PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό ενιχυτή



Panoss
04-07-06, 17:13
Έχω φτιάξει ένα τροφοδοτικό ενιχυτή, βγάζει 14 βολτ εναλλασσόμενο. Μετά την ανόρθωση 18 βολτ (συνεχές).
Είναι απλη τροφοδοσία, όχι συμμετρική.
Αποτελείται από το μετασχηματιστή, μία γέφυρα διόδων και ένα πυκνωτή 2200 μF.
Αλλά βγάζει λίγο θόρυβο. Τι άλλο πρέπει να προσθέσω για να εξαλείψω το θόρυβο?
Έχετε κανένα σχέδιο έτοιμο?

gsmaster
04-07-06, 17:46
Βάλε μεγαλύτερο πυκνωτή ή άλλον ένα 2200μF , εξαρτάται και απο το ρεύμα που τραβάς.

nikoskourtis
05-07-06, 20:43
Μεγαλο πυκνωτη και ισως ενα πηνιο πριν τον πυκνωτη.

Panoss
10-07-06, 10:39
Έβαλα άλλον ενα 2200 μF. O θόρυβος μειώθηκε αλλά δεν εξαφανίστηκε.
Το πηνίο πόσες περίελίξεις πρέπει να έχει και τι διάμετρο?
Το συρμα πόσο χοντρό?

tzitzikas
10-07-06, 14:27
καταρχας για καθε Α του τροφοδοτικου που τραβαει το φορτιο σου θες περιπου 2200 μF. δοκιμασε παραλληλα με τον ηλεκτρολυτικο να βαλεις εναν πολυεστερας πυκνωτη 100nF. δοκιμασε να γειωσεις και τον πυρηνα του μετασχηματιστη. στα R.F βοηθαει για ενισχυτη δεν ξερω.

Panoss
12-07-06, 17:21
Τελικά, έφτιαξα ένα απλό κύκλωμα με το LM317 και βγάζει μηδέν θόρυβο. Μέχρι τώρα φαίνεται να δουλεύει μια χαρά, και μιας και δεν πρόκειται να χρειαστώ πάνω από 1,5 Αμπέρ που δίνει το 317 μάλλον είναι οκ.
Εσείς τι λέτε? Θα έχω κάνένα πρόβλημα με το lm317? ;

ta03
12-07-06, 18:17
Τι πυκνωτες εβαλες; Τους εβαλες κοντα στο 317; Τι ψυκτρα χρησιμοποιησες;

Panoss
12-07-06, 18:30
Αυτό έφτιαξα, χωρίς ψύκτρα, γιατί δε χώραγε: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/vps.htm
Τελικά δεν αποδίδει καλά. Κάνει κάτι θορύβους περίεργους όταν το δυναμώνω.

Panoss
12-07-06, 19:39
Τελικά μια χαρά δουλεύει. Απλώς το χα βάλει κολλητά με το μετασχηματιστή και γι αυτό μου κανε τσαλιμάκια. Το μετακίνησα λίγο. Βασικά και τώρα σχεδόν κολλητά είναι με το μετασχηματιστή αλλά σε διαφορετική γωνία ως προς αυτόν, και δεν έχει πρόβλημα.

tzitzikas
12-07-06, 21:57
βαλε και κανα πυκνωτη 100nf πριν και μετα το 317 παραλληλα με τους ηλεκτρολυτικους

moutoulos
12-07-06, 22:08
Αυτό έφτιαξα, χωρίς ψύκτρα, γιατί δε χώραγε: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/vps.htm


:shock: Tι δεν του έχεις καθόλου ψύκτρα ??

ta03
13-07-06, 00:13
Βαλε μια μικρη ψυκτρα γιατι δεν το βλεπω καλα το 317 αν και νομιζω πως εχει thermal shutdown.Επισης εισαι σιγουρος οτι τα αμπερ σου φτανουν; Στις κορυφες του σηματως οι ενισχυτες τραβανε αρκετα περισσοτερο ρευμα.

GEWKWN
13-07-06, 09:10
Ο κωστας εχει δικιο οσο αναφορα το "θερμικο" και την ψυκτρα.
τωρα το ρευμα που τραβαει ο ενισχυτης ειναι ενας πολυ μεγαλος παραγοντας.
Ποσα watt ειναι ο ενισχυτης;
Ειναι στερεοφωνικος;
Ποσα Αμπερ ειναι η εξοδος του μετασχηματιστη ή
ποσα βολταμπερ ειναι ο μετασχηματιστης .
Και τελος σε τι ταξη λειτουργειας ειναι ο ενισχυτης;

Panoss
13-07-06, 09:15
Εντάξει, χαλαρώστε,του βαλα μια μικρή ψύκτρα. Βρίσκεται όμως (λόγω έλλειψης χώρου) ακριβώς δίπλα από το μετασχηματιστή, ο οποίος επίσης θερμαίνεται....Παρόλα αυτά δεν εχω μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Λέτε με τον καιρό να μου δημιουργήσει πρόβλημα?
Το 1,5 Αμπέρ που βγάζει το 317 πιστεύω είναι υπεραρκετό γιατί ο ενισχυτής είναι μικρός, 7 βατ μόνο.
Μονοφωνικός.
Τις υπόλοιπες 3 ερωτήσεις ...δεν έχω ιδέα!!!

