PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης 300w ...που δουλευει



hlektrologos000
23-07-06, 15:14
Καλησπερα παιδια .....λοιπον επειδη μου ειχε σπασει τα νευρα ο ενισχυτης του φιλου μας του Srdjan Markovic :evil: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2053

Αποφασισα να φτιαξω εναν ενισχυτη του θειου sam :D και συγκεκριμενα αυτον http://users.otenet.gr/~athsam/power_amp_300w.htm

Ο ενισχτυτης ειναι τέλειος !!!!!!!!!

Οποιος ενδιαφερετε για εναν καλο ,δυνατο και ποιοτικο ενισχυτη να αρχισει να μαζευει τα εξαρτηματα ,συντομα θα δωσω
πλακετα και καποιες διευκρινησεις ... αλλα επειδη χρειαζοντε καποιες τροποποιησεις για να ταιριαξουν καλυτερα καποια εξαρτηματα πανω στην πλακετα δωστε μου λιγο χρονο να επεξεργαστω λιγο το τυπωμενο.

NUKE
23-07-06, 15:51
Τι κοσστος εχει?Σκεφτομαι να το φτιαξω και εγω για να οδηγησω subwoofer

hlektrologos000
23-07-06, 16:10
τελικα τρανσιστορ 18 ευρο
λοιπα εξαρτηματα πλακετας 8 ευρο
+πλακετα 1 ευρο
μετασχηματιστη δεν εχω παρει εχω ενα παλμοτροφοδοτικο
οποσδηποτε μεγαλη ψυχτρα με υποβοηθηση ανεμηστηρα γιατι ζεστενετε αρκετα..

Danza
23-07-06, 16:19
Μπάμπη απο που αγοράζεις εξαρτήματα? γιατι εκει που πάω εγω νομίζω ειναι φαρμακείο...

hlektrologos000
23-07-06, 16:51
Βασικα συνδιαζω 2 καταστηματα.....
"COSMOS ELECTRONICS" Λ.δημοκρατιας 25 - ταμπουρια (στην κεντρικη πλατεια ταμπουριων) τα ταμπουρια ειναι περιοχη στον αναμεσα πειραια και κερατσινι. τηλ 210 4626781

"HΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΝΙΚΑΙΑΣ"(καραμερτζανης) 7ης μαρτιου 57 ( πρωην κονδυλη) Νικαια . τηλ 210 4903755
Στην συγκεκριμενη περιπτωση τα τελικα τα πηρα απο την Νικαια και τα υπολοιπα εξαρτηματα απο τα ταμπουρια .

το μονο που δεν εχουν γενικα και οι 2 ,ειναι ζενερ στα 5w ,και αναγκαστικα πηγα στον Γιαννακοπουλο στον Πειραια Κολοκοτρωνη 63 ( πισω απο το δημοτικο θεατρο) τηλ 210 4122879

hlektrologos000
26-07-06, 00:54
Γεια σας και παλι ....δινω τις πλακετες και καποιες διευκρινησεις ...

Στην θεση της αντιστασης R10 βαζουμε ενα κοματι συρμα για να γινει σωστο το κυκλωμα.

ζενερ 62v /5w ειναι η 1Ν5372 αν δεν την βρουμε μπορουμε να βαλουμε την 1Ν5368(47V/5W) + 1N5352(15V/5W)σε σειρα.
Aν δεν τις βρουμε ουτε αυτες μπορουμε να βαλουμε....1N5357(20V/5W) + 1N5357(20V/5W) + 1N5358(22V/5W).

Mεγαλη προσοχη χρειαζετε ακομα στα εξαρτηματα που πρεπει να κοληθουνε και στο πανω και στο κατω μερος της πλακετας.

Τα κοκκινα σημαδακια που εχω βαλει πρεπει να συμπεσουν ακριβως στο πανω και κατω μερος της πλακετας.
Οταν εκτυπωθει το τυπωμενο τα 2 μικρα κοκκινα σημαδακια πρεπει να εχουν αποσταση μεταξυ τους 18,2 cm ακριβως.
Το μεγαλο κοκκινο σημαδι πρεπει να εχει αποσταση απο τα κοκκινα μικρα..15,1cm και 10,8 cm ακριβως.

Καλη επιτυχια ....

hlektrologos000
26-07-06, 00:55
botom side

hlektrologos000
26-07-06, 23:15
Αυτος ο ενισχυτης σε τι ταξη παιζει.?

Εχει ξεκινησει κανενας αλλος να τον φτιαχνει..?

eebabs2000
27-07-06, 10:42
Προφανώς ΑΒ!

moutoulos
27-07-06, 15:19
Σίγουρα ΑΒ.

NUKE
29-10-06, 19:23
Βοηθεια παιδια...Για να τον βαλω στο αμαξι τι χρειαζεται?Νομιζω παλμοτροφοδοτικο αλλα δεν μπορω να βρω καποιο.Εχετε κανενα?

Ευχαριστω...

Danza
29-10-06, 19:32
Παλμοτροφοδοτικό αλλά Μοσχάρι :shock: +-68vDC 350watt (για ένα κανάλι, για δύο κανάλια υπολόγισε τα 2πλα βάττ {700}) επειδής είναι πολύ δυνατό το παλμοτροφοδοτικό αμα δεν έχεις ασχοληθεί με άλλες παρόμοιες κατασκευές καλύτερα να στο κατασκευάσει κάποιος να το μετρήσει κιόλας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :wink:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1426 <---- 1ο παλμοτροφοδοτικό
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2685 <---- 2ο -----//-----

NUKE
29-10-06, 19:40
Με ποιο προγραμμα ανοιγεις το πρωτο?Και ποσο περιπου κοστιζει?

Danza
29-10-06, 19:48
Ανοίγει με το προτέλ το πρώτο :( (παράκληση είναι ευκολο να δώσει κάποιος το σχηματικό του 1ου παλμοτροφοδοτικού σε μορφή .jpg???) και το κόστος ειναι περίπου 30ευρώ (χωρίς μετασχηματιστή)

NUKE
29-10-06, 19:51
με μετασχηματιστη ποσο παει το μαλλι?Και επειδη δεν εχω και τις καλυτερες γνωσεις ειναι πολυ δυσκολο και επικυνδυνω να το φτιαξω εγω?

Danza
29-10-06, 19:56
οι μετασχηματιστές πανε απο 25 ευρω εως...... (πόσο? ανάλογα αυτόν που τους πουλάει) δυσκολο δεν είναι, αντίθετα ευκολο.. αλλα τέτοιου είδους κυκλώματα θέλουν κάποια εμπειρία... αν θές να το φτιάξεις μόνος σου θέλει πολύ προσοχή να το μετρήσεις κλπ κλπ :roll:

NUKE
29-10-06, 21:42
Ελπιζω να ερθεις στην συναντηση και να μου τα πεις απο κοντα.Θελω παρα πολυ να το φτιαξω για να βαζω ενισχυτες στο αμαξι...Οτιδηποτε σχετικο με το κυκλωμα το θελω...

Danza
29-10-06, 22:23
θα έρθω στη συνάντηση και θα μαζέψω οσες πληροφορίες βρώ για τα παλμοτροφοδοτικά να σε βοηθήσω

NUKE
29-10-06, 23:52
Οκ.Σε ευχαριστω πολυ φιλε.Περιμενω πως και πως να συναντηθουμε ολοι μας...

NUKE
14-11-06, 00:59
Λοιπον, οπως ειπα και στην συναντηση θελω να φτιαξω αυτον τον ενισχυτη.Θα φτιαξω μια μοναδα αρχικα για δοκιμη και μετα θα παω για δευτερη.

Αρχικα θα ξεκινησω κατασκευαζοντας το τροφοδοτικο του.Αυτο που δινει στην σελιδα του ο Σαμ.Εκτος και αν προτεινεται κατι αλλο.Αλλα σκεφτομουν οτι μαλλον δεν μου χρειαζεται αρχικα δευτερο καναλι οποτε θα ηταν καλυτερο να παρω μονο τον ενα μετασχηματιστη.Ετσι δεν ειναι?

Επισης χρειαζεται να δινει και +-15V?

Αν ναι, δεν εχω παρα να ζητησω ενα μετασχηματιστη τοροειδη με χαρακτηριστικα 230V AC/ 2X47V 350VA ....... 2X15V 30 VA.
Ετσι δεν ειναι?

Θα παω αυριο να ρωτησω στο μαγαζι που τα παιρνω να δω ποσο θα μου κοστισει...

Danza
14-11-06, 01:24
ναι έτσι θα τον ζητήσεις.. καλυτερα 400VA για να μήν σου "κρεμάει" ;)

2x15v 30VA δεν τα βρίσκω απαραίτητα αν δεν έχεις σκοπο να φτιάξεις κάποιον προενισχυτή

NUKE
14-11-06, 18:58
Ρωτησα για τον μετασχηματιστη και μου ειπαν (για 400VA) οτι θα το παρω πανω απο 50 ευρω...

Εσεις ποσο το εχετε βρει?

NUKE
24-11-06, 22:53
Να ρωτησω κατι.Το τυπομενο το εκτυπονουμε ετσι οπως εχει δοθει.Δεν θελει τιποτα mirror?

Danza
25-11-06, 03:45
Πόσο???!!!??? τρελή αισχροκέρδια μου μυρίζει φίλε.. ψάξε και αλλού καλύτερα για μετασχηματιστή

hlektrologos000
25-11-06, 07:35
Να ρωτησω κατι.Το τυπομενο το εκτυπονουμε ετσι οπως εχει δοθει.Δεν θελει τιποτα mirror?

οπως ειναι φιλε nuke ,..

antonis
25-11-06, 18:02
παιδια τον μετασχηματιστη μπορειτε να τον φτιαξετε μονοι σας. Ο πυρινας φεριτη τοροοιδης κοστιζει περιπου 7 ευρω και το συρμα που χρειαζεστε ειναι περιπου 10 μετρα διαβαστε στο
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1426

Danza
25-11-06, 19:22
Ναι αλλά με 220βολτ στο προτέυων χρειάζεσαι πάρα πολλές σπείρες

antonis
25-11-06, 20:41
μιλαω για την κατασκευη μετασχηματιστη για παλμοτροφοδοτικο αυτοκινητου οχι γι οικιακη χρηση

NUKE
27-11-06, 23:01
Λοιπον, εφτιαξα τις πλακετες του ενισχυτη(μπρος και πισω).Θα τις κολησω και θα φροντισω να συμπεσουν οι τρυπες.

Το πηνιο θελει λεπτομερεια η αν το φτιαξω ετσι απλα θα ειναι εναξει?Θελει πυρηνα η οχι?Και αν ναι τι να βαλω?

Η αντισταση R10 τι να κανω?

Με την R23 τι να κανω?Αρχικα λεω να το δοκιμασω σε 8ωμο αλλα μαλλον μετα θα παει σε subwoofer 4ωμο...

Αλλες πληροφοριες?

Danza
28-11-06, 05:27
Το πηνίο δεν θέλει και μεγάλο κόπο αρκεί να τυλιχτεί σύμφωνα με τις οδηγίες που σου δίνει ο ''θείος''. πυρήνα όχι μην του βάλεις δεν χρειάζεται.

την αντίσταση R10 θα την γεφυρώσεις με ενα κομματάκι σύρμα να είναι σωστό. θελω να πώ στη θέση της βάλε ενα κομμάτι σύρμα ή αντίσταση 0,1Ω - 1/4w

με την R23 εφόσον θα βάλεις 4Ω καλύτερα βάλε 6,8κΩ που θέλει για 4Ω. εκτος αν θές να φτιάξεις ενα switchάκι να κανεις ενα impedance selector για 4Ω ή 8Ω αντίστοιχα ;) σε περίπτωση που θα το κάνεις να επιλέγει ομική αντίσταση με διακόπτη ο ενισχυτής δεν πρέπει να ειναι σε λειτουργία οταν θα αλλάζεις την θέση του διακόπτη..

και ένας καλός και προσεκτικός έλεγχος πρίν τον δοκιμάσεις για 1η φορά για τυχόν λάθη. καλή επιτυχια :D
Υ.Γ. θα ανεβάσω αυριο το σχέδιο για τον διακόπτη γιατι είμαι απο ξενύχτι και είμαι "τροπέτο" :lol:

NUKE
28-11-06, 16:34
Οκ, σε ευχαριστω.Παω να παρω σε λιγο τα εξαρτηματα...

NUKE
05-12-06, 22:56
Λοιπον, τον εφτιαξα τον ενισχυτη. Τωρα περιμενενω τον μετασχηματιστη για να φτιαξω το τροφοδοτικο.παραθετω την εικονα απο πανω για να μου πειτε μηπως εχω κανει καμοια βλακεια.Ολα τα εχω βαλει αναποδα απο οτι λεει στην σελιδα του SAM.Ας ριξει καποιος μια ματια.

Ερωτησεις:
1)Το τριμερακι γιατι ακριβως ειναι?
2)Θελω να το δοκιμασω σε SubWoofer.Απο που περνεται ηχεια?Λετε να παρω αυτα απο την tele στα 500-600watt?Γυσρω στα 100 ευρω με κουτα(Μαλλον λιγο offtopic)...Α, και μιας που θα ειναι 4ωμ για δοκιμη δεν πειραζει να εχω την αντισταση για τα 8ωμ.
3)Δεν θυμαμαι αλλα καποια στιγμη...
4)Θυμηθηκα, πυκνωτες για το τροφοδοτικο στα 4700μF εχει μονο 68volt και οχι 100?Τι να κανω?Αρκουν αυτα τα volt?

Ευχαριστω....

Danza
06-12-06, 02:25
Πολύ καλο!! το τρίμμεράκι ειναι για το ρευμα ηρεμίας του τελικού σταδίου...
εγώ 2 τελέ που έχω (12'') σε δικια μου κούτα μου τα κάνουν καρπούζια απο το μπάσο.. πολύ πράγμα...
68βόλτ θα στους κάψει αμέσως.. ψάξε για 100βόλτ να μην γίνεις Αγιος Βασίλης απο τους πυκνωτές μόλις το τροφοδοτήσεις

hlektrologos000
06-12-06, 07:41
s.o.s ρε συ nuke τι εχεις κανει εδω .....? πες μου οτι εχεις κανει mirror την φωτο και δεν τα εχεις βαλει ετσι.....................[/b]

Mαλον ομως ετσι ειναι γιατι αλλιως θα φενονταν και τα γραμματα αναποδα.

Αφου ρωτισες και σου ειπα εκτυπωνεις οπως ειναι, γιατι εκανες και το top και το botom mirror????????

Σαν κυκλωμα ειναι σωστο..?

hlektrologos000
06-12-06, 07:55
Ο δικος μου .

eebabs2000
06-12-06, 13:00
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία δουλειά έχετε κάνει. Δουλεύει καλά πως ακούγεται; Ήθελα να το φτιάξω και΄γω κάποια στιγμή!

NUKE
06-12-06, 15:51
Γαμωτο.Τωρα με ξενερωσες πολυ.Δηλαδη πρεπει να τα βαλω ολα αντιθετα.Σιγα μην δεν καουν τωρα με κολησε ξεκολησε.

Ομως δεν το εκανα mirror.Μηπως παιζει κατι αλλο?Εγω νομιζω οτι πρεπει να το εχω κανει σωστα απλα τα εχω βαλει ολα αναποδα.Για σκεψου το?

Οταν ανοιγω την εικονα που εχεις παραθεσει μου βγαινει οπως ειναι τωρα στην πλακετα μου.

Δεν ξερω.βοηθεια...Εχω απελπιστει τωρα.

Μαλλον δεν πρεπει να εχει προβλημα.Ετσι νομιζω.Απλα οτι εχεις εσυ δεξια το εχω εγω αριστερα.Δεν ξερω...

Danza
06-12-06, 15:56
συγκρινα τις 2 φωτό και το αποτέλεσμα ειναι λυπητερό... φίλε Χάρη μάλλον πρέπει να ξανακάνεις την πλακέτα γιατί είναι αναποδα... :S

hlektrologos000
06-12-06, 17:39
Γαμωτο.Τωρα με ξενερωσες πολυ.Δηλαδη πρεπει να τα βαλω ολα αντιθετα.Σιγα μην δεν καουν τωρα με κολησε ξεκολησε.
δεν κανεις κατι ετσι


Ομως δεν το εκανα mirror.Μηπως παιζει κατι αλλο?

Αμαν .....τωρα το σκεφτηκα...........τα τυπωμενα που εδωσα ειναι για prees and peel ή με την μεθοδο της θερμοδιαφανειας και σιδερωμα .
Εσυ μαλον δουλεψες με φωτοευαισθητη σωστα...? και επρεπε να τα κανεις mirror και τα δυο τυπωμενα για να βγουν οπως πρεπει.

Εγω νομιζω οτι πρεπει να το εχω κανει σωστα απλα τα εχω βαλει ολα αναποδα.Για σκεψου το?

Ναι ετσι πρεπει να ειναι ,τα εχεις βαλει ολα αναποδα αλλα σαν κυκλωμα πρεπει να ειναι σωστο .
Απλα τωρα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ τις συνδεσεις στα τρανζιστορ υσχυος ,και γενικα ολα τα τρανζιστορ ,η τροφοδοσια +/- σιγουρα πρεπει να παει αναποδα . καταλαβες τι ενοω .( το δεξια ---->αριστερα )




Δεν ξερω.βοηθεια...Εχω απελπιστει τωρα.

Μην απελπιζεσε μαλον ειναι οκ. Αλλα οπωσδηποτε καλο τσεκαρισμα οτι σαν κυκλωμα βγενει σωστο.
και μην το δοκιμασεις με ολα τα amper βαλε και στο( + και στο - volts ) μια αντισταση 10Ω 5-10W για να παρει λιγο ρευμα .

Μαλλον δεν πρεπει να εχει προβλημα.Ετσι νομιζω.Απλα οτι εχεις εσυ δεξια το εχω εγω αριστερα.Δεν ξερω... :)

NUKE
06-12-06, 17:40
Ειναι αναποδα η πλακετα.Το ξερω.

Αλλα ειναι αναποδα και ολα τα εξαρτηματα.Νομιζω οτι θα δουλεψει.

Παντως δεν καταλαβαινω γιατι βγηκε ετσι.Δεν εκανα μιρρορ.Μηπως φιλε ηλεκτρολογε την εκανες κατλαθως και δεν το θυμασε?

Παντως σκεφτειτε λιγο αυτο που λεω...Οτι ας πουμε ο πυκνωτης διπλα στην R10(που ειναι ενα απλο σιδερακι) κοιταει σωστα με την αρνητικη πλευρα προς αυτην την αντισταση.

Θα δειξει...Το πολυ να κανει κανα μπουμ...

NUKE
06-12-06, 17:44
Τωρα το ειδα το μνμ σου.Στειλαμε ταυτοχρονα.Εχεις δικιο.Κανω με φωτοευαισθητη.
Ελπιζω να τα καταφερω

ευχαριστω παντωσς ολους...

hlektrologos000
07-12-06, 23:14
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία δουλειά έχετε κάνει. Δουλεύει καλά πως ακούγεται; Ήθελα να το φτιάξω και΄γω κάποια στιγμή!

Τον δοκιμασα με τροφοδοτικο +/- 38v και ειναι πολυ δυνατος. (φανταζομε με +/- 68v) που θελει κανονικα, θα τρεμει η γης.
Σε ποιοτητα ηχου ειναι παρα πολυ καλος ,και τα υλικα του κοστιζουν ελαχιστα.

οποτε βρεις χρονο το συνιστω ανεπυφιλαχτα να τον φτιαξεις.

Danza
07-12-06, 23:34
Τελικά θα τον κατασκευάσω και εγώ γιατι με ενδιαφέρει η ποιότητα με συνδυασμό την μεγάλη ισχύ...

eebabs2000
08-12-06, 12:47
Σ' ευχαριστώ πολύ!

