PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενισχυτή dublex 100Watt(ecc81, 2xecc83, 2xel504)



ok1gr
06-06-06, 00:09
Καλησπέρα...
πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένας τέτοιος ενυσχητής που ήθελε λίγο συμάζεμα....
Έβαλα λυχνίες (καινούργιες), άλλαξα κάποιες αντιστάσεις και τους διπλούς ηλεκτρολυτικούς και τον έβαλα στην μπρίζα....
Έβαλα και ένα πικάπ στην είσοδο του πικάπ (που περνάει από τον πυκνωτή) και ένα ηχείο....
Στις πρώτες δύο-τρείς προσπάθειες τα πλέγματα της μίας el504 πύρωναν πάρα πολύ και ο ήχος διακόπτονταν... (λυχνία μάρκας tungsram) η δεύτερη λυχνία (telefunken), φαινόταν ok...
Δοκήμασα και μόνο με μία...

Στις επόμενες προσπάθειες καμιά δεν πύρωνε... (όχι δεν τις έκαψα) ΑΛΛΑ ο ήχος δεν ήταν σωστός...
Όλοι οι πυκνωτές οπτικά φαίνονται ok....
Για την ακρίβια ο ήχος έκανε μικροδιακοπές και δεν αναπαραγώνταν σωστά.... (το πικάπ είναι οκ)

Σκέφτηκά ότι ίσως σταίει ότι οι λυχνίες εξόδου δεν ήταν mached pair αλλά το ίδιο συμβαίνει και με μόνο τη μία.... :x

Τί μπορεί να φταίει?
Ποιά σημεία να προσέξω?

Ξέχασα να σας πώ ότι από κάτω υπάρχουν δύο trimmerάκια αλλά δεν ξέρω τί κάνουν γι'αυτό δεν τα πείραξα.... Λέτε να έχουν καμιά σχέση??? :?:

Τέλος αντί ecc81 έβαλα μια αντίστοιχη της ecc82 γιατί δεν βρήκα... Λέτε να έχει καμιά σχέση?
Στα χαρακτηριστικά φαίνονται σχεδόν ίδιες με την 82 να είναι Ελάχιστα ποιό δυνατή....

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

kostas30
06-06-06, 01:50
τα τριμερακια ειναι για την ρυθμιση της αρνητικης στις λυχνιες εξοδου.

ok1gr
06-06-06, 01:54
Μπορεί να φταίει αυτό?
Με ποιά διαδικασια τα ρυθμίζω?

PiCBuRn3r
06-06-06, 13:21
Στο ελεκτόρ σε έναν ενισχυτή με el34 έδειχνε πως γίνονταν τέτοιου τύπου ρυθμίσεις...

ok1gr
06-06-06, 14:55
Το έχεις?
Αν ναί μπορείς να μου το στείλεις ή να το ανεβάσεις?

GREG
06-06-06, 16:20
τσεκαρε τις αντιστασεις στο οδηγο πλεγμα ειναι ιδιες και μαλλον καποια απο αυτες ταφτυσε και πυρακτονει η λαμπα μη το δοκιμαζεις με τη μια λαμπα οι αντιστασεις και πυκνοτες που αλλαξες ειχαν τις ιδιες τιμες τα τριμερακια μπορεις να τα γυριζεις αφοβα με ανοιχτο τον ενισχυτη σε ηχειο προσπαθοντας να τα βαλεις στο σημειο που εχεις τον καλυτερο ηχο ενω παιζει παντα το μοκροφονο για το οπιο φτιαχτηκε αυτος ο ενισχυτης ειναι κρυσταλικο το οτι οι 2 λυχνιες δεν ειναι ταιριασμενες ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε οτι αλλο θες πεσ μου ΠΡΟΣΕΞΕ μη φας υψηλη απο τα καπελακια των ανοδων

ok1gr
06-06-06, 17:24
οι αντιστάσεις είναι ok...

Εγώ το δοκιμάζω με πικάπ και cd-player...
Μπορεί να φταίει αυτό?


το οτι οι 2 λυχνιες δεν ειναι ταιριασμενες ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε

Θές να πείς ότι παίζει ελάχιστο ρόλο?

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
06-06-06, 17:38
Σχέδιο υπάρχει;

ok1gr
06-06-06, 18:40
όχι

PiCBuRn3r
06-06-06, 22:59
το οτι οι 2 λυχνιες δεν ειναι ταιριασμενες ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε


Μου έχει τύχει όμως η μία να είναι καινούργια και η άλλη παλιά και να μην δουλεύει γιατί η παλιά ήταν "πεσμένη"...

ok1gr
07-06-06, 00:04
όχι και οι δύο είναι καινούργιες...

GREG
07-06-06, 09:34
αμα η μια ειναι χαλια και η αλλη καλη φυσικο ειναι να υπαρχει προβλημα οι mached pairs tubes κατασκευαζονται σε ζευγη για hi hi hi fi push pull endings amps δηλαδη οχι για τον δικο σου οταν λεω οι αντιστασεις ναναι ενταξει εννοω ναναι ιδιες τιμες...

