PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με φορητο ενισχυτη κιθαρας - υπερθερμανση πηνιου!



Maz00nga
03-06-06, 21:22
Γεια σας παιδες!
Εχω εναν μικρο φορητο ενισχυτη κιθαρας και επειδη οταν τον συνδεσα σημερα ο ηχος εβγαινε παραμορφωμενος αντι για καθαρος, αποφασισα να τον ανοιξω να δω μηπως παει τπτ στραβα. Διαπιστωσα εκπληκτος οτι το ηχειο ΕΒΡΑΖΕ σε σημειο που να τραυματιζει στην αφη. Μηπως το ηχειο υπερτροφοδοτειται με ρευμα και μηπως διορθωνεται?

ok1gr
03-06-06, 21:24
μήπως το ηχείο είναι για πέταμα?

Maz00nga
03-06-06, 21:24
Λες? Αντε τωρα να βρω ηχειο να το αντικαταστησω...
(Τα χαρακτηριστικα του ηχειου που ειναι συνδεδεμενο ειναι 8Ω και 1W. Διαθετω 2 ηχεια 1W,4Ω γινεται να συνδεσω εκεινα εν σειρα με απωλεια στην ενταση? Ενα μονο του με αντιστατη εν σειρα?)

ok1gr
03-06-06, 21:33
Βάλε το 4άρι....

Maz00nga
03-06-06, 21:45
Ιδια κατασταση και με αυτο, εβρασε...

Λυθηκε το προβλημα, ο μετασχηματιστης μου ειναι για τα σκουπιδια... αντι για 9 βολτ εδινε 11...

staaronis3
13-03-07, 13:52
Την μόνη μέρα που πήγα στην κατάληψη πήρα και τον ενυσχητή και μετά απο 3εις όρες παιξίματος (με την ένταση σχεδών στο τέρμα) μουσικής απο laptop ή mp3 ανέβασε θερμοκρασία με αποτέλεσμα να βρομάει καμένο πλαστικό. Το πηνίο όταν το έπιασα έβραζε αλλα και ποιο δίπλα στο σημείο που είναι κάτι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί πυκνοτές. Τι μπορεί να φτέει σε αυτό;;; Με τον συγκεκριμένο ενυσχυτή έχω βγεί και έχω παίξει πολές όρες στο μπαλκόνι του σπιτιού μου με την ένταση στο τέρμα αλλα δεν έκανε κάτι τέτοιο.