PDA

Επιστροφή στο Forum : αποστολη απο αμερικη.



ALKETAS
14-07-06, 01:01
βρηκα ενα εξαρτημα σε μια διευθυνση το οποιο θα μου το στειλουν απο αμερικη.λεω να πληρωσω με τσεκ.κοστιζει 100 ευρω και το βαρος του και ο ογκος800 γραμαρια. αν καποιος γνωριζει ποσο πανε τα μεταφορικα και ποσο καθυστερουν.περιπου λεμε.ευχαριστω

Chris Valis
14-07-06, 01:06
Ανάλογα πως θα σου το στείλουν απο 3 μέρες μέχρι 4 βδομάδες. Το courier (3 μέρες να το υπολογίζεις περίπου 60 ευρώ) το απλό usps περίπου 15 ευρώ (πιο φτηνή περίπτωση)... Σε αυτές τις τιμές δεν συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα τελωνίου.

ALKETAS
14-07-06, 01:07
α και πως μπορουμε να αλλαξουμε το ονομα που εχουμε βαλει πχ εγω το αλκετας.εε?

ALKETAS
15-07-06, 00:31
οκ ευχαριστω.

ok1gr
15-07-06, 00:36
Φίλε μου πρόσεχε μην κάνεις την κλασική χαζομάρα και ζητήσεις να σου τα στείλουν με καράβι (επιφανείας/surface). Μπορεί να κάνει και Τρείς (3) μήνες!!!

petros10
17-07-06, 08:51
Δεν ξέρω τι θα κάνεις στο τελωνείο, αλλά ετοιμάσου να πληρώσεις πολλά. Πριν από 1 χρόνο αγόρασα κάτι κάτω από 100 δολάρια και στο τελωνείο μου ζητήσανε γύρω στα 200 ευρώ έξοδα. Αποτέλεσμα να το γυρίσω πίσω και να χάσω τα 100 δολάρια. Ορκίστηκα να μη ξαναγοράσω τίποτα από Αμερική μέσω Internet.
Συμβουλή. Αν έχεις κάποιον που θα το φέρει μαζί του έχει καλώς. Αλλιώς …

antonis_p
17-07-06, 13:50
εχω κανει εκατονταδες αγορες,
φροντισε να φαινεται οτι η αγορα ειναι πολυ μικρης αξιας,
ή ακομα και δωρο ("gift").
Αν ειναι κατι ηλεκτρονικο να υπαρχει το CE.

Lykos1986
17-07-06, 19:35
Εγώ πάλι ήθελα να παραγγείλω ένα DVD από την Xilinx με βοηθητικά βίντεο. Το DVD διανέμετε δωρεάν σε όλον τον κόσμο αλλά η εταιρία σε προειδοποιεί ότι όλα τα έξοδα αποστολής θα επιβαρύνουν τον πελάτη. Εγώ είπα να το παραγγείλω αφού δεν πίστευα πως θα πληρώσω και τόσο πολλά. Λίγα βήματα προτού να ολοκληρώσω την παραγγελία μου εμφανίζει ότι το εκτιμώμενο ποσό που θα πρέπει να πληρώσω σε φόρους είναι περίπου στα 40Euros!!!!!!!!! Αμέσως ακύρωσα την παραγγελία!!!!!

Αν είναι δυνατόν!!!!

ALKETAS
18-07-06, 00:27
σας ευχαριστω ολους.. μαλλον καλυτερα να το παρω απο δω.