PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας!Θεμα παρασιτων!!!!



B_dancer
03-06-06, 23:53
Λοιπον,εχω συνδεσει ενα cd player και ενα λαπτοπ σε ενα δικαναλο μικτη και βγαζω μια εξοδο σε canon!Το προβλημα ειναι οτι οταν συνδεω το λαπτοπ εχω πολλα παρασιτααααα(καρτα ηχου ενσωματομενη).Εγω θελω να βγαλω οσο γινεται τα παρασιτα!Πως μπορω να το κανω αυτο????
Σας παρακαλω βοηθηστε με!!!!

Ευχαριστωωω πολυ!!!

Danza
04-06-06, 00:00
Οταν λες παρασιτα εννοεις φυσημα ή κατι σαν τσακ? αν ειναι φυσημα πρεπει να εχεις προβλημα με καποια γειωση...

PiCBuRn3r
04-06-06, 11:50
Συνήθως οι ενσωματωμένες κάρτες ήχου έχουν αυτά τα προβλήματα...

B_dancer
04-06-06, 13:18
Εννοω φυσημα!Αθτο συμβαινει μονο οταν βαζω στην εισοδο του μικτη την εξοδο του λαπτοπ!Αυτο θα λυθει με εξωτερικη καρτα ηχου?????

moutoulos
04-06-06, 13:39
Δεν είναι θέμα εσωτερικής ή εξωτερικής κάρτας ήχου, είναι θέμα γείωσης.
Απ την έξοδο ακουστικών παίρνεις σήμα ?

xampos
04-06-06, 14:56
αυτο το κα;νει μονο οταν εχεισ συνδεδεμενο το τροφοδοτικο η παντα

B_dancer
05-06-06, 02:15
Φιλε χαμπο,ποιο τροφοδοτικο???Φιλε μουτουλε,απο την εξοδο ακουστικων του ΜΙΚΤΗ παιρνω τα ακουστικα(αν και οταν εκανα την δοκιμη ηταν χωρις να παιρνω σημα απο την εξοδο ακουστικων του μικτη),αν εννοεις την εξοδο του λαπτοπ η οποια ειναι καρφι σε RC παιρνω κυματομορφη ηχου!Οταν εννοεις θεμα γειωσης τι εννοεις?Τι μπορω να κανω????Μηπως φταει η ποιοτητα του καλωδιου(καρφιου)????

Ευχαριστω για την υπομονη σας στο προβλημα μου...........

θενκσ

nitako
05-06-06, 09:51
Μαλλων φταιει η καρτα ηχου του laptop..Συνηθως δεν εχουν καλη ποιοτητα η καρτες των motherboard τους.
Θα σου προτεινα μια καρτα usb για καλυτερη ποιοτητα

B_dancer
05-06-06, 12:38
και εγω αυτο σκεφτομαι!

m28
05-06-06, 16:32
Αν έχεις φύσημα μάλλον οφείλεται σε κακή προσαρμογή της εξόδου των ακουστικών του laptop με την είσοδο του μίκτη σου.
Δοκίμασε κάποια άλλη είσοδο (αν υπάρχει με διαφορετική αντίσταση εισόδου, π.χ. στον ενισχυτή σου) και δοκίμασε και άλλο καλώδιο μήπως βελτιωθεί.

amiga
05-06-06, 17:39
Κάποτε που μου χε χαλάσει η motherboard από ένα pc μέχρι να το φτιάξω , είχα συνδέσει εάν laptop ACER με μια στερεογεννιτρια (που πήγαινε σε λινκ και τα λοιπά και τα λοιπά) και είχα ένα τρομερό φύσημα είτε έπαιζε μουσική είτε όχι. Το πέρασα και μέσα από την κονσόλα μου και πάλι τα ίδια… τελικά το πρόβλημα λύνοταν μόνο όταν το πέρναγα μέσα από μια τηλεοπτική κονσόλα Panasonic WJ-AVE55!!! Απ οποιαδήποτε άλλη κονσόλα και αν το πέρναγα τίποτα!!! Άρα κάτι με προσαρμογές πρέπει να έπαιζε. Αυτό μου χε συμβεί πριν 4-5 χρόνια απλά το αναφέρω μιας και έχουμε παρόμοια συζήτηση.

moutoulos
05-06-06, 21:23
μάλλον οφείλεται σε κακή προσαρμογή της εξόδου των ακουστικών του laptop με την είσοδο του μίκτη σου.

Kαι εγώ αυτό πιστεύω ...
Δοκίμασέ το και αλλού (HiFi), εαν βγάζει και εκεί φύσημα, τότε θές εξωτερική κάρτα ήχου.
Άπλά γιατί η έξοδος ακουστικών, κανονικά δεν κάνει για αυτό που το θές :( .
Σε σχέση πάντα με μια κάρτα που βγάζει line out L & R :wink: .

