PDA

Επιστροφή στο Forum : παιζουν ρολο τα watt?



souhdos
06-07-06, 02:23
ρε παιδια θα ηθελα να μαθω τι παιζει ποιο σημαντικο ρολο στα ηχεια..τα watt που βγαζουν η' η ευαισθησια που εχουν που νομιζω μετριεται σε rms??!!
thanx

marios
06-07-06, 03:10
Τα Watt είναι τα μουσικά και τα rms (τα πραγματικά). π.χ. Αν δείς σε ένα μεγάφωνο
να γράφει 1000W μουσικά, τα rms είναι γύρω στα 80WRMS (νομίζω)
Ελπίζω να το είπα απλά ωστε να το καταλάβεις :D

Giannis511
06-07-06, 08:51
Το βασικότερο από όλα είναι να βλέπει ο ενισχυτής ίδια σύνθετη αντίσταση στο ηχείο με την έξοδό του, δηλαδή αν η έξοδος του ενισχυτή σου είναι στα 8Ω, τότε για να μην σου επηρρεάζει τα βατ στην έξοδο πρέπει και τα ηχεία σου να είναι στα 8Ω.

Τώρα ένας ενισχυτής που λέει ότι είναι 100W σε rms και συχνότητα αναφοράς 1ΚΗz που έγινε η μέτρηση θα είναι κάτι λιγότερο από 80W. Όμως η ισχύς εξόδου σε έναν ενισχυτή δεν είναι ίδια σε όλες τις ακουστικές συχνότητες π.χ. ενό στις χαμηλές (μπάσα) ο κατοστάρης μπορεί να σου δίνει 120 και στα πρίμα (υψηλές) μόνο 35. Επίσης τα βατ που γράφουν τα ηχεία αφορούν την αντοχή του ηχείου σε ισχύ και όχι την παραγωγή ισχύος (τα ηχεία είναι παθητικά στοιχεία και έτσι δεν μπορούν να παράγουν ισχύ). Τώρα η ευαισθησία αφορά τη στάθμη της έντασης το οποίο μπορεί να τα διεγείρει και αν θυμάμαι είναι στα ακριβά ηχεία κάπου στα -96dB αλλά αυτή η στάθμη είναι λίγο αμέσως μόλεις ανεβάσεις λίγο τη φωνή.

m28
06-07-06, 10:54
Ουπς..... προσοχή!!

Αλλο πράγμα τα Watts που μπορεί να δεχθεί ένα ηχείο και άλλο πράγμα η ευαισθησία του.
Οταν ένα ηχείο γράφει ότι έχει ευαισθησία για παράδειγμα 91dB σημαίνει ότι παράγει ηχητική πίεση 91dB όταν το τροφοδοτήσουμε με σήμα ισχύος 1W, συχνότητας 1KHz σε απόσταση 1m.
Απο αυτό μπορούμε να υπολογίσουμε την μέγιστη ηχητική πίεση που μπορεί να παράγει το ηχείο αυτό όταν το τροφοδοτήσουμε με την μέγιστη ισχύ που μπορεί να αντέξει.
Ευαίσθητα ηχεία ακούγονται πιό δυνατά από λιγότερο ευαίσθητα στην ίδια ισχύ.
Οσον αφορά τα RMS είναι άλλη ιστορία..
Ο κατασκευαστής που αναγράφει ισχύ σε RMS αναφέρεται σε ενεργό ισχύ.
Ο κατασκευαστής που αναγράφει απλά Watts τα μετράει κατά το πως τον βολεύει (peak, peak to peak), σε αυτήν την περίπτωση η ενεργός ισχύς μπορέι να είναι η μισή ή και το 1/4 από αυτή που αναγράφεται.
Τέλος όσον αφορά τα Ohms..
Ενας ενισχυτής αναφέρει για παράδειγμα έξοδο (100Watts @ 8Ohms).
Αυτό σημαίνει ότι ο ενισχυτής αυτός μπορεί να αποδώσει 100Watts σε φορτίο 8Ohms. Ιδανικά αν τον συνδέαμε σε φορτίο 4Ohms θα έπρεπε να αποδώσει 200Watts. Αυτό στην πραγματικότητα δεν γίνεται εκτός από ελάχιστες και πολύ ακριβές υλοποιήσεις ενισχυτών.
Αν ο ενισχυτής δεν είναι σε θέση να δώσει το ρεύμα που χρειάζεται για να οδηγήσει φορτία 4Οhms ή και λιγότερο και δεν έχει προστασία υπερβολικού ρεύματος θα καεί, οπότε χρειάζεται προσοχή.

Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σου.

Danza
06-07-06, 11:37
Οι καλύτεροι ενισχυτές σε ποιότητα και ισχύ κατα την γνώμη μου ειναι αυτοί που έχουν ενεργα crossover δηλαδή, το τουιτερ οδηγείται απο ξεχωριστο ενισχυτή και το γούφερ απο άλλο ενισχυτή, με αυτό το τρόπο έχεις 100watt ή και περισσότερα σε όλες τις συχνότητες :twisted:

m28
06-07-06, 13:15
Ναι, αλλά θέλεις πολλούς ενισχυτές και έτσι κοστίζει περισσότερο.
Από την άλλη γλιτώνεις τις απώλειες των καλωδίων που εκτός των άλλων κοστίζουν πανάκριβα.
Στα ενεργά crossover μπορείς επίσης πολύ εύκολα να μεταβάλλεις τα χαρακτηριστικά τους και να προσαρμόσεις όσο είναι δυνατό τα ηχεία σου στον χώρο ακρόασης.
Απο θέμα ποιότητας πιστεύω ότι ένα καλοσχεδιασμένο παθητικό crossover με επιλεγμένα εξαρτήματα μπορεί να αποδώσει και αυτό άριστα αλλά είναι και θέμα προσωπικής επιλογης.
Εγώ έχω ενεργά για τους παραπάνω λόγους.

Danza
06-07-06, 13:26
Συμφωνώ οτι ειναι αρκετά πιο ακριβά τα ενεργά και οτι ενα καλοσχεδιασμένο παθητικο crossover ειναι εξίσου καλο. μια λύση που κάναμε με ενα φιλο μου στο δωματιο του ηταν: πηγαμε και πήραμε ενισχυτη τετρακάναλο αυτοκινήτου 4x150wrms (μαζι με τροφοδοτικο +13,8V) και ενεργό κροσσόβερ 2 δρόμων. τα δυο κανάλια οδηγουσαν τα woofer και τα άλλα 2 τα tweeter (τα ηχεία είχαν ξεχωριστη είσοδο για woofer-tweeter). και το αποτέλεσμα? το ηχοσυστημα του ακουγώταν πολυ πιο δυνατο και πιο καθαρο παρά απο το δικο μου που ειναι περίπου στα ιδια watt :roll:

Παιδιά αμα το κάνω και εγώ αυτό αλλα με τον πεντακάναλο που έχω? θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
έχει 6κάναλη είσοδο στο πίσω μέρος και στο manual αναφέρει οτι εκέι πέρνεις σήμα απο το tape out και οδηγείς ενα crossover-equalizer και μετά αυτές τις εισόδους.. σκεύτηκα να πάρω ή να φτιάξω ενα 2δρόμων ηλεκτρονικό crossover στις 2 εισόδους να βάλω τα woofer και στις άλλες 2 να βάλω tweeter..
και όλο αυτο το σετακι να το συμπληρώνουν 2 sub με δικό τους ενισχυτή...
Θα έχω το αναμενόμενο αποτέλεσμα??? :roll: :roll: