PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για το PNP τρανζίστορ σε ένα μικρό κύκλωμα



johnpan
07-07-06, 02:27
Παιδιά καλημέρα, αντέγραψα το πρώτο κύκλωμα από μια πλακέτα. Με πολύμετρο βρήκα τα τρανζίστορ και τις αντιστάσεις. Αν κατάλαβα καλά κοιτώντας το, ένα τρανζίστορ PNP άγει με τις αντίθετες συνθήκες από το ΝPN, δηλαδή όταν ΔΕΝ δέχεται σήμα στη βάση. Κατάλαβα σωστά? Και το δεξί κύκλωμα το σχεδίασα μόνος μου σαν απλούστερη έκδοση. Πιστεύετε θα δουλέψει? Ευχαριστώ

ReFas
07-07-06, 07:59
Το δεξι κυκλωμα δε θα δουλεψει.
Σωστο ειναι αυτο που λες οτι το ΠΝΠ αγει με τις αναποδες συνθηκες απο το ΝΠΝ, αλλα το αλλο που λες "δηλαδή όταν ΔΕΝ δέχεται σήμα στη βάση" εμενα δε μου λεει κατι.
Το τρανζιστορ λειτουργει σαν διακοπτης ειτε αγει ρευμα ειτε οχι.
Και το τι θα κανει εξαρταται απο την ταση μεταξυ βασης εκπομπου, στο ΠΝΠ πρεπει η βαση να ειναι χαμηλοτερη απο τον εκπομπο κατα 0.7 βολτ το αναποδο στα ΝΠΝ η βαση πρεπει να ειμαι μεγαλυτερη κατα 0.7 για να ανοιξει.
Επισης στο ΠΝΠ πρεπει ο εκπομπος να ειναι θετικοτερος απο το συλεκτη αντιθετα στο ΝΠΝ αρνητικοτερος.



Αν θες να σου δουλεψει μονο με το ΠΝΠ πρεπει να μπει το μπαζερ απο κατω οπως στο κυκλωμα απο κατω.


(η γνωμη μου μπορει να κανω και λαθος, αν το δοκιμασεις θα φανει!)

johnpan
07-07-06, 13:15
ίσως να δουλέψει και με τη δική μου πρόταση αλλά με 0.7 βολτ λιγότερα στα άκρα του μπάζερ, ίσως να μη δουλέψει και καθόλου. Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις για το ΠΝΠ

GEWKWN
19-07-06, 08:41
παιδια το κυλκωμα ειτε ειναι σωστο
ειτε οχι δεν θα δουλεψει διοτι αν κοιταξετε
σε αντοιστιχες κατασκευες θελει ταλαντωση για να δουλεψει.

gsmaster
19-07-06, 15:46
παιδια το κυλκωμα ειτε ειναι σωστο
ειτε οχι δεν θα δουλεψει διοτι αν κοιταξετε
σε αντοιστιχες κατασκευες θελει ταλαντωση για να δουλεψει.

Δεν είναι απαραίτητο, σκέψου δυο γραμμές παραλληλα σε μια πλακέτα, χωρίς μάσκα ή βερνίκι πάνω τους, η αντίσταση ανάμεσά τους αλλάζει ανάλογα με την υγρασία.

GEWKWN
19-07-06, 19:34
ε αν εισαι σιγουρος τοτε ενταξει.

gsmaster
20-07-06, 13:07
Είμαι σίγουρος γιατί το είχα δοκιμάσει παλιότερα, αυτό που λες με την ταλάντωση είναι για να μην οξειδώνονται οι ακροδέκτες.

Nemmesis
20-07-06, 19:49
GEWKWN μιπως εννοεις οτι θελει ταλαντωση για να παραγει την ακουστικη συχνοτικα για το μπάζερ? γιατι αν εννοεις αυτο τοτε ειναι λαθος γιατι το μπάζερ εχει μεσα δικο του ταλαντωτη...

GEWKWN
20-07-06, 22:18
οχι αυτο που ειπε ο gsmaster ενοουσα

ΥΣ1 το "ενοουσα" ετσι γραφεται;[/i][/list]

Nemmesis
25-07-06, 00:28
ok για για το τι εννοουσες αλλα γραφεται με 2 ν : )

GEWKWN
27-07-06, 08:50
να τι λαθος εκανα

Angel
08-06-07, 01:58
Ανασύρω από "το παρελθόν" άλλο ένα θέμα για να μην ανοίξω καινούργιο.
Θα ήθελα από ένα πινάκι ενός μικροελεγκτή να ανοίξω ένα μόνο ρελεδάκι με λογικό "0". Έτσι πήρα τρανζιστοράκι PNP. Το πρόβλημά μου είναι ότι το ρελεδάκι θέλει 12Volt ενώ ο μικροελεκτής δίνει 5. Έτσι ακόμα και αν έχω λογικό "1" η Vbe είναι μεγαλύτερη από 0,7 κι έτσι το 2Ν2907 άγει, το ρελέ ενεργοποιείται κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω....
Καμιά ιδέα κανείς. Ευχαριστώ πολύ.

chip
08-06-07, 11:48
θα βάλεις ένα NPN που θα οδηγεί το pnp. δηλαδή ο εκπομπός του Npn στη γείωση η βάση του στην έξοδο του μικροελεγκτή μέσω αντίστασης 4Κ7, και ο συλέκτης του στη βάση του Pnp. επίσης η βάση του pnp θα είναι συνδεμένη με αντίσταση 4κ7 που θα συνδέεται στο άλλο άκρο της με τα 12V. πιστέυω θα δουλέψει. Φυσικά πλέον για να ενεργοποιηθεί το ρελέ θα πρέπει να δίνεις λογικό 1 στην έξοδο του μικροελεγκτή.

pet
08-06-07, 13:02
ανέβασε ένα σχηματικό βρε chip ζαλίστηκα

Angel
08-06-07, 13:21
Μα αυτό είναι το θέμα, θέλω να ενεργοποιώ το ρελέ μόνο με λογικό 0. Αν βάλω το pnp να οδηγεί ένα npn?

th_shak
08-06-07, 14:06
Κάνε αυτό που σου στέλνω. Δοκιμασμένο.

Angel
08-06-07, 14:08
Ευχαριστώ πολύ! Η δίοδος τι κάνει όμως;

th_shak
08-06-07, 14:19
Η δίοδος είναι για να μην κάψεις το τρανζίστορ. Το ρελαί είναι πηνίο και όταν πάψει να τροφοδοτείται θα δώσει στα άκρα του ανάστροφη τάση από αυτήν που το διέγειρε με αποτέλεσμα να κάψει το τρανζίστορ. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τη θεωρία των πηνίων.

Angel
08-06-07, 16:50
Με τη δίοδο ουσιαστικά το "βραχυκυκλώνεις"; Ή επιστρέφει η τάση στο +12;
Ακόμα και αν οδηγείς ρελέ με ULN2803 (8πλός 500mA driver) πάλι χρειάζεσαι τη δίοδο;
Πρέπει να είναι κάποια συγκεκριμένη δίοδος; Εγώ έχω ας πούμε πάρα πολλές 1Ν4007. Κάνουν;

th_shak
09-06-07, 11:42
Οι δίοδοι που έχεις κάνουν αλλά και η 1Ν4148 επίσης κάνει. Με τη δίοδο δεν το βραχυκυκλώνεις απλά του αποκόπτεις τη ανάστροφη τάση η οποία προέρχεται από το πηνίο μόλις πάψει να δέχεται τάση και μπορεί να καταστρέψει το τρανζίστορ.

Angel
09-06-07, 14:08
Μα αν του δίνεις από πάνω 12 βολτ και αυτό δώσει ανάστροφη θα δώσει από κάτω τα 12 βολτ, έτσι θα βρει και το τρανζίστορ αλλά και τη δίοδο από "την καλή".

th_shak
09-06-07, 15:11
Επειδή βλέπω ότι επιμένεις να με αμφισβητείς διάβασε το παρακάτω και θα καταλάβεις. Τα λέει όλα αναλυτικά. Το ίδιο άρθρο το είχε και το Ελέκτορ στα Ελληνικά αλλά δεν θυμάμαι το τεύχος και βαριέμαι να τα ψάχνω όλα. Πάντως για να σου να λέω ότι δουλεύει και ότι είναι δοκιμασμένο δεν λέω ψέματα, το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μ' αυτόν τον τρόπο.
http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/relaydrv.pdf

Angel
09-06-07, 15:48
Δε σε αμφισβητώ, το ότι δουλεύει το ξέρω κι εγώ και εννοείται. Στην εξήγηση κολλάω λίγο. Σόρι αν σου έδωσα την εντύπωση ότι σε αμφισβητώ. Να καταλάβω το γιατί προσπαθούσα. Τώρα κατάλαβα!

ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ για το link, ήταν κατατοπιστικότατο!

gsmaster
09-06-07, 19:36
Μα αν του δίνεις από πάνω 12 βολτ και αυτό δώσει ανάστροφη θα δώσει από κάτω τα 12 βολτ, έτσι θα βρει και το τρανζίστορ αλλά και τη δίοδο από "την καλή".

Η ανάστροφη τάση που θα δώσει ενα πηνίο που θα του διακόψουμε την τροφοδοσία, μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη απο την τάση τροφοδοσίας. Η δίοδος πολώνεται ορθά απο αυτή την τάση και άγει, περιορίζοντας την στα 0,6-0,7V
(Δεν διάβασα το pdf ίσως να τα λέει αυτά...)

chip
09-06-07, 23:21
Αν βάλεις ULN2803 δεν χρειάζεται δίοδος γιατί περιέχει το ίδο μία σε κάθε έξοδο ώστε να μπορεί να οδηγεί επαγωγικά φορτία.

Angel
10-06-07, 20:13
Αχά! Πολύ βολικό αυτό... Ευχαριστώ.