PDA

Επιστροφή στο Forum : Παθητικά Crossover



Danza
23-07-06, 14:10
καλησπερα, crossover που ειναι για 8Ω μπορεις να του φορτώσεις μεγάφωνα 4Ω? έχω 2 παθητικα 3δρομα που είναι μέχρι 380watt που βγάζουν πολύ ωραίο ήχο και τα έχω χρυσοπληρώσει αλλά πριν τους βάλω μεγάφωνα 4Ω θέλω να μου πεί κάποιος αν γίνεται αυτό

dal_kos
28-07-06, 22:20
Δεν νομιζω πως προκειται να παθει τπτ το κροσοβερ σου αλλα εχω την εντυπωση πως αν βαλεις 3*4Ω η συνθετη αντισταση θα ειναι 1,3Ω:shock: οποτε ο ενισχυτης σου δεν νομιζω να μπορει να σηκωσει την αντισταση αυτη!
Ισως να μπορεις να βαλεις μια αντισταση 2.7 ή 6.8Ω σε σειρα και να δουλεψει.
Μην σε παρω στο λαιμο μου ομως!

eebabs2000
29-07-06, 12:00
Επίσης πιστεύω πως θα αλλάξει η περιοχή συχνοτήτων που δουλεύει το crossover!

dal_kos
31-07-06, 20:12
Το εψαξα το θεμα....
Λοιπον αλλαζοντας την αντισταση αλλαζεις τη συχνοτητα κατα πολυ...
Για 4000Ηζ @ 8Ω
στα 4 πας στα 2000Ηζ... δηλαδη αστα να πανε!

Κατι ασχετο τωρα...
Ποσα Αμπερ πρεπει να μπορουν να αντεξουν τα πηνια για ενα παθητικο crossover?

Danza
31-07-06, 20:22
παλιοτερα το χα δοκιμάσει αλλα ο ενισχυτης που ειχα τοτε εκλεινε απο overload (αν θυμαμαι καλα) και οταν του τα χωνες λιγο σφυριζαν τα μεγαφωνα και απο παραμορφωση ειχε παρα πολυ... νομιζα οτι εφταιγε ο ενισχυτης τοτε... :shock:

dal_kos
31-07-06, 20:28
Ειδες? :)
Μηπως ξερετε εστω ποσα volt πανε στα ηχεια για να υπολογισω τα αμπερ?

Danza
31-07-06, 20:34
μια μερα δουλευα εναν sansui στα 50wattRMS @ 8Ω, εβαλα το πολυμετρο να μετραει εναλασσομενο και το εβαλα στους ακροδεκτες των ηχειων. μου εδειχνε 10~12volt.. δεν ξερω αν σε βοηθάει αυτο :?

dal_kos
31-07-06, 20:42
Καπου ειχα διαβασει για ~19V.... :?

Εχω βρει πηνια απο την coilcraft για τα mH που χρειαζομαι αλλα μου φαινεται πως τα αμπερ που "σηκωνουν" δεν αρκουν!

Ας απαντησει καποιος γνώστης! :oops:

m28
01-08-06, 09:59
Τα πηνία για παθητικά crossover κατασκευάζονται συνήθως στο χέρι και κατόπιν παραγγελίας.
Ο σχεδιασμός των φίλτρων γενικά είναι δύσκολος και εκτός από τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων, υπολογίζονται παράγοντες όπως η καμπίνα και η διαφορά φάσης που προκαλείται από τη μη ευθυγράμμιση των πηνίων των μεγαφώνων.
Συζήτησέ το με κάποιον που κατασκευάζει ηχεία για να βρείς τη λύση που σου ταιριάζει.

dal_kos
01-08-06, 10:48
Λοιπον μετα το χθεσινο ποστ ανακαλυψα πως μπορεις να βαλεις 2 πηνια σε σειρα και παιρνεις Lολ=L1+L2. :)

Τωρα εχω βρει τα πηνια που ηθελα στα 10Α!!!
Δεν νομιζω πως μπορει να περνάνε περισσοτερα Αμπερ απο αυτα στα ηχεια[60w nom-120w peak].

Φιλε m28 μου φαινεται πως μιλας για ηλεκτρονικα κροσοβερ διοτι στα παθητικα δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα για διαφορες φασης :oops:
Για δωσε μας τα φωτα σου! :ok:

m28
01-08-06, 11:04
Η διαφορά φάσης προκύπτει από την μη ευθυγράμμιση των πηνίων των μεγαφώνων στην πρόσοψη του ηχείου.
Γι αυτό θα δείς οτι κάποιοι κατασκευαστές δεν τοποθετούν τα μεγάφωνα στην ίδια ευθεία (όπως κοιτάς από το πλάι).
Το πρόβλημα υπάρχει είτε το ηχείο είναι παθητικό είτε ενεργό.

dal_kos
01-08-06, 12:47
Δηλαδη τα ηχεια πρεπει να ειναι στην ιδια ευθεια ή όχι?
Και ειναι σιγουρο πως θα εχω αναγκαστικα διαφορα φασης?

m28
01-08-06, 14:30
Τα πηνία των μεγαφώνων πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία

dal_kos
01-08-06, 15:21
Δηλαδη καλο ειναι να ειναι σε μια ευθεια τα κεντρα των μεγαφώνων, η οποία ευθεία θα συμπίπτει με το κεντρο της καμπίνας?

m28
01-08-06, 23:58
Όχι αυτή η ευθεία,
εννοώ την ευθεία όπως κοιτάς το ηχείο από το πλαϊ.
Υπάρχει πολύ πληροφορία στο Internet αν ψάξεις διάφορα project ιδιοκατασκευών για να δείς τι κάνουν οι άνθρωποι..

dal_kos
02-08-06, 00:00
Αγχωθηκα!
Καλα δηλαδη το να φτιαξεις διαστημοπλοιο ειναι πιο ευκολο....

m28
02-08-06, 09:07
Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς ούτε και να φτιάξεις απαραίτητα κάτι δύσκολο η ακριβό.
Αν διαβάσεις αρκετά άρθρα με κατασκευές (εύκολες και δύσκολες) θα έχεις στο μέλλον την δυνατότητα να κάνεις τις καλύτερες επιλογές, είτε φτιάχνοντας είτε αγοράζοντας.
Για παράδειγμα εγώ, ενώ μου άρεσε η ιδέα της κατασκευής, προτίμησα να αγοράσω και αυτό γιατί έκρινα πως για αυτό που θέλω αξιοποίησα καλύτερα τα χρήματά μου.