PDA

Επιστροφή στο Forum : 5v 2.5A



stratos77
14-05-06, 02:59
φιλοι μου καλησπερα.λογω του οτι ταξιδευω συχνα (οδηγος ) εχω μαζι μου για παρεα ενα creative mp3 με σκληρο και το αποτελεσμα ειναι να κραταει η μπαταρια του γυρω στις 8 ωρες αλλα μετα θα πρεπει να βρω μπριζα για να κανω φορτηση.θελω ενα κυκλωμα απο 24v σε 5v σταθερα και ρευμα 2.5 Α.εαν ειναι δυνατο ενα σχεδιακι για να ασχοληθω με το θεμα μου ..ευχαριστω

gsmaster
14-05-06, 04:56
Δεν θα πρότεινα κάτι τέτοιο, για μια τόσο ακριβή συσκευή. Ρίξε μια ματιά μήπως βγαίνει κάποιο έτοιμο car kit.

Αν όμως επιμένεις, και εφόσον έχει είσοδο DC το mp3 player, μπορείς να φτιάξεις ένα απλό κυκλωματάκι με το LM338, και να το τροφοδοτήσεις.

2,5A? τόσο γράφει ο φορτιστής φαντάζομαι, γιατί αν τραβάει σε κανονική λειτουργία 2,5Α και κρατάει 8 ώρες θα πρέπει να έχει μπαταρία τέρας...



ΥΓ το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα "Τροφοδοτικά"

stratos77
14-05-06, 09:56
ναι κι ομως τωρα που το ξαναειδα ο μετασχηματιστης λεει 5v 2.4Α.καποιες φορες που επερνα μαζι το μετασχηματιστη του και το εβαζε σε inverter 220v να δουλευει μετα απο λιγο μου κολλαγε το μηχανημα κι ολα αυτα οταν το ειχα ανοικτο και επεζε.οταν το εχω κλειστο και απλα φορτιζει ειναι ολα οκ.κανω δηλαδη υπομονη και οταν φορτισει και το βγαλω απο το inverter δουλευει για αλλες 8 ωρες μια χαρα.το θεμα ομως δεν ριναι να κανω καθε φορα αυτη τη δουλεια.τι να εφταιγε αραγε? υπαρχει κανα σχεδιο που να με καλυπτει?

moutoulos
15-05-06, 00:04
ναι κι ομως τωρα που το ξαναειδα ο μετασχηματιστης λεει 5v 2.4Α.
Μήπως λέει 5V 2.4VA (W δηλαδή) και δεν φαίνεται καλά το V, που σημαίνει 5V 0.48Α (480mA).