PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκωδικοποίηση data σε rf receiver



johnpan
28-06-06, 16:22
Παιδιά βοήθεια, χάθηκα. Αγόρασα από ένα site ένα μπρελόκ transimtter στα 434 το οποίο περιγράφεται με το εξής κείμενο: "This key-fob transmitter is based on Motorola's SC41342 chip which is equivalent to MC145026. Frequency is not crystal locked and can be easily change. Features a 12-way SPAT dip switch for coding."

Θέλω να το χρησιμοποιήσω στο να ανοίγω μια πόρτα και ταυτόχρονα να δουλεύουν κάποια φώτα και μια μπάρα. Για αυτή τη δουλειά θα φτιάξω πρόγραμμα σε ATiny2313.

Χρειάζομαι όμως ένα module για receiver στα 434. Εψαξα για κύκλωμα και δε βρήκα τίποτα απλό -υπάρχει?-, οπότε ψάχνοτας στο ίδιο site βρήκα ένα φτηνό receiver με την εξής περιγραφή: "LOW COST 434MHz RECEIVER MODULE: Pre-built superheterodyne surface mount receiver module. Not crystal locked but very stable. It operates from 5V DC supply, and has 8 external connection pins. Dimensions: 43mm (L) x 10mm (W) (8mm pins). http://www.oatleyelectronics.com/Notes/RX434LC.zip"

Ρώτησα με μέιλ αν θα συνεργάζεται με το μπρελόκ και μου είπαν ναι αλλά: "Yes this module would receive the data but you would need a suitable decoder to decode...MC145028"

Εδώ το χάνω! Το module θα βγάζει σε έναν ακροδέκτη μια σειρα bits που θα δέχεται από το μπρελόκ, δεν είναι έτσι? Αρα δε μπορώ να βάλω ένα κύκλωμα εκεί ώστε με το πρώτο '1' που θα πάρει να αρχίσει η πόρτα να δουλεύει? Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ρίσκο γιατί τότε όσοι εκπέμπουν στα 434 θα ανοίγουν την πόρτα μου ε? Οπότε πρέπει να βλέπω όλο το σήμα για να καταλαβαίνω αν είναι το σωστό. Τότε γιατί να μην βάζω αμέσως το σήμα αυτό από τον receiver στον ATiny2313 και να κάνει αυτός την επαλήθευση? Το MC145028 που μου είπε αυτός τι κάνει? Βγάζει '1' αν λάβει όλο το σήμα σωστά? Πως εγώ θα ξέρω ποιο είναι το σήμα που πρέπει να επαληθεύσω?

Και τέλος, ας υποθέσουμε ότι το σήμα είναι της μορφής '1011' τότε θα γράψω πρόγραμμα που θα περιμένει να διαβάσει '1' και τότε θα κοιτάει να δεχτει '0' και μετά πάλι '1' και '1' δηλαδή με πολλά if then και loops, ή υπάρχει πιο απλός/έξυπνος τρόπος?

Σας κούρασα με πολές ερωτήσεις το ξέρω, αλλά τουλάχιστο είναι συγκεκριμένες. Τελικά η σχολή μου ... ΔΕΝ... αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιάννης

28-06-06, 18:28
Παιδιά βοήθεια, χάθηκα. Αγόρασα από ένα site ένα μπρελόκ transimtter στα 434 το οποίο περιγράφεται με το εξής κείμενο: "This key-fob transmitter is based on Motorola's SC41342 chip which is equivalent to MC145026. Frequency is not crystal locked and can be easily change. Features a 12-way SPAT dip switch for coding."

Το μπρελοκ που εχεις δεν ειναι και οτι καλυτερο βεβαια, με τα σημερινα δεδομενα, αφου το βλεπω να ειναι κοινο VFO και ουτε καν SAW ταλαντωτης... Μεγαλη ασταθεια συχνοτητας, και αυτο ειναι ασχημο οταν του "ριξεις" για μεταδοση πολλα Data :wink:


Θέλω να το χρησιμοποιήσω στο να ανοίγω μια πόρτα και ταυτόχρονα να δουλεύουν κάποια φώτα και μια μπάρα. Για αυτή τη δουλειά θα φτιάξω πρόγραμμα σε ATiny2313.

ενταξει καλο αυτο αλλα καντο πολυ αργο Baud rate...


