PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το γείτονα



markdoub
24-06-06, 21:12
Γεια σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, φαίνεταιι πολύ ενδιαφέρον.
Είμαι κανούριος κι έτσι δεν ήξερα σε ποιά κατηγορία έπρεπε να ανοίξω το θέμα. Έχει σχέση με τον ήχο, οπότε πιστέυω ότι μάλλον εδώ είναι η θέση του.

Πρόβλημα:
Κάποιος γείτονάς μου έχει ηχεία έξω από το σπίτι του και κάποιες φορές τα βάζει πολύ δυνατά. Δεν συμορφώνεται σε παρατηρήσεις και η αστυνομία δεν του κάνει τίποτα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα σταματήσω από απόσταση; Να ρίξω θόρυβο ή κάτι τέτοιο;
Έχω οπτική επαφή με τα ηχεία. Η απόσταση είναι περίπου 50-100 μέτρα.

vayeros
24-06-06, 21:21
Καλως ηρθες markdoub στην παρεα μας.

Εφοσον ο τυπος δε συμμορφωνεται με τις παρατηρησεις σου και με την αστυνομια το μονο που εχεις να κανεις μιας και εχεις και οπτικη επαφή με τα ηχεια, ειναι την επομενη φορα που θα τα βαλει δυνατα να βγεις εξω με καμια καραμπινα και να τα πετυχεις :wink:

hlektrologos000
24-06-06, 21:34
Επειδη δεν το βλεπω και πολυ σωστο να κανεις "κακο" στον γειτονα σου ...πιστευω οτι πρεπει να αγορασεις πολυ πιο δυνατα ηχεια απο εκεινον και οταν βαζει μουσικη να βαζεις και εσυ .....
μια δυο φορες αν θα τον σκεπασεις με την ισχυ σου και γινει ρεζιλι στη γειτονια δεν πιστευω οτι θα ξαναβγαλει ηχεια εξω....

Υ.Γ Απαραιτητη προυποθεση οτι εχεις και εσυ γνωστο στην αστυνομια..... :wink:

markdoub
24-06-06, 22:54
:)
Από ότι ξέρω παλιότεροι στη γειτονιά δοκίμασαν δολιοφθορές, αλλα δυστυχώς ούτε το οικονομικό είναι πρόβλημα γι' αυτόν.

aeonios
25-06-06, 00:22
Κάθε γειτονιά έχει και έναν....και ο δικός μας δεν καταλάβαινε τίποτε από αστυνομία γιατί ήταν αστυνομικός ο ίδιος και μάλιστα κρίνοντας από τις ρωσίδες που πηγαινοέρχονταν μάλλον ήταν σε ενδιαφέρουσα υπηρεσία και έβαζε κάθε πρωί στις 7 "πριόνια" και το βράδυ χριστοδουλόπουλο και σαλαμπάση.... έριξαν ένα/δυο φαξ στο 210 7292129 και κάποιοι άλλοι γειτόνοι έκαναν γραπτή καταγγελία στα γραφεία του Συνηγόρου του Πολίτη, Χατζηγιάννη Μέξη 5, 115 28 Αθήνα (περιοχή Χίλτον), 8.30 π.μ-2μ.μ, 3ος όροφος.

4 μέρες μετά οι μουσικές σταμάτησαν.... :D

Danza
25-06-06, 01:05
Εμένα παλι καλα... εγω και αλλοι τρεις 20χρονοι ειμαστε εδω που μενω, οι υπολοιποι ειναι πανω απο 40 και την βρισκουν που βαζουμε μουσικη... (θυμωνται τα νιατα τους :lol: ) ειδικα οταν βαζω κανα τερλεγκα η χριστοδουλοπουλο βγαινουν στα μπαλκονια κ ακουνε :shock: και ποτε κανεις δεν εφερε αστυνομια :wink:

sv9cvk
25-06-06, 01:25
Πρόβλημα:
Κάποιος γείτονάς μου έχει ηχεία έξω από το σπίτι του και κάποιες φορές τα βάζει πολύ δυνατά. Δεν συμορφώνεται σε παρατηρήσεις και η αστυνομία δεν του κάνει τίποτα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα σταματήσω από απόσταση;