NUKE
09-12-06, 13:19
Λοιπον, εχω ρωτησει σε 4 μαγαζια για πυκνωτες στα 4700μf στα 100v και δεν εχει κανενας.Ουτε τα δυο που ειχε παρεθεσει ο ηλεκτρολογος000 στην πτωτη σελιδα του θεματος, ουτε ο τριδιμας ουτε ενας γνωστος μου.Μου ειπε ο τριδιμας για μια παραγγελια και θα κανει 8 περιπου ευρω ο ενας.Μαλλον δε συμφερει και πολυ.Αν βαλω στα 1000μF θα πειραξει πολυ?Να βαλω το πολυ πολυ περισσοτερους απο 4...

Danza
09-12-06, 15:17
Ο τριδήμας 10000uF στα 100V μου τους πουλούσε 3 ευρώ τον ένα ρε παιδιά.. τόσο γρήγορα ακριβαίνουν όλα? ψάξε σε παλιές τηλεοράσεις, παλιούς ενισχυτές και τα συναφή.. αν δεν βρείς τπτ αγόρασε περισσότερους 1000uF και τοποθέτησέ τους παράλληλα ;)

NUKE
12-12-06, 16:21
Ρε παιδια στα 4700μΦ 100Βολτ δεν βρισκω.Αντι να βαλω παραλληλα δυο απο αυτους οπως λεει το κυκλωμα κανονικα να βαλω εναν 10000μΦ στα 100Βολτ?Τα βρισκω πιο ευκολα...Καλυτερα δεν θα ειναι?

Και θα εχει και λιγοτερα εξαρτηματα το κυκλωμα...

ΥΣ.Ακομα περιμενω τον μετασχηματιστη....Περιμενω πως και πως για να το δοκιμασω....

hlektrologos000
12-12-06, 23:40
Ρε παιδια στα 4700μΦ 100Βολτ δεν βρισκω.Αντι να βαλω παραλληλα δυο απο αυτους οπως λεει το κυκλωμα κανονικα να βαλω εναν 10000μΦ στα 100Βολτ?Τα βρισκω πιο ευκολα...Καλυτερα δεν θα ειναι?

κανενα προβλημα ,βαλε 10000μF





ΥΣ.Ακομα περιμενω τον μετασχηματιστη....Περιμενω πως και πως για να το δοκιμασω....
Πυροσβεστηρα εχεις προμηθευτει ?
Παλι σε πειραζω .....

Danza
13-12-06, 08:17
Να πώ μια ιδέα? εφόσον το τυπομένο ειναι ανάποδα εκτυπωμένο δοκίμασε με ενα μικρότερο μετασχηματιστή να δείς αν δουλεύει πρώτα και μετά βάλε τον κανονικό μετασχηματιστή...

NUKE
13-12-06, 15:55
Δεν εχω μικροτερο μετασχηματιστη.Και τωρα τον εχω δοκιμασει...Το πολυ πολυ να φωτια.Θα ειμαι σε ετοιμοτητα...

PCMan
16-12-06, 14:45
Ας μπω κι εγώ στο club :D

Πήρα την πλακέτα(απλή, διπλής όψεος) και δεν ξέρω πως να την φτιάξω. Είναι η πρώτη μου πλακέτα βλέπετε...
Τί προτείνετε?
Τα τυπωμένα πώς να τα εμφανίσω? Μην πάθω το ίδιο με τον NUKE και ψάχνωμαι..

Μετά την πλακέτα πάμε στα εξαρτήματα.
Κάτι άκουσα για ένα πηνείο. Πού είναι στην πλακέτα και πως πρέπει να φτιαχτεί? Έχετε καμία φωτογραφία?

Ξέρετα κανένα μαγαζί για να πάρω τα εξαρτήματα? Ιντερνετικό ή τηλεφώνικά και να στέλνει με αντικαταβολή. Έχει εδώ ενα μαγαζί αλλά είναι φραγκοφονιάς(την πλακέτα την πήρα 12€ (160*480)από αυτόν...)...

Αυτά για αρχή.. Θα σας κουράσω με τις ερωτήσεις μου αλλά αξίζει πιστεύω :)

PCMan
18-12-06, 02:50
Σιγά, ένας ένας :P

Κανείς δεν έχει να πει τίποτα?

pet
18-12-06, 05:40
ρωτάς κ εσύ κάτι πράγματα... δύσκολα :-)



γιατί να τυπώσεις? μικρό είναι το κύκλωμα κάντο σε διάτρητη

τέσπα αμα τον φτιάξεις βάλε κανα χέρι ή κανα βιβλίο
απο πάνω μη βγάλεις κανα μάτι

βέβαια η επιμονή είναι καλή. για να τυπώσεις πλακέτα έχεις 3 τρόπους
μαρκαδόρο
χαρτί press n peel (που χλωμιάζει να βρεις στην πτολεμαίδα)
υπέρυθρες και φωτοευαίσθητη

τα πάντα είναι απαντημένα στο φόρουμ πολύ ξεκάθαρα, και εγώ απο εδώ έμαθα.

πάρε σβάρνα πχ τα τόπικ που έχω γράψει και θα καταλάβεις :lol:

hlektrologos000
18-12-06, 16:24
ρωτάς κ εσύ κάτι πράγματα... δύσκολα :-)



γιατί να τυπώσεις? μικρό είναι το κύκλωμα κάντο σε διάτρητη

οχι και μικρο ρε συ pet ... σε διατρητη δεν δινω πανω απο 20% να μην κανει καποιος λαθος τις κολησεις.

Αλλα και να τα καταφερεις σε διατρητη, ο ηχος του οχι θα ειναι χαλια αλλα δεν θα ακους τιποτα απο τα παρασιτα και τους βομοβους που θα βγαλει.

Paris
18-12-06, 16:49
Λοιπον για να δώσω λίγο ζωη στο θέμα, καθώς ξεφύγαμε λίγο, είπα να φτιάξω έναν παρόμοιο ενισχυτή του "θείου" http://users.otenet.gr/~athsam/power_amplifier_170w.htm. Είναι σχεδόν ίδιος με αυτόν που συζητάτε, μονο που αυτός ο ενισχυτής χρησιμοποιεί ένα ολοκληρωμένο το ΝΕ5534, στην είσοδο του.
Για να μην τα πολυλογώ μάζεψα γρήγορα-γρήγορα τα εξαρτήματα (έφαγα και τη σχετική μουρμούρα απο τους πωλητές, η φάτσα των οποίων μόλις είδαν τη λίστα ήταν κάπως έτσι :shock: ), έφτιαξα και το τυπωμένο (σε πλακέτα μονής στρώσης παρακαλώ) άμα θέλετε το ανεβάζω κιόλας.
Έχω μια ερώτηση όμως, γίνεται να του ανεβάσω τη τάση στα +/- 68 V (ή και παραπάνω) ετσι ώστε να γίνει κι αυτός 300ρης?

PCMan
19-12-06, 00:30
pet και hlektrologos000 καλά τα λέτε εσείς.. Έλα όμως που τώρα ξεκινάω και δεν βγάζω εύκολα άκρη με όοοολα αυτά.
Ασε που σε μία συζήτηση μπαίνουν και άλλα θέματα (πχ. βλέπε τελευταίο post του Paris) και χάνω την μπάλα...

Οι ερωτήσεις που περιμένω να απαντηθούν για να ξεκινήσω είναι πιό πάνω:
"Τα τυπωμένα πώς να τα εμφανίσω? Μην πάθω το ίδιο με τον NUKE και ψάχνωμαι..

Μετά την πλακέτα πάμε στα εξαρτήματα.
Κάτι άκουσα για ένα πηνείο. Πού είναι στην πλακέτα και πως πρέπει να φτιαχτεί? Έχετε καμία φωτογραφία?

Ξέρετα κανένα μαγαζί για να πάρω τα εξαρτήματα? Ιντερνετικό ή τηλεφώνικά και να στέλνει με αντικαταβολή. "
Δεν βρήκα πουθενά αλλού τις απαντήσεις..


Φιλικά πάντα :)

Paris
19-12-06, 08:17
Φίλε pcman, αν ξεκινάς τώρα βρήκες λάθος project για να ξεκινήσεις. Πάντα ξεκινάμε απο τα απλά και μετά πάμε στα πολύπλοκά. Έτσι θα σου κοστίσει καί σε χρόνο καί σε κόπο καί σε χρήμα και στο τέλος δεν θα κάνεις τίποτα, μιλάω εκ πείρας.

eebabs2000
19-12-06, 14:11
Οι ερωτήσεις που περιμένω να απαντηθούν για να ξεκινήσω είναι πιό πάνω:
"Τα τυπωμένα πώς να τα εμφανίσω? Μην πάθω το ίδιο με τον NUKE και ψάχνωμαι..


Φίλε PCMan δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_pcb.php) πρώτα.


Έχω μια ερώτηση όμως, γίνεται να του ανεβάσω τη τάση στα +/- 68 V (ή και παραπάνω) ετσι ώστε να γίνει κι αυτός 300ρης?

Καλύτερα φίλε μου, μην το κάνεις, άσε που δε πιστεύω να φτάσει γιατί ήδη τροφοδοτείται με +/-60V. Ο άλλος δίνει 300 στα 4Ω ενώ αυτός 170 στα 8Ω.

Paris
19-12-06, 16:49
Αυτός δίνει και 270W στα 4Ω. Αφού χρησιμοποιούν τα ίδια τελικά τρανζίστορ γιατι να μη γίνεται?

PCMan
19-12-06, 17:39
Φίλε PCMan δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_pcb.php) πρώτα.

Τι να δώ εκεί?
1)Ποιό πάνω είπα ότι έχω πάρει απλή πλακέτα και όχι φωτοευέσθητη
2)Εννοώ πως να το εκτυπώσω? Όπως είναι ή να το κάνω mirror?

Α, και επιτέλους, τι είναι αυτό το πηνείο που θέλει και απο που να πάρω τα εξαρτήματα?

NUKE
19-12-06, 17:57
Λοιπον, δοκιμασα τον ενισχυτη αφου σημερα μου ηρθε ο μετασχηματιστης και εχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Καποια φαση μου και μια αντισταση 100ωμ 1 W.Βαζω κατι αλλο...Μετα βλεπω ελειπε μια γεφυρωση, την βαζω.

αλλα τωρα δεν μπορω να βρω κατι αλλο...Ενισχηει λιγο, μαλλον με το πρωτο σταδιο ενισχησης που εχει αλλα αυτα ειναι ολο.Και μαλιστα δεν ακουγεται καλα...Τι να κανω?

Πειτε μου τι να κοιταξω...Πειτε μου να δω μερικες τασεις αν γινεται.Μοιαζει σαν να μην παιρνει μπρος το τελικο σταδιο ενισχυσης.

Εκτος απο την πλακετα εχει και αλλες ενωσεις?Δηλαδη ειδα οτι πρεπει να ενωθει η R46 με το 0(ταση) και με το αρνητικο πολο του ηχειου.Ομως δεν βλεπω να ισχειει κατι τετοιο στο τυπωμενο μου...

Το τυπωμενο που ειχε στειλει ηλεκτρολογε000 ειναι σιγουρα σωστο?Το εχεις δοκιμασει?Μηπως εχει κανενα λαθος...

Δεν ξερω.Βοηθεια.Και ευχαριστω για τυχον βοηθεια...

hlektrologos000
19-12-06, 18:42
Λοιπον, δοκιμασα τον ενισχυτη αφου σημερα μου ηρθε ο μετασχηματιστης και εχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Καποια φαση μου και μια αντισταση 100ωμ 1 W.

Tι ενοεις εδω δεν το καταλαβα.





Το τυπωμενο που ειχε στειλει ηλεκτρολογε000 ειναι σιγουρα σωστο?Το εχεις δοκιμασει?Μηπως εχει κανενα λαθος...

Λες ρε συ nuke να λεω ψεματα προς θεου.... το τυπωμενο ειναι σωστο αλλα θα ριξω αλλη μια ματια.
Μαλλον θα πρεπει να βρεθουμε καποια στιγμη να τους βαλουμε διπλα διπλα να δουμε τι φταιει..

τι ζενερ εχεις βαλει για D2 ?

eebabs2000
19-12-06, 18:46
Τι να δώ εκεί?
1)Ποιό πάνω είπα ότι έχω πάρει απλή πλακέτα και όχι φωτοευέσθητη
2)Εννοώ πως να το εκτυπώσω? Όπως είναι ή να το κάνω mirror?

Α, και επιτέλους, τι είναι αυτό το πηνείο που θέλει και απο που να πάρω τα εξαρτήματα?

Τι απλή πλακέτα λες; Για τυπωμένα δε μίλησες; Μήπως πήρες αυτή που είναι μόνο χαλκός και δεν έχει φωτοευαίσθητη ουσία; Αυτή θέλει μαρκαδόρο, να το ζωγραφίσεις εσύ το τυπωμένο επάνω της.

Τέλοσπάντων αυτές οι δουλειές γίνονται με φωτοευαίσθητη. Το τυπωμένο και όλες τις πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή τις έχει στη δελίδα του ο Σαμ! Ρίξε μια καλύτερη ματιά. Μιλάει και για τα πηνία και για όλα.

Όμως αφού είναι η πρώτη σου κατασκευή μη φτιάχνεις τέτοιο θηρίο γιατί αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή βάζει θόρυβο δε θα ξέρεις τι να κάνεις. Φτιάξε κάτι πιο απλό. Υπάρχουν τόσα άλλα μικρά κυκλώματα ενισχυτών. Και ειδικά αυτός ο ενισχυτής που είναι και διπλής όψης, θα σου βγάλει τη πίστη για πρώτη φορά να το φτιάξεις.
΄

Φίλε NUKE έλεγξε τις τάσεις σου στους διάφορους κόμβους του κυκλώματος. Τα δυναμικά αναφέρονται επάνω στο θεωρητικό κύκλωμα του Σαμ. Μετράς πάντα ως προς γη.

Φιλικά eebabs2000

NUKE
19-12-06, 19:30
Λεω οτι μου καηκε μια αντισταση αλλα ξαναεβαλα μια περιπου στα ιδια ωμ.

Οχι, δεν πιστευω οτι με κοροιδευεις.Με παρεξηγησες.Απλα νομιζω οτι εχει καποιες διαφορες στα παχη στους διαδρομους και σκεφτηκα μηπως αυτη που εχω φτιαξει εγω ειναι καποια αλλη και μηπως εχει κανενα προβλημα.Ε, μεσα στον πανικο μου τι να κανω και εγω...Α, και γενικα εχουν φαγοθει κανα δυο γραμματα και ισως φαινεται πιο επιθετικο το μνμ μου.Πιστεψε με δεν εχω καμοια προθεση....

Η ζενερ που εχω βαλει ειναι νομιζω μια bzw3c62 . Δεν μπορω να δω πολυ καλα.

Οσο για το να βρεθουμε απο κοντα ειναι μια πολυ καλη ιδεα.Ερχομαι οπου μου πεις οποτε μου πεις εκτος απο μερικες περιπτωσεις....

eebabs2000 θα κανω αυτο που μου ειπες και θα σας πω...

Να ρωτησω και κατι αλλο.Τα τρανζιστορ ισχυος δεν εχουν ζεσταθει καθολου.Γινεται να εχουν καει?



Ασχετο.Μηπως επεσε μολις για λιγο η σελιδα?

Danza
19-12-06, 21:43
Να κάηκε το τελικό στάδιο δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις :? μέτρησε τα τελικά τρανζίστορ.. αφου το τυπωμένο τυπώθηκε ανάποδα την πολικότητα των τελικών τρανζίστορ την έχεις κοιτάξει? και τα υπόλοιπα τρανζίστορ (βάση, συλλέκτης, εκπομπός) ειναι σωστά τοποθετημένα? οι γειώσεις ειναι όλες εντάξει? τα γεφυρώματα ειναι όλα τοποθετημένα? οι πολικότητες των λοιπών εξαρτημάτων? για να κάνεις κάποιες μετρησεις βγάλε εντελώς τα τρανζίστορ εξόδου και μέτρησε το κύκλωμα με τάση..

PCMan
19-12-06, 23:21
Τι απλή πλακέτα λες; Για τυπωμένα δε μίλησες; Μήπως πήρες αυτή που είναι μόνο χαλκός και δεν έχει φωτοευαίσθητη ουσία; Αυτή θέλει μαρκαδόρο, να το ζωγραφίσεις εσύ το τυπωμένο επάνω της.

Τέλοσπάντων αυτές οι δουλειές γίνονται με φωτοευαίσθητη. Το τυπωμένο και όλες τις πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή τις έχει στη δελίδα του ο Σαμ! Ρίξε μια καλύτερη ματιά. Μιλάει και για τα πηνία και για όλα.

Όμως αφού είναι η πρώτη σου κατασκευή μη φτιάχνεις τέτοιο θηρίο γιατί αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή βάζει θόρυβο δε θα ξέρεις τι να κάνεις. Φτιάξε κάτι πιο απλό. Υπάρχουν τόσα άλλα μικρά κυκλώματα ενισχυτών. Και ειδικά αυτός ο ενισχυτής που είναι και διπλής όψης, θα σου βγάλει τη πίστη για πρώτη φορά να το φτιάξεις.
΄

Φιλικά eebabs2000
Τα μπέρδεψες... Η πλακετα που πήρα δεν έχει ούτε φωτοευέσθητη ουσία ούτε τίποτα. Με press n peel δεν γίνεται?
Τα τυπωμένα(είναι μερικές σελίδες πίσω) πως να τα εκτυπώσω πάνω στο χαρτί για να μην μου βγούν σαν του NUKE. Να τα κάνω mirror ή όχι?

Για το πηνείο λέει μόνο αυτό "10 turns diameter 1mm in 15mm diameter tube" δηλαδή 10 σπείρες διαμέτρου 1χιλ σε 15χιλ "σωλήνα"(τι υλικό θέλει?). Δεν ξέρω που συνδέεται αυτό το πηνείο...

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν ξέρω κάτι θα με βοηθήσει ο πατέρας μου, ξέρει αρκετά, απλά αυτό θέλω να το κάνω μόνος μου

hlektrologos000
20-12-06, 00:35
Γαμωτο.Τωρα με ξενερωσες πολυ.Δηλαδη πρεπει να τα βαλω ολα αντιθετα.Σιγα μην δεν καουν τωρα με κολησε ξεκολησε.
δεν κανεις κατι ετσι


Ομως δεν το εκανα mirror.Μηπως παιζει κατι αλλο?

Αμαν .....τωρα το σκεφτηκα...........τα τυπωμενα που εδωσα ειναι για prees and peel ή με την μεθοδο της θερμοδιαφανειας και σιδερωμα .
Εσυ μαλον δουλεψες με φωτοευαισθητη σωστα...? και επρεπε να τα κανεις mirror και τα δυο τυπωμενα για να βγουν οπως πρεπει.

Εγω νομιζω οτι πρεπει να το εχω κανει σωστα απλα τα εχω βαλει ολα αναποδα.Για σκεψου το?

Ναι ετσι πρεπει να ειναι ,τα εχεις βαλει ολα αναποδα αλλα σαν κυκλωμα πρεπει να ειναι σωστο .
Απλα τωρα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ τις συνδεσεις στα τρανζιστορ υσχυος ,και γενικα ολα τα τρανζιστορ ,η τροφοδοσια +/- σιγουρα πρεπει να παει αναποδα . καταλαβες τι ενοω .( το δεξια ---->αριστερα )




Δεν ξερω.βοηθεια...Εχω απελπιστει τωρα.

Μην απελπιζεσε μαλον ειναι οκ. Αλλα οπωσδηποτε καλο τσεκαρισμα οτι σαν κυκλωμα βγενει σωστο.
και μην το δοκιμασεις με ολα τα amper βαλε και στο( + και στο - volts ) μια αντισταση 10Ω 5-10W για να παρει λιγο ρευμα .

Μαλλον δεν πρεπει να εχει προβλημα.Ετσι νομιζω.Απλα οτι εχεις εσυ δεξια το εχω εγω αριστερα.Δεν
ξερω... :)


φιλε PCman διαβασε σε παρακαλω τα κοκκινα γραμματα.

οπως και αλλα που εχεις ρωτισει υπαρχουν οι απαντησεις.

hlektrologos000
20-12-06, 00:57
Λεω οτι μου καηκε μια αντισταση αλλα ξαναεβαλα μια περιπου στα ιδια ωμ.

