PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε ρύθμιση έντασης ήχου



staaronis3
10-06-06, 14:31
Το καλοκαίρι θέλω να πάρω ένα τουμπερλέκι και να του βάλω κάποια πράγματα, τα οποία θα είναι:
1)2 κάψες μικροφόνων
2)κατι εισόδους και εξόδους.

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι τα εξαρτίματα που θα πρέπει να βάλω για να ρυθμίζω την ένταση του ήχου στα μικρόφονα.
Α, υπάρχει διακόπτης που να μπορεί να επιλέγει 3 πράγματα;;; δλδ στο ενα να είναι το ένα μικροφονο στο 2 το αλλο μικροφονο και στο τελευτέο και τα δυο μικρόφονα μαζι. σίγουνα υπάρχει για τις ηλεκτρικές για να επιλεγει καποιους τους μαγνήτες αλλα ποιος παραγκέλνει εξαρτήματα από τη fender ή την ibanez;;; Εκτώς και αν βρω σε μαγαζί με κιθάρες.

xampos
13-06-06, 21:29
εφοσον θα βαλεισ μικροφωνα θα πρεπει να βαλεισ και εναν απλο προενισχυτη ηχου οι πιο αλποι ειναι ητε με τελεστικο ητε με τρανζιστορ σε συνδεσμολογια κοινου εκπομπου οποτε στην πρωτη περιπτωση βαζεισ ποτεσιομετρο στην αναδραση και στη δευτερη ποτεσιομετρο μεταξυ εκπομπου και γης η μια αντισταση και ενα τριμερρ σε σειρα ωσ διαιρετη τασης ωστε να ελεγχεις την ταση τροφοδοσιας και κατα συνεπεια και το ρευμα η και ενα τριμερ σε σειρα με το μικροφωνο οπου θα ελεγχεις και τη dc συνυστωσα στο μικροφωνο και ετσι θα ρυθμιζεις την ενταση του ηχου εν μερη

gsmaster
13-06-06, 22:05
staaronis3 αφου θα βάλεις 2 μικρόφωνα, αναγκαστικά πάνε σε κάποιο μίκτη, απο εκεί θα τα ρυθμίζεις όπως θες.

staaronis3
15-06-06, 19:11
Δν θα πηγένουν σε μήκτη! Θέλω να τα ρυθμίζω κατεφθείαν λόγο του ότι τα μικρόφονα θα είναι σε διαφορετική θέση. Δλδ θα βγένει μία έξοδος όπως στην ηλεκτρική κιθάρα, η οποία έχει μαγνήτες μονούς ή humberger οι οποίοι ρυθμίζοντε απο τα ΤΟΝΕ τους
και μετα ανα δύο με το VOLUME. Όμως δεν ξέρω πως θα τι θα βάλω για να ρυθμίζετε ο ήχος. Α, θα βγένει line out απο το τουμπερλέκι κατεθείαν. Βασικά θα βάλω κάποια κιτ της smart kit μεσα (θα πάρω ένα μεγάλο τουμπερλέκι για να χορέσουν όλα αυτά) τα οποία δεν έχουν ρύθμιση ήχου.