Παρε την ΑΕΠΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ok1gr
25-06-06, 02:11
Γιατί δεν τον μιλάς?
Όχι μία απλή παρατήρηση του στυλ χαμήλωσε...
πές τον να τα βάλει μέσα, να κλείσιε την πόρτα, να βάλει καμιά μόνωση και ας ακούει μέχρι να σπάσουν τα τύμπανά του :)

Giannis511
25-06-06, 09:48
Διασκέδασέ το φίλε μου!(Εκτός αν γίνεται σε ώρα κοινής ησυχίας...)Eμένα που ακούω rock, και ψιλά από μέταλ και λαϊκορεμπέτικα μου κάνουν και παραγγελιές από απέναντι.Το κουφό γείτονας έχει παρέα στο σπίτι και μου λέει "Βάλε τίποτα ρε να κάνουμε κεφάλι!"

Τέλος πάντων άμα τα δείς πολύ σκούρα φίλε μου πάτα του μία μήνυση (δεν είναι και το καλύτερο αλλά δουλεύει!).

Φιλικά, Γιάννης 511

markdoub
25-06-06, 11:11
Επειδή δε βλέπω να δίνει κανείς λύση θα σας που την ιστορία, να γελάσετε τουλάχιστον.
Ο "γείτονας" είναι παπάς και το σπίτι είναι η απέναντι εκκλησία. Κάθε Κυριακή πρωί ξυπνάω με τη "θεία" λειτουργεία του. Όταν πήγα να του μιλήσω μου είπε ότι είμαι του σατανά. Και τέλος όταν πήρα την αστυνομία μου είπε να απευθυνθώ στη Μητρόπολη...
Όπως καταλαβένετε ή θα αναλάβω δράση ή τον 15άυγουστο θα ζήσω το δεύτερο μεγαλύτερο πάρτυ της ζωής μου.
(Μετακόμισα στο σπίτι το Φεβρουάριο κι έτσι το πρώτο σούπερ-πάρτυ ήταν το Πάσχα, που είχαμε λειτουργεία πρωί-βράδυ)

Danza
25-06-06, 11:16
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ποο ρε φιλε μην μπλέξεις με παπαδες θα χάσεις την μπάλα :lol: αλλά αφου κάνει λειτουργεία νομίζω οτι η μόνο η Μητρόπολη μπορεί να επέμβει... :?

Giannis511
25-06-06, 11:58
Συγνώμη αν προσβάλλω κάτι/κάποιον αλλά αν μπλέξεις με παπαδαριό (όχι με σοβαρούς και πραγματικούς ιερείς) έχεις χάσει το παιχνίδι από χέρι!Αν δεις ότι κολάει και πολύ πάρε φτιάξε τον πομπό ΑΜ 15 W που έχει στα κυκλώματα και κάνε εκπομπή την ώρα που κάνει λειτουργία!Εαν εκπέμπεις μουσική θα ακούγεται η μουσική και όχι η λειτουργία!Ή πήγαινε το βράδυ και κόψε τα καλωδιάκια!!!

Αρε τα θαυματουργά αυτοταλάντωτα!!!

Έλα όμως που μπορεί να σε καρφώσει!Εγώ άμα μου έκανε τα ίδια θα τον βούταγα και θα του εξηγούσα δυο ελληνορθόδοξα φωνήεντα!Άκου εκεί να σου πει ότι είσαι και του σατανά ο τράγος! :twisted: :twisted: :twisted:

markdoub
25-06-06, 12:15
Μπράβο ρε Γιάννη511. Τώρα αρχίζουμε να μιλάμε!!! Αυτό ζητάω έναν πομπό ή κάτι τέτοιο. Θα κοιτάξω αυτό που προτείνεις.
Πάντως ο παπάς αυτός είναι ονομαστός στην περιοχή. Δεν πρόκειται απλώς για έναν κακό παπά. Αν κάποιος είναι από Ρόδο πρέπει να έχει καταλάβει ήδη ποιόν εννοώ.

