PDA

Επιστροφή στο Forum : Προενισχυτης Κιθαρας



NUKE
24-06-06, 01:33
Ψαχνω να βρω ενα τετοιο κυκλωμα για να κατασκευασω και να το συνδεσω σε εναν απο τους ενισχυτες μου για να παιζω ηλεκτρικη κιθαρα.Εχετε κανενα κυκλωμα να προτεινεται?Θελω να εχει overdrive

Βρηκα το παρακατω.Πως το βλεπετε?Μπορει να δουλεψει?

Και τα ποδαρακια του ολοκληρωμενου πως πανε?

NUKE
24-06-06, 01:37
Εκανα λαθος και εβαλα λαθος εικονα.Εννοω αυτο το κυκλωμα.Πως πανε τα ποδαρακια στο ολοκληρωμενο?

eebabs2000
24-06-06, 22:04
Φαίνεται καλό κύκλωμα και έχει και περιορισμό όταν το σήμα φτάσει σε επίπεδο αρκετά υψηλό, όμως υπάρχουν και πιο απλά κυκλώματα! Για το ολοκληρωμένο ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.necel.com/nesdis/image/G10518JJAV0DS00.pdf) (pdf αρχείο). Για να το διαβάσεις λίγο δύσκολο αλλά θα δεις για το ολοκληρωμένο στη δεύτερη σελίδα!

ok1gr
25-06-06, 01:57
Δές την εικόνα με το διάγραμμα με τους τελεστικούς...
τους βάζεις όπως να'ναι
Μήν ξεχάσεις την τροφοδοσία του ολοκληρωμένου...

NUKE
25-06-06, 14:01
Δεν καταλαβα απο το Datasheet. Μπορει καποιος να βαλει πανω στην εικονα αριθμους?Και η τροφοδοσια του ολοκληρωμενου?

ok1gr
25-06-06, 14:58
αυτό:



Η τροφοδοσία είναι τα pin 4 και 8 (+ και -)
Θέλει συμετρική τροφοδοσία αλλά νομίζω μπορεί να δουλέψει και με απλή χωρίς να είμαι σίγουρος...


ps. πώς πήγαν οι πανελλήνιες?

NUKE
25-06-06, 23:55
Ποιο απο τα δυο τριγωνακια ειναι το 1 και ποιο το 2.

Οσο για τις πανελληνιες εβαγαλα για το 2ο και 4ο πεδιο που με ενδοιαφερει 17050 μορια περιπου.Αν σκεφτεις οτι στην εκθεση πηρα 10,7 τα πηγα πολυ καλα.Ετσι μαλλον χανω τους ηλεκτρολογους μηχανικους και με βλεπω κατευθειαν στο φυσικο αθηνας.Ευχαριστω παντως που ρωτησες φιλε.

Εσυ δεν εδινες?Η δινεις του χρονου?Αν ναι πως τα πηγες?

ok1gr
25-06-06, 23:58
Συγχαρητήρια για την καλή σου βαθμολογία.
Εγώ του χρόνου...:)

Αυτό σε είπα και ποιό πάνω ότι δλδ. είναι ανεξάρτητα τα τριγωνάκια...
βάλε όποιο θες για το ένα και το άλλο για το δύο.

Μήν ξεχάσεις τη συμμετρική τροφοδοσία...

NUKE
26-06-06, 01:46
Ειπες πιο πανω οτι μπορει να λειτουργησει και με κανονικη ταση.Αν οχι πως να δωσω συμμετρικη?Δεν εχω τετοιο τροφοδοτικο

ok1gr
26-06-06, 02:11
θέλει +-13V και με +-12 θα δουλέψει...
όταν οι τελεστική τροφοδοτούνται με απλό τροφοδοτικό και όχι με συμετρική τάση +- x Volt τότε υπάρχει κάποιο μειονέκτιμα...
Δεν θυμάμαι ακριβός τί....
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αν το - το <<γειώσεις>> μπορείς να δώσεις στο + 24-26V...
Αν θές συμμετρικό τροφοδοτικό +-12 ή +-13 θα βρείς δύο πηγές αυτής της τάσης πχ. 2 μπαταρίες τις οποίες θεωρώ ιδανικές γιατί εκτός της πολή καλής κυματομορφής που έχει η dc τάση δεν χρειάζεται πυκνωτές και τέτοια και ο θόρυβος από κακή εξομάλυνση τείνει στο μηδέν...

Ας πούμε τώρα οτι έχεις 2 τέτοιες μπαταρίες των 12V (που στην πραγματικότητα δίνουν λίγο παραπάνω) θα τις συνδέσεις στην σειρά ώστε στα 2 άκρα να έχεις 24V και στην μέση εκεί που ενώνεται + με - θα πάρεις το 0V δλδ. το σημείο αναφοράς το οποίο και θα <γειώσεις>!
Στις άλλες δύο άκρες το + θα το πάς στο + του ολοκληρωμμένου και το - στο -.
Θα ανεβάσω και ένα σχέδιο για να το καταλάβεις ποιό καλά...

Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

ok1gr
26-06-06, 02:16
αυτό: :D

gsmaster
26-06-06, 15:24
Οι τελεστικοί που τροφοδοτούνται με απλή τροφοδοσία, δεν μπορούν να πάρουν στις εισόδους τους αρνητικά σήματα. Αν δεν καούν, απλά δεν θα τα ενισχύσουν.

ok1gr
26-06-06, 15:30
Στο συγκεκριμένο κύκλωμα η απλή τροφοδοσία θα δουλέψει?

gsmaster
26-06-06, 16:07
Όπως το είδα με μια πρώτη ματιά, κατα 97% πιστεύω να δουλέψει. δεν λέει όπως πουθενά αν παίρνει συμμετρική τοροφοδοσία ή απλή. Αν όμως κρίνω απο το ότι δίνει πόλωση 4,5V τότε πιθανώς να σχεδιάστηκε για να παίζει με μονοπολική τροφοδοσία 9V

eebabs2000
28-06-06, 21:53
Θες να σου βάλω τον προενισχυτή που είχα φτιάξει εγώ και δούλεψε με μεγάλη επιτυχία σε κιθάρες και μικρόφωνα ή το έφτιαξες αυτό;

NUKE
29-06-06, 17:50
Ναι ναι, βαλτω.Θελω να δω και αλλα κυκλωματα.

Εχει distortion η οχι?

eebabs2000
30-06-06, 00:37
Αφού το θες τόσο πολύ, εδώ είναι!
Δεν έχει distortion αλλά αν θες θα το κανονίσουμε κι' αυτό. Είναι ότι πιο απλό θα μπορούσες να φτιάξεις με αντίσταση εισόδου 750ΚΩ έξοδο 800mVrms και κόστος υλικών μόλις 1 ευρώ ή και λιγότερο!!! Κάνει και για μικρόφωνο.
Η αντίσταση στο jack εισόδου, χρησιμεύει στο να μη βάζει θόρυβο, όταν είναι βγαλμένη η κιθάρα από τον προενισχυτή. Έτσι λοιπόν το jack πρέπει να είναι με διακόπτη και συνδεδεμένη με τέτοιο τρόπο η αντίσταση ώστε όταν μπαίνει το βύσμα να αποσυνδέεται από το όλο κύκλωμα και όταν βγαίνει η κιθάρα να συνδέεται η είσοδος του ενισχυτή με αυτή την αντίσταση προς τη γη. Πιστεύω πως δεν θα πας να τον συνδέσεις σε κανέναν ενισχυτή που είναι ήδη για κιθάρα, αλλά σε ένα ενισχυτή με σήμα εισόδου γύρω στα 800mVrms με 1Vrms!!! Aν δεν έχει ο ενισχυτής ποτενσιόμετρο να ρυθμίζει την ένταση, σύνδεσε εσύ στην έξοδο ένα 22ΚΩ!
Σε σειρά με την αντίσταση 2κ2 στο τρανζίστορ μπορείς να βάλεις και ένα LED με την άνοδο προς το Vcc. Δουλεύει ακόμα καλύτερα... ξέχασα να το βάλω!!!

Τέλος πολύ βασικό είναι η σταθεροποιημένη τροφοσοσία του! Χρησιμοποίησε το 7812 και θα' σαι εντάξει!

NUKE
30-06-06, 14:40
Σε ευχαριστω πολυ.Γενικα θα κατσω να το φτιαξω το Σαββατοκυριακο και θα σου πω.Αν εχεις τιποτα για distortion βαλτο αν μπορεις.

Τα ποδαρακια 5 και 1 του ολοκληρωμενου δεν παν πουθενα να φαντατω ετσι?,

eebabs2000
01-07-06, 19:54
Ναι, αυτά τα αφήνεις στον αέρα! Φτιάχ' το και πες μου τη γνώμη σου! Για distortion δεν έχω σχεδιάσει κάτι εγώ, αλλά έλεγα μήπως αυτό το κύκλωμα το κάναμε να παραμορφώνει! Δε ξέρω πως θα ήταν αν βάζαμε μία βαθμίδα μικρής ενίσχυσης στην έξοδο αυτού του κυκλώματος. Δε παίζω κιθάρα και δε ξέρω. Αυτό το έφτιαξα κάποτε για έναν ανιψιό μου που έπαιζε κιθάρα όπως εσύ!