PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή φορτιστή συσσωρευτών μολύβδου



djspanios
17-07-06, 22:23
Καλησπέρα σας αγαπητά μέλη του hlektronika.
Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας γιατί στη σχολή μου έχω πάρει μία πτυχιακή με αυτόν τον τίτλο και αναζητώ πληροφορίες αλλά και κάποιο σκαρίφιμα γιατι είναι κατασκευαστικό.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

dal_kos
26-07-06, 20:36
Δεν εχω ιδεα αλλα μηπως ειναι ενα απλο τροφοδοτικο με διοδους ωστε τα ηλεκτρονια να μπορουν να πανε μονο προς την μπαταρια?[κοτσανα ε?]

Gant
26-07-06, 23:15
Οι μπαταρίες μολύβδου φορτίζονται με πηγή τάσης 2.3 Volt για κάθε στοιχείο. Το ρεύμα θα είναι υψηλό όταν η μπαταρία είναι αφόρτιστη και θα μικραίνει όσο γεμίζει.

Καλή επιτυχία στην πτυχιακή σου!

gsmaster
26-07-06, 23:27
http://www.google.gr/search?q=lead+acid+charger

Ανάλογα τι θα φτιάξεις γρήγορης φόρτισης αργής φόρτισης, για τι μπαταρίες μιλάμε (πόσα Αh?)?

Βασικά είναι σαν ένα έξυπνο τροφοδοτικό, με περιορισμό ρεύματος, με κύκλωμα που σταματάει την φόρτιση όταν φορτίσει η μπαταρία, στην ουσία σταματάει όταν μηδενιστεί το ρεύμα που τραβάει. Παίζουν πολλά εδώ, υπάρχει και το trickle charge που δεν διακόπτει την φόρτιση αλλά φρεσκάρει την τάση για να διατηρείται... κάτι τέτοιο. Το τι θα φτιάξεις εξαρτάται απο πόσο θα το ψάξεις, και πόσο "έξυπνο" θες να το κάνεις.

Υπάρχει και ένα σχετικό κιτ απο την smart kit, αν θες κάτι έτοιμο.

evdokimosk
27-07-06, 09:44
Έχω κάνει έναν φορτιστή γρήγορης φόρτισης. Τον είχα κάνει ένα απόγευμα οπότε μην περιμένεις σχέδια με LCD και περιφερειακά. Οι μπαταρίες φορτίζουν μέχρι 1,2V. Νομίχω είχα βάλει άνα παλμοτροφοδοτικο για να τροφοδοτείται ο PIC16F876 και για να γίνεται η φόρτιση με μία βατική σε σειρά. Την τιμή της βατικής θα την δω αν θεσ το μεσημέρι και θα σου πώ (μόλις ξύπνησα και βαριέμαι, σόρυ). Μέσω του επεξεργαστή με τρανζίστορ ανοιγόκλεινα ανά 2 δευτερόλεπτα το ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες. 2 δευτερόλεπτα φόρτιση με κλειστό το τρανζίστορ και 20ms άνοιγα το τρανζίστορ και μετρούσα την τάση της μπαταρίας. Οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχουν το εξής χαρακτηριστικό. Κατά την φόρτιση ανεβαίνει συνεχώς η τάση τους και μόλις φορτιστούν η τάση τους πέφτει κάποια mV. Οπότε ο PIC μόλις έβλεπε πτώση τάσης ( κατα την μέτρηση στα 20ms) σταματούσε την φόρτιση. Στην αρχή της φόρτισης όμωςδίνει τάση φόρτισης για 3-4 λεπτά χωρίς να ελέγχεις την συνθήκη τέλους φόρτισης επειδή η τάση παίζει λίγο και θα καταλάβεις πρόωρη στιγμή φόρτισης. Σημαντικό είναι επίσης ότι η φόρτιση γίνεται αντιληπτή από την θερμκρασία της μπαταρίας.

Gant
28-07-06, 20:47
Έχω κάνει έναν φορτιστή γρήγορης φόρτισης... Οι μπαταρίες φορτίζουν μέχρι 1,2V...

