PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητό aircondition



Panoss
01-07-06, 21:46
Γνωρίζει κανείς τα μειονεκτήματα των φορητών aircondition? Αυτά που ναι ένα κομμάτι δηλαδή και τα πας σε όποιο δωμάτιο θες.
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

antonis_p
01-07-06, 21:53
το air-condition δεν μπορει να ειναι ενα κομματι,
μεταφερει ενεργεια (θερμοτητα) απο τον ενα χωρο στον αλλο.
Οπως και το ψυγειο. Δεν παραγει την ενεργεια.
Αυτο που εχεις στο μυαλο σου και ειναι ενα κομματι, δεν ειναι air condition.

MHTSOS
01-07-06, 22:02
Υπάρχουν φορητά σε ένα κομάτι αλλά έχουν ένα χοντρό σωλήνα για να βγάζει τον ζεστό αέρα έξω οπότε πρέπει να τρυπήσεις ή τοίχο ή τζάμι. Μην περιμένεις μεγάλη απόδοση όμως αφού συνήθως είναι λίγα B.T.U.

nikoskourtis
02-07-06, 14:01
Ανεξαρτητα απο το ποσα B.T.U ειναι μην περιμενεις αποδοση. Θα καιει πολυ ρευμα για να πετυχει το ιδιο αποτελεσμα με ενα κανονικο στaθερο aircondition.

Panoss
04-07-06, 17:18
Οπότε ΑΚΥΡΟΟΟΝ (το αρκουδίσιον).
Τώρα κάτι άλλο: θέλω να μεταφέρω από το ένα δωμάτιο που έχει κλιματισμό, στο άλλο , κρύο αέρα. Σκεφτόμουνα ένα ανεμιστήρα μέσα σε σωλήνα ή κάτι παρόμοιο. Ρώτησα ψυκτικούς αλλά μου παν ότι δε γίνεται. Εγώ πάντως το χω δει σ'ένα μικρό μαγαζάκι, που χει ένα απλό ακουδίσιον και μεταφέρει τον αέρα και στο διπλανό δωμάτιο μ'ένα σωλήνα που μέσα πρέεπι να χει ανεμιστήρα.
Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο?
Που θα βρω άραγε ένα τέτοιο ανεμιστηρα?

jimmys_
05-07-06, 08:59
Αυτό το είχα κάνει εγώ στις εποχές που τα AC ήταν απλισίαστα. Το αποτέλεσμα? περαν τις πλάκας γιατι΄είχα δοκιμάσει τα απίστευτα αφου κάπου στο τέλος είχα μεταφέρει στο διπλανο δωμάτιο (το δωμάτιο μου) μέχρι και τον sersor της θερμοκρασίας το αποτέλεσμα ήταν φτωχό. Ουτε δροσία ουτε ζεστη (κάτι ενδιάμεσο) φτάνει να είσαι κοντά στον αεραγογό. Να μη σου πω για το ρεύμα που το καημένο το AC προσπαθούσε να ψύξει 2 χώρους και δούλεωε το compreser συνέχεια. Τελικά μετέφερα to AC σε σημείο όπου ο αέρας του πήγαινε φισικά και στα 2 δωμάτια. Εκεί τα πράγματα ήτανε λιγο καλύτερα.Ομος φίλε μου σημερα τα AC είναι προσιτά και δεν αξίζει τον κοπο να ταλαιπωρίσαι με ημίμετρα. Τωρα αν παρόλα αυτά θές να το δοκιμάσεις θα πάρεις σωλήνα για αποροφιτίρες οπου είναι αλουμινίου και έυκαμπτη, προσαρμόζεις έναν ανεμιστήρα και είσαι έτοιμος.

KarlBarks
05-07-06, 10:03
παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο ουτε ακριβο να βαλεις ενα ακομα ac με 150-200 ευρω βρισκεις να ξεμπερδευεις .

Panoss
05-07-06, 17:19
Ok, ευχαριστώ, μάλλον θα βάλω ac. Απλώς σκεφτόμουνα να μη βάλω κάνα φτηνιάρικο κινέζικο γιατί δεν είναι και τόσο καλά.

nikoskourtis
05-07-06, 20:38
Μην παρεις οτι πιο φθηνο γιατι εχει μικρο συντελεστη αποδοσης (θα καιει πολυ ρευμα σε σχεση με άλλα). Ψαξε συντελεστες αποδοσης αν εχουν. Αυτο με τον ανεμιστηρα που λες γινεται. Ομως πρεπει να κανει ανακυκλωση ο αερας μεταξυ των δωματιων. Δηλαδη θες ενα σωληνα να στελνει αερα με τον ανεμιστηρα και ενα δευτερο να επιστρεφει τον αερα με ή χωρις ανεμιστηρα ο δευτερος. Αν επικοινωνουν αμεσα με πορτα τα δωματια δε χρειαζεσαι δευτερο σωληνα, απλα μην κλεινεις την πορτα.

antonis_p
05-07-06, 23:02
Τα φτηνοτερα ειναι αυτα του carefour - μαρινοπουλου τα οποια ειναι και ιδιαιτερα "σκυλια",
εχω βαλει 3 ή 4 και ειναι αξιοπιστα.
Βεβαια απο καταναλωση δεν πρεπει να ειναι και τα οικονομικοτερα αλλα αν προκειται
να δουλεψουν καποια σαββατοκυριακα στο εξοχικο ειναι οκ!
Τα οικονομικοτερα στην καταναλωση ειναι τα inverter αλλα πανε πανω απο 550 το κομματι (9κ btu).
Στην κρεβατοκαμαρα παντως θα εβαζα τετοιο, οταν δεν υπαρχουν απαιτησεις
κατεβαινει μεχρι 1.700 btu με αναλογη καταναλωση! Η mitsubishi νομιζω με δοσεις των 13 ευρω!!!
Και οχι υπερβολικα μηχανηματα! μονο μεγαλη καταναλωση, αναγκη για μεγαλυτερες ασφαλειες
και κινδυνος ψυξης!