PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ιδέα για συσκευή



chris_charmed
19-07-06, 14:19
Χτες καθώς καθόμουν το βραδύ και η μητέρα μου συνειδητοποίησε ότι είχε ξέχασει να βάλει την ταμπέλα για τα κουνούπια μου ήρθε η ιδέα για μια συσκευή πάρόμοια με αυτές τις γνωστές που υπάρχουν κατά των κουνουπιών μόνο που θα είναι προγραμματισμένη να ανάβει μόνη της είτε με τη βοήθεια ενός φωτοαντιστάτη όταν νυχτώνεί είτέ μια συγκεκριμμένη ώρα κάθε μέρα. Είναι δυνατόν να γίνει κατί τέτοιο? Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας για το πώς μπορώ να το κάνω γιατί είμαι λίγο....αρχάριος ακόμα και δυσκολεύομαι.

Giannis511
19-07-06, 14:43
Νοthing to get confused! Που λένε και στο χωριό μου...

Πάρε ένα χρονοδιακόπτη που μπάινει πάνω στην μπρίζα και έχει δικιά του μπρίζα για να βάλεις ότι θες, που να μπλέκεις τώρα με κυκλώματα. Άσε που τα 220 είναι και επικίνδυνα!

homo mathematicus
19-07-06, 15:56
Έχει η smart kit κύκλωμα για κουνούπια και επίσης πολλά κιτ χρονοδιακόπτη αλλα και διακόπτη που ενεργοποιήται με το φώς!! :lol: :lol: :lol:

Giannis511
19-07-06, 16:10
Aν πάρει σμαρτ θα σωθεί :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :ok: :ok:

Ερε γέλια! :!: :!: :!: 8) 8) :D :D :shock: :shock: :twisted: :twisted:

gsmaster
19-07-06, 16:18
Πρέπει να υπάρχει και έτοιμο αντικουνουπικό απο αυτά που μπαίνουν στην πρίζα, με χρονοδιακόπτη ή φωτοαισθητήρα. Θυμάμαι το διαφήμιζε η τηλεόραση κάποτε....

homo mathematicus
19-07-06, 19:02
Η αλήθεια είναι πως πολλά κιτ της smart kit παρουσιάζουν πρόβληματα. Ναι υπάρχουν στο εμπόριο πολλα έτοιμα για χρήση.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
20-07-06, 09:16
Πρέπει να υπάρχει και έτοιμο αντικουνουπικό απο αυτά που μπαίνουν στην πρίζα, με χρονοδιακόπτη ή φωτοαισθητήρα. Θυμάμαι το διαφήμιζε η τηλεόραση κάποτε....
Πράγματι υπάρχει, νομίζω είναι της pyrox mat. Εχει γωτοαντίσταση και λειτουργεί την νύχτα, καθώς επίσης και ενσωματωμένο χρονοδιακόπτη