PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί χάνεται το μπάσο?



Danza
17-06-06, 00:43
Καλησπέρα, εχω κατω απο το γραφειο μου 2 γουφερ σε κουτα 1μ. πλατος 50εκ υψος και 50εκ. βαθος. τα γουφερ ειναι 12ιντσα. ενω παιζουν οταν καθωμαι στη καρεκλα του γραφειου μου ''γυρνανε τα αντερα'' απο το μπασο που βγαζουν, ενω μολις σηκωθω και παω πχ. στο κρεβατι ή στο παραθυρο δεν ακουω καθολου μπασο... :shock: :shock: αυτο συμβαινει και με τα κανονικα ηχεια. συνδεσεις κλπ ειναι ολα ενταξει γιατι γινεται αυτό? :?

Giannis511
17-06-06, 11:23
Ίσως να γίνονται ανακλάσεις (το ξύλο προκαλεί πάρα πολλές, για αυτόν το λόγο άλλωστε κατασκευάζουμε τις καμπίνες με αυτό το υλικό) οι οποίες να γίνονται κάπως κατευθυντικά και να πηγαίνουν αλλού για αλλού. Αλλά με τόση ισχύ μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Αλλά να ξέρεις οτι γενικά τα μπάσα είναι δύσκολα και ιδιότροπα και παραμορφόνονται πολύ εύκολα.

Φυσικά μην ξεχνάς ότι στον ήχο γίνονται συνεχώς μελέτες σε ανηχωικούς θαλάμους πάνω στην επιρροή του χώρου, τις αποροφήσεις των υλικών κλπ!

Giannis511
17-06-06, 11:27
Αν θές βάλε μας ένα τοπογραφικό του δωματίου σου.Μπορεί να βοηθήσει.

Α, δοκίμασε να βγάλεις το ένα ή και τα δύο έξω από το γραφείο να δείς τη συμπεριφορά!

hlektrologos000
17-06-06, 16:24
Χωρις να εχω ειδικες γνωσεις δεν νομιζω οτι φταιει η θεση που εχεις την κουτα στο δωματιο, καθως τα μπασα δεν ειναι σαν τα πριμα που εχουν κατευθυντικοτητα και απλωντε σχεδον ομοιομορφα μεσα στον χωρο που βρισκονται.
Ακομα η καμπινα (κουτα) μου φαινετε πολυ μεγαλη. -την κατασκευασες μονος σου η την εχεις παρει ετοιμη μαζι με τα γουφερ τεριαγμενα?
Ελενξε και τα γουφερ αν τα εχεις και τα 2 σωστα συνδεμενα το + και το - ( μηπως εχεις φαινομενο ακυρωσης)
Η κουτα σου ειναι κλειστη ή bass reflex?
Ακομα αν το μπασο σου δεν κατεβενει πολυ χαμηλα απο 60-70 hz και κατω και παιζει στα 100-150 hz ειναι καπως λογικο να σκοτωνει οταν εισαι κοντα στα ηχεια και οταν απομακρυνεσε να μην υπαρχει δυναμη και ομοιομορφια.

Μια διευκρινηση....και τα 2 γουφερ ειναι στην ιδια κουτα ετσι δεν ειναι.?

Danza
17-06-06, 22:25
Χωρις να εχω ειδικες γνωσεις δεν νομιζω οτι φταιει η θεση που εχεις την κουτα στο δωματιο, καθως τα μπασα δεν ειναι σαν τα πριμα που εχουν κατευθυντικοτητα και απλωντε σχεδον ομοιομορφα μεσα στον χωρο που βρισκονται.
Ακομα η καμπινα (κουτα) μου φαινετε πολυ μεγαλη. -την κατασκευασες μονος σου η την εχεις παρει ετοιμη μαζι με τα γουφερ τεριαγμενα?
Ελενξε και τα γουφερ αν τα εχεις και τα 2 σωστα συνδεμενα το + και το - ( μηπως εχεις φαινομενο ακυρωσης)
Η κουτα σου ειναι κλειστη ή bass reflex?
Ακομα αν το μπασο σου δεν κατεβενει πολυ χαμηλα απο 60-70 hz και κατω και παιζει στα 100-150 hz ειναι καπως λογικο να σκοτωνει οταν εισαι κοντα στα ηχεια και οταν απομακρυνεσε να μην υπαρχει δυναμη και ομοιομορφια.

Μια διευκρινηση....και τα 2 γουφερ ειναι στην ιδια κουτα ετσι δεν ειναι.?

Την καμπινα την κατασκευασα μονος μου, συνδεσεις σωστες, η κουτα ειναι bass reflex και τα 2 γουφερ ειναι μεσα στη κουτα... τι μπορει να φταιει? αφου και ο ενισχυτης τα χτυπάει καλα, γενικως ειναι ολα καλα μονο το μπασο δεν ακουγεται.. και κατι αλλο. το πάτωμα ειναι ξυλινο και αφηνει ενα κενο 10 ποντους το ξυλο στο πατωμα με το τσιμεντο που ειναι κατω... μηπως τα τραβαει ολα εκει? :shock:

Danza
17-06-06, 22:42
ειναι λιγο μικρη η φωτο γιατι ειναι απο μμς. κατω απο το γραφειο θα δειτε τα woofer

GEWKWN
18-06-06, 18:13
Καλα αν τα γουφερ σου ειναι τοσο μεγαλα τοτε τι μεγεθος εχουν
τα κανονικα σου ηχεια;
προσεξε μηπως δεν ακους τον ηχο και απλα τον
αιστανεσαι.
Καποιες συνχωτητες το σωμα τισ καταλαβαινει
και χωρισ τα αυτια.

Giannis511
18-06-06, 18:22
Επειδή αυτές οι κατασκευές στηρίζουν την διάδοση του ήχου με ιδιοσυχνότητα ταλάντωσης των υλικών, προσπάθησε να βρείς αυτά τα αφρολέξ που υπάρρχουν στα studio με τις λακούβες και τα εξογκώματα. Βάλε δυο τρία κομμάτια απέναντι από τα γούφερ και μπροστά τους μία σειρά αλλά και προσπάθησε να απομονώσεις μηχανικά τις καμπίνες από το πάτωμα (μπορεί πολύ πιθανόν να φταίει το κενό).

Με εκτίμηση, Γιάννης

hlektrologos000
18-06-06, 19:34
Ακομα εχω την αισθηση οτι η κουτα σου ειναι πολυ μεγαλη .
Σαν πρωτη κινηση κανε αυτο που ειπε ο GIANNIS 511... προσπάθησε να απομονώσεις μηχανικά την καμπίνα από το πάτωμα . Ακομα προσπαθησε να κλεισεις στεγανα την τρυπα του bass reflex (παιζει πολυ και αυτο)
Αν ολα αυτα αποτυχουν θα επιμεινω οτι η κουτα σου ειναι πολυ μεγαλη , αν εχεις την υπομονη ανοιξε την παλι και βαλε ενα ακομα κοματι mdf παχους 2.2cm πισω απο τους μαγνητες ωστε να μικρινει ο χωρος της καμπινας .

Υ.Γ Δεν θελω σχολια για την σκονη κατω απο το ηχειο...

Giannis511
18-06-06, 21:45
Μην σε νοιάζει φίλε Μπάμπη δεν έγινε και τίποτα! Εγώ έχω και τη μάνα μου και με κυνηγάει...

Τέλος πάντων, δοκίμασε με το ηχομονωτικό μπορείς να προκαλέσεις ευκολότερα ανακλάσεις ώστε να ψιλοφτιάξει η κατάσταση. Και οι βάσεις υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά!

Danza
18-06-06, 22:11
Αυτπ ξεχασα να το πω. αισθανωμαι το μπασο αλλα δεν το ακουω... θα δοκιμασω τις επομενες μερες να βάλω μονωση ''αυγοθηκη'' (ετσι νομιζω λεγεται...) και θα σας πω αποτελέσματα, θα παίζει και ρολο μαλλον που δεν εχω κανει μηχανικη απομονωση (τωρα καταλαβα γιατι βάζουν ποδαράκια στα ηχεια... :? ) οσο για την σκονη δεν θες να δεις την εκφραση της μανας μου οταν παει να καθαρισει κατω απ το γραφειο... 4πλα εγκεφαλικα της ερχονται :lol:

Giannis511
18-06-06, 23:31
Nαι φίλε μου το θυμήθηκα αυγοθήκες τα λένε αυτά τα μονωτικά. Για ποδαράκια προτίμησε μυτερά έτσι σαν του φίλου hlektrologos000 που φαίνονται στη φωτογραφία.

Εγώ απαγόρεψα στη μάνα μου την είσοδο για μάζεμα στο δωμάτιο.

marios
19-06-06, 02:28
Αυτό το μονωτικό όμως, (άν θυμάμαι καλά πρέπει να λέγεται ρικοφόν)έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο ακροβούτσιο(45Ε/τ.μ. :shock: )
Εγώ απαγόρεψα στη μάνα μου την είσοδο για μάζεμα στο δωμάτιο.
Και εγώ αυτό έχω κάνει, αλλα αυτή δεν με ακούει :lol:

nitako
19-06-06, 06:21
Αυτό το μονωτικό όμως, (άν θυμάμαι καλά πρέπει να λέγεται ρικοφόν)έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο ακροβούτσιο(45Ε/τ.μ.

Δεν ειναι πολυ ακριβο. απο το Pracktiker 1 x 1.20 εχει καπου 15ε
Αλλα η πιο καλη λυση ειναι απο εδω http://www.thomann.de/thoiw2_takustik_noppenschaumstoff_prodinfo.html :wink:

Danza
19-06-06, 20:04
Τελικα παιδες ανακλασεις του ηχου είναι... εβαλα την καμπινα να παταει σε αφρολεξ παχους 1εκατοστου και την ''τσιτωσα'' ε... οπου και να ημουν στο δωματιο αισθανωμουν το μπασο να με''βαραει'' πιο πολυ :twisted: :twisted: :twisted: σε μερικες μέρες θα ντυσω ολο το γραφειο απο κατω με μόνωση αυγοθήκη, ευχαριστω για την βοηθεια σας :D

hlektrologos000
19-06-06, 20:07
Παιδια βρεθηκε το μπασο..... :D