PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα νέων ηχειων



dal_kos
15-07-06, 15:33
Γεια σας παιδια!
Σκεφτομαι να φτιαξω νεα ηχεια για το ηχοσυστημα μου αλλα δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ καποιο καλο καταστημα με ποικιλια.
Δεν ενδιαφερομαι για τη εξαιρετικη ποιοτητα ηχου...Διαθετω για τα μεγαφωνα μεχρι 60€-80€ και για τα δυο καναλια.
Σκεφτομαι να τα κανω 3 δρομων.
Εχετε καποιο καταστημα να μου προτείνετε?Τα ηχεια αυτοκινητου ειναι καταλληλα?
Ευχαριστω

dal_kos
18-07-06, 12:54
Κανεις δεν ξερει?
Τουλαχιστον προτεινετε μαρκες ηχειων...

antonis_p
18-07-06, 14:17
Δεν ενδιαφερομαι για τη εξαιρετικη ποιοτητα ηχου...Διαθετω για τα μεγαφωνα μεχρι 60€-80€ και για τα δυο καναλια.
Σκεφτομαι να τα κανω 3 δρομων.
Εχετε καποιο καταστημα να μου προτείνετε?Τα ηχεια αυτοκινητου ειναι καταλληλα?
http://www.carrefour.gr/ (και στοα Φέξη).

Giannis511
18-07-06, 14:49
Στην Roister μπορείς να δεις, στην Ribbon στην Καλλιθέα, δες www.speakers.gr εκεί που λέει spicom , και το κέντρο μεγαφώνου (πολύ καλοί), κατακουζηνού 10 και κάννιγγος κοντα στην ομόνοια.

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ

Giannis511
18-07-06, 14:58
Φίλε είναι μία η άλλη. Αν τα φτιάξεις μόνος σου κάντο για την εμπειρία, ειδάλλως με τα 60- 80 ευρώ φτιάχνεις ένα πολύ μέτριο μικρό δίδρομο ηχείο. Φαντάσου ότι ένα ζευγάρι γούφερ οχτάϊντσα σου πάνε γύρω στα 100 ευρά. Μετά μπλέκεις με καμπίνες, ξυλουργικά, ηχοαπορροφητικά, στεγανοποιήσεις και δε συμμαζεύεται καλύτερα αγόρασε ένα ζευγάρι να κάνεις την δουλειά σου!

Σου λέω γιατί ήθελα να φτιάξω και εγώ πριν κανένα χρόνο αλλά τελικά τα βρήκα δίπλα από ένα κάδο πεταμένα και άλλαξα τα γούφερ...

dal_kos
18-07-06, 16:15
Για διδρομμα το σκεφτομαι τελικα.[ξεχασα να κανω edit το αρχικο]
Εχω βρει κατι woofer tonsil [θα μου τα δωσει καποιος που υποστηριζει πως ειναι αχρησιμοποιητα]
8", κωδικός: gdn 20/60/3
8Ω 88db, 45-4000HZ, 120W peak, 60w nominal
Σκοπευω να τα συνδεσω σε 65w ενισχυτή.
Είναι καλά?
Πόσο είναι μια λογική τιμή γι αυτά τα ηχεία?

Giannis511
18-07-06, 16:59
Λογική τιμή???? :?: :?: :?: :?: Who knows?

Αλλά πρόσεξε τις σύνθετες αντιστάσεις να είναι ίδιες (ενισχυτής - ηχείο). Τα Tonsil δεν είναι και της πλάκας ε αυτά θα έχουν κανα 60-70άρι το καθένα δεν γνωρίζω ακριβώς.Και η ισχύς είναι εντάξει. Το μόνο που δε μου άρεσε τόσο είναι τα 88bB... Θα μπορούσε να είναι χαμηλότερο.

dal_kos
18-07-06, 17:10
Συγνώμη αλλά όσο περισσότερα τα db τοσο το καλύτερο δεν είναι?
Συνθετες αντιστάσεις?! τι εννοείς?

ok1gr
18-07-06, 17:41
Για διδρομμα το σκεφτομαι τελικα.[ξεχασα να κανω edit το αρχικο]
Εχω βρει κατι woofer tonsil [θα μου τα δωσει καποιος που υποστηριζει πως ειναι αχρησιμοποιητα]
8", κωδικός: gdn 20/60/3
8Ω 88db, 45-4000HZ, 120W peak, 60w nominal
Σκοπευω να τα συνδεσω σε 65w ενισχυτή.
Είναι καλά?
Πόσο είναι μια λογική τιμή γι αυτά τα ηχεία?