Χρειάζομαι όμως ένα module για receiver στα 434. Εψαξα για κύκλωμα και δε βρήκα τίποτα απλό -υπάρχει?-, οπότε ψάχνοτας στο ίδιο site βρήκα ένα φτηνό receiver με την εξής περιγραφή: "LOW COST 434MHz RECEIVER MODULE: Pre-built superheterodyne surface mount receiver module. Not crystal locked but very stable. It operates from 5V DC supply, and has 8 external connection pins. Dimensions: 43mm (L) x 10mm (W) (8mm pins). http://www.oatleyelectronics.com/Notes/RX434LC.zip"

Ρώτησα με μέιλ αν θα συνεργάζεται με το μπρελόκ και μου είπαν ναι αλλά: "Yes this module would receive the data but you would need a suitable decoder to decode...MC145028"

Δεν ειναι επισης το καλυτερο δεκτακι αλλα για τον πομπο που εχεις θα δουλεψει ΜΑΛΛΟΝ ικανοποιητικα... Υπαρχουν και καλυτερα βεβαια...


Εδώ το χάνω! Το module θα βγάζει σε έναν ακροδέκτη μια σειρα bits που θα δέχεται από το μπρελόκ, δεν είναι έτσι? Αρα δε μπορώ να βάλω ένα κύκλωμα εκεί ώστε με το πρώτο '1' που θα πάρει να αρχίσει η πόρτα να δουλεύει? Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ρίσκο γιατί τότε όσοι εκπέμπουν στα 434 θα ανοίγουν την πόρτα μου ε? Οπότε πρέπει να βλέπω όλο το σήμα για να καταλαβαίνω αν είναι το σωστό. Τότε γιατί να μην βάζω αμέσως το σήμα αυτό από τον receiver στον ATiny2313 και να κάνει αυτός την επαλήθευση? Το MC145028 που μου είπε αυτός τι κάνει? Βγάζει '1' αν λάβει όλο το σήμα σωστά? Πως εγώ θα ξέρω ποιο είναι το σήμα που πρέπει να επαληθεύσω?

Και τέλος, ας υποθέσουμε ότι το σήμα είναι της μορφής '1011' τότε θα γράψω πρόγραμμα που θα περιμένει να διαβάσει '1' και τότε θα κοιτάει να δεχτει '0' και μετά πάλι '1' και '1' δηλαδή με πολλά if then και loops, ή υπάρχει πιο απλός/έξυπνος τρόπος?

Λοιπον εδω οντως χρειαζεται αρκετο ξεσκαρταρισμα...
Πρωτα απο ολα, το μοντουλακι αυτο ειναι ενας σκετος δεκτης , που στην εξοδο του εχει εναν ολοκληρωτη δινοντας σημα 0/1 σε ASK σηματα ΜΟΝΟ! Απο την αλλη το MC145026 φτιαχνει εναν κωδικο δικο του και οχι κατι βαση στανταρ οπως ειναι Manchester, Viterbi, Golay...
Αυτο θα σε δυσκολεψει λιγο στο προγραμμα που θα χρειαστει να φτιαξεις για την αναγνωριση και επαληθευση (με δευτερη αναγνωση της επαναλαμβανομενης δυαδικης σειρας αριθμων)... Θεωροντας οτι το μπρελοκ σου εκπεμπει με ASK διαμορφωση αν μη τι αλλο τουλαχιστον θα εχεις εξοδο απο το συγκεκριμενο υβριδιο δεκτη... Αλλοιως... :roll:
Τωρα την εξοδο αυτη εσυ μπορεις να την πας απευθειας σε εισοδο στον Mcu. Προσωπικα θα εβαζα ενα τρανζιστορ απομονωσης επιπεδου... αλλα αυτο ειναι αλλο... Απο εκει και περα τα παντα ειναι το Firmware που θα φτιαξεις για αναγνωριση...

johnpan
29-06-06, 13:37
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση


Το μπρελοκ που εχεις δεν ειναι και οτι καλυτερο βεβαια, με τα σημερινα δεδομενα, αφου το βλεπω να ειναι κοινο VFO και ουτε καν SAW ταλαντωτης... Μεγαλη ασταθεια συχνοτητας, και αυτο ειναι ασχημο οταν του "ριξεις" για μεταδοση πολλα Data :wink:


Πόσα data θα ρίξω πια? Μόνο μια ASK ακολουθία μερικών bits δε θα ρίχνει?




ενταξει καλο αυτο αλλα καντο πολυ αργο Baud rate...


Δηλαδή να βάλω μεγάλα delay από ανάγνωση bit σε bit? Μα το baud rate δεν το ορίζει ο πομπός?




Λοιπον εδω οντως χρειαζεται αρκετο ξεσκαρταρισμα...
Πρωτα απο ολα, το μοντουλακι αυτο ειναι ενας σκετος δεκτης , που στην εξοδο του εχει εναν ολοκληρωτη δινοντας σημα 0/1 σε ASK σηματα ΜΟΝΟ! Απο την αλλη το MC145026 φτιαχνει εναν κωδικο δικο του και οχι κατι βαση στανταρ οπως ειναι Manchester, Viterbi, Golay...



