PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης tda1562q



ALKETAS
23-07-06, 00:52
λοιπον χαιρετω.εφτιαξα τον ενισχυτη αυτοκινητου και συνδεοντας τον στην εξοδο του στερεο μου απο κει που δινω στα ηχεια δουλευει αψογα.ετσι με χαρα ειπα να τον βαλω στο αυτοκινητο(πηγα αγορασα και ηχεια).το ραδιοκασετοφωνο μανισιο της πεσο μουφα δηλαδη αλλα την δουλεια την κανει ραδιο που θελω πιανει.συνδεσα τον ενισχυτη με την εξοδο απο το κασετοφωνο που στελνει στα ηχεια αλλα δεν ακουγεται τιποτα παρα ενα τζζζζζ στα ηχεια.μετρησα την εξοδο στο στερεο με το βολτομετρο και δειχνει καπου 7 βολτ ενω η εξοδος στο κασετοφωνο του αυτοκινητου δειχνει 800 μιλιβολτ.τα φωτα σας παρακαλω... μηπως δεν παιρνουμε εισοδο στον ενισχυτη απο την εξοδο που δινει στα ηχεια καο υπαρχει καποια αλλη εξοδος. λεω τωρα ,δεν ξερω τι να πω.

ok1gr
23-07-06, 02:55
Νομίζω ότι η έξοδος από το κασετόφωνο είναι πάρα πολύ ισχυρή για να οδηγήσει τον ενισχυτή....
Με mV δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά γιατί υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες...

Λογικά το κασετόφωνο πρέπει να έχει δύο εξόδους RCA (left/right) που γράφει pre-out ή κάτι τέτοιο.... Στην ουσία πέρνεις ΠΡΙΝ από την τελική βαθμίδα ενίσχυσης...

όσο για το στέρεο φαντάζομαι θα το είχες πολύ σιγά....

Αν έβαλες led αυτό ανάβει?


Απο γειώσεις είσαι ok?

ALKETAS
23-07-06, 03:29
ναι χαμηλα το δοκιμασα απο το στερεο. το κασετοφωνο εχει δυο βυσματα ενα για τροφοδοσια του και ενα αλλοπου βγαζει τεσσερις εξοδους για τα τεσσερα ηχεια.. αααααααααα εχει και ενα αλλο βυσμε που ειναι ποιο περιπλοκο κκαι δεν το χρησιμοποιει

MHTSOS
23-07-06, 08:55
Δεν μπορείς να δώσεις είσοδο στον ενισχυτή από την έξοδο του ραδιοCD. Πρέπει να έχει Line-Out και νομίζω οτι τα περισότερα εργοστασιακά δεν έχουνε. Μάλλον θες καινούργιο ραδιοCD.

eebabs2000
24-07-06, 13:26
Μπορείς να κάνεις το εξής: Φτιάξε ένα απλό διαιρέτη τάσης στην έξοδο του ραδιοCD που να ρίχνει το σήμα κάπου 100-500 φορές. Λογικά πρέπει να δουλέψει!
Βάλε διαφορετικές αντιστάσεις και δοκίμασε.
Κάτι σαν το παρακάτω δηλαδή:

GEWKWN
24-07-06, 17:12
το παραπανω κυλκωμα αν δεν κανω λαθος ειναι
για μειωση της σταθμης σηματος μεταξυ μιας εξοδου
ηχου και ενοσ ενισχυτη. αλλα οχι για ισχυ.
δηλαδη αυτο το κυκλωμα ή καποιο αντιστοιχο ειναι
σε θεση να αντεξει την ισχυ που αν παλι καταλαβα καλα
ειναι απο την εξοδο για τα ηχεια.
κατα την γνωμη μου δες αυτο το περιεργο βυσμα
τι ειναι. αν υποστιριζει line out ,phono out, η καποια
αλλη μορφη εξοδου ακουστικου σηματος.

ΥΣ 1
καποτε εκανα και εγω καποια προσαρμογη
με αυτη την μορφη , αλλα ηταν για μεταβολη
τησ συνθετης αντιστασης εξοδου απο μια εξοδο
ακουστικων 16-32 ΩΜ σε 47 ΚΩΜ.Ειχε την επιθημητη
πτωση σηματος ,Προσεξε ομωσ την ισχυ που καταληγει στα
ακουστικα και την αντοιστιχη στα ηχεια.

