PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση σε πλακέτα



georgemailo
13-07-06, 08:59
Καλημέρα σε όλους!!! Είμαι καινούργιος στο "άθλημα" και έχω μια απορία που θα ήθελα να μου τη λύσει κάποιος. Όταν στο schematic μιας πλακέτας δείχνει ότι κάτι πρέπει να γειωθεί, πως ακριβώς γίνεται η γείωση? Αν και έχω κάτι υπόψιν θα ήθελα να σιγουρευτώ. Ευχαριστώ πολύ! :)

GEWKWN
13-07-06, 10:10
τι κανει το σχεδιο;
τι εφαρμογη ειναι;

gsmaster
13-07-06, 22:06
Όλα τα σύμβολα της γείωσης που βλέπεις στο σχέδιο, ενώνονται, συνήθως με το - της τροφοδοσίας.

georgemailo
13-07-06, 22:15
Για παράδειγμα σε έναν ενισχυτή σήματος FM στο schematic δείχνει ότι ένα από τα τέσσερα ποδαράκια του τρανζίστορ γειώνεται.

GEWKWN
14-07-06, 12:31
gsmaster δεν ειναι απαραιτιτο να συνδεωνται με το - της τροφοδοσιας
μπορει το σδεδιο να παιρνει συμετρικη τροφοδοσια με ενδιαμεση ας πουμε γειωση
η μπορει να ειναι ενας ενισχυτης ηχου με συμετρικη τροφοδοσια με δυο τελικα τρανζιστορ
ενα για το θετικο και ενα για το αρνιτικο.

georgemailo μπορεισ να κανεις "post" το σχεδιο;

georgemailo
14-07-06, 18:45
Ανέβασα το σχέδιο του κυκλώματος. Λυπάμαι για τη ποιότητα του σχεδίου αλλά χρειάστηκε να το σχεδιάσω στον υπολογιστή με απλό πρόγραμμα ζωγραφικής αφού το σχέδιο το είχα σε ένα κομμάτι χαρτί. Πρόκειται για έναν ενισχυτή σήματος FM από την Sm*rt K*t. (Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω και τις τιμές των αντιστάσεων, πυκνωτών κλπ.) Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

GEWKWN
15-07-06, 02:00
μηπωσ τοσχεδιο εχει καποιο λαθος;
το τρανζιστορ δεν κανει καμια δουλεια ετσι.

gsmaster
15-07-06, 03:58
gsmaster δεν ειναι απαραιτιτο να συνδεωνται με το - της τροφοδοσιας
μπορει το σδεδιο να παιρνει συμετρικη τροφοδοσια με ενδιαμεση ας πουμε γειωση
η μπορει να ειναι ενας ενισχυτης ηχου με συμετρικη τροφοδοσια με δυο τελικα τρανζιστορ
ενα για το θετικο και ενα για το αρνιτικο.

georgemailo μπορεισ να κανεις "post" το σχεδιο;

Το έχω υπόψη μου, αλλα δεν το ανέφερα για να μην μπερδευτεί....

GEWKWN
15-07-06, 04:27
ενταξη gsmaster συγνωμη.

ReFas
15-07-06, 09:14
Ψυχραιμια παιδια!
Το ποδαρακι που γειωνεται ειναι αυτο της θηκης (case) του τρανζιστορ, οπως ας πουμε σε ενα BFY90.
To τρανζιστορ που διχνεις στο σχημα ειναι μικρο μεταλλικο με 4 ποδαρακια το ενα ειναι ενωμενο με το κελυφος και γειωνεται.

georgemailo
15-07-06, 12:05
Έχει δίκιο ο Νικος (ReFas). Πρόκειται για μεταλικό τρανζιστορ. Τελικά δεν κατάλαβα, πως γειώνεις μια πλακέτα. Έχω προσέξει ότι σε κάρτες PCI κλπ (πχ Κάρτα ήχου) στη πλακέτα υπάρχουν επιφάνειες ενάμεσα στους διαδρόμους που ΔΕΝ έχουν αποχαλκωθεί και καταλήγουν στη μεταλική "φάτσα" της κάρτας (εκεί που βρίσκονται οι υποδεχές) και κατ' επέκταση στο κουτί του Η/Υ. Ως γνωστόν το κουτί στη συνέχεια γειώνεται από τη μπρίζα. Μήπως τελικά αυτή είναι η όλη λογική της γείωσης?

gsmaster
15-07-06, 16:53
Δεν είναι αναγκη να γειώσεις μια πλακέτα, που λειτουργεί με χαμηλή τάση, με την γείωση του σπιτιού σου.

Η γείωση που αναφέρεται στα κυκλώματα χαμηλής τάσης είναι απλά ένα σημείο αναφοράς, ως προς το οποίο μετράς διάφορες τάσεις.
Στα απλά κυκλώματα, με απλή τροφοδοσία, συνήθως είναι το - της τάσης τοροφοδοσίας. Στα κυκλώματα που χρησιμοποιούν συμμετρική τροφοδοσία (διπλή) είναι το ενδιάμεσο απο τις δύο τάσεις. Μπερδεύεται πολύ απο εκεί και πέρα και εξαρτάται απο την περίπτωση. Μπορεί πχ. να έχεις διπλή τροφοδοσία αλλά όχι συμμετρική, πχ +12 και -5. Αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι η γείωση έίναι ένα σημείο αναφοράς.

Πολλές φορές σε ευαίσθητα κυκλώματα (στους υπολογιστες όπως αναφέρεις) η γείωση συνδέεται και με το σασί της κατασκευής και με την γείωση του δικτύου, για να αποφεύγονται παρεμβολές και παράσιτα.

georgemailo
16-07-06, 21:01
Ευχαριστώ πολύ gsmaster! Η απάντηση σου ήταν αρκετά κατατοπιστική. :!: