PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα ηχεία χρειάζονται χώρισμα?



Danza
17-07-06, 19:09
καλησπερα εχω 2 καμπινες (επισυνάπτω φωτό). θέλω να αλλάξω τη μάσκα και να τα κάνω 3δρομα. θα δείτε οτι συνδυάζουν πολλα και περιττα πράγματα.. αλλά επειδής δεν ξέρω αν για 12" γουφερ ειναι μεγάλη η καμπίνα σκεύτωμαι να την χωρίσω στη μέση, αλλά πως? και σε ποιό σημείο της καμπίνας αν χρειάζεται καθώς και τι μονωτικό ("αυγοθήκη" ή κάποιο άλλο?)?
Διαστάσεις καμπίνας: ύψος: 80 cm πλάτος: 48 cm βάθος: 40 cm

Danza
20-07-06, 11:50
Ξέρει κανεις?? :roll:

Nemmesis
20-07-06, 19:42
φιλε Danza γιατι να κανεις 3δρομα? εμενα ποτε δεν μου αρεσε ο ηχος τους για μενα καλητερα ειναι να κανεις κανα καλο sub (ενεργο) και μετα τα ηχεια με μεσαιες και υψηλες σε ενα κουτι. Εγω οσα 3δρομα εχω δει το μπασο τους δεν μου εφτανε ακομα και απο επαγκελματικα στα μεγαλα μαγαζια θα δεις οτι ενω εχουν καμια 8-10 δυο με τριων δρομων καπου στο πατομα υπαρχουν και τα "κακα" sub που εχουν μεγεθος σαν μικροι καταψυχτες με δονηση. :D εξαλου τα 3δρομων ειναι παλια τεχνολογια τα παντα τωρα βγενουν με sub ακομα και καπια καινουργια 3δρομα εχουν sub για το μπασο. τυπους για το μεγεθος απο τα κουτια θα βρεις πολλους στο internet σχετικα με το μεγεθος και τα w απο τα ηχεια αλλα και σε σχεση με τον χορο που θα μπουν.

Danza
20-07-06, 21:47
οι συγκεκριμένες καμπίνες πώς μπορουν να διαμορφωθούν? το κιτρινο γουφερ ειναι sub... "τυπους για το μεγεθος απο τα κουτια θα βρεις πολλους στο internet " (ξέρεις μήπως κάποιο site???)

Danza
20-07-06, 22:20
Ενοω αν χρειάζεται πως να γίνει το χώρισμα? οπως στο 1? στο 2? ή στο 3?

materatsi
08-11-11, 12:36
Φιλε Δημητρη οι διαστασεις που προανεφερες για 12''.Ορισμενες συχνοτητες δεν θα αναπτυχθουν οσο εντονα πρεπει.Ψαξε για τα σωστα λυτρα και να ξερεις το χωρισμα που αναφερεις,σε ενα τριων δρομων ηχειο δεν εχει ρολο,αυφου τα υπολοιπα δυο ειναι κλειστα απο πισω με αποτελεσμα να μην επικοινωνουν τα αερια και συχνοτητες,για τυχον αναδιπλωση.

kotsos___
08-11-11, 23:05
Φαντάζομαι θα το έχει φτιάξει..:001_rolleyes:

Danza
08-11-11, 23:06
Αυτά τα ηχεία παιδιά μετά απο τόσα χρόνια φτιάχτηκαν και πουλήθηκαν.....

Με συγχωρείτε αλλά υπήρχε μεγάλο διάστημα που δεν έγραφα στο φόρουμ και έτσι δεν ενημέρωσα :)