια και μου είπε να προσπαθήσει να σταματήσει την παρεμβολή και του είπα να μην πειράξει την κεραία του γιατί το dvd το χρησιμοποιεί μόνο το παιδί και όχι τακτικά.Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους γύρω μας.

Nemmesis
07-12-08, 11:16
Αυτό με τα ηχεία των υπολογιστών έχει παραγίνει.Το ίδο και με τα κακής ποιότητας DVD.Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι για τις αγορές μας.Το ίδιο πρόβλημα αντιμετόπισα και εγώ με έναν γείτονα.Είχε ένα μονόπολο και δεν είχα πρόβλημα και όταν άλλαξε ο άνθρωπος κεραία και έβαλε ένα δίπολο άρχισαν τα δικά μου προβήματα.Ακούγονταν τα SSB απο τα ηχεία του υπολογιστή μου(που τα είχα πάρει 8€) και τα αντικατέστησα με άλλα 20€ και τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το πρόβλημα παραμένει στο dvd αλλά δεν με πειράζει αφού το καταλαβαίνω ότι με 30€ δεν θα έπερνα τίποτα αξιόγογο.Αυτός έχει τουλάχιστον άδεια και μου είπε να προσπαθήσει να σταματήσει την παρεμβολή και του είπα να μην πειράξει την κεραία του γιατί το dvd το χρησιμοποιεί μόνο το παιδί και όχι τακτικά.Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους γύρω μας.

ωραια ολα αυτα που δες αλλα... οταν ΕΝΑΣ κανει παρεμβολες πρεπει ολοι οι αλλοι στην γειτονια να ψαχνουν παντα για θορακισμενα προιοντα μονο και μονο επειδη αυτος που κανει την εκπομπη δουλευει με φτηνα εργαλεια?

manolisa05
07-12-08, 13:10
Φίλε μου η παρεμβολή δεν έχει να κάνει με φτυνά η όχι εργαλεία αλλά με την κεραία και και την γωνία εκπομπή της.Η ίδια κεραία σε διαφορετικό ύψος και με διαφορετική γωνία εκπομπής μπορεί να μηδενίσει το πρόβλημα.Ποιός έχει χώρο να αλλάξει τις γωνίες και το ύψος της κεραίας?Εκεί είναι το πρόβλημα.

manolisa05
07-12-08, 13:35
[quote=deksterr;236136]Σεβαστέ φίλε radiodj105
Εγώ στη θέση σου θα έβρισκα εναν πομποδεκτή,
θα τον έστινα στο σπίτι που σας ενοχλεί να δείτε DVD
και δεν θα τον άφηνα να κάνει ακρόασή με το που έλεγε αυτά που είναι να πει στον αέρα
θα πατούσα για να μην ακούει τους συνομιλητές του.


Αν είναι στα βραχέα τότε μεταχειρισμένο γύρω στο 350 €.Καλά το λες αλλά δεν νομίζω να συμφέρει

manolisa05
07-12-08, 13:37
Δεν ξέρουμε σε ποιά συχνότητα είναι?Μπας και μπορούμε να βοηθήσουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί?

antonis_p
14-12-08, 20:12
η παρεμβολη δεν εχει να κάνει με την γωνία εκπομπής
αλλά με εκπομπές που γίνονται σε συχνότητες
άλλες από τις επιθυμητες
ή στην προκειμένη περίπτωση
με δέκτες ή άλλες συσκευές
που ακούνε πράγματα από αυτά που είναι φτιαγμενες να ακούσουν.
Αυτά που αναφέρθησαν είναι συνήθη φαινόμενα
με κινεζικα ηχεια PC, τηλέφωνα ακόμα και sat receiver!
Αν το αυτοκίνητο όταν φυσάει το παίρνει ο αέρας
βελτιώνουμε την ανάρτηση, τα λάστιχα κλπ
και δεν τα βάζουμε με τον στρατηγό Ανεμο!

manolisa05
19-12-08, 13:23
antonis_P symfono se ola ektos apo to proto.An yparhei paremvoli allazontas tin gonia ekpompis allazei kai o lovos tis keraias kai yparhei....? i pithanotita na stamatisei i parmvoli stin sygkekrimeni syskevi.Den einai kanonas ayto.Apla mono me dokimi mporei kapoios na to dei.Mporei pali allazontas tis gonies na min dei diafora.Mono dokimi mporei na ginei .sta alla symfono!

manolisa05
19-12-08, 13:24
Συγνώμη για τα greekenglish.Ξεχάστηκα:-)