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
07-06-06, 10:56
Μπορείς απο αυτό το σχέδιο να καταλάβεις τι γίνεται με το δικό σου;

PiCBuRn3r
09-06-06, 09:02
Το τρίμμερ των 20Κ νομίζω πρέπει να ρυθμίσει...

JIM_6146B
09-06-06, 18:16
Μπορείς απο αυτό το σχέδιο να καταλάβεις τι γίνεται με το δικό σου;



Υπάρχουν σχόλια για αυτά τα σχέδια πχ οι συνδέσεις στην βάση τον λαμπών , τι τύπο διαμορφωτή έχει κ.λ.π


Με αυτό το σχέδιο υπάρχει ενισχυτής , έχει καλές αποδόσεις ??? μπορείς να βάλεις εδω τεχνικές πληροφορίες , χαρακτιρηστικά για αυτόν τον ενισχυτή ???


:D

ok1gr
09-06-06, 18:48
Παιδιά δοκίμασα δεν γίνεται τπτ...

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
09-06-06, 20:23
Δημήτρη τι ακριβώς ψαχνεις;Αυτο το σχέδιο το βρηκα απο το διαδύκτιο για να βοηθησω λίγο τον φιλο μας.Οι EL-504 δεν ειναι και οτι καλύτερο για audio χρήση.Ενα καλο σχέδιο και δοκιμασμενο ειναι αυτο εδώ.Αυτό ξεκιναω να φτιάξω τώρα.
http://audio.dynatech.gr/6550pp2.htm

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
09-06-06, 20:37
http://www.avforum.gr/forums/index.php?showtopic=35093&hl=
Eδώ ειναι και τα πρώτα πλάνα του ενισχυτή.
Παναγιώτη καμια φωτογραφια μπορείς να βαλεις για να δούμε τουλάχιστον τι γινετε;

ok1gr
09-06-06, 21:24
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=1768
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=1767
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=1766

Τις φώτο αυτές τις είχα βγάλει παλαιότερα για άλλο σκοπό γι'αυτό ίσως δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστηκές.....
Όταν μπορέσω θα βγάλω και άλλες...

JIM_6146B
09-06-06, 23:29
Δημήτρη τι ακριβώς ψαχνεις;Αυτο το σχέδιο το βρηκα απο το διαδύκτιο για να βοηθησω λίγο τον φιλο μας.Οι EL-504 δεν ειναι και οτι καλύτερο για audio χρήση.Ενα καλο σχέδιο και δοκιμασμενο ειναι αυτο εδώ.Αυτό ξεκιναω να φτιάξω τώρα.
http://audio.dynatech.gr/6550pp2.htm

Είδα τον ενισχυτή καλός φαίνεται . Η 6550 λάμπα ταιριάζει με την EL34 ??? πάντος αν δεν βρώ τίποτα θα περιμένω να τον φτιάξεις και να μου πείς το κόστος + την ποιότητα του ήχου .

Ψάχνω ενα σχέδιο που να μην έχει δυσεύρετα και ακριβά υλικά κ.λ.π . . ππχ όπως το σχέδιο με τις EL34 αλλά με tone control και mic1 mic2 aux όπως τους παλιούς DUBLEX με την EL34 . :D

Σε ενα ενισχυτή λαμπάτο το κόστος είναι χαμηλό αλλά το σηκώνει αυτός ο μετασχηματιστής εξόδου και η τροφοδοσία .

Σε όποιον ρώτησα το πρώτο που έλεγαν είναι οτι είναι παλιά τεχνολογία και κοστίζουν :evil: :evil:

Υπάρχει κανα μαγαζί στην θεσσαλονίκη να φτιαχθεί ο μετασχηματιστής (είτε τροφοδοσίας είτε εξόδου ) με χαμηλό κόστος :?: και φυσικά εφόσον βρεθεί σχέδιο όπως τους παλιούς DUBLEX με την EL34 .

Οποιος έχει τέτοιο σχέδιο ας το βάλει στο forum ή ας το στήλει με pm

Ευχαριστώ

ok1gr
10-06-06, 00:49
Αφοί βουλβουκέλη αλλά θα σου βγεί αρκετά ακριβά....

JIM_6146B
10-06-06, 10:30
Αφοί βουλβουκέλη αλλά θα σου βγεί αρκετά ακριβά....


Με τη ασχολούνται :?: που βρήσκονται :?: τι αριθμό τηλεφώνου έχουν :?:

ok1gr
10-06-06, 13:28
μετασχηματιστές....
Στην θεσσαλονίκη είναι ακριβός που δεν ξέρω....
Για τηλ. ψάξε www.whitepages.gr

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
12-06-06, 10:43
Πάντως Η Dublex συνεχίζει...
Παραθέτω ένα τηλέφωνο επικοινωνίας 210 2510875.