Ο σπάνιος dj αναφέρεται σε μπαταρίες μολύβδου, αυτά που περιγράφεις αφορούν σε μπαταρίες Ni-Cd/Ni-MH.

xampos
29-07-06, 03:52
μπορεις ναβαλεισ μια αντισταση σε σειρα ετσι ωστε οταν διαρεεται απο ρευμα να υπαρχει καποια ταση στα ακρα της ετσι οταν η μπαταρια γεμισει θα διαρεεται απο πολυ μικτο ρευμα θα πεσει και η ταση βαλε και κανα τρανζιστορ με ρελε να σου κοβει το κυκλωμα μολισ γεμισει η κανα τελεστικο σαν συγκριτη τασης και την εξοδο του σε τρανζιστορ και μετα σε ρελε η και χωρις ρελε η μια λαμπα στα ακρα της αντιστασης και οταν θα αρχιζουν να γεμιζουν οι μπαταριες καθως θα ειναι αδιες θα αναβει κανονικα απλως νομος του ωμ και καθως γεμιζουν οι μπαταριες θα χαμηλωνει το ρευμα μεσα απο την αντισταση θα μειωνεται και η ταση στα ακρα της αντιστασης οποτε η λαμπα θα φωτοβολει ολο και λιγοτερο και οταν σβησει σιμαινει πως γεμισαν οι μπαταριεςκαι εισαι οκ αλλα πρεπει να εισια απο πανω ετσι γιατι παιζει να σκασουν οι μπαταριες και να εχουμε και καμια μικρη φωτια αυτοσ παντως ειναι ο πιο απλος τροπος να φορτισεις μπαταριες αλλα σιναμα και λιγο επικυνδινος αντε καλη εργασια τα λεμε

djspanios
31-07-06, 00:49
http://www.google.gr/search?q=lead+acid+charger

Ανάλογα τι θα φτιάξεις γρήγορης φόρτισης αργής φόρτισης, για τι μπαταρίες μιλάμε (πόσα Αh?)?

Βασικά είναι σαν ένα έξυπνο τροφοδοτικό, με περιορισμό ρεύματος, με κύκλωμα που σταματάει την φόρτιση όταν φορτίσει η μπαταρία, στην ουσία σταματάει όταν μηδενιστεί το ρεύμα που τραβάει. Παίζουν πολλά εδώ, υπάρχει και το trickle charge που δεν διακόπτει την φόρτιση αλλά φρεσκάρει την τάση για να διατηρείται... κάτι τέτοιο. Το τι θα φτιάξεις εξαρτάται απο πόσο θα το ψάξεις, και πόσο "έξυπνο" θες να το κάνεις.

Υπάρχει και ένα σχετικό κιτ απο την smart kit, αν θες κάτι έτοιμο.

Για την πτυχιακή θα κατασκευάσω γύρο στα 1 με 2 Α και έπειτα βλέπουμε για εμένα.

θα είθελα να τροφοδοτήσει την μπαταρία με αντίστοιχη ένταση ανάλογα με την τάση της ,να κόβει και να πέρνει μόνοι της.
:?

Σας ευχριστώ όλους για τη βοήθιά σας

ok1gr
31-07-06, 01:43
έχω δεί κάποιούς φορτιστές που φορτίζουν τις μπαταρίες με παλμούς ώστε να αναζωογωνεί τις κατεστραμμένες μπαταρίες μολύβδου (αυτοκινήτων τις παλιές). Έχει ακούσει κανείς τπτ? Δουλεύουν πραγματικά ή ελάχιστα? Κάνα σχέδιο παίζει?

genesis
15-09-06, 21:02
Λέγεται battery desulphator και πράγματι λειτουργεί αν και χρειάζεται αρκετό χρόνο.
Προτείνεται για μπαταρίες βιομηχανικού τύπου κατά κανόνα, που έχουν πάθει "θειείκωση" λόγω παρατεταμένης ακινησίας σε εκφορτισμένη κατάσταση.
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.inthelight.co.nz/electronics/desulfator.htm

ok1gr
16-09-06, 01:51
Λέγεται battery desulphator και πράγματι λειτουργεί αν και χρειάζεται αρκετό χρόνο.
Προτείνεται για μπαταρίες βιομηχανικού τύπου κατά κανόνα, που έχουν πάθει "θειείκωση" λόγω παρατεταμένης ακινησίας σε εκφορτισμένη κατάσταση.
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.inthelight.co.nz/electronics/desulfator.htm

Κάτι τέτοιο θέλω αλλά γίνεται να μπεί σε σειρά με έναν φορτιστή? Δεν μπορώ να περιμμένω 2 μήνες για να φορτιστεί μια μπαταρία αυτοκινήτου.... (ή κάποιος άλλος τρόπος?)

eebabs2000
18-09-06, 14:26
Ένας καλός φορτιστής για μπαταρίες 12V μολύβδου είναι εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/car_12v_battery_charger.htm). Είναι δοκιμασμένο, δουλεύει!!!

djspanios
04-12-06, 23:48
Καλησπέρα. Δημιουργήθηκε πρόβλημα, μου τροποποίησαν την εργασία ως μελέτη και περιγραφή του φορτιστή για 15-25 A.
Κύριοι σας παρακαλώ αν μπορείτε τα φώτα σας. :!: