PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυρματη μεταδοσης εικονας



AKIS
18-07-06, 23:17
Θελω να διασυνδεσω μια κοινη καμερα παρακολουθησης αλλα την εικονα που λαμβανω θελω να την δεχομαι ασυρματα στο σπιτι μου
(καμερα - σπιτι=1,1χλμ)
σκεφτεικα 3 τροπους,αλλα....

1ον με τα ετοιμα set (καμερα- δεκτης)που πουλανε αλλα οταν εμαθα την εμβελεια τους κατα απογοητευτηκα! :cry: :cry: :cry:

2ον Μεσο Ι.P. καμερας και 2 ενδιαμεσα p.c. ασυρματα δικτυωμενα αλλα το κοστος ειναι ασυμφορο :cry:

3ον τελευταιων και πλεον μκακαλιστικο ειναι η χρηση μιας καμερας σε συνδιασμο διαμορφωτη ετσι ωστε να εκπεμπει στην μπαντα των τηλεορασεων

Ακουω γνωμες

kostas30
19-07-06, 00:03
ενα ετοιμο σετ στους 2.4 2βαττ σε καλυπτει ανετα με εξωτερικες κεραιες αν υπαρχει οπτικη επαφη. το κοστος αυτου 250 ευρα χωρις κεραιες. αν θες πες μου να σου πω που θα το βρεις.

dal_kos
19-07-06, 00:10
Χωρις να ειμαι ειδικος προτεινω το τριτο.
Κι αν καποιος πεσει στη συχνοτητα σου και δει κλεφτη να μπαινει στο παρακολουθουμενο χωρο μπορει και να σε ειδοποιησει :lol:

AKIS
19-07-06, 00:31
@dalkos,
το θεμα ειναι να εχω εγω μια γενικη εικονα για το τι ακριβως μου γινεται
το κακο με την τριτη περιπτωση ειναι ηπροβολη του χωρου σε καποια ακτινα αλλα δε το θεωρω και τοσο σημαντικο προβλημα,εκτος αν εχει διαφορετικη αποψη η Ε.Ε.Τ.Τ.
Επισης -λεμε τωρα- αν δει καποιος την καμερα στο δεκτη του ,τοτε πιο δυσκολα θα κανει επιδρομες για αποπειρα κλοπης :wink:

Κωστα ρωτησα το απογευμα για κati τετοια κολπα στο κεντρο-στοα Φεξη - και μου λενε οτι καλυπτουν 50 μετρα και το κοστος του 45(!!!μονο!) αλλα σε κατι τετοια οσο καλες κεραιες να βαλεις η αποσταση δεν καλυπτεται-νομιζω αυτα δουλευουν στους 1,2 ghz
Επισης σε τετοια τιμη βρισκεται και η λυση της Ι.Ρ. καμερας

dal_kos
22-07-06, 15:46
Ισοσ να πρεπει να το συνδεσεις με απλο καλωδιο και να εχεις κι αλλα δυο καλωδιαμεσα τα οποια θα αναγνωριζουν αυτοματα την κατασταση και μολις κοπει να χτυπαει συναγερμος...
[τι βλακειες λεω παλι....]

SuperNova
28-07-06, 04:11
Και τα wireless access points εχουν 100 μετρα εμβελεια απο την μανα τους,και πολυ λιγοτερο μεσα στο σπιτι , και μολις τουσ βαλεις καλη κεραια πιανουν χιλιομετρα περα. Δοκιμασε να παρεις μια ασυρματη καμερα με 40-50 ευρω στα 2,4 ghz και βαλε δυο καλες κατευθυντικες 19-20 dbi και αν εχεισ οπτικη επαφη θα ποιασεις σημα χιλιομετρα περα :P

dal_kos
28-07-06, 11:12
Σωστος o SuperNova!
Αν θες μπορεις να πειραματιστεις και μονος σου με την κατασκευη κατευθυντικης!

AKIS
28-07-06, 18:45
Και τα wireless access points εχουν 100 μετρα εμβελεια απο την μανα τους,και πολυ λιγοτερο μεσα στο σπιτι , και μολις τουσ βαλεις καλη κεραια πιανουν χιλιομετρα περα. Δοκιμασε να παρεις μια ασυρματη καμερα με 40-50 ευρω στα 2,4 ghz και βαλε δυο καλες κατευθυντικες 19-20 dbi και αν εχεισ οπτικη επαφη θα ποιασεις σημα χιλιομετρα περα :P
σωστος.......σχεδον εχω οπτικη επαφη αλλα μια τριοροφη ακριβως μπροστα στο σημειο που θα γινεται η εκπομπη σηματος