Danza
24-07-06, 21:52
Κοιτα και κανα service manual απο κάποιον ενισχυτη αυτοκινήτου. θα βρείς το σημείο INPUT που το συνδέεις στις εξόδους ηχείων του RadioCD. δές το κύκλωματάκι πως είναι και αντεγραψέ το σε μια διάτρητη. αν θυμάμαι καλα 2 πυκνωτές έχει και μερικές αντιστασεις του 1W

nikoskourtis
26-07-06, 01:09
Αν δε βρεις line out χρησιμοποιησε το διαιρετη που δινει ο eebabs2000. Δουλευει παντα. Απλα θα χασεις σε ποιοτητα.


Μια ερωτηση δικια μου:
Τον ειχα φτιαξει κι εγω καποτε αυτο τον ενισχυτη και τωρα αποφασισα να τον βαλω στο αμαξι. Η εξοδος απ το cd-player (pioneer) ειναι αρκετη για να τον οδηγησει ή θα χρειαστει να βαλω και εναν προενισχυτη;
Ρωταω γιατι η ενισχυση σηματος του TDA1562 ειναι σχετικα μικρη σε σχεση με αλλα tda.

GEWKWN
26-07-06, 21:27
μπορεις στο datasheet του ολοκληρωμενου
να βρεις την σταθμη εισοδου για μεγιστη αποδοση
καθωσ και την παραμορφωση που θα κανει
και για το cd-player τωρα στο manual ΣΙΓΟΥΡΑ
αναφερει την σταθμη του σηματος που σε ενδιαφερει.

eebabs2000
27-07-06, 10:29
το παραπανω κυλκωμα αν δεν κανω λαθος ειναι
για μειωση της σταθμης σηματος μεταξυ μιας εξοδου
ηχου και ενοσ ενισχυτη. αλλα οχι για ισχυ.
δηλαδη αυτο το κυκλωμα ή καποιο αντιστοιχο ειναι
σε θεση να αντεξει την ισχυ που αν παλι καταλαβα καλα
ειναι απο την εξοδο για τα ηχεια.
κατα την γνωμη μου δες αυτο το περιεργο βυσμα
τι ειναι. αν υποστιριζει line out ,phono out, η καποια
αλλη μορφη εξοδου ακουστικου σηματος.


Το κύκλωμα αυτό το κύκλωμα δε ρίχνει ισχύει αλλά τάση την οποία "διαβάζει" ο ενισχυτής στην είσοδό του. Έτσι κι' αλλιώς οι αντιστάσεις είναι σε ΚΩ.
Όσες φορές το έχω κατασκευάσει δουλέυει ΠΑΝΤΑ!

GEWKWN
27-07-06, 18:16
οκ απλα να μου επιτρεψεις
να κρατησω τις επιφιλαξεις για το
ποσο ειναι καλο σε μια τελικη εξοδο
ενισχυτη με συθετη αντισταση εξοδου
4-8 ΩΜ να βαζεις 22+1 =23 ΚΩΜ

eebabs2000
27-07-06, 20:19
Βεβαίως! Απλώς εγώ αυτό κάνω σε κάθε τέτοιο σύστημα που υπάρχει πρόβλημα, δουλεύει καλά, χωρίς να "ζορίζει" τον ενισχυτή (απ' οσο ξέρω μια τόσο μεγάλη αντίσταση) και το πρότεινα! Είναι 220ΚΩ+1ΚΩ=221ΚΩ.

Danza
27-07-06, 20:25
Δεν υπάρχει πρόβλημα απλά ο ενισχυτης ρίχνει την ισχύ του με τοσο μεγάλο φορτίο

nikoskourtis
27-07-06, 23:58
Δεν υπαρχει προβλημα. Ασε που ο ενισχυτης ουτε καν θα ζεστενεται. Βεβαια Επειδη ειναι τελικος ενισχυτης δεν ειναι απαραιτητο να μπει 220kΩ Αντισταση. Μπορεις να βαλεις ποτενσιομετρο με πολυ μικροτερη απλα θα καταναλωνεις μεγαλυτερη ισχυ.
Η λυση βεβαια αυτη εχει απωλεια πιοιοτητας γιατι παιρνεις το σημα απο το ραδιοφωνο, το ενισχυεις, μετα το μειωνεις και το ξαναενισχυεις. Ολη αυτη η διαδικασια εχει και τις αναλογες απωλειες ποιοτητας.

hlektrologos000
28-07-06, 00:33
Φιλε ALKETA για να μην εχει εξοδους rca το κασετοφωνο σου θα πρεπει να ειναι παναρχαιο...ισως ειναι η καταληλη στιγμη να παρεις ενα r/c ακομα και mp3 ισως .

ALKETAS
22-08-06, 00:25
παιδια χαιρετω.εχω φυγει και δεν μπορουσα να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες.μαλλον θα δεχτω του φιλου ηλεκτρολογου να παρω ενα καινουργιο cd. σας ευχαριστω.

Danza
22-08-06, 00:29
η καλύτερη λύση :wink: θα σου προτεινα ενα JVC με mp3 που έχει και θέση για usb flash (δεν θυμαμαι το μοντελο και ειμαι και Θεσσαλονικη)... (υπόψιν τα sony χαλάνε εύκολα :roll: ) :)

Danza
22-08-06, 00:35
εδωhttp://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=153&category_id=1&option=com_phpshop&Itemid=2
ειναι το JVC που σου έλεγα πολυ καλο φθηνο και δυνατο :twisted: :twisted: (βεβαια η τελική αποφαση δική σου :) )

nikoskourtis
22-08-06, 13:13
Εγω αυτη την εποχη ψηνομαι να παρω Dvd player αυτοκινητου (χωρις οθονη) μονο και μονο για να παιζει mp3-DVD επειδη πλεον τα mp3 μου τα γραφω σε DVD κι οχι σε cd. Υπαρχουν καποια φθηνα με 120-150 ευρω (praktiker και διαφορα e-shops). Εχε το υποψη σου.


Edit
Τα mp3 player που εχουν θεση για usb flash διαβαζουν μονο flashakia ή μπορεις να βαλεις και σκληρο δισκο στο usb τους; (μαλλον ονειρα κανω)

GEWKWN
22-08-06, 14:06
λογικα θα τα βλεπουν; Αλλα αυτο
το γραφω με επιφιλαξη.
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Danza
23-08-06, 14:01
Στο δικο μου έχω βάλει εξωτερικο σκληρο usb :twisted: θαμμένο στο ντουλαπάκι και το συνδέω με ενα λεπτο καλωδιάκι στην usb υποδοχή... το κακο ειναι οτι πρεπει να βάλεις μεχρι 4GB σκληρο :roll: αλλα και παλι έχεις πολλα τραγουδια...

nikoskourtis
23-08-06, 14:38
Danza για πες μας παραπανω στοιχεια. Μιλας για το JVC ή καποιο αλλο. Γιατι ενδεχεται να μη γινεται σε ολα αυτο. Αν βαλεις πιο μεγαλο σκληρο δε τον βλεπει καθολου ή μπορεις να τον κοψεις σε partition των 4 GB και να τον δει; Επισης μηπως ξερεις αν μπορω να συνδεσω dvd -rom usb; Εννοειται μονο για mp3. Ρωταω γιατι παιζει πιθανοτητα με τα dvd-player (οχι ολα τα μοντελα) να μην διαβαζουν δισκακια dvd με mp3 αλλα μονο cd.

Danza
23-08-06, 14:57
Για το JVC (αυτο που εχω δωσει λινκ) μιλάω. βάση του manual μπορεις να συνδέσεις αποθηκευτικό μέσο (usb flash) μέχρι 4GB, εγω είχα εναν σκληρο 3,5GB και πήρα μόνο μια θήκη που βάζεις μέσα τον σκληρο και έχει φισα για iderface και τροφοδοσία. δηλαδη μετατρέπεις εναν σκληρο σε εξωτερικό. τωρα λογικα για dvd δεν ξέρω αν θα ταιριάζουν τα προτόκολλα επικοινωνίας :roll: εγω παντος στον σκληρο τον εκανα format σε FAT, δημιουργησα folders και τα τραγουδια που ήθελα και ετοιμο...

Ε και εναν με περισσοτερα GB να του βάλεις θα τον δει αλλα μπορει να μην διαβάζει πανω απο π.χ. 500 mp3