PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμπεροτσιμπίδα πως λειτουργεί ;;;



plouf
05-07-06, 11:47
καλημέρα

πήρα μια αμπεροτσιμπίδα συγκεκριμένα mactech 266

υποθέτω οτι στη τσιμπίδα βαζεις ενα καλωδιο ρευματος

και σου έλεγε τι ρευμα/τάση περνάει ;

η έχω καταλάβει κάτι τελείως λάθος γιατί δεν λέει τιποτα

ALAMAN
05-07-06, 12:05
Την αμπεροτσιμπίδα την βάζεις γύρω απο το καλώδιο.
Μήπως δεν έχεις βάλει το πολύμετρο στη σωστή κλίμακα :?:
Οι αμπεροτσιμπίδες μετράνε μεγάλο ρεύμα, το δικό μου πολύμετρο
που έχει και αμπεροτσιμπίδα μετράει απο 200-1000Α.
Μήπως στο καλώδιο που μέτρησες περνράει λίγο ρεύμα :?:

sv9cvk
05-07-06, 12:57
Μηπως το εβαλες γυρω απο ενα καλωδιο 3Χ1,5 πχ? Τοτε εκανες λαθος :!: :!: :!:
Βαλε το γυρω απο εναν και μονο αγωγο για να σου μετρησει το ρευμα που περναει απο αυτον σε εναλασομενο μονο γιατι αν δεν κανω λαθος αυτη η αμπεροτσιμπιδα δεν μετραει DC Επισης δεν μετραει ταση μονο αμπερ για να μετρησεις ταση πρεπει να την μετρησεις <<παραδοσιακα>> :) :D :D

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-07-06, 13:40
Η αμπεροτσιμπίδα αυτή δεν μετράει DC ρεύμα. Υπάρχουν άλλες για αυτή την δουλειά οι οποίες είναι της τάξεως των 350 ευρώ.

plouf
05-07-06, 14:05
Οι αμπεροτσιμπίδες μετράνε μεγάλο ρεύμα, το δικό μου πολύμετρο
που έχει και αμπεροτσιμπίδα μετράει απο 200-1000Α.

Αυτό δεν το ήξερα.. τόσο πολύ.... ελπιζα και λιγότερα να μετράω πχ απο λάμπες κτλ


Μηπως το εβαλες γυρω απο ενα καλωδιο 3Χ1,5 πχ? Τοτε εκανες λαθος Exclamation Exclamation Exclamation
Βαλε το γυρω απο εναν και μονο αγωγο για να σου μετρησει το ρευμα που περναει απο αυτον σε εναλασομενο μονο γιατι αν δεν κανω λαθος αυτη η αμπεροτσιμπιδα δεν μετραει DC Επισης δεν μετραει ταση μονο αμπερ για να μετρησεις ταση πρεπει να την μετρησεις <<παραδοσιακα>> Smile Very Happy Very Happy

οχι γύρω απο τον ένα αγωγό


Η αμπεροτσιμπίδα αυτή δεν μετράει DC ρεύμα. Υπάρχουν άλλες για αυτή την δουλειά οι οποίες είναι της τάξεως των 350 ευρώ.

τι μετράει ; και πώς

GEWKWN
05-07-06, 19:18
για μικρα ρευματα της ταξης των mA
ενα απλο πολυμετρο κανει. Ενα της ταξης των 5euro
κανει μετρησεις μεχρι 5A βεβαια θελει περισοτερη προσοχη
σε σχεση με την αμπεροτσιμπιδα διοτι παρενβαλεται στο κυκλωμα
τησ τροφοδοσιας

plouf
05-07-06, 19:28
για μικρα ρευματα της ταξης των mA
ενα απλο πολυμετρο κανει. Ενα της ταξης των 5euro
κανει μετρησεις μεχρι 5A βεβαια θελει περισοτερη προσοχη
σε σχεση με την αμπεροτσιμπιδα διοτι παρενβαλεται στο κυκλωμα
τησ τροφοδοσιας

....προφανώς .απλώς πήρα και αυτό .μαρέσει να έχω εργαλεία
και να μην μένω :wink:

Επιστήμων
05-07-06, 20:02
H αμπεροτσιμπίδα είναι ένα εργαλείο ΕΙΔΙΚΑ για μεγάλα ρεύματα. :D

Εκμεταλεύεται το φαινόμενο του ηλεκτρομαγνητισμού που δημιουργείται
γύρω απο ένα καλώδιο και αυτό το μετράει με έναν αισθητήρα HALL.
Άλλωστε για να μετρήσουμε ένα ρεύμα θα πρέπει να περνάει το καλώδιο
μέσα απο την αμπεροτσιμπίδα. :wink:

Για αυτό και δεν μπορεί να μετρήσει μικρά ρεύματα. :cry:

nikoskourtis
05-07-06, 20:13
Ο plouf αν καταλαβα καλα λεει οτι δε το βαζουμε γυρω απο εναν αγωγο. Αν το βαλεις ομως ταυτοχρονα γυρω απο φαση και ουδετερο τοτε το αθροισμα των ηλεκτρομαγνητικων φαινομενω ειναι μηδεν (σχεδον μηδεν) αρα δε θα σου δειξει τιποτα. Δεν ειναι ετσι;

john2
06-07-06, 01:08
Ναι ετσι ειναι ,,σωστα τα λες:wink:

GEWKWN
13-07-06, 10:45
φιλε plouf κια εγω το ιδιο κολημα εχω με τα εργαλεια.

plouf
13-07-06, 22:53
φιλε plouf κια εγω το ιδιο κολημα εχω με τα εργαλεια.
:wink:

plouf
09-08-06, 19:44
επανέρχομαι στο θέμα με αφορμή ένα αρθρο στο pcworld αυγουστου
έχει κατι τε΄στ μέτρησης ισχύως κια χρημοποιεί μια τσιμπίδα στα 12βολτ του
τροφοδοτικου και έχει κα ιδιακόπτη dc -ac πως και τί μετράει αυτό ξέρει κανείς ;;;

GEWKWN
10-08-06, 01:21
????????????????????????
δεν καταλαβα τι γραφεις.

chip
10-08-06, 01:28
Δεν έχω δει αυτό τέστ αλλά από αυτά που λές φαίνεται οτι έχει μια αμπεροτσιμπίδα που μετρά και συνεχή ρεύματα και μετρά το ρεύμα που καταναλώνει η κάθε μητρική με τον επεξεργαστή, τον σκληρό δίσκο κλπ.

GEWKWN
10-08-06, 01:35
α!

plouf
10-08-06, 23:29
να η φωτό

βασικά η νέα ... ένσταση ηταν στο αν ξέρει κανεις τι είναι αυτή
και που τη βρίσκουν και πόσο κάνει γιατί αν μετράει Α στα DC
στα 12ν τότε είναι χρήσιμο.

athalex
13-08-06, 15:39
Εγώ έχω στην δουλειά μια που μετράει AC -DC και μετράω τα αμπέρ που καταναλώνει κάποιος injector που είναι από 9 αμπέρ μέχρι και 18 .
Την συνδέω στο διαγνωστικό μου εκεί που μετράει σαν πολύμετρο πιο μικρές εντάσεις και παίρνει μέσα του μια μπαταρία των 9 βολτ.

TeslaCoil
16-11-08, 01:39
Στην παρακάτω σελιδά είναι ένας μετατροπέας απλού πολυμέτρου σε αμπεροτσιμπίδα AC / DC

το έχει δουλέψει κανείς αυτόν τον μετατροπέα?
ή αλλον παρόμοιο

Αξίζει να τον αγοράσω?

ΥΓ http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=4250

:P

gep58
16-11-08, 02:02
Ποιά σελίδα εννοείς TeslaCoil; :blink: :shock:

gep58

dimitris_p
18-11-08, 10:29
Πάντως υπάρχουν και ορισμένα πολυμετρα που έχουν ενσωματωμένη αμεροτσιμπιδα και μετράνε AC+DC. δεν θυμάμαι μάρκα και τα σχετικά..Αυτο που εχει βάλει ο φίλος στο link νομίζω ειναι μια καλή λύση αρκεί να συνεργάζεται με όλα τα πολυμετρα ανεξαρτήτου μάρκας και δυνατοτήτων.

DT200
18-11-08, 11:08
εγώ έχω πάρει αυτή (DC-AC) http://cgi.ebay.co.uk/Digital-Clamp-Meter-Multimeter-for-Volts-Amps-And-More_W0QQitemZ160261376144QQcmdZViewItem?hash=item 160261376144&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1298|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 08 (http://cgi.ebay.co.uk/Digital-Clamp-Meter-Multimeter-for-Volts-Amps-And-More_W0QQitemZ160261376144QQcmdZViewItem?hash=item 160261376144&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1298%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1308)
και είμαι πολύ ευχαριστημένος, η ανάλυση των Ampere σαν
αμπεροτσιμπίδα είναι 0,1Α.

Υ.Γ. επειδή κάποιος ρώτησε αν μπορούμε να μετράμε ρεύμα στα 12V,
θα πω ότι δεν παίζει ρόλο η τάση διότι εμείς μετράμε μαγνητικό πεδίο και
το μαγνητικό πεδίο είναι αποτέλεσμα των Ampere,
άρα μετράμε αδιαφορώντας για την τάση.

dimitris_p
18-11-08, 13:45
Καλή η τιμη φίλε γιαννη.τωρα το θέμα ποσο ακριβείς μετρήσεις κανει δεν ξερω.συνήθως αυτες της χρησιμοποιήουμε σε μεγάλα σχετικά ρεύματα εκει που μια μικρη απόκλιση πχ αν θέλουμε να μετρήσουμε 100amper και η τσιμπίδα το βγάλει 99,5 δεν έχει μεγάλη σημασία.ενω αν στο 1 amper χάσουμε το 0,5 αυτο μετράει..για ακριβείς μετρήσεις πάντα πολυμετρο και καλής μάρκας και όχι κινέζικο:biggrin:

gep58
18-11-08, 16:22
Δημήτρη,

μάλλον θα ήθελες να πεις κινέζικο καλής μάρκας. Γιατί δεν βλέπω να υπάρχουν άλλοι κατασκευαστές. Εκτος αν αναφέρεσαι για εξοπλισμό εργαστηρίου πιστοποίησης.

Γιάννη την αμπ/δα AC/DC που δείχνεις, την αγόρασες από την ελληνική αγορά ή από το συγκεκριμένο e-shop;
Γιατί εγώ έχω μια AC που δέχεται και megger 500V για μέτρηση διαρροών κλπ αλλά καμιά φορά χρειάζομαι να μετρώ DC Amps.

gep58

DT200
18-11-08, 19:50
Γιάννη την αμπ/δα AC/DC που δείχνεις, την αγόρασες από την ελληνική αγορά ή από το συγκεκριμένο e-shop;

ομολογώ ότι είμαι πολύ καλός πελάτης του e-bay και μάλιστα
πάρα πολύ ευχαριστημένος !

(φυσικά από το παραπάνω καταλαβαίνεις ότι την έχω πάρει από το e-bay)

DT200
18-11-08, 19:54
το θέμα είναι ποσο ακριβείς μετρήσεις κανει
από ότι λέει είναι περίπου 2% , αλλά την τεστάρει και εγώ.
είναι πράγματι πολύ καλή , την συστήνω ανεπιφύλακτα.

panos_panopoulos
29-08-11, 21:02
Σήμερα που πήγα συνεργείο είδα οτι είχε μια αμπεροτσίμπιδα. Ε λοιπόν ήθελα να δώ αν οι γειώσεις που έκανα μόνος μου στο αυτοκίνητο είχαν αποτέλεσμα ως προς τα ρεύματα και με μεγάλη έκπληξη όταν έβαλα την αμπεροτσίμπιδα είδα να περνάνε τους αγωγούς των γειώσεων ρεύματα απο 2Α μέχρι στο σημείο γειώσεως του πολλαπλασιαστή 10Α πώς μπορεί να μεταφραστεί αυτό; σαφώς και λιγότερες απώλειες σε ρεύμα... περίπου ότι είδε ο κινέζος εδώ είδα και εγώ...
http://www.youtube.com/watch?v=OhrpNpVCufU τελικά είναι must η αμπεροτσίμπιδα. όσο για διαφορά σε καταναλώσεις παραμένει η ίδια...

innova
23-07-12, 13:33
σε ένα ηλεκτροκινητήρα πως μετράμε με την αμπεροτσιμπίδα για να δούμε αν είναι οκ ή βραχυκυκλωμένος;

αλπινιστης
23-07-12, 14:02
σε ένα ηλεκτροκινητήρα πως μετράμε με την αμπεροτσιμπίδα για να δούμε αν είναι οκ ή βραχυκυκλωμένος;

Για να μετρησεις ρευμα σε μοτερ πρεπει να ...γυριζει!!
Αν ειναι βραχυκυκλωμενο....ΔΕΝ γυριζει!!! Κανει ομορφα βεγγαλικα στην τροφοδοσια!
Οταν λοιπον γυριζει, βαζεις την τσιμπιδα στο καλωδιο της καθε φασης χωριστα (αν μιλαμε για τριφασικο μοτερ) ή στο ενα καλωδιο της φασης αν μιλαμε για μονοφασικο (και απο τον ουδετερο μπορεις να παρεις ενδειξη αλλα καλυτερα βρες την φαση). Σε περιπτωση DC μοτερ ειναι ιδιος ο τροπος αλλ;α θελεις τσιμπιδα με δυνατοτητα να μετρησει DC.

Υ.Γ. : Ακομα δεν τον εφτιαξες τον διαδρομο? :wiink:

innova
23-07-12, 14:45
Δεν μπορεί να είναι λίγο βραχυκυκλωμένος και να γυρίζει;

(πως λέμε ολίγον έγκυος; )

vasilllis
23-07-12, 14:56
Σήμερα που πήγα συνεργείο είδα οτι είχε μια αμπεροτσίμπιδα. Ε λοιπόν ήθελα να δώ αν οι γειώσεις που έκανα μόνος μου στο αυτοκίνητο είχαν αποτέλεσμα ως προς τα ρεύματα και με μεγάλη έκπληξη όταν έβαλα την αμπεροτσίμπιδα είδα να περνάνε τους αγωγούς των γειώσεων ρεύματα απο 2Α μέχρι στο σημείο γειώσεως του πολλαπλασιαστή 10Α πώς μπορεί να μεταφραστεί αυτό; σαφώς και λιγότερες απώλειες σε ρεύμα... περίπου ότι είδε ο κινέζος εδώ είδα και εγώ...
http://www.youtube.com/watch?v=OhrpNpVCufU τελικά είναι must η αμπεροτσίμπιδα. όσο για διαφορά σε καταναλώσεις παραμένει η ίδια...

τι ακριβως θελεις να πεις; ειναι λογικο η γειωση του dc να διαρεεται απο ρευμα.

αλπινιστης
23-07-12, 15:20
Δεν μπορεί να είναι λίγο βραχυκυκλωμένος και να γυρίζει;

(πως λέμε ολίγον έγκυος; )

Λιγο? 99% οχι. Ειναι ac ή dc τελικα?

Ηλιας Α
23-07-12, 16:01
Γεια στην παρέα.
Δε διάβασα όλες τις απαντήσεις, αλλά θα αναρτήσω δικές εμπειρίες για τις αμπεροτσιμπίδες, έστω και αν έχουν ξαναγραφεί.
Συνήθως στις δαγκάνες μετράν A.C (*), είναι εκ κατασκευής φτιαγμένες για μεγάλες εντάσεις (άνω των 10 Α ) (**) θα έλεγα.
A.C (*) Υπάρχουν και D.C για όποιον ενδιαφέρεται, είχα άνοιξει θέμα και έλαβα ικανοποιητικές απαντήσεις σχετικά με την αρχή λειτουργίας των.
(άνω των 10 Α ) (**) Βεβαίως για να μετρήσομε – με κάποια ακρίβεια - ένταση μικρότερη των 10 Α περνάνε τον αγωγό ν φορές από τις δαγκάνες οπότε την ένδειξη τη διαιρούμε δια ν.

TeslaCoil
07-11-12, 13:15
ξερεις κανεις την αρχη λειτουργειας της DC αμπεροτσιμπιδας , πως μπορουμε να κανουμε μια??

Ψαχνωντας λοιπον βρικα αυτη την σελιδα , και εχει να κανει με το hall effect

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1145870

spiroscfu
07-11-12, 21:52
Αν είναι ερώτηση τότε όταν περάσει συνεχές ρεύμα μέσα από ένα καλώδιο τότε γύρω από αυτό δημιουργείτε ένα σταθερό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο,
αυτό το λαμβάνει o hall sensor με την βοήθεια του κυκλικού φερίτη και με τελεστικούς ενισχυτές ενισχύουμε το σήμα του.

Έτοιμη η dc αμπεροτσιμπίδα, και από το λινκ που έβαλες ένα σχέδιο.
38809
38810

Dimitrios33
22-03-23, 16:41
Καλησπέρα στην ομάδα.Αγορασα πριν λίγο την αμπεροτσιμπίδα HABOTEST HT-208A με σκοπό να μετράω τα Α των συσκευών που έχω σπίτι αλλά αποτι βλέπω δεν γίνεται έτσι απλά να μετρήσω τα αμπέρ αλλά μόνο καθε φάση της συσκευης. Το θέμα είναι αν θέλω να μετρήσω τα αμπέρ μιας σόμπας που το καλώδιο ειναι όλο μονωμένο και έχει και τα 3 καλωδια μεσα, τι κάνω? για να μην πάει χαμένο το εργαλείο δηλαδή.Ευχαριστώ

nyannaco
22-03-23, 16:57
Δεν υπάρχει μαγική λύση, θυσιάζεις μια μπαλαντέζα, βγάζοντας την εξωτερική μόνωση σε ένα σημείο ώστε να διαχωρίσεις τα καλώδια εσωτερικά για να μετρήσεις μόνο τη φάση.
Προσοχή, η σόμπα είναι μεγάλο φορτίο, άρα χρειάζεται μπαλαντέζα να σηκώνει τουλάχιστον 10Α (2,3KW), ή και παραπάνω αν η σόμπα σου είναι μεγαλύτερης ισχύος. Και ακόμη προσοχή στο να είναι όσο γράφει, ο κινέζος γράφει ό,τι θέλει!
Και γενικότερα, μεγάλη προσοχή με το ρεύμα!

rama
22-03-23, 17:00
Μία επιλογή είναι να δοκιμάσεις να κάνεις μέτρηση από τον πίνακα των ασφαλειών τη συγκεκριμένη γραμμή της συσκευής που θέλεις να μετρήσεις, αλλά δεν το συστήνω γιατί τα πράγματα είναι επικίνδυνα εκεί μέσα να χώνεις τα χέρια σου με ενεργή την παροχή

Dimitrios33
23-03-23, 01:39
Μάλιστα, η λυση της μπαλαντέζας ειναι καλη, ενα ο πινακας δεν έχει κενά να βάλω χέρι, πρεπει να ξεβιδώσω το κάλυμμα. Προσπαθω να μάθω το νέο πολύμετρο τωρα γιατι εχει καινουργια πράγματα πανω και δε βγαζω ακρη. Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

mikemtb
23-03-23, 02:34
να μετράω τα Α των συσκευών που έχω σπίτι μια ιδεα ειναι κατι τετοιο για τη χρηση που θες:
https://www.skroutz.gr/s/25005859/Orno-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%99%CF%83%CF%87%CF%8D-%CE%AD%CF%89%CF%82-3-68kW-OR-WAT-419.html

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spiros p
23-03-23, 05:37
φτιαξε εναμισι μετρο 3χ2.5 μπαλαντεζα και ξεχωρισε τους αγωγους καμια 30αρια εκατοστα ντυνωντας τους πριν βαλεις το ενα φις με θερμοσυστελομενο μακαρονι για προσθετη ασφαλεια.ετσι μετραω οτιδηποτε μπαινει σε μπριζα.

Ηλιας Α
23-03-23, 08:59
φτιαξε εναμισι μετρο 3χ2.5 μπαλαντεζα και ξεχωρισε τους αγωγους καμια 30αρια εκατοστα ντυνωντας τους πριν βαλεις το ενα φις με θερμοσυστελομενο μακαρονι για προσθετη ασφαλεια.ετσι μετραω οτιδηποτε μπαινει σε μπριζα.
Πολύ σωστά! και συμπληρώνω, για μικρές εντάσεις ας κοιτάξει το 33 ρόστ του παρόντος θέματος, και να προετοιμάσει σε μήκος τον έναν (ενεργό) αγωγό της μικρής προέκτασης.

spiros p
23-03-23, 14:13
Πολύ σωστά! και συμπληρώνω, για μικρές εντάσεις ας κοιτάξει το 33 ρόστ του παρόντος θέματος, και να προετοιμάσει σε μήκος τον έναν (ενεργό) αγωγό της μικρής προέκτασης.
για οποιον δεν θελει μισοδουλειες ας παρει αμπεροτσιμπιδα οπως εγω υψηλης αναλυσης που μετραει με ακριβεια μεχρι μιλιαμπερ dc και ac.κοστιζει αλλα αξιζει.

mikemtb
23-03-23, 14:36
ας παρει αμπεροτσιμπιδα οπως εγω υψηλης αναλυσηςθα ηθελες να μοιραστείς ποια εχεις?


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spiros p
23-03-23, 15:55
θα ηθελες να μοιραστείς ποια εχεις?


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
extech 380940 και 380947 ολη η σειρα 380*** ειναι καλη σε εισαγωγικα.τι εννοω με αναλυση 1ma η ακριβεια στα δυο μοντελα και στα χαμηλα ρευματα ειναι φοβερη για αμπεροτσιμπιδα συγκριση με δυο fluke 177-179 που διαθετω και στην ενδειξη που δειχνει καθε φορα το τροφοδοτικο παγκου η το ηλεκτρονικο φορτιο την ιδια ενδειξη εχω και στις τσιμπιδες θα ηθελα ομως ποιο καλη ποιοτητα κατασκευης γενικα στο περιβλημα και στο μπροστινο πλαστικο της οθονης.οκ δεν ειναι fluke.ημουν σε διλημα να τις αγορασω μηπως ειναι πατατα αλλα διαβαζοντας πολλες κριτικες σε ξενα σαιτ το τολμησα.αν και δεν λενε και τα καλυτερα ολοι.στα δυο χρονια περιπου χρησης ειμαι ευχαριστημενος.πολυ προσοχη στις μπαταριες μην τρεξουν μεσα αχρηστευει το οργανο την επαθα στο ενα αλλα υστερα απο προσεκτικο και αρκετων ημερων καθαρισμο επανηλθε 100% κι απο τοτε μονο επαναφορτιζομενες.