PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Ή Απλή σύνδεση μέσω ΟΤΕ



ALAMAN
08-06-06, 14:30
Σκέφτομε να αγοράσω μία ADSL αλλα έχει ακριβώ πάγιο
τί μου προτείνετε απο τα δύο :?:

Παρακαλώ οποιος ξέρει να με πληροφορίσει για τιμές.

antonis_p
08-06-06, 14:49
τον ΟΤΕ τον εχεις anyway,
η adsl (ή sdsl) ειναι κατι διαφορετικο,
η πιο αργη adsl που μπορεις να βρεις στο εμποριο αυτη την στιγμη, ειναι 7 φορες πιο γρηγορη απο την pstn.
Και βεβαια οταν θα εισαι on line που παντα θα εισαι, θα εχεις και τηλεφωνο.

H pstn ειναι πλεον παρωχημενη, (εδω και η dsl θα ειναι σε λιγο καιρο).
Ετοιμασου για adsl2+ και WiMax!

staaronis3
08-06-06, 17:13
Εγώ έχω 384 της FORTHnet. Πάει γύρο στα 20 ευρό το μήνα. Το 512 είναι στα 25 το 1024 στα 45 και το 2048 στα 150 περιπου. Είναι πολύ ποιο οικονομικό από την απλή PSTN που δίναμε 80+ ευρό στον ΟΤΕ. Χθές έκανα αίτηση να το γυρίσω σε 1024.

Giannis511
08-06-06, 17:18
Φίλε βάλε μια 384 ή 512 προς στιγμή με δυνατότητα αναβάθμισης.Ένα modem θα αλλάξεις σε αυτή την περίπτωση.Αμερόληπτα και χωρίς διαφήμηση θα σου πρότεινα το ondsl της οτενετ την έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φυσικά εξαρτάται και από τη χρήση κάνεις αν κατεβάζεις π.χ. τραγούδια η 512 είναι τέλεια αλλά και 384 που πάιζω είναι καλή και πιο οικονομική (βάζω μόνο το modem όρθιο για να κρυώνει πιο πολύ)! :D

Σχεδόν όλες στα 20 ευρώ το μήνα βγαίνουν!

Φιλικά, Γιάννης

hlektrologos000
08-06-06, 18:14
Το πιο καλο πακετο που υπαρχει αυτη τη στιγμη ειναι το 512 της hellas on line (hol) με 142ευρω για 8 μηνες.

staaronis3
08-06-06, 19:07
Εγώ απ' όσο ξέρω απο γνωστούς η ΟΤΕnet δεν έχει υποστήρηξη. Και η hol όταν είχα δεν μου καλάρεσε. Τόρα με τη FORTHnet δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μοναδικό πρόβλημα είναι πος κάνουν έργα στην Κνωσσού και κοβοντε τα καλόδια και κόβετε και η σύνδεση μου!