Giannis511
25-06-06, 12:24
Γενικά αυτός ο συγκεκριμένος πομπός έχει πρόβλημα με αρμονικές μπαίνει παντού ακόμα και σε τηλέφωνα!Δές και αντίστοιχα τοπικ μέσα στο φόρουμ στα συστήματα εκπομπής και Ταλαντωτές είναι ΑΜ όχι FM αλλά μπορείς να του κάνεις ζημιά αλλά καλύτερα πιάστον και πές του τα χύμα.Για να κάνεις κάτι με πομπό τέτοιου είδους θα δημιουργήσεις και άλλα πάρα πολύ ανεπιθύμητα πράγματα!Να ξέρεις για να είσαι καλυμένος ότι αναξάρτητα με την ισχύ η εκπομπή είναι παράνομη! Άμα έχεις μπλέξει με M@l@κα παπά!(συγνώμη)

markdoub
25-06-06, 13:03
Δηλαδή θα προκαλέσω μόνιμη ζημιά;
Ή απλώς δεν θα ακούγονται από τα ηχεία του αυτά που θέλει να ακούγονται;
Προφανώς δεν θέλω να προκαλέσω μόνιμη ζημιά... Θέλω να τον κάνω απλώς να σταματάσει ή να το χαμηλώσει.

Επίσης είναι δυνατόν να κατευθύνω το σήμα; Ή αυτό φέυγει προς όλες τις κατευθύνσεις άσχετα απο το είδος της κεραίας;

ok1gr
25-06-06, 14:54
Ρε παιδιά ο συγκεκριμμένος δεν μπορεί να φτάσει τόσο μακριά (οι αρμονικές)..... :(

gkaltsid
25-06-06, 16:57
Ρε μεγαλε η εκκλησια ειναι μια φορα την εβδομαδα. Οσο για το "παρτι" και το "σπιτι του γειτονα" οπως αποκαλεσες την εκκλησια τι να σου πω. Μουσουλμανος εισαι? Μην αναφερω οτι προσπαθησες με πλαγιο τροπο να ρωτησεις πως να κανεις ζημια στην εκκλησια αποκαλωντας την σπιτι. ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

^Active^
25-06-06, 17:33
Ντροπη ειναι αυτα που κανουν καθε παπαδες που εχουν κανει την εκκλησια του θεου επιχειρηση φιλε μου. Και να σου πω και κατι αλλο "Ο αναμάρτητος από εσάς, πρώτος ας ρίξει λίθο πάνω της". Ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις το παιδι αν ειναι καλος χριστιανος η οχι? Αντε μην τα παρω και βγουμε εντελως off topic.

johnpan
25-06-06, 22:18
Παίρνω το θάρος, γιατί έχω κι εγώ παρόμοιο αλλά πολύ σοβαρότερο πρόβλημα.

Αν υποθέσουμε ότι:
1. δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει κλαμπ που κάθε βράδυ βαράει μέχρι τις 4++ και δεν καταλαβαίνει από μυνήσεις και αστυνομίες γιατί έχει δικό του εισαγγελέα
2. Οι γονείς μου έχουν πάθει νευρική κατάρευση, τους βλέπω και τους λυπάμαι, πλέον ουτε την αστυνομία δεν καλούν, και είναι μονίμως δυστυχισμένοι
3. Το εν λόγω κλαμπ είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που δουλεύει και δεν έχει κλείσει ποτέ ούτε μια μέρα
κλπ κλπ

Παιδιά, αυτός ο πομπός που λέτε θα κάνει τίποτα? Παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω από ηλεκτρονικής άποψης ενέργειες, γιατί όλα τα άλλα τα έχω δοκιμάσει. Θα σας είμαι υποχρεωμένος

ok1gr
25-06-06, 22:55
Φίλε johnpan η απάντηση στο δικό σου πρόβλημα είναι να πάς να δείς τον ιδιοκτήτη του κλάμπ και να κανονήσεις για τζάμπα ποτό κάθε φορά που πάς :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8) :lol:

markdoub
25-06-06, 23:18
Φίλε gkaltsid, συγνώμη αν προσέβαλα την πίστη σου. Χριστιανός είμαι και η εκκλησία οίκος του Θεού. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε σου άρεσε η λέξη σπίτι. Επίσης ο ίδιος ο παπάς χαρακτήρισε γλέντι προχθές το βράδυ τη λειτουργία για τη γιορτή του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου στο κύρηγμα που έκανε και τη συνέκρινε με τα club που πηγαίνουν οι νέοι... Όλα αυτά τα άκουσα από το σπίτι μου :)
Πάντως όπως θα διάβασες δεν έχω σκοπό να προκαλέσω ζημιά. Θέλω απλώς να σταματήσει να ακούγεται η λειτουργία μέσα στο σπίτι μου. Επίσης σε πληροφορώ ότι τα μεγάφωνα παίζουν οποιαδήποτε ώρα και μέρα και όχι μόνο τις Κυριακές όπως ίσως φαντάστηκες. Εσύ που τα παρακολουθείς ξέρεις άλλη εκκλησία που να λειτουργεί με μεγάφωνα μέρα παρά μέρα;

Giannis511
25-06-06, 23:44
Παιδιά δεν τίθεται θέμα του πόσο χριστιανός είναι κάποιος.Η πίστη είναι κάτι αμιγώς προσωπικό, βαθύ και σεβαστό.Ο χαρακτηρισμός πριν για τον παπά δεν είχε σκοπό να προσβάλει το θεσμό αλλά τη νοοτροπία του σαν ανθρώπινη και νοημονούσα ύπαρξη.Εδώ όμως με το πρόβλημα που έχει ο φίλος Μάρκος πια αποτελεί κατα τη γνώμη μου ότι απειλείται η ψυχική του υγεία. Όσο και να πιστεύεις δεν μπορεί να είσαι αναγκασμένος να ακούς λειτουργίες όλη μέρα. Εγώ θα πήγαινα και θα έλεγα του παπά ότι το και το εφόσον προστατεύεις και συμβουλεύεις τον κόσμο για το καλό και το "θεάρεστο" άσε τον κόσμο στην ησυχία του και αν θες να του πεις κάτι πες του το στο κύρηγμα που έχεις τη δικαιοδοσία να κάνεις και να εφαρμόζεις μόνο στο ναό σου όχι σε όλο τον κόσμο.Αν κάποιος είναι ετερόθρησκος για παράδειγμα θα είναι αναγκασμένος να ακούει τον καθενα?

τέλος του offtopic!

Εγώ επωνύμως σου προτείνω φίλε Μάρκο:
1) Και ο άγιος θέλει φοβέρα!Πιάστον και ξεκαθάρισέ του τη θέση σου.Εάν σου πει τίποτα σχετικά με σατανά, δεν έχει το δικαίωμα να σε κρίνει και συνεπώς δεν χρειάζεται να του αποδείξης τίποτα!
2) Εαν συνεχίσει εγώ τουλάχιστον θα πήγαινα και θα του ξερίζωνα τα καλώδια των ηχείων.Η εκκλησία είναι του κόσμου και αυτός είναι ένας χρισμένος ως απλός μεσάζοντας.

Φιλικά και με σεβασμό σε όλο το Forum, Γιάννης

antonis_p
26-06-06, 12:48
http://img.diytrade.com/cdimg/101736/806275/0/1091099859.jpg

ή αυτο:

http://www.argusfoam.com/images/Hardhat-Man-T.jpg

κοιτα και attenuation:

http://www.argusfoam.com/images/nrr-info.gif

ή τελος παντων αυτο:

http://www.bowhunting.net/Hunts/GrandSlam/Images/2005/Nebraska/Doug-Sleeping.jpg

Giannis511
26-06-06, 13:08
:ok: :D :idea: :!: :wink:

aeonios
26-06-06, 13:10
http://www.hrw.org/campaigns/kosovo98/photo/underorders/images/pg467.jpg

Πιστεύω πως δεν χρειάζονται ακρότητες. Βρες τον ιερέα και μίλησε του οι περισσότεροι είναι συζητήσιμοι....

evdokimosk
26-06-06, 14:55
Φαντάσου τι θα γίνεται σε κάποια άλλα φόρουμ. Παίζω (μαθαίνω) ποντιακή λύρα και γάιντα. Παίζει σε κάποια άλλα φόρουμ να λένε ότι έχουν έναν τρελό γείτονα που μαθαίνει λύρα :-) Και για να μην το ξεχάσω, μόλις σύνδεσα τον ενισχυτή (200W / 30Kg). Λογικά πρέπει να ακούγεται και στο διπλανό τετράγωνο.

markdoub
26-06-06, 18:49
Τελικά ρε παιδιά μπορεί να γινει μόνιμη ζημιά; δεν μου απαντήσατε.

ok1gr
26-06-06, 19:47
όχι

markdoub
26-06-06, 21:16
Άρα να το προσπαθήσω;

tzitzikas
26-06-06, 21:23
ανοιξε μια αυτοταλαντωτη el504 να του βουλωσεις την τηλεοραση

Giannis511
26-06-06, 22:03
Παραδοσιακή λύση για εκδίκηση! Σαν τα νεράτζια με το ξυράφι...

PiCBuRn3r
26-06-06, 22:07
Ή έναν πομπό TV και ένα DVD με τσόντες να του το βάζεις όταν βλέπει ειδήσεις (το έχω κάνει :twisted: )....

kostas30
26-06-06, 22:35
και οπως λεει καποιο τραγουδι :twisted: αφου δεν σεβεστε θα με φοβαστε :twisted:

gsmaster
27-06-06, 00:39
Σεμνάααα....

jimmys_
27-06-06, 12:08
Επίσης μπορείς κάθε που βάζει μουσική οοοοταν το κλείνει το ρημάδι και μετά από καμία ώριτσα να τον παίρνεις ένα τηλεφωνάκι και να του λες τι ωραία μουσική που βάζει και ότι πολύ σου άρεσε και τέτοια. Αν πχ το πάρτι του τελειώσει κατά τις 3 τα ξημερώματα κατά τις 4:00 me 4:30 είναι μια καλή ώρα να τον ενημερώσεις. Εσύ δεν θα έχεις ούτος η άλλος πρόβλημα μια και ο ύπνος σου θα έχει πάει περίπατο. :) Αν έχεις και απόκρυψη ... ότι καλύτερο.

radiodj105
27-06-06, 16:48
Εγώ το 1989 (περίπου) είχα έναν φιγουρατζή γείτονα που άνοιγε ράδιο και έπαιζε στη διαπασών σταθμούς (από ραδιόφωνο). Επειδή την είχα ψιλιαστεί ότι άκουγε ράδιο (αφού χαμήλωνε την ένταση όταν άκουγε μικρόφωνο), του έκανα μεγάλη πο***ιά!
Μόλις έβρισκε ένα σταθμό και άρχιζε να παίζει τσίτα, άνοιγα ένα μικρό VCO και έψαχνα να βρω τη συχνότητα για να τον ταπώσω.
Μόλις μερικά απογεύματα μετά, ο τύπος δεν το ξανα-έκανε!

PiCBuRn3r
27-06-06, 17:30
Εγώ το 1989 (περίπου) είχα έναν φιγουρατζή γείτονα που άνοιγε ράδιο και έπαιζε στη διαπασών σταθμούς (από ραδιόφωνο). Επειδή την είχα ψιλιαστεί ότι άκουγε ράδιο (αφού χαμήλωνε την ένταση όταν άκουγε μικρόφωνο), του έκανα μεγάλη πο***ιά!
Μόλις έβρισκε ένα σταθμό και άρχιζε να παίζει τσίτα, άνοιγα ένα μικρό VCO και έψαχνα να βρω τη συχνότητα για να τον ταπώσω.
Μόλις μερικά απογεύματα μετά, ο τύπος δεν το ξανα-έκανε!

Lol!!!! :lol: :lol: :lol:
Ωραίος!

Panoss
27-06-06, 18:27
Λοιπόν αγαπητέ Μάρκο κοίτα τι θα κάνεις:
1. Θα βαφτιστείς μουσουλμάνος
2. Θα ανοίξεις τζαμί δίπλα στην εκκλησία
3. Θα τη λειτουργείς κανονικά: 5 προσευχές (νομίζω) τη μέρα, με μικρόφωνα και μεγάφωνα που θα τα βάλεις στα αυτιά του παπά
4. Τα παπούτσια των πιστών που θα έρχονται, επειδή οι μουσουλμάνοι τα βγάζουν, θα τα βάζεις στη μούρη του παπά.
5. Αν διαμαρτυρηθεί ο παπάς, θα του πεις: 'μα καλά άπιστος είσαι παπά μου; Θα σε κάψει ο Θεός! Ντροπή!'
Που ξέρεις...μπορεί να ανακαλύψεις και το νόημα της ζωής ασχολούμενος με τα του θεού...Μπορεί και να σ'αρέσει βρε!