Τα συγκεκριμμένα τα γνωρίζω και είναι 80w nominal power και όχι 60! :wink:

dal_kos
18-07-06, 18:04
Οκ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα... απλα δεν θα αποδιδουν τελειες "κορυφες" σωστα?[αν και δεν νομιζω πως "παιζει" κατι τετοιο αφου ειναι γουφερ] :thinking:

dal_kos
27-07-06, 12:16
Ρε παιδια ψαχνω τοσο καιρο και τπτ....
Εχω βρει τα γουφερ για τα ηχεια που θελω να φτιαξω και τωρα ψαχνω μεγαφωνα υψηλών....
Ειναι κανενα απο αυτά καλο? http://www.christosgeorgiadis.gr/index.php?MODULE=bce/application/node&NodeBranch=N_N0000000001_N0000000045_N0000000086&open=74&select=74 Ψάχνω κάτι σε 50-60 βατ με αποκριση (3500-3900)-22000Ηz αν ειναι δυνατο.

Danza
27-07-06, 12:30
STS 1104 προτείνω εγω. μην βάλεις κόρνες (γενικότερα Piezo tweeter) αν δεν έχεις μεγάλο χώρο γιατι σε μικρό χωρο "σφυρίζει" και σου σπάει τα νέυρα. Οσο για μεγάφωνα αυτοκινήτου μπορείς να βάλεις αρκεί ο ενισχυτής να "κατεβαίνει" στα 4Ω.. με 2 sony x-plod 6x9" και 2 subwoofer έχω πολύ ωραίο ήχο στο δωματιο μου.
και μετά να επιλέξεις ενα καλο crossover γιατι αν το crossover δεν ειναι καλό θα "Ξυρίζουν γάτες" τα ηχεία :lol:

dal_kos
27-07-06, 12:53
Το κροσοβερ που θα μπει θα ειναι ηλεκτρονικο 2 δρομων.
Δηλαδη λες να βαλω Tweeter πηνιου?
[x]Που θα βρω τα ηχεια που λες?[x] --> OK στο γεωργιαδη
[Δεν ειμαι απο αθηνα και δεν ξερω πολλα καταστηματα εκει, ωστοσο απο αθηνα θα τα παρω]

Danza
27-07-06, 13:37
Αν θές φτιάξε 2 καμπίνες να βαλεις κάτω ενα 10" ή 12" subwoofer και πάνω ενα 6x9" όβάλ αυτοκινήτου (και προεραιτικά ενα τουίτερ θόλου (πηνίου)) με ξεχωριστή είσοδο το καθένα αφου θα έχεις ηλεκτρονικό crossover

m28
27-07-06, 15:28
Τα tonsil τα έφερνε κάποτε ο Βενιέρης. Μπορείς να τον πάρεις και να ρωτήσεις πόσο έχουν καινούργια.
Αν δεν διαθέτεις αρκετά χρήματα μην ασχοληθείς με κατασκευή, αγόρασε κάτι που να σου αρέσει και τελείωσες.
Αν θέλεις να κατασκευάσεις, επειδή όπως καταλαβαίνω δεν έχεις ανάλογη εμπειρία, σου συνιστώ να ακολουθήσεις κάποιο έτοιμο σχέδιο για παράδειγμα από το Internet όπου θα βρείς πάρα πολλά.
Σίγουρα κάποια σχεδίαση θα ανταποκρίνεται σε αυτό που ζητάς.
Σε μεγάφωνα κατηγορίας tonsil μάλλον δύσκολα θα βρείς τις παραμέτρους που χρειάζεσαι για να φτιάξεις σωστή καμπίνα, γι' αυτό..
Μην μπλέξεις με τυχαίες καμπίνες και μεγάφωνα!
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα παίξει σωστά αλλά ακόμα και αν παίζει ικανοποιητικά δεν θα ξέρεις ποτέ αν το αποτέλεσμα θα είναι το ιδανικό για τα εξαρτήματα που χρησιμοποίησες.
Εκτός βέβαια αν έχεις χρόνο και χρήμα να σχεδιάζεις και να φτιάχνεις καμπίνες..

dal_kos
27-07-06, 18:06
Τα χρηματα για τις καμπινες δεν ειναι προβλημα διοτι εχω ολα τα υλικα και τα εργαλεια απο τον πατερα μου που ειναι επιπλοποιος.
Μηπως εχεις κανενα οδηγο σχετικα με το πως φτιαχνουν καμπινες και τις διαστασεις που αντιστοιχουν σε καθε ηχειο?

dal_kos
27-07-06, 18:44
Λοιπον βρηκα τα Thiel-smalle χαρακτηριστικα των ηχειων που με ενδιαφερουν.
Με αυτα δεν βγαινουν οι διαστασεις των καμπίνων?
Ξερετε που μπορω να βρω τις συναρτήσεις για το μεγεθος των καμπίνων?