PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΤΕΡ AC . Συνδεσμολογία ?



Επιστήμων
29-06-06, 15:56
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα μοτέρ και θα ήθελα να ξέρω πως πρέπει να συνδεθεί πρίν κάνω
οποιαδήποτε πιθανή "έκρηξη" εντός του εργαστηρίου .
Το μοτέρ είναι το παρακάτω της φωτογραφίας .
Στο κουτί φαίνονται δύο τριάδες με τις συνδέσεις . Η πάνω σειρά δεν συνδέεται πουθενά
παρά μόνο μεταξύ τους.
Η κάτω σειρά , και ύστερα απο μετρήσεις με το πολύμετρο , διαπιστώνω ότι
όλοι οι συνδιασμοί συνδέσεων έχουν αντίσταση περίπου 13,2Ω.
Δηλαδή η πρώτη - δεύτερη , πρώτη - τρίτη , δεύτερη τρίτη .
Επίσης να πώ ότι πάνω στο ταμπελάκι του μοτέρ αναφέρει ότι για σύνδεση τριγώνου
θέλει 220 AC και για σύνδεση αστέρα 380. Το ταμπελάκι δεν το έβγαλα φωτογραφία γιατί ίσα που
φαινόταν τα χαρακτηριστικά του.
Θέλω να μου διευκρινίση όποιος γνωρίζει αν μπορώ να συνδέσω το συγκεκριμένο μοτέρ
στα 220 AC και αν ναι πώς .

Ευχαριστώ και ελπίζω να μή σας κούρασα .

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
30-06-06, 08:55
Τοπ μοτέρ σωστά είναι προσυνδεμένο για λειτουργία αστέρα, δηλαδή τα τρία τυλίγματα έχουν κοινή σύνδεση στην μία άκρη τους (για αυτό και η γέφυρα στο επάνω μέρος) και στα τρία ελεύεθρα άκρα κάτω συνδέεται σε τριφασικό δίκτυο, για αυτό άλλωστε μετράς την ίδια ωμική αντίσταση σε όλους τους συνδυασμούς.
Από ότι κατάλαβα θέλεις να το συνδεσεις σε μονοφασική σύνδεση. Δες το σχέδιο παρακάτω. Ουσιαστικά αντικαθίσταται η τρίτη φάση από τον πυκνωτή που δημιουργεί διαφορά φάσεις όπως στο τριφασικό. Η τιμή του πυκνωτή εξαρτάται από την ισχύ που έχει το μοτέρ. Να έχεις υπόψην σου οτι με αυτή την σύνδεση χάνεις σε ισχύ και το ρεύμα που θα τραβήξεις είναι σχεδόν τριπλάσιο από το ονομαστικό που αναφέρει, αλλά το μοτέρ δουλεύει άψογα.

Επιστήμων
30-06-06, 21:02
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
Το μοτέρ απο ότι θυμάμαι είναι ισχύος 1ΗΡ . Ξέρεις να μου πείς
τη πυκνωτή θα συνδέσω ?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-07-06, 07:59
Περίπου 6μF πυκνωτή. Πρόσεξε όμως ο πυκνωτής δεν είναι οι συνηθησμένοι που χρησιμοποιούμε στα ηλεκτρονικά είναι ειδκικοί για ηλεκτροκινητήρες. Θα τον πάρεις από κατάστημα βιομηχανικού ηλεκτρολογικού υλικού ή από κατάστημα που ασχολείται με ηλεκτροκινητήρες. Είναι σχετικά φθηνοί.

boobis
23-08-10, 17:42
πετρο εχεις κανενα πινακα γιανα υπολογιζω γρηγορα ποσα μf πυκνωτη θελει

DIOGENIS
24-08-10, 18:44
ο τύπος είναι παρακάτω...

tomka
29-08-10, 09:35
Στη συνδεσμολογια με πυκνωτη η ισχυς του κινητηρα πεφτει περιπου στα 2/3 και η ροπη εκιννησης στο μισο. Ο καλυτερος τροπος να το συνδεσεις σε μονοφασικο δικτυο ειναι μεσω inverter.

gsouf
29-08-10, 10:06
Παίδες ο κινητήρας πρέπει να γυρίσει σε τρίγωνο(τα λαμάκια κάθετα) αφου το λέει και στο ταμπελάκι ότι για 220V θέλει τρίγωνο μεαστέρα θα είναι σαν να δουλέυει με 110V και σίγουρα μεγαλύτερο πυκνωτή γύρω στα 16μF αλλίως θα έχει πρόβλημα στην εκκίνηση και μπορεί να χρειάζεται να του δώσεις κάποιες στροφέσ με το χέρι στιν αρχή !!!!!!

nikolaras
29-08-10, 13:30
Στη συνδεσμολογια με πυκνωτη η ισχυς του κινητηρα πεφτει περιπου στα 2/3 και η ροπη εκιννησης στο μισο. Ο καλυτερος τροπος να το συνδεσεις σε μονοφασικο δικτυο ειναι μεσω inverter.
Δεν το κατάλαβα αυτό... τι είδους inverter εννοείς;

leosedf
29-08-10, 13:39
Έχω την εντύπωση οτι ενοεί να χρησιμοποιήσει inverter ωστε να μετατρέψει τα 230 σε τριφασικό 380.

TomMan
29-08-10, 14:12
Inverter; Αν η χρήση είναι πειράματα εργαστηρίου, απΆ ό,τι κατάλαβα, δεν είναι λίγο ακριβή επιλογή;;;;

Λυκιδευς
29-08-10, 14:42
για να καταλαβω μιλατε για εκκινηση μεσω inverter;

tomka
29-08-10, 14:53
Για πειραματα σιγουρα ειναι ακριβη λυση. Αλλα αν θες να το συνδεσεις με φορτιο ετσι γινεται σωστα. Inverter ή ρυθιστης στροφων που να παιρνει εισοδο 1Χ220V και να βγαζει 3Χ220V (οχι 3Χ380). Και φυσικα πρεπει να συνδεθει σε τριγωνο και στις δυο περιπτωσεις. Και με πυκνωτη και με inverter

aris285
30-08-10, 15:38
Πρεπει να τον συνδεσεις τριγωνο εχει δικιο ο gsouf. o αστερας ειναι για 380volt

Xarry
15-07-11, 15:05
Σε ενα μοτερ για ρολο μπαλκονοπορτας εχω μαυρο καφε και μπλε. Λογικα το μπλε ειναι ο ουδετερος και τα καφε και μαυρο το πανω-κατω, το θεμα ειναι ποιο ειναι για πανω και ποιο για κατω;

navar
15-07-11, 15:49
Σε ενα μοτερ για ρολο μπαλκονοπορτας εχω μαυρο καφε και μπλε. Λογικα το μπλε ειναι ο ουδετερος και τα καφε και μαυρο το πανω-κατω, το θεμα ειναι ποιο ειναι για πανω και ποιο για κατω;
τράβα μια μπαλαντεζίτσα και δοκίμασε το ! :)

Xarry
15-07-11, 15:51
Μωρε αυτο θα κανω αλλα λεω αν ειναι τερμα πανω και του δωσω πανω θα εχω προβλημα;

navar
15-07-11, 16:27
Μωρε αυτο θα κανω αλλα λεω αν ειναι τερμα πανω και του δωσω πανω θα εχω προβλημα;
ε στιγμιαία θα δώσεις !!!
δεν θα κάθεσαι να το κοιτάς να ζορίζεται και να βογκάει......
εκτός και αν θές να δοκιμάσεις και τις ανοχές του ! :P

Xarry
15-07-11, 16:48
Ενταξει σ' ευχαριστω!

Ηλιας Α
15-07-11, 16:54
Μωρε αυτο θα κανω αλλα λεω αν ειναι τερμα πανω και του δωσω πανω θα εχω προβλημα;
Αν δε πηγαίνει χειροκίνητα σε κάποια ενδιάμεση θέση βάνε εν σειρά ένα λαμπτήρα μικρότερης ισχύος απ΄αυτή του κινητήρα και θα δεις το αποτέλεσμα.

MAIKLKF
16-03-12, 20:45
Για το θέμα με την σύνδεση του Μοτέρ από τριφασικό σε μονοφασικό πρακτικά είναι ( 20/750*550=15μf/450 βολτ και σίγουρα θα δουλέψει χωρίς προβλήματα με εκκίνηση η θορύβους η σύνδεση στο Μονοφασικό πρέπει να είναι δέλτα τρίγωνο και όχι αστέρα
το 20 είναι η χωρητικότητα σε μf διαιρείτε με το 750 που είναι τα watt ανά hp πολλαπλασιάζουμε με την ισχύ του κινητήρα σε hp και βρίσκουμε τον πυκνωτή που σήμερα έκανα και την μετατροπή σε ένα ζυμωτήριο 0,55 του hp και δούλεψε κανονικά

για την περίπτωση του φύλου μας με των ένα hp λέμε 20μf 450V και η επιτυχία είναι σίγουρη εμένα πάντα μου βγαίνει και ακολουθώ ότι μου κάνει εύκολη την ζωή!

Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος

FILMAN
19-03-12, 14:31
Αυτό ισχύει στην περίπτωση που δώσουμε μονοφασική τροφοδοσία 380V (δηλαδή 2 φάσεις) και όχι 220V (δηλαδή μια φάση και τον ουδέτερο. Αλλά αν έχουμε διαθέσιμες 2 φάσεις τότε και η 3η σίγουρα κάπου εκεί κοντά θα είναι, οπότε γιατί να μην το συνδέσουμε κανονικά σε τριφασικό;

mixalis1988
28-03-12, 21:56
Μωρε αυτο θα κανω αλλα λεω αν ειναι τερμα πανω και του δωσω πανω θα εχω προβλημα;

Νομιζω οτι τα περισσοτερα ρολα εχουν τερματικους διακοπτες.Οποτε αν ειναι ετσι δεν υπαρχει προβλημα.

mixalis1988
28-03-12, 22:00
Νομιζω οτι τα περισσοτερα ρολα εχουν τερματικους διακοπτες.Οποτε αν ειναι ετσι δεν υπαρχει προβλημα.


Επισεις θελω να ρωτησω αν ισχυει οτι μπορει να σκασει ο πυκνωτης αν ο κινητηρας οδηγειται απο αντιστροφεα λογο της μεγαλης συχνοτητας που εχει στην εξοδο του.??