GEWKWN
13-07-06, 09:57
Ο μετασχηματιστης σου ειναι 1,5 αμπερ στα 12 βολτ αρα 1,5*12=18 watt
μπορει να δωσει η μετασχηματιστης .
Αν ο ενισχυτης σου ειναι σε ταξη "Α"(λιγο αδυνατο γιατι συνηθως ειναι οι"λαμπατοι" ενισχυτες)
η αποδοση του ειναι 25% αρα θα ηθελε τροφοδοτικο 4*7 =28 watt
αν ειναι σε ταξη "β" τοτε η αποδοση ειναι 50% αρα 14 watt. Υπαρχουν και αλλες ταξεις
λειτουργειας των ενισχυτων οπως η "ΑΒ" με 35%
"C" με 75% (μεγαλη παραμορφωση, μονο για RF)
και διαφορες αλλες με διαφορες Αποδοσεις (πιο καλες)
Απλα για σωστο ηχο ταξη "Α" (και παρεα φυσικα με την ΔΕΗ)
Παντως αν σε "παιρνει" να βαλεις μια λαμαρινα αναμεσα στον ενισχυτη
και στον μετασχηματιστη(γειωμενη πολυ καλα) θα μηδενισεις τα
μαγνητικα κυματα που επιρεαζαν τον ενισχυτη σου(δυναμεις LAPLACE)
για παντα.

*Υ.Σ. 1

Οι μετασχηματιστες (απλοι οχι τοροηδεις) δεν εχουν συμπαγη μερη(αναφερομαι στα πολλα ελασματα που εχουν)
για τις δυναμεις LAPLACE

*Υ.Σ. 2
νομιζω οτι το "LAPLACE" δεν γραφεται ετσι.

GEWKWN
13-07-06, 09:59
Α! μια θερμοκρασια γυρω στους 45 για τον μετασχηματιστη ειναι ανεκτη.

djparanoid
12-09-06, 03:02
Καλησπέρα παιδια! Θέλω λίγο την βοηθειά σας σε κατι που ετοιμάζω! Βασικα θέλω να φταξω ένα ενισχυτη για υπογούφερ, εχω βρει ενα σχέδιο για εναν ενισχυτή στα 150w αλλα με προβληματίζει λιγο το τροφοδοτικο του. Ο ενισχυτής χρειαζεται συμμετρική τροφοδοσία στα 50V αλλα το κακο είναι ότι το σχέδιο δεν λέει πόσα Αμπερ χρειάζεται, βεβαια εγώ υπολογίζω οτι τα αμπέρ που θα χρειάζεται θα είναι γύρω στα 7-8. Αρα χρειάζομαι ενα συμμετρικο τροφοδοτικο 50V στα 10Α με σταθεροποιήση! Μήπως καποιος μπορεί να με βοηθήσει με ένα καλο σχέδιο η με καποια καλή ιδέα???? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!

Paris
12-09-06, 07:54
Στα 150W θα έχεις τουλάχιστον 50W απόλειες σε θερμότητα οπότε ίσως χρειαστείς μετασχηματιστή γύρω στα 250VA και πάνω για να είσαι σίγουρος. (Για πιο συγγεκριμμενη τιμή πρέπει να μας πείς σε τι τάξη είναι)

Δεν νομίζω να τραβάει 7Α. Πρέπει να τραβάει γύρω στα 2-3Α δηλ. 1-1,5 Α σε κάθε κανάλι της τροφοδοσίας. Νομίζω όμως οτι τα lm317-337 δεν αντέχουν τέτοια τάση αλλά μόνο μέχρι 37V (και το ρεύμα θα είναι στα όρια του). Πάντως μερικοί πυκνωτές και ίσως κανένα πηνιάκι θα κάνουν μια χαρά τη δουλεία τους.

djparanoid
12-09-06, 17:58
Βασικα δίκιο έχεις για τον μετασχηματιστη θα πρέπει να ειναι μπολικα βαττ, όσο για στεθεροποίηση μάλλον θα βάλω περισσοτερους πυκνωτες για καλλήτερο φιλτράρισμα, θέλω να ελπίζω πως δεν θα υπάρξει βομβος απο το τροφοδοτικό!! Παντως θα το ψάξω περισσοτερο και θα δω τι θα κανω και θα σας πω το συμπερασμά μου

Paris
12-09-06, 22:11
ριξε μια ματιά κι εδώ, αρκετά αξιόπιστο site και μπορεί να σου δώσει και αρκετά περισσοτερα watt...

http://sound.westhost.com/project68.htm

djparanoid
17-09-06, 13:58
Πολυ καλο το site φιλε paris αλλα το θεμα ειναι οτι ιδη εχω παραγγηλει την πλακετα για το ενισχυτη που θα φτιαξω! Αλλιως και το σχεδιο αυτο δεν ειναι κακο! Ευχαριστω παντος!

Danza
17-09-06, 23:00
Το κακο με αυτο το σαιτ ειναι οτι στα σχέδια έχει δυσευρετα και πανακριβα τρανζίστορ :( αλλα απο την άλλη ειναι αξιόπιστο :D