PDA

Επιστροφή στο Forum : Bluetooth live videos



jimakos
08-07-06, 14:04
Μου πέρασε από το μυαλό μια ιδέα και θέλω να μου πείτε αν είναι υλοποιήσιμη.Έχω ένα ραδιοcd στο αυτοκίνητο το οποίο υποστηρίζει αναπαραγωγή DVD και DIVX .Βγάζει μια έξοδο VIDEO OUT σε RCA .Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συσκευή που να παίρνει στην είσοδο της σήμα video,να κάνει ότι μετατροπές είναι να κάνει και να το στέλνει με Bluetooth.Στην συνεχεία με το κινητό(symbian 60) μέσο κάποιου προγράμματος να λαμβάνει το σημα και να το κάνει αναπαραγωγή στην οθόνη του κινητού.Εφικτό η μιάζει με ανέκδοτο?

ok1gr
08-07-06, 14:58
Εσύ μάλλον μιλάς για video streaming.
Ένα laptop με κάρτα tv με video in μπορεί να στείλει δεδομένα με bluetooth σε άλλος υπολογιστές η κινητά. (στην ουσία ασύρματο δίκτυο.) Πχ. έχω σπίτι lan και από έναν υπολογιστή βάζω να παίζουν mp3 που είναι σε έναν άλλο. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσες να ανοίξεις το αρχείο στο κινητό....
Και τώρα αρχίζουν τα προβλήματα....
1. Η μνήμη (Κάτι σαν RAM) του κινητού δεν θα μπορούσε να το φορτώσει.
2. Δεν υπάρχει πρόγραμμα ώστε τα κινητά να συνδέονται με pc μέσω των γνωστών προτοκόλλων τοπικού δικτιου. (τουλάζιστον έτσι νομίζω).

Τώρα ΑΝ:
1. μπορούσες να συμπιέσεις τόσο πολύ το video
2. Γράψεις δικά σου προγράμματα (η πλατφόρμα 60 είναι ανοιχτή και μπορεί ο καθένας να γράψει προγράμματα (νομίζω είναι σε γλώσσα C)

ΊΣΩΣ να τα κατάφερνες...

gsmaster
08-07-06, 16:32
To Bandwidth που έχει το bluetooth, δεν ξέρω πόσο είναι, αλλά δεν νομίζω να αρκεί για την μετάδοση βίντεο.
Καλύτερα συμπίεσε τα DVD και τα DIVX σου σε μέγεθος που να χωράει σε κάρτα μνήμης και βάλτα κατευθείαν στο κινητό σου.

H έξοδος απο το ράδιοcd σου είναι μόνο για απλή εξωτερική οθόνη.

ok1gr
08-07-06, 21:22
To Bandwidth που έχει το bluetooth, δεν ξέρω πόσο είναι, αλλά δεν νομίζω να αρκεί για την μετάδοση βίντεο.
Καλύτερα συμπίεσε τα DVD και τα DIVX σου σε μέγεθος που να χωράει σε κάρτα μνήμης και βάλτα κατευθείαν στο κινητό σου.

H έξοδος απο το ράδιοcd σου είναι μόνο για απλή εξωτερική οθόνη.

Αρκεί και με το παραπάνω (αν φυσικά ο κατασκευαστής του κινητού έχει προβλέψει να χρησιμοποιεί όλο το διαθέσημο bandwidth.

jimakos
10-07-06, 09:19
gsmaster : H έξοδος από το ράδιοcd σου είναι μόνο για απλή εξωτερική οθόνη?

Ναι για οποιαδήποτε εξ/κη οθόνη που δέχεται video-in.Βασικά δεν με ενδιαφέρει να κάνω αναπαραγωγή video μεσω του κινητού αλλά μου αρκει να εμφανίζει κάποιες ρυθμίσεις απο το μενου του ράδιοcd δεν τις εμφανίζει στην πρόσοψη του αλλά στην εξ/κη οθόνη που θα συνδέσεις.

Lykos1986
10-07-06, 19:58
Σε καμία περίπτοση δεν μπορείς να στείλεις άμεσα εικόνα μέσο του Bluetooth!!! Δεν έχει τόσο μεγάλο φάσμα για πάρει την εικόνα.

Σου το λέω γιαυτί είχα ψάξει κάτι παρόμοιο για μια άλλη εφαρμογή αλλά τελικός δεν έκανα τίποτα.