PDA

Επιστροφή στο Forum : Από 5 έως 16 VDC στα 40 Αμπέρ



tao
15-07-06, 20:59
Χαιρετώ το forum ενδιαφέρομε να φτιάξω ένα τροφοδοτικό που θα μου παρέχει από :idea: συνεχόμενα μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων φιλικά Μάνος

moutoulos
24-07-06, 22:57
Εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες αυτό (http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=25&products_id=290) (Switching), ή αυτό (http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=25&products_id=534) με 140ε.
Γιατί και μόνος σου να το φτιάξεις σε αυτήν την τιμή θα "παίξεις"... :wink: .

tao
31-07-06, 20:47
Σε ευχαριστώ φίλε αυτά τα τροφοδοτικά τα έχω υπόψη το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά η χαρά της κατασκευής γ’αυτό με ενδιαφέρει να το φτιάξω μόνος αν έχεις κάποια σχέδια θα ήμουν ευγνώμον ευχαριστώ

DT200
01-08-06, 00:36
Κάνεις πολύ καλή κίνηση που θες να το φτιάξεις μόνος σου,
παρόλο που δεν θα έχει τεράστια οικονομία.

Αυτό νομίζω είναι ότι ποίο απλό, αλλά δεν έχει περιορισμό ρεύματος
Την ισχύει του τροφοδοτικού την διαμορφώνεις προσθέτοντας περισσότερα τρανζίστορ εξόδου (προσοχή είναι PNP) η σύνδεση των επόμενων τρανζίστορ θα είναι ακριβός η ίδια με το πρώτο.

Καλή διασκέδαση !

DT200
01-08-06, 00:39
Ξέχασα ότι το θέλεις ρυθμιζόμενο :x , αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα απλά
Στην θέση του LM78xx βάλε ένα LM317 :wink:

antonis_p
01-08-06, 18:48
αν σου φαινονται πολλα τα 130 ευρω που εχουν τα alinco κλπ,
κοιταξε αυτο που ερχεται στα μισα λεφτα:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=007&item=170009671147

chip
02-08-06, 00:55
Ο άνθρωπος θέλει να το φτιάξει όχι να το αγοράσει!
Δεν είδα πόσο το έχει το ebay αλλά 600W + τροφοδοτικό δεν θα κόστιζε έτσι κι αλλίως πολλα σε μεταφορικά? (ακόμα και switcing)
Η λύση του DT200 είναι σωστή, αλλά καλό είναι να φτιάξει κάτι σε παλμοτροφοδοτικό γιατι διαφορετικά θα έχει τεράστεια κατανάλωση ισχύος!!!
(16-5)*40=440Watt κατανάλωση αν πρόκειτε να δώσει έξοδο 5V 40A και αυτό ειναι το ιδανικό! Η πραγματικότητα θα ξεπεράσει τα 500Watt κατανάλωση!!

gsmaster
02-08-06, 01:05
Η παραπάνω δημοπρασία έληξε. Το έδινε 49.99$ και τα μεταφορικά ήταν 47$ (δολλάρια αυστραλίας πάντα)

chip
02-08-06, 02:02
49,99 σημένει οτι αποφευγουμε εκτελονισμο (η στη χειρότερη να πληρώσει ένα ΦΠΑ). Άρα μια χαρά είναι για κάποιον που θέλει να αγοράσει και όχι να το φτιάξει!

chip
02-08-06, 02:03
Σωστά η κανω λάθος? Δε νομίζω να θέλει εκτελονισμο για 49,99$

antonis_p
02-08-06, 07:44
1ον αν ζητησεις στον κινεζο να σου γραψει την τιμη που θελεις, κανει ο,τι θελεις.
2ον η συγκεκριμενη εληξε αλλα την ανανεωνει συνεχεια
3ον το εχει σε διαφορες versions
4ον "φτιαξε για να παιξεις και αγορασε για να κανεις την δουλεια σου"
5ον ο ανθρωπος μπορει να θελει να φτιαξει αλλα επειδη στο τελος θα αγορασει, αλλα και επειδη υπαρχει ενδιαφερον για "τον κινεζο", επικοινωνηστε μαζι του, απανταει αμεσα.

moutoulos
02-08-06, 17:23
...ο ανθρωπος μπορει να θελει να φτιαξει αλλα επειδη στο τελος θα αγορασει ...