GEWKWN
06-06-06, 17:28
ΚΑποτε ειχα κανει μια προσαρμογη σε καποιο φιλο
για να παιρνει σημα ηχου απο την εξοδο των ακουστικων
σε LINE IN λοιπον ειναι κατι απλο και εξερετικα απλο
μονο που εχει μεγαλη εξαστενιση στο σημα (θελει software Compresor)
Μια εξοδος ακουστικων εχει αντισταση απο 16Ωμ μεχρι 32Ωμ
και μια τυπικη εισοδος line in εχει 47ΚΩμ αρα μια προσαρμογη
ειναι εφικτη αν κανουμε ενα κυκλωμα
που απο την πλευρα των ακουστικων θα εχει δυο αντιστασεις
μεταξυ σηματοσ ακουστικων και γειωσησ τησ ταξησ των 22Ωμ
και δυο αντιστασεις των 47ΚΩμ μεταξυ συματοσ ακουστκων και
line in (η γειωση ειναι κοινη).

siolosni
08-10-08, 13:53
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Έχω μια κονσόλα ήχου στην οποία συνδέω τις πήγες μου σε κάθε ¨φέτα¨. Από την έξοδο της κονσόλας λοιπόν που περνά από equalizer δίνω με ένα καρφί στο line in της κάρτας ήχου στο laptop. Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για εγγραφή είναι το Q base και το cool edit. Όταν το laptop κάνει εγγραφή τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν όμως παίρνει τροφοδοσία από την πρίζα τότε περνά ένας θόρυβοι στο σήμα εγγραφής. Φύσημα , ηλεκτρικός ήχος και ακούς το ανεμιστηράκι που δουλεύει. Κάποιος μου είχε πει πως υπάρχει ένα φίλτρο που βάζεις στην πρίζα για να κόβει το θόρυβο του ρεύματος. Διάβασα ότι ίσως να φταίει και η κάρτα ήχου… Μια άποψη;

sakis
08-10-08, 21:31
η πιο απλη λυση που θα σου λυσει τελειως το προβλημα και επισης θα σε βοηθησει να παοκτησεις ενα εργαλειο το οποιο θα σε βοηθησει και σε αλλ πραγματα ειναι ειναι η αγορα ενος απομονωτη μεταροπεα απο τα car stereo απο speaker out σε line out η ακομα καλυτερα ενα di box

και οι δυο λυσεις εχουν το ιδιο καλο αποτελεσμα με καλυρεη ποιοτητα ηχου το DI και οι δυο λυσεις εινα ζαμπαφθηνες και θα κοστισουν απο 5-20 ευρα

βλεπε καταλογος τελε 2008 σελιδα 45 προιον DB01 θελεις δυο τετοια για στερεο εφαρμογη απο 10 γιουργια λιανικη το ενα η αλλιως σελιδα 36 προιον SH 505 εξασθενητης απομονωτης μονο 3,90 ευρωπουλακια

Danza
09-07-11, 19:24
Το ξεθάβω μιας και έχω το ίδιο πρόβλημα!

Λοιπόν ακούγεται σε ότι συνδέσω στην κάρτα ήχου (ενισχυτή, μίκτη, ηχεία μικρά υπολογιστών, aux in απο πηγή αυτοκινήτου κλπ) ένας θόρυβος σαν μουρμούρισμα!

Δεν είναι ούτε παράσιτα ούτε βόβμος, ακούω τον σκληρό με λίγα λόγια! Όταν κάνω Scroll τις σελίδες στον Firefox ακούγεται, όταν κατεβάζω κάποιο παράθυρο ακούγεται, όταν ανεβάζω ακούγεται, έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό αυτό το πράγμα! Μόνωσα όλες τις γειώσεις να μην κάνουν σώμα με την γείωση του σπιτιού αλλά πάλι το ίδιο!

Ο υπολογιστής σταθερός και έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου...

Επίσης δεν σταματάει όταν κάνω mute τις άλλες εισόδους/εξόδους ακόμα και το main mute να πατήσω πάλι ακούγεται! Άλλαξα τροφοδοτικό μήπως και αλλά τα ίδια!

sakis
10-07-11, 14:05
η πιο απλη λυση που θα σου λυσει τελειως το προβλημα και επισης θα σε βοηθησει να παοκτησεις ενα εργαλειο το οποιο θα σε βοηθησει και σε αλλ πραγματα ειναι ειναι η αγορα ενος απομονωτη μεταροπεα απο τα car stereo απο speaker out σε line out η ακομα καλυτερα ενα di box

και οι δυο λυσεις εχουν το ιδιο καλο αποτελεσμα με καλυρεη ποιοτητα ηχου το DI και οι δυο λυσεις εινα ζαμπαφθηνες και θα κοστισουν απο 5-20 ευρα

βλεπε καταλογος τελε 2008 σελιδα 45 προιον DB01 θελεις δυο τετοια για στερεο εφαρμογη απο 10 γιουργια λιανικη το ενα η αλλιως σελιδα 36 προιον SH 505 εξασθενητης απομονωτης μονο 3,90 ευρωπουλακια


μια απο τα ιδια η εξωτερικη καρτα ηχου

spiroscfu
10-07-11, 14:47
Το αρνητικό της εξόδου από την κάρτα ήχου γειώνεται με την γείωση δικτύου.

BESTCHRISS
14-07-11, 13:05
δοκιμασε το laptop με την μπαταρια χωρις το τροφοδοτικο του μηπως ειναι αυτο που λεει ο φιλος Σπυρος
η αλλαξε μπριζες διαφορετικες του laptop με τις αλλες συσκευες σου
ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
14-07-11, 13:23
υπαρχουν και αυτα αλλα δεν ξερω αν κανουν δουλεια
http://cgi.ebay.com/3-5mm-Earphone-Jack-Ground-Loop-Isolator-Noise-Filter-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3cb564d6ceQQitemZ26074 1322446QQptZLHQ5fDefaultDomainQ5f0
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/3-5MM-1-8-AUX-AV-JACK-HUM-NOISE-FEED-BACK-AUDIO-FILTER-/150622272192?pt=Car_Audio_Video&hash=item2311c97ac0