PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποίηση οικιακής τάσης.



kingor83
08-06-06, 00:10
Χρειάζομαι επειγόντως σταθεροποιητή τάσης στο σπίτι, για pc και
τα παρελκόμενα, λάμπες πυρακτώσεως πάνε σαν κεριά ορισμένες
φορές χωρίς να λειτουργούν πολλές συσκευές σπίτι...

Το πρόβλημα μου είναι ότι σε κάποιες εταιρίες που κοίταξα είναι
πανάκριβοι... Μιλάω για σταθεροποιητή της τάξης των 2000 VA.

Ναι, δυστυχώς θα περάσει πολύ ρεύμα εκεί που θέλω να μπει ο
σταθεροποιητής... Δεν το συζητάω για UPS, εκεί την έβαψα αν θέλω
σε περίπτωση διακοπής να έχω χρόνο...

Θα μου λύσει το πρόβλημα μια πρίζα ασφαλείας που λένε ή θα καεί
από την αρχή λόγω "παιξήματος" της τάσης ...

Αν είναι για κατασκευή, τι προτείνετε ... ???



Thanks

Chris Valis
08-06-06, 00:34
Δεν καλείς ένα διπλοματούχο και αναγνωρισμένο ηλεκτρολόγο να τα δει όλα από την αρχή γιατί κάποια ώρα θα καεί όλο το σύμπαν σου; Στο 95% των περιπτώσεων ΔΕΝ χρειάζεται σταθεροποιητής τάσης, ειδικά σε οικιακό περιβάλλον! (Τα UPS είναι άλλη ιστορία)

Φιλικά,
Χρήστος

kingor83
08-06-06, 01:30
Δεν είναι ότι πιο εύκολο αυτό που λές ... και ως τώρα καμία μα καμία συσκευή δεν είχε πρόβλημα... Απλά θέλω το κάτι παραπάνω για την ομαλή λειτουργία του συστήματος μου (music home studio) για προβλήματα που όταν σου προκύπτουν δεν ξέρεις από τι είναι αλλά οφείλονται τελικά στην κακή τροφοδοσία... Δεν φοβάμαι μην τιναχτώ στον αέρα σαν βεγγαλικό, ούτε καίω μετασχηματιστές και ασφάλειες κάθε μέρα... Για την ακρίβεια ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, ίσως με τον όρο "κεριά" το φούσκωσα λιγάκι αλλά δεν θέλω και σταθεροποιητή στο ρολόι του σπιτιού...

Άλλες προτάσεις εκτός από ντιζελογεννήτρια, ηλεκτρολόγο, μπαταρίες ή κατεδάφιση και ανοικοδόμιση υπάρχουν ? :)

Thanks

Chris Valis
08-06-06, 11:49
Μια λύση είναι και τα double conversion UPS

nikoskourtis
08-06-06, 15:46
Νομιζω κατι τετοιο θα το πετυχεις μονο με μετατροπη απο εναλλασομενο σε συνεχες και απο συνεχες σε εναλλασομενο στη συνεχεια. Αν σου κανει τετραγωνικος παλμος στην εξοδο δεν ειναι δυσκολο να το φτιαξεις (ουτε και πολυ απλο). ΑΝ ομως θες ημιτονο ειναι πολυπλοκο. Για τηλεορασεις, βιντεο, λαμπες, υπολογιστες κανει ο τετραγωνικος παλμος.
Οι μπριζες ασφαλειας και κατι τετοια δεν μπορουν να κρατησουν την ταση αν αυτη πεσει χαμηλα οπως μας λες.

Ομως αν η ταση στο σπιτι ειναι πολυ χαλια τοτε μπορει να σου καει οτιδηποτε (ψηγειο, πλυντηριο κτλ) οποτε μηπως ειναι καλυτερα να προσπαθησεις μεσω της ΔΕΗ;

GEWKWN
09-06-06, 17:38
Τι γραμη εχεις Απο την ΔΕΗ;
Και λεγοντας αυτο ρωταω ποσα
αμπερ ειναι η Συνφωνια να σου παρεχει η ΔΕΗ.
Ποσα Αμπερ Ειναι η Κεντρικη Ασφαλεια Στον
Πινακα Του Σπιτιου σου;
Ποσο παλια ειναι η Εγκατασταση του Σπιτιου σου;
Εχει και ο Γειτονας Αυτο το Προβλημα;

nikoskourtis
10-06-06, 03:39
Τι σχεση εχει αυτο ρε GEWKWN;
Λογικα θα εχει 35 αμπερ, αλλα και 25 να χει δεν παιζει ρολο. Απ οτι καταλαβα εγω εχει προβλημα το δικτυο στην περιοχη. Μπορει να υπαρχουν μεγαλα μεταβλητα φορτια κοντα στο σπιτι του. π.χ υπαρχει ενα ξυλουργειο πιο περα απ το σπιτι μου. Οταν μπαινουν μπρος τα μηχανηματα πεφτει η ταση αισθητα. Επισης Οταν κολλαει ο πατερας μου με την ηλεκτροκολληση κανει συνεχως σκαμπανευασματα η ταση. Το θεμα ειναι αν οι μεταβολλες ειναι μεσα στα ορια. Αν ειναι εκτος οριων τοτε πιστευω οτι μπορεις να υποχρεωσεις τη ΔΕΗ να αναβαθμισει το δικτυο εκει περα.

gRooV
10-06-06, 13:49
Μπορείς να βρεις πολλούς σταθεροποιητές με λίγα χρήματα σε καταστήματα ηλεκτρονικων. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για σταθεροποιητή που ρυθμίζει την τάση εξόδου με servoμηχανισμό και όχι με ρελέ.

kingor83
10-06-06, 15:03
Νομίζω βρήκα μια λύση με έτοιμο σταθεροποιητή στα 1200VA,
Δεν κάνει για όλες τις συσκευές μαζί αλλά καλύπτει και με το παραπάνω το pc ...

Κάνει γύρω στα 60 ευρώ και θα με καλύψει για αρχή,
αν και πιστεύω ότι αν θελήσω να γίνω υπερβολικός στην "προστασία" των μηχανημάτων μου μπορώ
να βάλω άλλο ένα...

2*1200VA = 2400VA και 2*60Ε = 120Ε

και καλύπτω τα πάντα απο τα μηχανήματα με τους απαραίτητους υπολογισμούς
και διαχωρισμούς ανά watt της κάθε μιας ...

Πολύ φτηνότερο από ένα των 2000VA η παραπάνω...

πρόβλημα χώρου ευτυχώς δεν έχω ...

GEWKWN
14-07-06, 12:46
ελα nikoskourtis αν ειναι παλια η εγκατασταση εχει λογικα 25 αμπερ
μονο οι καινουριες εχουν στανταρ 35 αμπερ λογο τησ προβλεψης ενος κλιματιστικου
και σε αυτο αναφερονται καποιες απο τις ερωτισεις μου.
Αν εχει λιγα αμπερ στην εγκατασταση ειναι πιθανο να γινονται οι βυθησεις απο αυτο.
Αν ο γειτονας εχει το ιδιο προβλημα δεινχει υπετια την ΔΕΗ.
παντως να ξερεις οτι η δεη εχει υποχρεωση νασου παρεχει σωστο ρευμα μονο για το 95%
της συνοληκης διακρειας της χρησης δηλαδη στο χρονο 3 και κατι μερες μπορει να κανει οτι θελει
(μεσα σε καποια παντα ορια που δυσκολα αποδυκνηεις οτι φταιει η ΔΕΗ) .

chip
14-07-06, 23:23
Πήγενε www.amarad.gr. Πιστεύω θα βρεις καποια λύση όπως την φαντάζεσε.
Έχει σταθεροποιητές τάσης 1KW με λιγότερο από 30 euro (δες το VK-1000). Αλλα και μεγαλυτερους σε ανάλογα καλές τιμές, Δες αν θές και τα ups του. Αν και ακριβότερα είναι σε πολύ λογικές τιμές.
Αν τελικά αποφασίσεις πήγενε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και παραγηλέ το (τα περισσότερα καταστήματα συνεργάζονται με την amarad).