δηλαδή αν πάρει λογικό '1' το MC145026 μου φτιάχνει έναν κωδικό? Και τι να το κάνω αφού το '1' μπορεί να στείλει οποιοσδήποτε στα 434? Η κάτι άλλο πρέπει να ες και δεν το έχω πιάσει




Θεωροντας οτι το μπρελοκ σου εκπεμπει με ASK διαμορφωση αν μη τι αλλο τουλαχιστον θα εχεις εξοδο απο το συγκεκριμενο υβριδιο δεκτη... Αλλοιως... :roll:


Ναι αλλά αφού υπάρχει ολοκληρωτής δε θα μπορώ να διαβάζω την ακολουθία bits που μου στέλνει? Μόνο θα ξέρω ότι πήρε σήμα στα 434?



Τωρα την εξοδο αυτη εσυ μπορεις να την πας απευθειας σε εισοδο στον Mcu. Προσωπικα θα εβαζα ενα τρανζιστορ απομονωσης επιπεδου... αλλα αυτο ειναι αλλο...

Υπαρχει κανένα σχέδιο για αυτό? Δεν το ξέρω αυτό τον τύπο τρανζίστορ, περί τίνος πρόκειται?

29-06-06, 17:08
Τα μπερδεψαμε μαλλον...
Θεωρουσα οτι θα εφτιαχνες εσυ κωδικοποιηση στον πομπο... αν το βαλεις οπως ειναι τοτε το MC145026 εχει τις δικες του προδιαγραφες Baud και κωδικοποιησης... οποτε δεν μας απασχολει ο πομπος πλεον...
Τωρα στο δεκτη...
αυτος θα σου βγαλει στην εξοδο του μια σειρα παλμων ιδια θεωρητικα με αυτην που στελνει ο πομπος σου... Αυτην την παλμοσειρα εσυ πλεον πρεπει να την αναγνωρισεις και επαληθευσεις ωστε κατοπιν να ενεργοποιησεις οτι θελεις... εδω λοιπον θα χρειαστεις τον μικροελεγκτη σου για αυτη την δουλεια, ωστε να μην ειναι "χυμα" τα πραγματα!
Το MC145028 ειναι ο συμβατος αποκωδικοποιητης του MC145026... Αν λοιπον τον χρησιμοποιησεις αντι για μικρελεγκτη θα κανεις την δουλεια σου αξιοπρεπεστατα :wink: Ψαξε να βρεις τα εγχειριδια των δυο αυτων ολοκληρομενων... Αν τα διαβασεις, θα καταλαβεις ΠΟΛΛΑ :!:

johnpan
29-06-06, 22:14
Το κατεβάζω τώρα, I'll do my homework και θα επιστρέψω!!

johnpan
30-06-06, 00:44
Διάβασα ένα pdf που έχει μέσα τα motorola mc145026,7,8 και πράγματι βοήθησε πολύ! Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε διέυθυνση για να μάθω περισσότερα σχετικά με αυτά που συζητάμε. Τώρα, αν έχω καταλάβει καλά από το pdf, ο encoder εκπέμπει μια σειρά από bits, τα οποία μάλιστα μπορώ να ορίζω εγώ μέσα από το μπρελόκ, μέσω 12 dip switches. Αυτή την ακολουθία τη διαβάζει ο decoder και μάλιστα επαληθεύει ότι είναι valid, περιμένοντας την ίδια ακολουθία αμέσως μετά. Τώρα εδώ το χάνω, γιατί αν είναι ίδια η ακολουθία, δίνει λέει σήμα στο πιν ονόματι 'VT'. Δηλαδή δεν ελέγχει το περιεχόμενο της ακολουθίας? Δηλαδή αν αλλάξω τον κωδικό από τα dip switches δε χρειάζεται να κάνω τίποτα στον δέκτη? Μα τότε όποιος έχει ένα ίδιο μπρελόκ μπορεί να ενεργοποιήσει το σύστημά μου? Αν είναι έτσι τότε πρέπει να παίρνω την αποδιαμορφωμένη ακολουθία που βγάζει ο decoder και με έναν μΕ να ελέγχω αν είναι ο κωδικός που θέλω? Αρα δε γλυτώνω χρήση μΕ?

εδώ είναι το pdf
http://www.chipcatalog.com/Datasheet/4E1E1C50E97B4DC2471A09F43AE30EAD.htm

Υ.Γ. Για το τρανζίστορ απομόνωσης δε μου είπες τι ρόλο παίζει.
Υ.Γ.2 Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη ευχαριστώ