κακο αυτο, θα δειξει...

Οχι, δεν πιστευω οτι με κοροιδευεις.Με παρεξηγησες.Απλα νομιζω οτι εχει καποιες διαφορες στα παχη στους διαδρομους και σκεφτηκα μηπως αυτη που εχω φτιαξει εγω ειναι καποια αλλη και μηπως εχει κανενα προβλημα.Ε, μεσα στον πανικο μου τι να κανω και εγω...Α, και γενικα εχουν φαγοθει κανα δυο γραμματα και ισως φαινεται πιο επιθετικο το μνμ μου.Πιστεψε με δεν εχω καμοια προθεση....

Νο problem..



Η ζενερ που εχω βαλει ειναι νομιζω μια bzw3c62 . Δεν μπορω να δω πολυ καλα.

BZW03C62 Eιναι ζενερ στα 58 volt . Αλλα αυτο το ""suppressor"" τι σημενει?
Δεν δοκιμαζεις καποιον συνδιασμο απο αυτους που εδωσα..? υποπτη μου φαινετα αυτη η ζενερ που εβαλες.

Οσο για το να βρεθουμε απο κοντα ειναι μια πολυ καλη ιδεα.Ερχομαι οπου μου πεις οποτε μου πεις εκτος απο μερικες περιπτωσεις....

Θα πεσει pm καποια στιγμη.

Να ρωτησω και κατι αλλο.Τα τρανζιστορ ισχυος δεν εχουν ζεσταθει καθολου.Γινεται να εχουν καει?

Δεν νομιζω ,μαλον φτανει πολυ λιγο ρευμα και δουλευουν πολυ χαλαρα για να ζεσταθουνε.


Ανεβασε και μια καλη φωτο με το κατω μερος της πλακετας

NUKE
20-12-06, 17:07
Θα ανεβασω καποια στιγμη εικονα.

Δεν ειχε καμοια απο αυτες και μου ειπε να μου δωσει αυτην την διοδο.Νομιζω ζεστεναιται αρκετα.Ζεστενονται και δυο αλλες αντιστασεις αρκετα.

Περιμενω ΠΜ...

Και ευχαριστω...

PCMan
20-12-06, 23:32
φιλε PCman διαβασε σε παρακαλω τα κοκκινα γραμματα.

οπως και αλλα που εχεις ρωτισει υπαρχουν οι απαντησεις.
Ευχαριστώ :)

Θα επανέλθω με... ερωτήσεις :P

NUKE
22-12-06, 18:12
Λοιπον να και η εικονα απο κατω.Ειδα και τις κολησεις μου και φαινονται καλα.
Να εχω βαλει αναποδα τα τρανζιστορ ισχυος?Θα το κοιταξω τωρα...

NUKE
22-12-06, 18:36
Να ρωτησω και κατι ακομα.Το τριμμερακι εγω το πειραξα ενω ο ενισχυτης δουλευε χωρις να βγαλω τις ασφαλειες οπως λεει ο SAM.Λετε να εκανα βλακεια?

Ειδα και τα τρανζιστορ ισχυος.Μαλλον τα εχω βαλει σωστα.

Α,λεει οτι τα τρανζιστορ που βρισκονται περα απο την διαχωριστικη γραμμη πρεπει να βαλουμε μια ψυχτρα.Εγω δεν εχω βαλει ακομα.Μηπως φταιει αυτο?Εχω βαλει μονο στα ΜJ.

Παντως δεν εχουν ζεσταθει καθολου.

PCMan
23-12-06, 04:33
Τα δύο τυπωμένα που δώθηκαν στην αρχή (μπος-πίσω) είναι 987*476pixels.
Σε τι διαστάσεις να τα εκτυπώσω ή με ποιό πρόγραμμα για να βγεί σωστά το κύκλωμα? Μου φαίνοναι λίγο μεγάλες έτσι..

hlektrologos000
23-12-06, 12:32
Να ρωτησω και κατι ακομα.Το τριμμερακι εγω το πειραξα ενω ο ενισχυτης δουλευε χωρις να βγαλω τις ασφαλειες οπως λεει ο SAM.Λετε να εκανα βλακεια?.
οχι ρε συ κανενα προβλημα αφου το ρευμα ηρεμιας ρυθμιζεις απο εκει .Σιγουρα οχι.



Α,λεει οτι τα τρανζιστορ που βρισκονται περα απο την διαχωριστικη γραμμη πρεπει να βαλουμε μια ψυχτρα.Εγω δεν εχω βαλει ακομα.Μηπως φταιει αυτο?Εχω βαλει μονο στα ΜJ.
Παντως δεν εχουν ζεσταθει καθολου.

οχι και παλι .

hlektrologos000
23-12-06, 12:54
Γεια σας και παλι ....δινω τις πλακετες και καποιες διευκρινησεις ...


Τα κοκκινα σημαδακια που εχω βαλει πρεπει να συμπεσουν ακριβως στο πανω και κατω μερος της πλακετας.
Οταν εκτυπωθει το τυπωμενο τα 2 μικρα κοκκινα σημαδακια πρεπει να εχουν αποσταση μεταξυ τους 18,2 cm ακριβως.
Το μεγαλο κοκκινο σημαδι πρεπει να εχει αποσταση απο τα κοκκινα μικρα..15,1cm και 10,8 cm ακριβως.

Καλη επιτυχια ....


Εγω εκτυπωνω με το photoshop γιατι μπορω να παρακολουθω ανα πασα στιγμη τις διαστασεις που θα εκτυπωθει το αντικειμενο μου .
Αν εχεις το photoshop πατα print with preview και ορισε απο εκει μεσα στα πανελ που ακολουθουν τις διαστασεις περιπου 17,5χ9 . πειραματισου πρωτα σε κολλα Α4 οτι συμπιπτουν τα κοκκινα σημαδια...και οτι εχουν την σωστη αποσταση μεταξυ τους


μεσα το photoshop και μεζουρα (μετρητη αποστασεων ) μπορεις να σιγουρευτεις και απο εκει για τις αποστασεις των κοκκινων σημαδιων.

πιο μικρη αν την βγαλεις την πλακετα δεν θα σου χωρανε οι αντιστασεις 5w πριν τα τρανζιστορ ισχυος.

IOANNIS
23-12-06, 15:13
επειδη εφτιαξα και εγω τον ενισχυτη αυτον το προβλημα που σου καιει την αντισταση και που ακουγεται πολλη χαμηλα και παραμορφωμενα ειναι οτι πρεπει να βαλεις αναποδα τις διοδους D4,D5 και οχι οπως ειναι στο σχημα. οταν τις διορθοσεις τοτε ολα θα ειναι οκ!!!

IOANNIS
23-12-06, 15:27
αν ειναι οντος απο τις διοδους που σου ειπα τοτε σου καιει την αντισταση R27 καθως επισεις και οταν βαλεις στην θεσει της ασφαλειας της θετικης τροφοδοσιας μια αντισταση 10 ohm στο μισο watt στην λιωνει αμεσως!!!

NUKE
23-12-06, 15:42
Φιλε εχεις απολυτο δικιο.Μου καιει την R27.Τωρα εχω βαλει 4 στα 470 σε παραλληλια γιατι δεν ειχα 1 watt για την φερω στα ισα...

Τρεχω να το δοκιμασω...

IOANNIS
23-12-06, 15:51
περιμενω νεα σου!!! :D

NUKE
23-12-06, 16:17
Το δοκιμασα και δεν δουλεψε.Κανει ακριβως το ιδιο.Νομιζω οτι απλα το σημα δεν παει καν μεχρι τα τρανζιστορ ισχυος.Μενει στο πρωτο σταδιο, γιαυτο και ακουγεται λιγο.Ισα ισα παραπανω απο την πηγη.

Μου ζεσταινονται και οι R37 και R42.Και η διοδος D3.

NUKE
23-12-06, 16:31
Μπορει να λεω βλακεια αλλα κοιταξτε λιγο αυτο που θα σας πω!
Στο σημειο του κυκλωματος που παραθετω κατω...η R46 πρεπει να ειναι ενωμενη με τον C15(ενταξει) και μετα με την αρνητικη εξοδο του ηχειου και με την ταση 0.Ομως δεν γινεται ετσι.Ειναι ενωμενη με την θετικη εξοδο του ηχειου.Απο την αλλη μερια ο C15 θα επρεπε να ειναι ενωμενος με την θετικη εξοδο αλλα δεν ειναι...

Μαλλον βλακειες λεω αλλα κοιταξτε το μια αν μπορειτε....

IOANNIS
23-12-06, 16:43
λοιπον βγαλε τισ ασφαλειες και συνδεσε το τροφοδοτικο στον ενισχυτη. μετρα με το πολυμετρο τις τασεις μεταξυ τις καθοδου τις D3και το 0 (πρεπει να παρεις ενδειξη +37volt). μετα μεταξυ τις ανοδου τις D1 και το 0,( πρεπει να παρεις ενδειξη -37). κοιταξε και τα volt στην εξοδο του ενισχυτη και το 0,( πρεπει να παρεις ενδειξη max 20mV). αλλα απο οτι μου λες μαλλον εχεις καψει κανενα BD. ξανατσεκαρε αυτα που σου ειπα και περημενω να μου πεις

IOANNIS
23-12-06, 16:53
ο c15 και η R46 ενωνονται μεταξυ τους και ο C15 παει στο out του ηχειου και η R46 στο 0 δηλαδη στην αρνητικη ταση του ηχειου που στην πραγματικοτητα δεν ειναι το (-) αλλα το 0 volts. καταλαβες?

NUKE
23-12-06, 22:12
Θα κανω αυτα που μου λες στο πρωτο σου μνμ και θα στειλω.

Για το δευτερο αν κοιταξεις στο τυπωμενο που δινει ο SAM νομιζω δεν ειναι οπως ειναι στο κανονικο σχεδιο του ενισχυτη.

NUKE
23-12-06, 22:53
Λοιπον, καταρχας μεταξυ εξοδου και 0 εχει ταση 132mV.

Μεταξυ καθοδου d3 και 0 εχει ταση 44V και μεταξυ ανοδου 37volt.

Μεταξυ καθοδου d1 και 0 εχει ταση -32V και μεταξυ ανοδου -35volt.

IOANNIS
23-12-06, 23:24
οπως το κανονικο σχεδιο τις ETTI 466 απλος το pcb αλλαζει!!! λοιπον για να εχεις μεγαλυτερη ταση στην εξοδο σιγουρα εχεις καψει ενα απο τα BD. βγαλτα και τσεκαρετα!!!! οκ?

IOANNIS
23-12-06, 23:29
τσεκαρε τα Q7 Q9 Q10 Q11. σιγουρα ενα απο αυτα εχει καει. δεν υπαρχει κατι αλλο αφου οι τασεις ειναι οκ, τους C16 και R46 τα συδεσες οπους σου ειπα, και τις διοδους της αντεστρεψες οπως ειπαμε!!!!

IOANNIS
23-12-06, 23:31
C15 και R46 ηθελα να πω!!

NUKE
23-12-06, 23:48
Οχι δεν εκανα αυτο που ειπες με C15 και R46.Επρεπε να το ειχα κανει?Δηλαδη απλα να αλλαξω την θεση της r47 με την θεση του c15.Αυτο δεν εννοεις?Δες στο τυπωμενο που λεει ο SAM.Εγω το εχω ακριβως οπως ειναι το τυπωμενο του SAM.

Εχω αλλαξει ομως τις διοδους d5 και δ4 οπως μου εχεις πει...

IOANNIS
24-12-06, 02:09
λοιπον απο την αρχη!!! η αρνητικη ταση του ηχειου ειναι το 0!!!!!!!!! αρα ο C15ειναι ενωμενος με την R46 και ο πυκνωτης παει στην εξοδο του ενισχυτη ( δηλαδη ενωνεται με το πηνιο L1 ) και η αντισταση με το 0. αλλα εγω σου ξαναλεω οτι εχεις καψει καποιο απο τα BD. κοιταξετα και εδω ειμαστε!!

IOANNIS
24-12-06, 02:35
τωρα που κοιταξα καλα την πλακετα του sam (γιατι εγω εχω φτιαξει την αλλη πλακετα που υπαρχει) πρεπει να ειναι σωστη!!! αρα το προβλημα λογικα ειναι που ειχαν μπει αναποδα οι διοδοι και ετσι βραχυκυκλωσε καποιο απο τα bd tranzistor!!!

NUKE
25-12-06, 14:39
Δηλαδη αν αλλαξω απλα τα 4 BD θα ειναι ολα καλα?Ετσι?Δεν γινεται να εχει καει καμοια διοδος?

Παντως επιμενω οτι η αντισταση παει στην εξοδο και ο πυκνωτης στο 0 αν δεις το PCB του SAM.Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα λαθος.Δεν ξερω γιατι εχω κολησει ετσι αλλα....να και μια φωτο.

Παντως αν λεω παλι βλακεια να με συνχωρεσετε.Τρεις μερες τωρα στο κρεββατι ειμαι.Ωραια Χριστουγεννα εκανα...

PCMan
25-12-06, 16:26
Όλα αυτά τα έπαθες επειδή έβαλες ανάποδα την πλακέτα?

Περαστικά σου :)

Danza
25-12-06, 17:02
Χάρη περαστικά καταρχάς και καλές γιορτές.. η γνώμη μου είναι πιάσε και ξεκόλλησε όλα τα εξαρτήματα και κράτα τα σε ένα κουτάκι. φτιάξε απο την αρχή την πλακέτα και με προσοχή μέτρα κάθε εξάρτημα αν λειτουργεί και δεν είναι καμμένο και μετά άρχισε να τα ξανατοποθετείς στην σωστή πλακέτα. γιατί μου φένεται εφόσον βγήκε ανάποδη δεν πιστεύω να δουλέψει ότι και να κάνεις.. συγνώμη που σου κόβω τα φτερά αλλά μια ακόμα προσπάθεια να φτιάξεις σωστή την πλακέτα δεν θα είναι κακό :)

hlektrologos000
26-12-06, 20:19
Παντως επιμενω οτι η αντισταση παει στην εξοδο και ο πυκνωτης στο 0 αν δεις το PCB του SAM.Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα λαθος.Δεν ξερω γιατι εχω κολησει ετσι αλλα....να και μια φωτο.



Φιλε nuke περαστικα σου......δεν εχει καμια σημασια η σειρα οπως και να βαλεις την αντισταση και τον πυκνωτη ειναι το ιδιο ...
τσεκαρισμενο και σε αλλους ενισχυτες και στην πραξη .

Ασε τα πειραματα με αντιστροφες διοδων και αλλα ...μονο μεγαλυτερη ζημια μπορεις να κανεις αν δεν εχεις κανει ιδη .

Μην παιδευεις αλλο και περιμενε να βρεθουμε.

IOANNIS
26-12-06, 23:06
φιλε μπαμπη οι διοδοιειναι λαθος. πρεπει να πανε αναποδα. εγω εφτιαξα την πρωτη εκδοση πριν δηλαδη του σαμ και δουλευει αψογα!!! παραθετω και φωτο για του λογου το αληθες!!!! :)

hlektrologos000
27-12-06, 00:53
φιλε μπαμπη οι διοδοιειναι λαθος. πρεπει να πανε αναποδα. εγω εφτιαξα την πρωτη εκδοση πριν δηλαδη του σαμ και δουλευει αψογα!!! παραθετω και φωτο για του λογου το αληθες!!!! :)


Φιλε Γιαννη συγνωμη που στο προηγουμενο post μου αμφισβητο εμεσα αυτο που λες για τις διοδους .

Αλλα γιατι επιμενεις οτι πρεπει να μπουν αναποδα ? και στο σχηματικο αλλα και στην εικονικη αποικονιση των εξαρτηματων ο SAM τις εχει σωστα.
Εγω ετσι τις εχω συνδεσει και δουλευει μια χαρα....

κοιταξε οποιο σχηματικο ενισχυτη θες ετσι πανε αυτες οι διοδοι.

IOANNIS
27-12-06, 17:14
φιλε μπαμπη δεν αμφισβητο οτι ετσι τις εχεις βαλει ετσι και δουλευει αλλα θα συμφωνουσα οτι ετσι θα ηταν σωστα αν υπηρχαν αυτες οι διοδοι και με την φορα αυτη μεταξη του Q7kai Q9 και να ελειπαν το τρανζιστορ Q8 και οι αντιστασεις 21 22 και το τριμερ. αλλα απο την στιγμη που βρισκονται στο σταδιο εξοδου δεν πρεπει να ειναι με αυτη την πολικοτητα, αφου ο ρολος τους ειναι να εμποδιζουν την αντιστρωφη ταση πολωσης πραγμα που δεν σιμβαινει με την φορα που τις εχει βαλει ο σαμ! παντα φιλικα γιαννης!!! :)

hlektrologos000
27-12-06, 18:01
φιλε μπαμπη δεν αμφισβητο οτι ετσι τις εχεις βαλει ετσι και δουλευει αλλα θα συμφωνουσα οτι ετσι θα ηταν σωστα αν υπηρχαν αυτες οι διοδοι και με την φορα αυτη μεταξη του Q7kai Q9 και να ελειπαν το τρανζιστορ Q8 και οι αντιστασεις 21 22 και το τριμερ. αλλα απο την στιγμη που βρισκονται στο σταδιο εξοδου δεν πρεπει να ειναι με αυτη την πολικοτητα, αφου ο ρολος τους ειναι να εμποδιζουν την αντιστρωφη ταση πολωσης πραγμα που δεν σιμβαινει με την φορα που τις εχει βαλει ο σαμ! παντα φιλικα γιαννης!!! :)

Φιλε Γιαννη δυστηχως δεν εχω τοσες θεωριτικες γνωσεις για να κατανοησω πληρως αυτο που λες ,αλλα για να το λες κατι θα ξερεις .
Αλλα το γεγονος ειναι οτι εγω οπως φαινετε και στην φωτο που εχω ανεβασει ,τις εχω βαλει οπως λεει ο sam και δουλευει κανονικα.
Αρα και ο nuke το πιο σωστο ειναι να κανει το ιδιο με μενα αφου φτιαχνει τον ιδιο ακριβως ενισχυτη .

Σιγουρα οταν τους βαλουμε διπλα διπλα με τον δικο μου θα βρουμε που ειναι το λαθος αφου με τις "καλιτεχνιες" που εκανε ο nuke με την πλακετα δεν ειναι σιγουρο οτι δεν εχει κανει καπου λαθος στη τοποθετηση των υλικων.

φιλικα Μπαμπης ..και καλη χρονια.

NUKE
27-12-06, 21:47
Λοιπον, ευχαριστω πρωτα πρωτα ολους για τα περαστικα.Ακομα δεν ειμαι τελειως καλα.

Λοιπον,θα φτιαξω αν ειναι την πλακετα σωστα και θα κρατησω μονο τα τρανζιστορ ισχυος που ειναι ακριβα.Κοντα 20 ευρω.

Μπορω καπως να δω αν εχουν καει αυτα?

Και σας ευχαριστω για την βοηθεια...

PCMan
28-12-06, 02:21
Λοιπόν παίδες, χρονια πολλά κατ'αρχήν καλή χρονιά.

Έφτιαξα την πλακέτα (για την ακρίβεια έκανα 2) και ρύθμισα ηλεκτρολογε όπως μου είπες μέσα απο το photoshop οι αποστάσεις να είναι 17,5*9.
Το κύκλωμα το σχεδίασα -κρατηθήτε- με μαρκαδόρο και βγήκε πολύ καλό, αν και σε μερικά σημεία έχει κάποιες ατέλειες αλλά θα τα φτιάξω μετά την αποχάλκωση.
Λοιπόν, οι δύο μικρές κουκίδες έχουν απόσταση μεταξύ τους 15,8 , η μία μικρή με την μεγάλη 13,5 και η άλλη μικρή με την μεγάλη 9,8. Όλες έχουν μία μικρή διαφορά από τις αποστάσεις που μου είπες εσύ και νομίζω ότι πάνε αναλογικά δηλαδή όλο το σχέδιο απο όλες τις πλευρές είναι απλά μικρότερο(έτσι νομίζω) Γιατί μου βγήκε μικρότερο?. Θα υπάρχει πρόβλημα ή να συνεχίσω με την αποχάλκωση έτσι όπως έιναι τώρα? Αν είναι το μόνο πρόβλημα οι αντιστάσεις των 5W όπως είχες πει, δεν πειράζει.

Περιμένω απάντηση και αμέσως μετά ανεβάζω φωτογραφείες από την πλακέτα και την (επιστημονική)μέθοδο που χρησιμοποίησα για τον σχεδιασμό :D

hlektrologos000
28-12-06, 07:36
Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα απλα θα πανε λιγο πιο σφιχτα μεταξυ τους οι αντιστασεις 5w .


Συνεχισε....και καλου κακου αποχαλκωσε τη μια φτιαχτη και μετα αποχαλκωσε και την 2ερη.

keep going.....

PCMan
29-12-06, 05:23
Ευχαριστώ Μπάμπη και ανταποδίδω για όλη την βοήθεια που μου προσφέρατε σε αυτό το site :)
Πήρα υδροχλορικό οξύ και αυριο-μεθαυριο περιμένω το περιντρολ για αποχάλκωση.

Λοιπόν, όπως σας υποσχέθηκα, ο τρόπος που έφτιαξα την πλακέτα.

1)Παίρνουμε την πλακέτα και την τρύβουμε απαλα με ένα 800 γυαλόχαρτο έτσι ώστε να αγριέψει λίγο η επιφάνεια της.
2)Εκτυπώνουμε σε μία λεία διαφάνεια και μόνο σε inject το σχέδιο κανονικά και όχι mirrored.
3)Βάζουμε την διαφάνεια πάνω στην πλακέτα πατώντας πρώτα τις δύο άκρες, σωστά, έτσι ώστε να είναι ίσια η διαφάνεια σε σχέση με την πλακέτα(προφανώς και το κύκλωμα) και μετά πιέζουμε με ένα χαρτί απο πάνω και σε όλη επιφάνεια του κυκλώματος απαλά(για να μην απλώσει το χρώμα), για να "βαφτεί" η πλακέτα. Προσέχουμε να μην μείνει αέρας μέσα και ύστερα τραβάμε την διαφάνεια.
Το αποτέλεσμα είναι αυτό:
http://img201.imageshack.us/img201/5742/27122006027yp6.th.jpg (http://img201.imageshack.us/my.php?image=27122006027yp6.jpg)
4)Τυπώνουμε το κύκλωμα αυτήν τη φορά mirroded σε απλό χαρτί Α4 και
5)Αφήνουμε λίγο το μελάνι του εκτυπωτή να τραβήξει.
6)Βάζουμε δίπλα δίπλα την πλακέτα με το τυπωμενο Α4 χαρτί και ξεκινάμε πολύ προσεκτικά με την ανάλογη πίεση, ταχύτητα και θέση του μαρκαδόρου(ωστε να κανονίζουμε το πάχος της γραμμής) να βάφουμε πάνω από το μελάνι του εκτυπωτή.
Το αποτέλεσμα είναι αυτό:
http://img141.imageshack.us/img141/6619/27122006028va3.th.jpg (http://img141.imageshack.us/my.php?image=27122006028va3.jpg)

Βοηθήματα-διευκρινίσεις
1)Τρίβουμε την πλακέτα για να καθήσει καλύτερα το μελάνι. Τρίβουμε προς όλες τις κατευθύνσεις και πολύ απαλά.
2)Τυπώνουμε σε λεία επιφάνεια για να μήν κολλήσει το μελάνι και για να μπορέσει να βγεί πάνω στην πλακέτα. ΜΗΝ ακουμπήσετε την διαφάνεια.
3)Δεν ακουμπάμε την πλακέτα ποτέ γιατί δεν θα στεγνώσει και μπορέι να πασαλειφτεί το κύκλωμα. Αν έχει γίνει κάποιο λάθος στην πλακέτα, την σβήνουμε όλη με οινόπνευμα και ξανα τυπώνουμε. Αν υπάρχει πολύ μελάνι στην πλακέτα και οι διάδρομοι έχουν απλώσει, χαμηλώνουμε την ποσότητα μελανιού που βγάζει ο εκτυπωτής ή (και) χαμηλώνουμε μέσα από το photoshop το opacity και ξανατυπώνουμε.
4)Τυπώνουμε ξανά το κύκλωμα ανάποδα και το βάζουμε κοντά στην πλακέτα έτσι ώστε άν δεν φαίνεται καλά το κύλκωμα πάνω στην πλακέτα, να βλέπουμε από το κανονικό στο Α4.
5)Δεν στεγνώνει το μελάνι του εκτυπωτή πάνω στην πλακέτα.
6)Προσοχή, να κάνετε όσο πιο λίγα λάθη μπορείτε γιατί έχει λίγο ζόρι για να σβήσετε αυτό που κάνατε λάθος. Αν κάνετε κάποιο λάθος, ο μαρκαδόρος σβήνεται με ασετόν και με την βοήθεια της μπατονέτας.

Όλο αυτό είναι μία μέθοδος η οποία μου ήρθε ουρανοκατέβατα. Είναι χρήσιμο για κάποιον άσχετο(όπως εμένα) που δεν έχει φωτοευέσθητη πλακέτα, λάμπες, θαλάμους, χαρτί Press n peel και του βρίσκεται μόνο ένας μαρκαδόρος και ένας Inject εκτυπωτής.

Όπως θα είδατε, στο κύκλωμα δεν υπάρχουν τρύπες. Έχω 2-3 ιδέες για το πως θα γίνουν καθώς και το πως θα ταιράξει η πίσω όψη του κυκλώματος με όλες τις τρύπες.
Μόλις θα τελειώσω με όλη την πλακέτα θα γράψω και για το άλλο μισό της πλακέτας.

Έχω κάποια λαθάκια στην πλακέτα αλλά θα τα διορθώσω και θα τα μετρήσω μετά την αποχάλκωση

Όλο αυτό που έκανα δεν κράτησε πάνω από 2 ώρες. Για να το σχεδιάσω με μαρκαδόρο έφαγα μόνο 30', τα υπόλοιπα ήταν μέχρι να βρω το κόλπο με τις ποσοτητες μελανιού που θα πέσουν.

Δεν ξέρω αν είναι ενδιαφέρουσα αυτή η μέθοδος και αν θα την ακολουθήσει κάποιος αλλά αν σας αρέσει μπορώ να την βάλω στο σωστό μέρος(ή κάποιος mob) αφού ολοκληρώσω την όλη διαδικασία.

Ευχαριστώ που διαβάσατε αυτό το τερατωδες ποστ :D

PCMan
06-01-07, 05:43
Πώπω, ένας ενας μην σκοτώνεστε :D

Θα κάνω μία ηλίθια ερώτηση γιαυτό κρατηθείτε :D

Αυτός ο ενισχυτής θέλει 2*47V στα 400VA ωραία?
Όπως είπα ετοιμάζω 2 ενισχυτές συνεπώς θέλω διπλές τάσεις.
Τί είναι προτιμότερο να κάνω και γιατί:
1) 2*47 στα 800VA
2) 4*47 στα 800VA(400+400)
3) 2*47 στα 400VA + 2*47 στα 400VA

Ποιό βγαίνει πιό οικονομικά και έχει καλύτερη απόδοση?

Και κάτι άλλο, πως μετατρέπω τα VA σε A ωστε να καταλάβω πόσα A βγάζει αυτός ο μ/σ?

pet
06-01-07, 09:55
δεν τα διάβασα όλα αλλά απο την δεύτερη φωτό μήπως ακουμπάνε δρόμοι μεταξύ τους;

Paris
06-01-07, 11:01
Πώπω, ένας ενας μην σκοτώνεστε :D

Θα κάνω μία ηλίθια ερώτηση γιαυτό κρατηθείτε :D

Αυτός ο ενισχυτής θέλει 2*47V στα 400VA ωραία?
Όπως είπα ετοιμάζω 2 ενισχυτές συνεπώς θέλω διπλές τάσεις.
Τί είναι προτιμότερο να κάνω και γιατί:
1) 2*47 στα 800VA
2) 4*47 στα 800VA(400+400)
3) 2*47 στα 400VA + 2*47 στα 400VA

Ποιό βγαίνει πιό οικονομικά και έχει καλύτερη απόδοση?

Και κάτι άλλο, πως μετατρέπω τα VA σε A ωστε να καταλάβω πόσα A βγάζει αυτός ο μ/σ?

Σίγουρα η πρώτη επιλογή ειναι η οικονομικότερη.

antonis
06-01-07, 15:13
η καλυτερη επιλογη απο αποψη ποιοτητας και αποδοσης ειναι η τριτη

PCMan
07-01-07, 03:30
pet, το είπα και πιό πριν, πλακέτα έχει κάποιες ατέλειες.
Μόλις αποχαλκωθεί η πλακέτα, τότε θα ξύσω τους διαδρόμους που ακουμπάνε.
Τωρα δεν γίνεται να βγάλω τον μαρκαδόρο γιατί θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά.

Παιδιά, για τί τιμή μιλάμε περίπου για τον μετασχηματιστή? Είναι πάνω από 30 - 40€?


Α, και πως μετατρέπονται τα VA σε A?

Paris
07-01-07, 14:06
Παιδιά, για τί τιμή μιλάμε περίπου για τον μετασχηματιστή? Είναι πάνω από 30 - 40€?

Σίγουρα. Απο τον Γιατρά (που ειναι ο φθινότερος που εχω βρει) πρεπει να εχει γυρω στα 80€ στα 800W.
Εγώ ειχα πάρει έναν στα 600W στα 65€

PiCBuRn3r
07-01-07, 16:02
Α, και πως μετατρέπονται τα VA σε A?
VA / V = A :lol: :lol:

Danza
07-01-07, 18:01
VA=W αν θυμαμαι καλά με βάση όπως το είπε ο picburner1: 2*47 στα 400VA(=400Α) τόσα αμπέρ τι θα τα κάνεις??? :oops:

PCMan
07-01-07, 19:20
Μπερδεύτικα. Ποιό από τα δυο τελευταία ισχύει?

chip
08-01-07, 00:03
400VA/(2*47V)=4,26Α

PCMan
08-01-07, 02:14
Ok, κατάλαβα :)


Σίγουρα. Απο τον Γιατρά (που ειναι ο φθινότερος που εχω βρει) πρεπει να εχει γυρω στα 80€ στα 800W.
Εγώ ειχα πάρει έναν στα 600W στα 65€
Δεν μιλάω για Watt , για VA μιλάω.
800VA είναι 560W περίπου, σωστά?

chip
08-01-07, 09:41
οχι απαραίτητα, εξαρτάται από το συνφ. Αν είναι συνφ=1 τότε 800VA=800W
αν συνφ=0,8 τότε είναι 640W
Αν το φορτίο σου επιβάλει συνφ=0,7 τότε θα είναι πράγματι 560W

PCMan
08-01-07, 11:06
Τι είναι το συνφ?

Και γενικά, πως θα ζητήσω τον μετασχηματιστή γιατί μπερδεύτικα?
2*47 800W, 2*47 800VA ή 2*47 8,51Α.

Μιλάω για την πρώτη επιλογή μου όπως καταλαβαίνετε..

mariobits
22-02-07, 14:58
τελικα θα γινουν κι αλλες αλλαγες στο σχεδιο-υλικα ή μονο αυτο ηταν? θελω και εγω να το φτιαξω αλλα περιμενω μεχρι να γινουν ολα OK . ΑΑ και ειναι σιγουρα 2 χ 200 ετσι?

hlektrologos000
22-02-07, 19:48
τελικα θα γινουν κι αλλες αλλαγες στο σχεδιο-υλικα ή μονο αυτο ηταν?

1)Φιλε mariobits δεν εχει γινει καποια αλαγη στο σχεδιο .
Εγω τον ενισχυτη τον εχω φτιαξει και δουλευει μια χαρα συμφωνα με το σχεδιο και τα εξαρτηματα που λεει sam ,εκτος απο την διοδο D2 που δεν την εβρισκα και ειπα ποιο συνδιασμο διοδον χρησημοιποιησα.


2)Απο εκει και περα ο φιλος ΝUKE αντιμετωπισε προβλημα για τους λογους που ιδη εχεις διαβασει.

ο φιλος ΙΟΑΝΝΙΣ μιλησε για καποιες διοδους που ειναι λαθος( αναποδα ) στο σχεδιο που δινει ο sam αλλα οσο και να σεβομαι τον ΙΟΑΝΝΙ και τις γνωσεις του δεν μπορω να δεχθω οτι κατι τετοιο ισχυει αφου εμενα μου δουλευει σωστα .




ΑΑ και ειναι σιγουρα 2 χ 200 ετσι?


ΠΩΣ ειπατε ..?
που το ειδες αυτο...?
Υ.Γ καλως ηρθες.

mariobits
23-02-07, 07:39
Ωχχ παλι την ειπα ! :( με μια πιο καλη ματια ειδα οτι ειναι δυστυχως μονοφονικος (εε απο την χαρα μου τα εβλεπα ολα ροδινα)



Υ.Σ. Ναι ,Νεος ειμαι και ευχαριστω για την αμεση απαντηση hlektrologos000.
(νεος στα post ,παλιος στη εγγραφη :oops: )

mariobits
23-02-07, 16:42
συγγνωμη ρε παιδες αλλα κατι δεν παει καλα, (παντως ετσι λεω εγω)

ο θειος sam λεει :


POWER OUTPUT 200W rms/8 ohm
310W rms/4 ohm
800W rms/8 ohm (Bridge mode)

Και ιδου tο ερωτημα΄Πως γινεται να βγαζει 800 βαττακια ενας ηδη μονοφωνικος ενισχυτης χωρις πρωτα να του εχεις γεφυρωσει τις 2 εξοδους του? (γιατι αποτι βλεπω στο σχεδιο μια εξοδο εχει)
:roll: :roll:

Δεν ξερω αμα με πιανεται αλλα εγω εχω ψιλοκολλησει

babisko
23-02-07, 17:21
Στην περίπτωση των 800W rms/8 ohm (Bridge mode), εννοεί ότι ότι χρησιμοποιεί δυο μονοφωνικούς ενισχυτές σε συνδεσμολογία γέφυρας, η οποία θεωρητικά αποδίδει την τετραπλάσια ισχύ από ότι ο ένας από τους δυο μονοφωνικούς ενισχυτές. Λέω θεωρητικά διότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που περιορίζουν την ισχύ (τροφοδοτικό, τελικά τρανζίστορ ισχύος). Η συνδεσμολογία γέφυρας στηρίζεται στο ότι τα δυό κανάλια (δυο μονοφωνικοί ενισχυτές) οδηγούνται με το ίδιο σήμα, αλλά με διαφορά φάσης 180 μοιρών και η έξοδος προς το ηχείο λαμβάνεται από τις εξόδους των δυο μονοφωνικών ενισχυτών (όχι από την μια έξοδο και το κοινό 0V). Έτσι, το ηχείο οδηγείται με τάση διπλάσιου πλάτους, αφού οι δυο έξοδοι έχουν διαφορά φάσης 180 μοιρών. Αφού η ισχύς είναι ανάλογη του τετραγώνου της τάσης, τετραπλασιάζεται.

hlektrologos000
23-02-07, 17:33
συγγνωμη ρε παιδες αλλα κατι δεν παει καλα, (παντως ετσι λεω εγω)

ο θειος sam λεει :


POWER OUTPUT 200W rms/8 ohm
310W rms/4 ohm
800W rms/8 ohm (Bridge mode)

Και ιδου tο ερωτημα΄Πως γινεται να βγαζει 800 βαττακια ενας ηδη μονοφωνικος ενισχυτης χωρις πρωτα να του εχεις γεφυρωσει τις 2 εξοδους του? (γιατι αποτι βλεπω στο σχεδιο μια εξοδο εχει)
:roll: :roll:

Δεν ξερω αμα με πιανεται αλλα εγω εχω ψιλοκολλησει

Συγνωμη φιλε mariobits αλλα σου λειπει πολυ θεωρια .

Ο ενισχυτης φυσικα ειναι μονοφωνικος και βγαζει μια εξοδο.
Οταν λεει ο sam 800w με γεφυρα, ενοει οτι θα φτιαξεις εναν ακομα ιδιο ενισχυτη και μετα θα τους γεφυρωσεις μεταξυ τους.

Για να γινει αυτο θα πρεπει να οδηγηθουν *καταλληλα* απο καποιον προενισχυτη οι 2 ενισχυτες .

Οταν λεω *καταλληλα* ενοω πολλα, που δεν ειναι του παροντος να αναλυθουν σε αυτο το post .

προσπαθησε να διαβασεις ολα τα θεματα σχετικα με τους ενισχυτες που υπαρχουν στο site και θα παρεις αρκετες γνωσεις και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.

Υ.Γ φιλικα παντα Μπαμπης.

mariobits
24-02-07, 13:19
ε αμα φτιαξεις 2 ενισχυτες λογικο ειναι αυτο .Επισης εαν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν πατινι (! 8) !)
Τελος παντων,θα εχω την πλακετα ετοιμη στα χερια μου την Τεταρτη και θα τα δουμε ολα απο κοντα


Συγνωμη φιλε mariobits αλλα σου λειπει πολυ θεωρια Θα κανω οτι δεν το ειδα αυτο

Υ.Σ. Ειστε ολοι τρομεροι !

hlektrologos000
24-02-07, 19:23
Επισης εαν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν πατινι (! 8) !)


Φιλε λυπαμαι που μια καλοπροαιρετη διαπιστωση (σωστη ή λαθος) με βαση τα λεγομενα και τις αποριες σου,και μια προτροπη να διαβασεις λιγο ακομα θεωρια σε εκανε να νιωσεις την αναγκη να απαντησεις με αυτον τον τροπο.

lynx
24-02-07, 23:09
ηλεκτρολογε μαλλον παραξηγησες το σχολειο του για την γιαγια και το πατινι! :lol:
εγω νομιζω οτι καταλαβα τι θελει να πει και δεν εννωει κατι ασχημο για εσενα.

mariobits
26-02-07, 14:41
ηλεκτρολογε εγω δεν ειπα οτι ειμαι ο Μεγας ηλεκτρονικος και ο τυπος του * τα ξερω ολα *, ισως δεν διατυπωσα την απαντηση μου σωστα και το πηρες καπως διαγορετικα το ολο νοημα.Τωρα αν εσυ δεν παιρνεις απο χιουμορ ειναι αλλο θεμα και θα κανω ενα νεο post για να βγαλουμε ολοι οι συμφορουμιτες μια κοινη αποφαση :D :D .(Πλακα κανω :P )

antonis
26-02-07, 15:05
παιδια πιστευω οτι το φορουμ αυτο ειναι για οσους τους λειπει θεωρια για να αποκτησουν κατα καποιο τροπο μια πρακτικη εξασκηση η να κανουν το κεφι τους ομολογω οτι εμενα μου λειπει πολυ θεωρια. τωρα αν σε μια απαντηση που ξερουμε πρεπει να απανταμε με το ''σου λειπει πολυ θεωρια'' τοτε καλυτερα να το ''κλεινουμε''.
οσο αναφωρα τισ γεφυρωσεις ειναι ενα κυκλωματακι που κανει αναστροφη φασησ το μονο που πρεπει να προσεξουμε σε αυτην την περιπτωση τα τρανζιστορ εξοδου να ειναι ταιριασμενα και οι ρυθμισεις των ενισχυτων οπως επισης τροφοδοσιες ,κυκλωματα τα ιδια.
επισης οι ενισχητες σε γεφυρωση καλο θα ηταν να μην δουλευουν σε 2 η 4ωμ τσιτα γιατι καυονται ευκολα τα τρανζιστορ εξοδου ομως σε αυτην την περιπτωση μπορουμε να δωσουμε λιγοτερα βολτ στο κυκλωμα για να εχουμε το κεφαλι μας υσηχο. αν παρατηρησετε σε ενισχυτες αυτοκινητου οι οποιοι δουλευουν σε 2 και 4 ωμ παντα τροφοδοτουνται με λιγοτερα βολτ.