Giannis511
27-06-06, 18:31
Η αλλιώς μπορείς να του κάνεις αντίμετρα :idea: . Λειτουργεία αυτός, λειτουργεία και εσύ. Βάλ' του και λίγο :arrow: Motorhead. Αν ακούσει τη φωνή του Lemmy θα παραδωθεί!... :D

eebabs2000
28-06-06, 22:55
Μόλις έβρισκε ένα σταθμό και άρχιζε να παίζει τσίτα, άνοιγα ένα μικρό VCO και έψαχνα να βρω τη συχνότητα για να τον ταπώσω. Μόλις μερικά απογεύματα μετά, ο τύπος δεν το ξανα-έκανε!
Ακριβώς τα ίδια έκανα και' γω και μάλιστα τον τρόμαζα μέσα από τον πομπό λέγοντάς του διάφορα με αλλαγμένη φωνή! εμφανίστηκαν προβλήματα, όμως, όταν ο τύπος άρχιζε να παίζει τσίτα CD!!!

gRooV
28-06-06, 23:04
Και αν είσαι και λίγο κακός, του "πετάς" και 1KHz από το vco ενώ παίζει τσίτα την μουσική! :twisted: :twisted:

eebabs2000
28-06-06, 23:16
Σωστός :!:
8)

homo mathematicus
29-06-06, 13:11
Εγώ παιδιά ξέρω τη λύση στο πρόβλημα του φίλου μας! Είναι απλό! Τη νύχτα θα πας στον οίκο του Θεού και βρήσκεις τα καλώδια των μεγαφώνων. Μετά σε μέρος μη εμφανές τοποθετείς ενα ρελέ δύο επαφών και ένα PMR (private mobile radio) και ένα απλό σύστημα τηλεχειρησμού (smart kit). Η συνδεσμολογία είναι απλή. Πρώτα κόβεις τα καλώδια των μεγαφώνων και παρεμβάλεις το ρελέ. Μέσω του τηλεχειρησμού θα μπορείς να ελένχεις δύο καταστάσεις: στην 1η θα ακούγετε ο παπάς και στη 2η θα ακούγετε ο δέκτης του PMR. Ενώ αυτός μιλάει εσύ να λές: μετανοήτε αμαρτολοί και μετα γύρνα το ρελέ στον παπά!!!!!!!!!! :ok: :evil: :evil: :evil: Δεν θα μπορέσει εύκολα να καταλάβει την πηγή του κακού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και θα αναγκαστεί να μην λειτουργεί τα εξωτερικά μεγάφωνα!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :D :D :D :D :D :D :D :D \:D/ \:D/ Ασε που μπορεί και να νομίσουν οι πιστοί οτι είναι θαύμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Giannis511
29-06-06, 14:10
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :head: :head: :head: :glop: :glop: \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

johnpan
02-07-06, 02:50
Καλημέρα, ήθελα απλώς να ευχαριστήσω για τη βοήθεια τα παιδιά που μου πρότειναν ωτοασπίδες ή διακανονισμούς για ποτάκι για να λύσω το πρόβλημά μου. Εύχομαι να μη βρεθείτε ποτέ στη θέση μου για να μην ανακαλύψετε πόσο εύκολο είναι ακόμα και ο πλέον αισιόδοξος και ήρεμος άνθρωπος να πάθει νευρικό κλονισμό.

Σέβομαι την αποχή όσων δε θέλουν να βοηθήσουν για ηθικούς λόγους ακόμα κι αν αυτό περιλαμβάνει ένα μικρό προσωπικό μύνημα, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω την ειρωνία των εν λόγω παιδιών. Εγώ θα τη βρω την άκρη και μόνος μου ακόμα και αν δε βρω βοήθεια από forums, γιατί άλλος τρόπος όπως είπα και πριν ΔΕΝ υπάρχει.

Και πάλι καλημέρα σας. Για μένα είναι νωρίς ακόμα να προσπαθήσω να κοιμηθώ. Α, και καλό καλοκαίρι.

moutoulos
02-07-06, 09:43
Παίρνω το θάρος, γιατί έχω κι εγώ παρόμοιο αλλά πολύ σοβαρότερο πρόβλημα.
Αν υποθέσουμε ότι:
1. δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει κλαμπ που κάθε βράδυ βαράει μέχρι τις 4++ και δεν καταλαβαίνει από μυνήσεις και αστυνομίες γιατί έχει δικό του εισαγγελέα
2. Οι γονείς μου έχουν πάθει νευρική κατάρευση, τους βλέπω και τους λυπάμαι, πλέον ουτε την αστυνομία δεν καλούν, και είναι μονίμως δυστυχισμένοι
3. Το εν λόγω κλαμπ είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που δουλεύει και δεν έχει κλείσει ποτέ ούτε μια μέρα
κλπ κλπ
Παιδιά, αυτός ο πομπός που λέτε θα κάνει τίποτα? Παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω από ηλεκτρονικής άποψης ενέργειες, γιατί όλα τα άλλα τα έχω δοκιμάσει. Θα σας είμαι υποχρεωμένος

Βάζω το παραπάνω για να το ξαναθυμηθούμε ...,

Πάντα υπάρχουν "άνθρωποι", που αδιαφορούν για τους συνανθρώπους τους, ειδικά όταν στην μέση μπαίνει το χρήμα,
και εντελώς τυχαία οι συγκεκριμένοι "άνθρωποι" πάντα έχουν τις "πλάτες" τους προκειμένου να κάνουν αυτό που θέλουν.