Τις περισσότερες φορές έτσι γίνεται ... στους αρχάριους.

Παιδιά σωστό αυτό που λέτε, ... και εγώ μαζί σας, για το... "θέλω να το φτιάξω και όχι να το αγοράσω",
για να λέω οτι το έφτιαξα εγώ κτλ κτλ...(ηθική ικανοποίηση).

Καλύτερα όμως, όταν δεν υπάρχει η σχετική εμπειρία στις κατασκευές, και ειδικά σε τέτοιου είδους (πολλά αμπέρ, που δεν ελέγχονται ευκολα),
να μην υπάρχει η επιμονή του θα το φτιάξω μόνος μου.... :roll:.
Αντι αυτού (φτιάχτο μόνος σου), θα μπορούσε να είναι ένα τροφοδοτικό 0-30βόλτ 5Α, ένας ενισχυτής 2χ30 ή 50βάττ,
ένας αυτοματισμός κτλ..., απλά πράγματα, δεν βουτάμε στα βαθιά με την μια.

Φίλε Μάνο δεν το λέω για σένα, δεν ξέρω κάν την εμπειρία σου στα "βαριά" ηλεκτρονικά, αλλά βρήκα ευκαιρία να μιλήσω γενικά.
Απλά απογοητεύομαι οταν ακούω και λένε αρχάριοι ... θέλω να φτιάξω έναν ενισχυτή 2x300W.
Και αυτό γιατί ?, γιατί ο αρχάριος θα παιδευτεί, θα ξοδευτεί, δεν θα του "βγεί", και στο τέλος θα το αγοράσει, με τσακισμένο ηθικό :roll: .

Αν και "ειδικός" στα τροφοδοτικά, δεν θα καθόμουν να φτιάξω κάτι αντίστοιχο, είδικά όταν το φτιαχτό ήταν ακριβότερο
απο το έτοιμο, όπως σχεδόν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Ωραίο το παραπάνω κύκλωμα δεν λέω, αλλά το έχει φτιάξει κανείς σε αυτά τα Α ??,
και ειδικά όταν αυτό, δεν έχει περιορισμό ρεύματος ? (σαν το συγκεκριμένο).
Ξέρετε τι θα γίνει αν στιγμιαία ακουμπήσουν οι ακροδέκτες ?, ή βραχυκυκλώσει? και περάσουν 80Α στο κύκλωμα,
στην πλακέτα, κτλ ...(απο μετασχηματιστή 40Α σε βραχυκύκλωμα περνάει σχεδόν το διπλάσιο ρεύμα),
θα καούν σίγουρα μέσα σε λίγα δεύτερα όλα τα εξόδου (τρανζίστορ), και ... όλα τα υπόλοιπα .......,
εδώ θέλει έστω, μια "ηλεκτρονική ασφάλεια".

Μάνο για την συγκεκριμένη κατασκευή, αν ακόμα θές να την φτιάξεις και οχι να την αγοράσεις,
είμαι πρόθυμος να σε βοηθήσω ..., παρόλου που δεν συμφωνώ :lol: :lol:.

tao
03-08-06, 16:45
Η ερώτηση μου ήταν πολύ απλή αν κάποιος έχει κάποιο τέτοιο σχέδιο.Όχι από πού θα αγοράσω,τώρα το αν θα μπορώ να το φτιάξω η όχι είναι άλο θέμα τέλος πάντων να μη σας κουράζω βρήκα αυτό που έψαχνα ευχαριστώ Γιάννη πάντα άμεσος και αξιόπιστος CU