PDA

Επιστροφή στο Forum : Stereo to Bridge mode



Danza
12-06-06, 11:30
Καλημερα σε ολους. επεσε στα χερια μου ενας ενισχυτης 2x100w rms@8ohms αλλα επειδης θελω να οδηγησω 2 sub με τον συγκεκριμενο ενισχυτη θελω να τον γεφυρωσω για να μην ''κρεμαει''. ξερουμε οτι στους γεφυρωμενους ενισχυτες στο ενα κανάλι κανουμε αντιστροφη της φασης με λιγα λογια το + της εισοδου γινεται -. αν το αριστερο καναλι το συνδεσουμε στην εξοδο του προενισχυτη κανονικα και το + του δεξιου καναλιου στην γειωση θα πετυχουμε κατι??? με λιγα λογια στην εξοδο το + να το περνουμε απο το αριστερο καναλι και το - απο το δεξι καναλι...

chip
12-06-06, 16:45
Οχι δεν γίνεται! Θα γινόταν αν η είσοδος του ενισχυτή σου ήταν πραγματικά διαφορική. Αν το κανείς μπορεί να κινδυνέψει η ζωή του προενισχυτή σου γιατί ουσιαστικά θα του βραχυκυκλώσεις την μία έξοδο. Ταυτόχρονα δεν θα παρουσίασει αναστροφή φάσης και ίσως κινδυνεύσει και ο ενισχυτής!
Θυμήσου οτι τα δύο "-" της εξόδου του προενισχυτή συνδέονται μεσα στο μηχάνημα στην γείωση του ενώ επίσης τα δου "-" της εισόδου του ενισχυτή πάνε και αυτά στην ίδια γείωση (εσωτερικα). Αν κανεις ένα σχηματάκι με τις συνδέσεις θα δεις γιατι γίνεται βραχυκύκλωμα.
Επίσης δεν ειναι ολοι οι ενισχυτές σχεδιασμένοι για να μπορούν να γεφυρωθούν!

eebabs2000
12-06-06, 21:11
Μπορείς να φτιάξεις αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/bridge_converter.htm) το κύκλωμα. Διάβασε προσεχτικά τις σημειώσεις αυτής της σελίδας.

Danza
14-06-06, 16:23
Μπορείς να φτιάξεις αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/bridge_converter.htm) το κύκλωμα. Διάβασε προσεχτικά τις σημειώσεις αυτής της σελίδας.

Kαλό φένεται αυτο το κύκλωμα θα σας πω αποτελεσματα σε λιγες μερες :wink:
Και κατι ακόμα.. αν ο τελικος που προκειται να γεφυρωθει λειτουργει στα 8Ω, σε γυφυρωμενη λειτουργεια πρεπει να εχει φορτιο 8Ω ή κατεβαινει και στα 4Ω?

ok1gr
14-06-06, 16:29
Αν κάνει αυτό που λέει αλλά κόψει από μέσα τους χακλοδιάδρομος που γειώνονται και κάνει ΙΣΩΣ και καμιά άλλη χιλομετατροπή?

Danza
14-06-06, 22:21
Αν κάνει αυτό που λέει αλλά κόψει από μέσα τους χακλοδιάδρομος που γειώνονται και κάνει ΙΣΩΣ και καμιά άλλη χιλομετατροπή?
Φιλε Παναγιωτη λεει να βαλεις χερι εσωτερικα σε Yamaha??? :shock:

ok1gr
14-06-06, 23:43
Εντάξει δεν είπαμε να τον καταστρέψεις κιόλας....
μπορείς να το κάνεις προσεγμένο... κτλ....
Βέβαια αν δεν το θες μόνημο σίγουρα δεν πρέπει να βάλεις!
Εντάξει δεν είναι και κανένας σπουδαίος ενισχυτής αλλά ούτε και εγώ θα έβαζα χέρι στον δικό μου που είναι περίπου στα ίδια χαρακτηρηστικά (2x125watt@8Ω) (SONY TA-FE570)
Αν και αντέχει πολύ (υπεροδήγηση, μεγάλη ένταση κτλ. κτλ.)
http://img343.imageshack.us/img343/5363/ue00684748229yb.jpg

Danza
14-06-06, 23:55
Ο δικος μου ειναι 5.1 τα 2 καναλια main τα δουλευω κανονικα με τα ηχεια και στις εξοδους rear εχω βαλει subwoofers (δεχεται εξωτερικο αποκοδοικοποιητη και μπορεις να τον εχεις σαν τετρακαναλο οπως τον εχω τωρα χωρις surround) αλλα θελω να γεφυρωσω τα 2 rear για να εχω πιο πολυ δυναμη στα sub's.

ok1gr
15-06-06, 02:09
Το κύκλωμα που έδωσε ο φίλος παραπάνω φαίνεται πολύ καλά αλλά πού θα βρείς αντιστάσεις metal film με ανοχή 1%?

όσο για τον ενισχυτή σου ωραίος είναι αν και ποτέ δεν συμπάθησα τους πολυκάναλους/surround ενισχυτες...
Νομίζω ότι κάνουν μόνο για ταινίες dvd...

gsmaster
15-06-06, 03:01
......αλλά πού θα βρείς αντιστάσεις metal film με ανοχή 1%?
.....

Χαλαρά βρίσκεις...

Danza
15-06-06, 09:17
Πουλάνε σε αρκετα καταστηματα αντιστασεις metal film 1% :wink:

ok1gr
12-08-06, 15:57
Το κύκλωμα τελικά το έκανες? Δούλεψε καλά?

Danza
12-08-06, 17:27
Δεν έχω κατσει ακομα να ασχοληθώ :? πιστεύω σε λίγο καιρο να το φτιάξω

Danza
25-10-06, 01:25
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάτι που δεν έχω καταλάβει? οταν ενας ενισχυτής με ισχύ εξόδου 2x70watt RMS/4Ω τον γεφυρώσεις πόσα watt RMS στα 4Ω σου δίνει μετά? και επίσης ο "παραλληλισμός" στις εξόδους αν το λέω καλά τι είναι?? :?

hlektrologos000
25-10-06, 07:56
Ισως εδω μεσα να βρεις αυτο που θελεις http://www.bcae1.com/ ειναι φοβερο site πηγαινε στη κυλιωμενη λιστα δεξια στο 51 ( amplifier bridging). Πιστευω θα ριξεις πολυ διαβασμα με αυτο το site αν δεν εχεις ξαναμπει.

Y.Γ Nα βρισκαμε και το cd....... :oops:

ReFas
25-10-06, 13:16
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάτι που δεν έχω καταλάβει? οταν ενας ενισχυτής με ισχύ εξόδου 2x70watt RMS/4Ω τον γεφυρώσεις πόσα watt RMS στα 4Ω σου δίνει μετά? και επίσης ο "παραλληλισμός" στις εξόδους αν το λέω καλά τι είναι?? :?

Σε γεφυρα 4 φορες πανω η ισχυς, αν εχεις 70 βαττ σε καθε καναλι τοτε παει 280 βαττ.
Με αυτο το τροπο βγαζουν 20 και κατι βαττ οι ενισχυτες αυτοκινητου απο 13βολτ ταση, ενω με αυτη τη τροφοδοσια για μονο ενισχυτη σε 4Ω 8α ειχαμε περιπου 5,5βαττ.

babisko
25-10-06, 19:30
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάτι που δεν έχω καταλάβει? οταν ενας ενισχυτής με ισχύ εξόδου 2x70watt RMS/4Ω τον γεφυρώσεις πόσα watt RMS στα 4Ω σου δίνει μετά? και επίσης ο "παραλληλισμός" στις εξόδους αν το λέω καλά τι είναι?? :?

Σε γεφυρα 4 φορες πανω η ισχυς, αν εχεις 70 βαττ σε καθε καναλι τοτε παει 280 βαττ.
Με αυτο το τροπο βγαζουν 20 και κατι βαττ οι ενισχυτες αυτοκινητου απο 13βολτ ταση, ενω με αυτη τη τροφοδοσια για μονο ενισχυτη σε 4Ω 8α ειχαμε περιπου 5,5βαττ.

Συμφωνώ από θεωρητικής πλευράς, αλλά πρακτικά αυτό δεν ισχύει πάντοτε, για τον εξής λόγο: Όταν δυο μονοκάναλοι ενισχυτές λειτουργούν σε διάταξη γέφυρας, τότε η τάση (του ακουστικού σήματος) που πηγαίνει στα ηχεία διπλασιάζεται, επειδή οι ενισχυτές οδηγούνται με σήματα που έχουν διαφορά φάσης 180 μοίρες και η τάση στους ακροδέκτες εξόδου του γεφυρωμένου ενισχυτή (προσοχή, όχι του ενός καναλιού με την γείωση, αλλά μεταξύ τους) είναι δυο φορές του ενός καναλιού. Σύμφωνα με τον τύπο που δίνει την ισχύ (P = V^2 / R), όπου P η ισχύς, V η τάση και R η αντίσταση φορτίου (= ηχείου), η ισχύς είναι ανάλογη του τετραγώνου της τάσης. Συνεπώς όταν η τάση διπλασιάζεται, η ισχύς τετραπλασιάζεται καθώς επίσης αυξάνεται και το ρεύμα που διαρρέει το φορτίο (P = I^2 * R). Στην πράξη όμως υπάρχουν κάποιοι περιοριστικοί παράγοντες, όπως το μέγιστο ρεύμα σε αμπέρ που μπορεί να δώσουν τα τελικά τρανζιστορς και το τροφοδοτικό, καθώς και η επαρκής ψύξη του τελικού σταδίου.
Σε ακριβές υλοποιήσεις ενισχυτών που υπάρχουν "βαρβάτα" τελικά τρανζίστορς, μεγάλες ψύκτρες, και τροφοδοτικά (Μ/Σ - γέφυρα - πυκνωτές) με .... προσωπικότητα, αυτό (ο τετραπλασιασμός ισχύος) ισχύει.