Δεν βλέπω άμεση λύση στο πρόβλημά σου, πέρα απο μια καταγγελία που να συνοδεύεται απο υπογραφές των γειτόνων (απλά φαντάζομαι δεν θα είστε μόνο εσείς εκεί). Συνήθως με τέτοιες καταγγελίες το "τοπίο" αλλάζει.

Όσον αφορά την "κάλυψη" με ηλεκτρονικά μέσα, δεν νομίζω να βρεθεί λύση, γιατί δεν έχει να κάνει με live και RF συχνότητες στον αέρα (πχ ασύρματα μικρόφωνα ...).

Όσον αφορά την ειρωνία που ανέφερες δεν νομίζω να υπάρχει απο κάποιο μέλος, η τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο, απλά
οι περισσότεροι αστειευόμενοι μιας και είχε πάρει τέτοιο ύφος απο την αρχή (δεν άνοιξες δικό σου thread :wink:, απλά ανέφερες το προβλημά σου στο ήδη "αστειευόμενο ύφος της συζήτησης"), συνεχίσαν.

Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα ... :D

antonis_p
02-07-06, 10:29
Electronic warfare (EW) & Electronic Attack (EA)
This is the active use of the electromagnetic spectrum to deny its use by an adversary. Most EA activity is in the form of jamming or electromagnetic deception. EA can also include the use of devices that employ electromagnetic or directed energy weapons in order to destroy enemy vehicles and incapacitate or kill opposing infantry forces. An older term for EA is Electronic countermeasures (ECM).

αυτα περι ηλεκτρονικου πολεμου,
ο ηλεκτρονικος πολεμος δεν γινεται με την τεχνολογια των αρχων του προηγουμενου αιωνα, με τα αυτοταλαντωτα λαμπατα που τοσο συχνα βρισκεις εδω μεσα. Αυτα κανουν "πολεμο" μονο στους ταλαιπωρους γειτονους που απαθεις το "ριχνουν" στο dvd εφοσον οποια ληψη στηριζεται στην ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια παρεμβαλεται τοσο που πλεον δεν ειναι εκμεταλευσιμη! Ολα αυτα που διαβαζεις εδω ηλεκτρονικα, υπηρχαν εντυπα πριν απο 25 χρονια στα περιοδικα του κυριου Μπογατσά, στην συνοικια που διακινειται ολη η σαβουρα της Αθηνας, πλεον η χρηση αυτης της τεχνολογιας αγγιζει τα ορια του επικινδυνου!
Γραφτηκαν διαφορα προκειμενου να διασκεδασουν την ταλαιπωρια σου και φυσικα χωρις προθεση χλευασμου του προβληματος σου, αντιλαμβανομαι το προβλημα σου και εκφραζω την συμπαθεια μου στους γονεις σου που εχουν χασει τον υπνο τους. Γραφτηκαν και διαφορα αλλα, που παραθετουν σε τραμπουκισμους αλλα προφανως στα πλαισια του χιουμορ.
Αντι να αναλωνεσαι σε σκεψεις παραλογες και αναποτελεσματικες, επισκεψου εναν δικηγορο, ρωτησε τον τι μπορει να γινει και πες του πως οσα $ τους παρει, του τα χαριζεις. Λυσεις εξω απο τα πλαισια του νομου ειναι αναποτελεσματικες και παραπεμπουν σε νταβατζιλιδικες νοοτροπιες. Οποτε σε ενοχλει καποιος και δεν εννοει να βαλει μυαλο απευθυνεσαι στα δικαστηρια (παντα ομως, οχι οταν προκειται για κανενα γραφικο πειρατουλη να το ονομαζουμε δικαιωμα στην εκφραση!!!).
Μην ψαχνεις την λυση ουτε σε πληρωμενους μπραβους ουτε σε παρεμβολη ουτε σε μολοτωφ! Αυτα γινονται στο Ιρακ και στις αλλες αραβικες χωρες, εδω δεν ειναι το ιδιο!
Καλη τυχη!

