PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρεση κυκλωματος Μικτη



NUKE
30-07-06, 13:09
Γεια.

Θελω ενα κυκλωμα για μικτη με 8 η περισσοτερα καναλια.Εχετε τιποτα υπ'οψιν?

Και μια ερωτηση.Ενα μικτης που θα εχω κατασκευασει εγω θα βγαζει πολυ θορυβο?Γιατι αν ναι δεν αξιζει...

homo mathematicus
30-07-06, 15:30
Έχει η σμάρτ κιτ αλλά με 5 εισόδους. Σε μένα έκαψε το τροφοδοτικό (ίσως από δικό μου λάθος) :-k . Τιμή κάπου στα 60 Ε. Λογικά θα έχει αρκετό θόρυβο.

NUKE
30-07-06, 21:31
Δεν μου φτανουν 5 εισοδοι.Και δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη εταιιρεια.Τιποτα αλλο?

radioamateur
30-07-06, 21:53
Μήπως θα σε συνέφερε να αγοράσεις κάτι έτοιμο με τα ίδια χρήματα;
Μήπως το τροφοδοτικό του μίκτη σου δεν παρέχει την κατάλληλη εξομάλυνση & κατά συνέπεια βγάζει θόρυβο;Πιθανολογείται να υπάρχει ίσως και κάποιο κατασκευαστικό λάθος στην κατασκευή σου.

NUKE
31-07-06, 00:07
Δεν εχω φτιαξει ακομα.Αλλα θελω να φτιαξω.Απλα αν εχετε κανα σχεδιο που να μην σφυριζει στο ασχετο.Οτιδηποτε παντως καλοδεχουμενο

NUKE
31-07-06, 17:22
Τιποτα?

vayeros
31-07-06, 18:11
Για κοιτα εδω
http://www.radiolocman.com/electrical-engineering/circuit-cache.html?di=11085

NUKE
31-07-06, 18:36
Δεν ειναι καπως δυσκολο αυτο το κυκλωμα?

NUKE
31-07-06, 18:37
Δεν μπορω να φτιαξω καποιο με 4 καναλια και μετα να το ενωσω με αλλο ενα?

vayeros
31-07-06, 20:14
Δε νομιζω οτι ειναι ιδιεταιρα δυσκολη σαν κατασκευη.Παντως ειναι μια καλη λυση αν θες να φτιαξεις μονος σου εναν μικτη.Το ειχε φτιαξει ενας γνωστος και ηταν ικανοποιημενος.Αν ψαξεις στο google θα βρεις αυτο που ψαχνεις

ok1gr
31-07-06, 21:30
Δεν μπορω να φτιαξω καποιο με 4 καναλια και μετα να το ενωσω με αλλο ενα?

Μπορείς.... :wink:

NUKE
01-08-06, 00:50
Ε τοτε δεν εχει κανεις κανενα κυκλωμα με 4 εισοδους να μου δειξει πως να το κανω 8?

Σορρυ αν γινομαι πολυ απαιτητικος.

m28
01-08-06, 09:42
Ποιά είναι η διαφορά να φτιάξεις 2 μίκτες των 4 καναλιών και να τους ενώσεις από το να φτιάξεις κατευθείαν όσα κανάλια θες?

NUKE
01-08-06, 10:53
ΠΟυ να ξερω πια ειναι η διαφορα.Εγω για να ρωταω προφανως δεν ξερω και ρωταω.Εγω αρχικα ηθελα ενα κυκλωμαμε 8 εισοδους.Δεν πηρα καμοια απαντηση οποτε αρχισα να ρωταω αν μπορω να βρω ενα πιο απλο κυκλωμα με 4 εισοδους και να τους ενωσω επειδη θεωρησα οτι ειναι πιο ευκολο να βρω.

Φιλε μ28 αφου λες να φτιαξω κατευθειαν εναν 8καναλο μικτη δωσε κανα κυκλωμα να φαμε και εμεις...

m28
01-08-06, 10:59
Αυτός που σου έστειλε ο vayeros φαίνεται μια χαρά.
Μπορείς να διαλέξεις ότι module εισόδου θές και είναι εύκολος στην κατασκευή.

eebabs2000
01-08-06, 12:30
Είναι αρκετά πολύπλοκο κύκλωμα όμως αυτό που έδωσε ο φίλος παραπάνω και δεν αξίζει το κόπο. Ένας απλός αθροιστής με τελεστικό ενισχυτή είναι μια καλή ιδέα. Είχα φτιάξει και' γω ένα με 6 κανάλια και αξίζει μόνο να ακούσεις τη ποιότητα. Και μη φαντασείς κανέναν ακριβό τελεστικό, με 741!
Η ιδέα ήταν από αυτό (http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Audio/6ipmix.htm) το κύκλωμα. Όμως το είχα κάνει πιο πολύπλοκο το κάθε κανάλι ώστε στο καθένα να μπορώ να συνδέσω μικρόφωνο ή κιθάρα ή CD player ή οτιδηποτε άλλο κατ' επιλογή με τη βοήθεια μεταγωγού. Τώρα εδώ που είμαι δεν έχω ούτε σχέδιο ούτε τίποτα. Από net caffe γραφω! Πάντως υπήρχε σε κάθε είσοδο αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3541&postdays=0&postorder=asc&start=15) και επιλεγόταν με μεταγωγό όταν ήταν να συνδεθεί κιθάρα ή μικρόφωνο ή δεν επιλεγόταν και το σήμα παιρνούσε στην έξοδο, όταν ήταν να συνδεθεί CD player ή κασετόφωνο.
Τώρα όσο αφορά τα 8 κανάλια που λες πίστευω ότι στο πρώτο κύκλωμα που δίνω μπορούν να μπουν άλλα 2 χωρίς πρόβλημα. Μη σε τρομάζει η συμμετρική τροφόδοσία. Μπορείς με ένα διαιρέτη τάσης να το δουλέψεις πανεύκολα με απλή και να συνυπάρχει με το δεύτερο κύκλωμα. Αλλά και έτσι όπως είναι αν φτιάξεις το πρώτο είναι ότι πρέπει. Στα 3 πρώτα κανάλια συνδέεται μικρόφωνο και στα άλλα 3 μία είσοδο γύρω στα 500mV (CD player, κασετόφωνο κτλ.)