nikoskourtis
09-06-06, 03:58
Μονο που το πακετο της Hol σου δινει δανεικο modem το οποιο επιστρεφεις μετα και επιπλεον σε δεσμευει για πολυ καιρο. Το πιο καλο πακετο εγω θεωρω οτι ειναι της altec με 39,9 ευρω για 3 μηνες ολα πληρωμενα (σου δινει και μοντεμακι δωρεαν το οποιο το κρατας for ever). Εγω εχω vivodi dsl cube 512 me 59 ευρω για 3 μηνες ολα πληρωμενα (περιλαμβανει και router που εννοειται ειναι καλυτερο απο μοντεμ).
Συμφερει η DSL αν μπαινεις πολυ στο internet (πανω απο 2 ωρες περιπου τη μερα). Επισης εννοειται οτι μπορεις να κατεβασεις οτι θες ενω με την απλη συνδεση τα κατεβασματα τα ξεχνας (λογω ταχυτητας και κοστους).
Οι εταιριες που δε θα εβαζα ποτε ειναι: Τellas επειδη ειναι γενικως ακριβη εταιρια και παλιοτερα ειχε και κρυφες χρεωσεις, Hol με τιποτα γιατι θεωρω γυφτια να σου ζηταει πισω το modem αν αλλαξεις εταιρια (ολες οι αλλες εταιριες στο χαριζουν) και επιπλεον ειναι ακριβη αν το ψαξεις, διοτι σε δεσμευει για πολυ καιρο που οι χρεωσεις θα χουν πεσει σιγουρα, OTE επισης δε θα εβαζα λογω παντα υψηλοτερων χρεωσεων και επειδη μας τα παιρνει χοντρα τοσα χρονια και προσπαθει να κλεισει ολους τους εναλλακτικους για να μεινει παλυ μονος του στο παιχνιδι.
Αν διλεγα σημερα θα επαιρνα πακετο altec επειδη η δεσμευση ειναι μονο για 3 μηνες με 13,3 ευρω το μηνα, ή vivodi το dsl cube επειδη ειναι το πιο φθηνο στα 512 (19,6 ευρω το μηνα), εχει μονο τριμηνη δεσμευση και σου δινει router αντι για μοντεμ που δινουν οι πιο πολλες.
Βασικα για να επιλεξεις το καλυτερο πακετο (ολα πληρωμενα) πρεπει να δεις ποσα λεφτα προπληρωνεις, τι εξοπλισμο περιεχει, τι δεσμευση περιεχει (καλυτερα να παρεις με 20 ευρω/μηνα με 3μηνη δεσμευση παρα 18 ευρω/ μηνα για 12μηνη δεσμευση) διοτι οι τιμες πεφτουν συνεχεια, ποσο θα πληρωνεις αν συνεχισεις και μετα τους προπληρωμενους μηνες. Σε πολλα πακετα πληρωνεις λιγο για τους πρωτους μηνες αλλα μετα εχεις πιο μεγαλη χρεωση (π.χ. altec πληρωνεις 39,9 για 3 μηνες αλλα αν συνεχισεις μετα το τριμηνο πληρωνεις περιπου 20 ευρω το μηνα). Εγω συνδιαζοντας ολα τα παραπανω κατεληξα στο vivodi διοτι ειναι 512 το στανταρ με 59 ευρω το τριμηνο και αν συνεχισεις δινεις άλλα 117 για καθε εξαμηνο 512. Εσενα που εισαι καινουριος ισως το καλυτερο ειναι altec με 39,9 το τριμηνο και στο τριμηνο πανω το κοβεις και επιλεγεις οποια θες μετα.
Μπες και στο www.adslgr.com

drfear
09-06-06, 10:37
Καλημέρα,αν και παρακολουθώ καιρό το forum είναι η πρώτη φορά που στέλνω κάποια απάντηση.
Θα ήθελα απλά να πω πως το θέμα ADSL θέλει το ψάξιμό του γιατί είναι θέμα πολυπαραγοντικό.
Πρώτο βήμα για εμένα θα ήταν να καθορίσω τι θέλω και τι περιμένω απο μια ADSL ( ή SDSL) γραμμή.
Έτσι για προβληματισμό να πω πως (δεδομένης της γραμμης του ΟΤΕ) δεν τα πανε όλες οι εταιρίες το ίδιο καλά με τις υπηρεσίες VOIP.
Ακόμα να επισημάνω στον nikoskourtis πως ο router που περιλαμβάνει στο πακέτο η HOL είναι μακράν ο καλύετρος (και βραβευμένος www.avm.de/en) από όλα τα "πακετα ADSL σύνδεσης" που κυκλοφορούν στην αγορά. (Να σημειώσω πως η τιμή λιανικής για αυτό το router είναι στα 180 Ευρώ οπότε προφανώς στην ετήσια σηνδρομή 384Kbps που πουλούσε στα 199Ευρώ +ΦΠΑ δε θα μπορούσε να σου χαρίζει ένα τέτοιο μηχάνημα.) Έχω δει και τα ρουτεράκια που "χαρίζουν" κάποιες εταιρίες και προσωπικά αυτο που ένιωσα ήταν πως ή θα αγόραζα κάποιο σωστό router για να δουλέψω ή απλά μόλις θα τελείωνε η συνδρομή θα τελείωνε και η ενασχόλισή μου με το "χαρισμένο" ρουτεράκι. Συνεπώς το "δικό σου forever" είναι κάτι σχετικό,άλλωστε έχουμε γεμίσει όλοι λίγο ως πολύ με συσκευές που τις έχουμε παροπλίσει επειδή "δεν κάνουν δουλειά" ή έστω δεν την κάνουν σωστά.
Δε θα επεκταθώ περισσότερο , άλλωστε όντως στο www.adslgr.com θα βρεις πάρα πολλές απόψεις και πληροφορίες (τεχνικές και μη) για όλες τις εταιρίες και όλες τις συσκευές που κυκλοφορούν στα πακέτα σύνδεσης.
Ελπίζω να μην έγινα κουραστικος.
Drfear

moutoulos
09-06-06, 15:36
Hol με τιποτα γιατι θεωρω γυφτια να σου ζηταει πισω το modem αν αλλαξεις εταιρια (ολες οι αλλες εταιριες στο χαριζουν)

Καμία σχέση αυτό που λές...
Η HOL όμως σου δίνει μόντεμ με ευκολίες όπως δυο ethernet, usb, RS232, 2ab (phone),
και είναι σαν το κουτι του ISDN (intracom), και το κυριότερο είναι πραγματικά online 24/7,
δηλαδή μόλις συνδέσεις οποιονδήποτε υπολογιστή σαν ethernet, μπαίνεις στο internet,
χωρίς να δημιουργήσεις καμμία "συνδεση" στο PC, που σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μοντεμάκια
διαστάσεων πακέτου τσιγάρων που πρέπει να κάνεις login
(ενω της HOL με το που ανοίγεις είσαι online), με άλλα λόγια δεν πέφτει η
γραμμή ακόμα και αν κλείσω το PC.

Επίσης μπαίνεις και με δευτερο PC (ethernet), ενω στο μοντεμάκι ... μόλις έχεις κάνει συνδεσει με το ένα,
δεν μπαίνει δεύτερο ... μόνο με δικτυο υπολογιστών :wink:
Το ένα 10ε ... το άλλο 70ε, οπότε λογικό το βρίσκω.

nikoskourtis
10-06-06, 03:26
Ολα τα router Γρηγορη κανουν αυτο που λες (ειναι router κι οχι μοντεμ). Και της vivodi το router τα κανει ολα αυτα που λες. Δεν εχει βεβαια τοσες θυρες. Εχει μια ethernet και μια usb. Μπορεις να συνδεσεις τη usb στο ενα pc και την ethernet στο αλλο. Αν θες να φτιαξεις τοπικο δυκτιο πολλων υπολογιστων δε νομιζω οτι περιμενεις απο το router να εχει 10 ethernet πανω. Αγοραζεις ενα switch.
Ομως η hol σε δεσμευει με 12 μηνο συμβολαιο. Oi 8 πρωτοι εχουν 142 ευρω συνολο ενω οι υπολοιποι 4 εχουν απο 26 ευρω ο καθενας. Αρα ειναι ακριβη λυση σε σχεση με dsl cube που εχει 59 το πρωτο τριμηνο και ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ (το τονιζω) συνεχιζεις με εξαμηνες ανανεωσεις των 117 ευρω. Συγκρινω τα ομοια 512.
Υπαρχουν πολλοι χρηστες που εβαλαν dsl και δεσμευτηκαν για ενα χρονο και τελικα στην περιοχη τους πηγαινε σα χελωνα το dsl και δε μπορουσαν να αλλαξουν εταιρια αφου θα πληρωναν ετσι και αλλιως για ενα χρονο.
Οσο για το αν θα μπορουσε να σου χαριζει τον router των 180 ευρω, πιστευω σε σχεση με αυτα που δινουν οι αλλοι θα μπορουσε. Πακετο με 59 ευρω εμενα μου εδωσε router + 2 splitter. Αν τα αγορασεις ξεχωριστα ξεπερνας τα 59 ευρω.
HOL 142+ 4*26=246 ευρω για ενα χρονο που ειναι υποχρεωτικος. 246/12=20,5 ευρω το μηνα
Vivodi 59 / 3=19,66 ευρω για τους 3 μηνες και 117 /6 =19,5 για να συνεχισεις με εξαμηνα πακετα. Αρα ειναι πιο φθηνη η vivodi.
Εγω εχω ενα μοντεμακι crypto F200 και ενα router απο πακετα και τα 2. Παρολο που το router εχει πολλα παραπανω πραγματα χρησιμοποιω το μοντεμακι επειδη ειναι πιο μικρο. Εξαλου η ταχυτητα που κατεβαζω ειναι ιδια οποιο και απο τα 2 να χρησιμοποιησω.
Θεωρω για νεο χρηστη οτι η altec εχει το καλυτερο πακετο (φθηνο παρολο που εχω vivodi.
Τελος παντων εδωσα το link με το site που ειναι κατεξοχην αρμοδιο για το θεμα.