homo mathematicus
02-07-06, 12:25
Χρησιμοποίσε τη λύση με το PMR που σου πρότηνα. Ακόμα κι αν δε δουλέψει θα σπάσεις λίγη πλάκα. Ακόμα σου δηλώνω οτι η απάντηση μου δεν διακατέχονταν από ειρωνική διάθεση αλλα προσπάθησα να δώσω μια λύση βασισμένη σε ηλεκτρονικά μέσα. 8)

Giannis511
02-07-06, 15:34
Αφήστε τους δικηγόρους, τους τηλεχειρισμούς (μου αρέσει πολύ αυτό) και πάρε τον παπά, πάνε στο καφενείο μαζί του και πε΄ς του ποιο είναι το πρόβλημά σου, δεν νομίζω πια να είναι και τόσο σκούρα η να είναι τόσο αγύριστο κεφάλι!

eebabs2000
04-07-06, 13:22
Όσον αφορά την ειρωνία που ανέφερες δεν νομίζω να υπάρχει απο κάποιο μέλος, η τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο, απλά
οι περισσότεροι αστειευόμενοι μιας και είχε πάρει τέτοιο ύφος απο την αρχή (δεν άνοιξες δικό σου thread , απλά ανέφερες το προβλημά σου στο ήδη "αστειευόμενο ύφος της συζήτησης"), συνεχίσαν.

Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα ...

Όπως τα λέει ο φίλος μας ακριβώς φίλε johnpan

johnpan
04-07-06, 14:03
Εντάξει παιδιά, no hard feelings, απλά αν δείτε τι ώρα έγραψα το δεύτερο θα κατανοήσετε ίσως την αγανάκτησή μου. Σόρυ αν προσέβαλα κάποιον.

homo mathematicus
10-07-06, 20:21
Ως εδώ!!! Θα σχεδιάσω το κύκλωμα του τηλεχειρησμού που προανέφερα.
Αύριο, πρώτα ο Θεος θα κάνω uploading στο κυκλωματάκι και πρόσεχε: αν μάθω οτι δεν το εφάρμοσες θα έρθω εκει........................... και θα το εγκαταστήσω εγώ!!!!
:D ουυυυυυυ.............................

nitako
10-07-06, 21:24
Γιατί δεν του κόβεις το ρεύμα απο το ρoλοι της πολυκατοικίας οταν ακούει μουσική :wink: :psonio:

johnpan
11-07-06, 01:21
Ως εδώ!!! Θα σχεδιάσω το κύκλωμα του τηλεχειρησμού που προανέφερα.
Αύριο, πρώτα ο Θεος θα κάνω uploading στο κυκλωματάκι και πρόσεχε: αν μάθω οτι δεν το εφάρμοσες θα έρθω εκει........................... και θα το εγκαταστήσω εγώ!!!!
:D ουυυυυυυ.............................

Δε νομίζω να το κάνω γιατί αυτό θα χρειαστεί να επέμβω στα καλώδιά του. Εγώ δε μπορώ να μπω στο κλαμπ και να κάνω τέτοια δουλειά. Εκτός αν πάω το χειμώνα που θα είναι σε εγκατάληψη για το επόμενο καλοκαίρι!!

homo mathematicus
11-07-06, 10:16
Φίλε μου, το κύκλωμα αυτο είναι γι' αυτόν που έχει πρόβλημα με τον παπά. Μπορείς φυσικά να το εφαρμόσεις κι εσυ. Πήγενε το χειμώνα και βάλτο στο κλάμπ. Οσο για το κύκλωμα θα κάνω uploading το μεσημεράκι οταν επιστρέψω σπίτι. Ελπίζω να βοηθήσει. Στο κάτω κάτω θα σπάσεις και λίγο πλάκα. Τέλος δεν φέρω καμία ευθύνη για καταστροφή του εξοπλισμού ή μυνήσεων

homo mathematicus
11-07-06, 15:42
Για δέκτη τηλεχειρισμου θα βάλεις το αντίστοιχο kit της smart kit με τον αντίστοιχο πομπό. Πρέπει όμως να αντικαταστήσεις το ρελέ μονής επαφής που έχει το κιτ με ένα διπλής επαφής. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: