PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολικότητα ηχείων...



Γιώργος Ανώνυμος
31-07-06, 10:14
Συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω αν τα ηχεία π.χ. αυτοκινήτου τριών δρόμων έχουν πολικότητα ώστε οι συνδέσεις των αντίστοιχων καλωδίων να γίνονται σωστά. Συγκεκριμένα παρατήρησα:

1. Στα καλώδια προς τα ηχεία το ένα είναι μαρκαρισμένο με μία σκούρη γραμμή, σαν να λέμε το + της σύνδεσης.
2. Στα ηχεία η μία επαφή είναι πλατιά και η άλλη πιό λεπτή ώστε να plugάρουν τα αντίστοιχα clippakia, σαν να υπήρχε θέμα λάθους εγκ/σης πολικότητας.

Εγώ που τα έφτιαξα κολλητά δεν έλαβα υπόψη καμμία πολικότητα, τα αντιμετώπισα ως (σύνθετες) αντιστάσεις σε εναλλασσόμενο ρεύμα...

Έχει τελικά καμμία σημασία η πολικότητα?

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση,
Γιώργος

musicpower
31-07-06, 10:26
Φυσικά και έχουν πολικοτητα.αν τα Βάλης ανάποδα δενθα βγάζουν μπασο.το φαρδύ σιδεράκι που είπες ειναι το +

GEWKWN
31-07-06, 11:48
το σημα του ηχου ειναι παντα στο συν(+)
και η γειωση στο μειον(-)
επειδη οπως εγραψες τα ηχεια ειναι τρειων
δρομων σιγουρα θα εχει πυκνωτη πανωστο ηχειο
τωρα αν τα συνδεσεις αναποδα και ο πυκνωτης σου
δεν ειναι ανφιπολικος εχεις προβλημα
γι'αυτο κανε την σοστη συνδεση για να εισαι σιγουρος.
Για το θεμα με τα μπασα που ανεφερε ο musicpower
δεν μου φαινεται καθολου περιεργο να γινεται αυτο.

d.r soutras
31-07-06, 12:58
Αν δεν βαριέσαι διάβασε αυτό.
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2705&postdays=0&postorder=asc&start=0

Γιώργος Ανώνυμος
31-07-06, 14:49
Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση.

Καταρχήν να αναφέρω ότι οι επαφές των ηχείων δεν είναι μαρκαρισμένες + και -.

Για να συνοψίσω και αν κατάλαβα καλά:

Το καλώδιο (διαφανές) με τη γαλάζια γραμμή θα πρέπει να καταλήξει στον πλατύ ακροδέκτη του ηχείου κάθότι και τα δύο αντιστοιχούν στο + της σύνδεσης.

Θα επιβεβαιώσω πάντως την ορθότητα της σύνδεσης προσέχοντας την απόδοσή τους στα μπάσσα.

Οσον αφορά το θεωρητικό κομμάτι αν και δεν βρήκα τεκμηριωμένη απάντηση στο link, πιστεύω ότι οι προσπάθειες ερμηνείας ήταν πολύ κοντά στην πραγματικότητα και έχουν να κάνουν με τη φορά του μαγνητικού πεδίου του κώνου του μεγαφώνου που προσδιορίζει την κίνησή του (από μέσα προς τα έξω και ανάποδα).

Γιώργος

gsmaster
31-07-06, 17:58
Με το κόλπο με την μπαταρία δίνει την λύση σχεδόν πάντα. Βάλε μια μπαταρία στιγμιαία στις επαφές του μεγαφώνου, και παρακολούθα την κίνηση του κώνου.

hlektrologos000
31-07-06, 23:11
οπως ειπε και φιλος musicpower το πλατυ σιδερακι ειναι παντα το +
αλλα αν καταλαβα καλα εσυ δεν εισαι σιγουρος ουτε στα καλωδια που πανε στο ηχειο πιο ειναι το + και πιο το -
Αυτο που ισχυει για τα καλωδια που πανε προς τα ηχεια ειναι οτι για καθε καναλι το μονοχρομο ειναι παντα το + και το ιδιο χρωμα με ριγα ή διακεκομενη γραμμη ειναι το -

dal_kos
01-08-06, 00:07
Φιλε hlektrologos000 φοβαμαι πως κανεις λαθος ή εχω συνδέσει όλα μου τα ηχεία λάθος :roll:

hlektrologos000
01-08-06, 00:37
ξεκινα να τα αλαζεις δεν κανω λαθος.... αυτα ισχυουν για το 99% των συσκευων.

Υ.Γ αφησα και 1% για καβατζα...πονηρος ο βλαχος ε !

nikoskourtis
01-08-06, 00:52
Οπως λεει ο hlektrologos000 το καλωδιο με τη ριγα ειναι το (-). Και αναποδα να τα εβαλες ολα μην αγχωνεσαι. Η πολικοτητα ειναι συμβατικη διοτι ο ηχος ειναι εναλλασομενη ταση (συνεχως αλλαζει πολικοτητα) οποτε δε θα δημιουργηθει προβλημα σε πυκνωτες ή αλλα εξαρτηματα.
Αυτο που πρεπει να ισχυει ειναι οτι ολα τα ηχεια πρεπει να συνδεθουν με την ιδια φορα για να μην αλληλοεξουδετερωνεται το μπασο κυριως. Δηλαδη και ολα αναποδα να ειναι δεν εχει προβλημα. Προβλημα θα εχει ο ηχος οταν το ενα ειναι ετσι και το αλλο αλλιως. Για τυπικους λογους καλο ειναι να βρεις βεβαια το συμβατικο (+) και (-) και να τα συνδεσεις και τυπικα σωστα.

GEWKWN
01-08-06, 01:03
nikoskourtis με συνχωρεις αλλα
για τον πυκνωτη θα επειμηνω οτι πρεπει να ειναι
στο συν(+) της συνδεσης γιατι απλα αυτος
κανει τον διαχωρισμο των συνχωτητων
για τον ανφιπολικο τωρα που το σκεφτομαι
μαλλον εκανα λαθος και σιγουρα ειναι αμφιπολικοι
γιατι το σημα ειναι εναλασομενο

ok1gr
01-08-06, 01:31
ΑΝ τα συνδέσει όλα ανάποδα το μπάσο όταν <βαράει> αντί να πετάγεται προς τα έξω θα μπαίνει μέσα και νομίζω θα χάσει σε ποιότητα όταν παίζει δυνατά....

m28
01-08-06, 10:07
Όλα τα μεγάφωνα είναι κατασκευασμένα ώστε το πηνίο να μπορεί να κινείται το ίδιο είτε πρός τα μέσα είτε πρός τα έξω.
Αρα γενικά δεν έχει σημασία η πολικότητα αρκεί να είναι η ίδια και στα δύο μεγάφωνα για να μην έχεις φαινόμενα εξουδετέρωσης συχνοτήτων με διαφορά φάσης 180".

Danza
01-08-06, 10:25
Παιξε με το balance να δεις αν τα εχεις συνδεσει αναποδα. οταν παιζει ενα τραγουδι βαλε να παιζουν μονο τα αριστερα ή τα δεξια ηχεια. αν μονο με τα αριστερα η τα δεξια ακουγεται μπασο και με ολα τα ηχεια (αριστερα κ δεξια) δεν ακουγεται μπασο τοτε ειναι αναποδα συνδεδεμενα

dal_kos
01-08-06, 10:40
ΟΚ θα το ελεγξω

GEWKWN
02-08-06, 01:16
m28 παρατηρησε τα εξης σε διαφορα ενεργα subwoofer
ολα σχεδον εχουν διακοπτη 0/180 μοιρες
που ειναι για την διαφορα φασης.
τωρα αν σε ενα ηχειο κλειστου θολου
βαλεις αναποδα τα καλωδια εχεις χοντρο προβλημα
το μπασο ειναι ενα ηχητικο κυμα μεγαλης ισχυος
φαντασου λοιπον να μην ερθει πανω σου οταν πρεπει και
να τραβηχτει προς τα μεσα δηλαδη να αποπροφησει και αερα
ενω πρεπει να τον μεταφερει βεβιασμενα προς τα εξω.

m28
02-08-06, 09:31
Για τον διακόπτη σωστά, τον έχουν για να ταιριάξεις τη φάση του sub με τα ηχεία. Ορισμένα είχαν και ποτενσιόμετρο και ρύθμιζες όλη τη διαδρομή 0-180 ανάλογα με τη θέση στο δωμάτιο που το έβαζες.
Τι εννοείς ηχείο κλειστού θόλου?
Αν και στα 2 ηχεία τα καλώδια είναι συνδεδεμένα με τον ίδιο τρόπο, είτε σωστά είτε ανάποδα, γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

GEWKWN
02-08-06, 12:04
τα ηχεια κλειστου θολου
ειναι ουσιαστικα κουτια παντου κλειστα
εκτος απο την θεση των ηχειων.
δηλαδη ο αερας πισω απο τα ηχεια
δενεπικοινωνει με τον εξω χωρο
με καποια τρυπα.

Γιώργος Ανώνυμος
10-08-06, 23:35
Από τα πειράματα που έκανα:

Για μεγάφωνα αυτοκινήτου τριών δρόμων στα οποία όντως υπάρχουν πυκνωτές μικροί τύπου ηλεκτρολυτικοί πολικότητας (τα στοιχεία τους δεν διακρίνονται): η πολικότητα δεν επηρέασε καθόλου την λειτουργία τους (κατα τα λεγόμενα κάποιων θα έπρεπε τα μεγάφωνα με λάθος πολικότητα να είναι υποτονικά είτε σε επίπεδο έντασης ήχου είτε σε απόκριση συχνότητας π.χ. στις χαμηλές συχνότητες δηλ. μπάσσα).

Επίσης στους λόγους 'τυπικότητας' ή 'συμβατικότητας' ΔΕΝ διατήρησα τη σύμβαση το μονόχρωμο καλώδιο να καταλήγει στην πλατιά ακίδα του μεγαφώνου, αντιστοιχώντας στο +, έτσι υλοποίησα για πρακτικούς λόγους την αντίθετη συνδεσμολογία, δηλαδή το καλώδιο με τη γραμμή να καταλήγει τελικά στην πλατιά ακίδα των μεγαφώνων. Παρόλα αυτά διατήρησα την ίδια συνδεσμολογία και για τα δύο μεγάφωνα σύμφωνα με τη θεωρία της αναίρεσης του ενός ηχείου από το άλλο λόγω αντίθετης κίνησης των κώνων, θεωρία που ωστόσο δεν ασπάζομαι!

Τέλος ΔΕΝ πραγματοποίησα το πείραμα που συνέστησε ο συνάδελφος για την τροφοδότηση του μεγαφώνου από μπαταρία να ελέγξω από την κίνηση του κώνου την πολικότητα. Δεν ήξερα τί μπαταρία να χρησιμοποιήσω και δεν είχα την ευχέρια...

Καταλήγω με μικρή επιφύλαξη ότι ΔΕΝ υπάρχει πολικότητα στα ηχεία με παθητικά στοιχεία και να σημειώσω ότι δεν είναι πουθενά μαρκαρισμένοι οι ακροδέκτες τους με + και -.

Καλή συνέχεια καλοκαιριού,
Γιώργος

Danza
11-08-06, 03:32
εγω έχω κανει το πείραμα με την μπαταρία και οι κώνοι βγαίνουν προς τα έξω (όπως το περίμενα) δλδ απο θέμα συνδεσμολογιας δεν έχω προβλημα. ομως εκανα και ένα αλλο πείραμα: οταν έπαιζε το woofer πηρα τον αναπτήρα και τον έβαλα σε αποσταση 10-15cm απο την τρύπα που βγαίνει ο αέρας (bass reflex) αλλά κατι δεν πάει καλα... η καμπίνα αποροφούσε την φλόγα αντι να την πετάει έξω, ειναι νορμάλ αυτό? :shock:

GEWKWN
11-08-06, 04:14
Γιώργος Ανώνυμος με συνχωρεις αλλα κανεις λαθος
οσο αναφορα την παλικοτητα των ηχειων.
θα σου εξηγησω γιατι :
1)τα ηχεια ειναι ετσι κατασκευασμενα ωστε να μεταφερουν
ογκο αερα απο ενα σημειο(κωνο) στον χωρο.
δηλαδη το πως παλονται εχει σημασια.
2)Ενας ενισχυτης ηχου εχει στην ουσια στην εξοδο
του ενα ποσο ενεργειας σε μορφη ρευματος και τασης
ωστε να κανει τον κωνο του ηχειου να μετακινηθει μπροστα και πισω
δηλαδη να παραγει αυτην την ταλαντωση και να ακουσουμε μουσικη.
φωνες ομηλιες και οτι αλλο μπορει να ακουσουμε.
μερχι εδω δεν διαφωνω μαζι σου.
Προσεξε ομως αυτο αν το ηχειο δεν ειναι συνδεμενο σωστα
ηχο θα ακους απλα αν πρεπει να ερθει σε εσενα ενα κυμα αερα
(με την συνχοτητα που ειναι να ερθει) ωστε να εστανθεις τον ηχο καλητερα
αυτο δεν θα γινει, ξερεις γιατι ; το ηχειο θα κανει κινηση προς τα μεσα
και αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να καταλαβεις τον ηχο μακρυα ενω θα επρεπε
να το ενσταθεις πιο κοντα.
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι λεω αλλα ο ηχος εχει να κανει και με το πως τον
καταλαβενει το αυτι μας .
Πες σε ενα πολυκαναλο συστημα ηχου οτι το sub ειναι συνδεμενο αναποδα, φιλε οι
εκρηξεις και τα συναφη εφε που χρεισιμοποιουν το sub θα ηταν χαλια, το
"Αφεντικο" του συστηματος θα ανεβαζε την ενταση του sub με αποτελεσμα
ουτε ηχο καλο αλλα και ουτε σωστη ενταση σε σχεση με τα αλλα ηχεια του συστηματος.

Γιώργος Ανώνυμος
12-08-06, 00:05
Danza και GEW,

δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε, πολύ περισσότερο αφού έχετε κάνει και τα σχετικά πειράματα!

Το δικό μου πείραμα ήταν πολύ απλό , δηλαδή έχοντας τα καλώδια από το ραδιο/CD Player του αυτοκινήτου πήρα δύο κροκοδειλάκια και τοποθέτησα τους ακροδέκτες έτσι και αλλιώς στο ένα μεγάφωνο που του απομόνωσα με τις σχετικές ρυθμίσεις FADER&BALANCE. Έπιασα ένα σταθμό FM με καθαρή διαμόρφωση και δυνατό σήμα και έκανα το πείραμα σε διαφορετικές εντάσεις του ήχου και ρυθμίσεις των BASS και TREMBLE, ώστε να ενισχύω αντίστοιχα το woofer ή τα tweeter (αν θυμάμαι σωστά το όνομα για τους δύο άλλους δρόμους για μεσαίες και υψηλές συχνότητες). Δεν παρατήρησα την παραμικρή διαφορά!!!

Το ηχοσύστημα ακούγεται πεντακάθαρα στο σύνολό του. Δεν έχω λόγο να αλλάξω την πολικότητα, πολύ περισσότερο όαν δεν είμαι και απόλυτα σίγουρα για αυτήν, ώστε να είμαι και τυπικά εντάξει: by the book που λέμε).

Σύμφωμα με τα λεγόμενα κάποιου συναδέλφου το καλώδιο χωρίς τη γραμμή που δίνει διχρωμία αντιστοιχεί στο + και πρέπει να καταλήξει στον πλατύ ακροδέκτη του ηχείου. Είναι άραγε το σωστό? και τί σημαίνει 'σωστό' όταν δεν ακούγεται η παραμικρή διαφορά στις ΄δύο συνδεσμολογίες?

Αν υπάρχει σχετική τεκμηρίωση από κάποιο βιβλίο ηλεκτρονικής, θα ήθελα να το διαβάσω...

Χαιρετισμούς,
Γιώργος

dal_kos
12-08-06, 02:12
εγω έχω κανει το πείραμα με την μπαταρία και οι κώνοι βγαίνουν προς τα έξω (όπως το περίμενα) δλδ απο θέμα συνδεσμολογιας δεν έχω προβλημα. ομως εκανα και ένα αλλο πείραμα: οταν έπαιζε το woofer πηρα τον αναπτήρα και τον έβαλα σε αποσταση 10-15cm απο την τρύπα που βγαίνει ο αέρας (bass reflex) αλλά κατι δεν πάει καλα... η καμπίνα αποροφούσε την φλόγα αντι να την πετάει έξω, ειναι νορμάλ αυτό? :shock:

Αν τα ηχεια σου δουλευαν με σωστη πολικοτητααυτο ειναι το λογικο.
Διοτι [αν κανω λαθος διορθωστε με] η τρυπα του ρεφλεξ ειναι για να περνει το γουφερ τον αερα που χρειαζεται για την κινηση του. Ετσι οταν λειτουργει προς τα εξω[ετσι πρεπει αν ειναι σωστη η πολικοτητα] εσωτερικα του κουτιου δημιουργειται στιγμιαια υποπιεση με αποτελεσμα να ρουφαει αερα.

Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω. :P

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. :roll:

Danza
12-08-06, 02:23
Ετσι όπως το έθεσες λογικό μου φαινεται. εγώ νόμιζα οτι το γουφερ δημιουργεί αέρα στο εσωτερικό του κουτιού με την κίνηση και την βγάζει στον χώρο :roll:

GEWKWN
12-08-06, 09:09
κοιτα εγω για παραδειγμα την διαφορα στον ηχο που
θα κανει ενα απλο RCA με ενα επιχρυσο
(Διαφορετικη αντισταση επαφης) δεν θα την καταλαβω αλλα
δεν παβει να ισχυει.
Ετσι και στα ηχεια οτι δεν μπορω εγω να καταλαβω την διαφορα
δεν σημαινει οτι αυτη δεν υπαρχει.
Οσο αναφορα την σχετικη τεκμηριωση που αναφερεις θα σου πω
το εξις :
Αν δεν υπηρχε πολικοτητα τοτε τα καλωδια θα ηταν ιδια
το σην και το πλην στα ηχεια δεν θα γραφοταν α! και
το πιο σημαντικο οι ενισχυτες δεν θα ειχαν κοκκινη και μαυρη
υποδοχη για καλωδιο(δεν αναφερωμαι σε RCA)αλλα θα ηταν ολα
πιο απλα .

dal_kos
12-08-06, 13:09
Εγω εχω κανει το εξης σε γουφερ που απεδιδε πολυ καλα...

Πηρα και του εβαλα απανω μια μικρη βιδα[κατι ελαφρυ ρε αδερφε....] και το εβαλα να δουλεψει με ενισχυμενα απο τον ενισχυτη τα μπασα.

Η βιδα πεταγοταν στον αερα και δεν μιλαμε για αδρανεια επειδη εμπαινε μεσα το γουφερ αλλα για εκτονωση τετοια που την εκτοξευε στον αερα. :shock:

Γιώργος Ανώνυμος
12-08-06, 23:22
Καλώς, δεκτά με ευχαριστίες....

Μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε τις πολικότητες για:

1. χρώμα καλωδίων και

2. + και - ακροδέκτες μεγαφώνων (δεν αναγράφονται στα συγκεκριμένα που έχω).

Τέλος αν υπάρχει σχετική τεκμηρίωση από κανένα site στο Web ή βιβλίο ηλεκτροονικής/ηλεκρτακουστικής.

Καλά μπάνια (για όσους συνεχίζουν),
Γιώργος

ok1gr
13-08-06, 02:47
Φίλε Γιώργο έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές με εντάσεις από χαμηλές έως πολύ δυνατές πάνω σε αυτό το θέμα, ώστε να καταλάβω καλύτερα την διαφορά........

Καταρχήν συμφωνό απόλυτα με τον φίλο GEWKWN.

Σε αυτοκίνητο με "ψεύτικα" ηχεία δεν θα δείς καμιά σπουδαία διαφορά ειδικά στις χαμηλές εντάσεις.....

Συγκεκριμμένα την μεγαλύτερη διαφορά την καταλαβαίνεις σε μεγάλα woofer....
Π.χ. σε ένα μαγαζί που παίζει μουσική πολύ δυνατά, το μπάσο βαράει και σε πολύ δυνατές εντάσεις και μπορείς να ενστανθείς τον ήχο να σε βαράει ακόμα και ..... στο στομάχι!!!
Πολλές φορές αυτή η χροιά του μπάσου δίνει μιά πολλή ωραία αίσθηση....

Σκέψου πώς θα ήταν αν σε ένα τέτοιο μαγαζί το ηχεία σε... ρουφούσαν!!!

ΤΟ πρόβλημα είναι επείσης πού εμφανές με ηχεία που έχουν το bass reflex πίσω και έτσι το ντοβάρι "ρουφάει" τις χαμηλές συχνώτητες και στο τέλος οι μόνοι που ευχαριστιούνται είναι οι γείτονες....

nikoskourtis
13-08-06, 05:11
Στο παρελθον ειχα αμφισβητησει την πολικοτητα των ηχειων. Ακομα και σημερα δε με εχει πεισει καποιος οτι υπαρχει η πολικοτητα και οτι δεν ειναι απλα μια συμβατικη-τυπικη πολικοτητα. Δηλαδη με τις μεχρι τωρα δοκιμες μου δεν εχω καταλαβει καμια διαφορα.

Για να μην λεμε ομως λογια (ακουω διαφορά, δεν ακουω καμια διαφορά) καλο θα ηταν αν καποιος βρει μια ολοκληρωμενη θεωρητικη αποδειξη να μας την παραθεσει ωστε να ληξει αυτη η απορια μας. Γιατι πιστευω οτι για πολλους ειναι απλα μια περιεργεια να καταλαβουν γιατι συμβαινει ή γιατι δε συμβαινει αυτο. Τουλαχιστον εγω θα ηθελα μια θεωρητικη εξηγηση.

Απ οσο καταλαβαινω το ολο προβλημα δημιουργειται στα ηχεια τα οποια φτιαχτηκαν για να αποδιδουν στην κινηση προς μια κατευθυνση. Δηλαδη αν σε ενα wave editor γυρισεις αναποδα την κυματομορφη του ηχου (ειναι το ιδιο σα να βαζεις αναποδα τα καλωδια) τοτε δε θα εχεις την αναμενομενη αποδοση.

erasor
13-08-06, 09:08
Η πολικότητα υπάρχει επάνω στα μεγάφωνα και γενικότερα στα ηχεία για τον εξης απλό λογο , ωστε να δουλευουν ολα συντονισμένα σε φάση και το αποτέλεσμα να ειναι το μέγιστο.

Οταν εχουμε να κάνουμε με ενα μεγάφωνο σε εξοδο μονοφονικου ενισχυτη τοτε δεν εχει καμια σημασία η πολικότητα που θα το συνδέσουμε.

Οταν εχουμε ομως για παραδειγμα εναν στερεο ενισχυτη και συνδεσουμε με διαφορετικλη πολικότητα τα μεγάφωνα - ηχεία τότε συμβαινει η κίνηση των κώνων να είναι σε διαφορά φάσης 180 μοιρων με αποτέλεσμα και τα παραγόμενα ηχητικά κύματα να ειναι σε διαφορα 180 μοιρων (το ενα ηχητικο κυμα αναιρει το αλλο) οπότε το αποτέλεσμα θεωρητικά μηδεν πρακτικα οχι μηδεν αλλα χάλια τουλαχιστο στα μπασσα.

Καποιο sub που δεν εχει πολικότητα μπορειτε να το βρείτε ευκολα με μια μπαταριούλα 1,5 βολτ . παρατηρώντας της κινήσεις του κώνου , προς τα μέσα ή προς τα εξω ανάλογα με το που βαζετε το + της μπαταρίας

GEWKWN
13-08-06, 09:56
nikoskourtis Αυτο που αναφερεις γιατον υπολογιστη ισχυει
αλλα οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ
το οτι εγω δεν το καταλαβαινω δεν σημαινει
οτι δεν ησχυει.
Για θεωρια ηχου δεν πιστευω οτι ειναι κανεις
σε θεση να σου αποδιξει κατι γιατι απλα
ο ηχος δεν εχει 100% εξερευνηθει.
Θα σου αναφερω ομως το εξις παραδοξο
που κατι "λεει" :
Το ρευμα που μας "δινει" (αντοιτημο)
η ΔΕΗ ειναι εναλασομενο, δηλαδη δεν
εχει πολικοτητα (αφου παει και ερχεται),
εχει ομως φαση, ουδετερο, και γειωση.
Αντε η γειωση ειναι κατι αλλο,
η φαση και ο ουδετερος γιατι να υπαρχουν αφου
ειναι εναλασομενο (οπως και του ηχου,
μεταβαλεται μονο η συνχοτητα).
Θα μου πεις οπως και να το συνδεσω θα δουλεψει.
ΟΚ και ηχο θα ακους (αναφορα σε αλλο ποστ) .
Θελω να πω οτι ολα για καποιο λογο εχουν γινει.
Λες αυτοι που κανανε την "συνβαση" για τα καλωδια
να το κανανε απλα για να παιδευουν τους ηλκτρολογους;
Εγω προσωπικα δεν το πιστευω αυτο.

dal_kos
13-08-06, 12:16
Λογικα το φαινομενο πρεπει να μπορει να εξηγηθει με τη χρηση της θεωριας του Laplace...[μου φαινεται...]

Danza
13-08-06, 13:39
Στα ηχεία αυτοκινητου ο πλατύς ακροδέκτης ειναι παντα το +. τώρα στην πηγή.. παλιότερα το - που πήγαινε στο ηχείο ήταν συνδεδεμένο με την γείωση, αλλά τώρα με τα mosfet το κάθε κανάλι ειναι σαν να έιναι 2 κανάλια γεφυρωμένα. αν σου είναι εύκολο βγάλε την πηγή και δές το διάγραμμα που έχει η πηγή για τις πολικότητες.. αν το καλώδιο με την ρίγα συνδέεται στο + της πηγής τότε συνδεσέ το στο + του ηχείου...

nikoskourtis
14-08-06, 03:18
Μα η φαση και ο ουδετερος ειναι συμβατικα. Τον ουδετερο η ΔΕΗ τον γειωνει κατα διαστηματα (στους μετασχηματιστες) και καναμε τη συμβαση να λεμε ουδετερο αυτο που γειωνει η ΔΕΗ και το αλλο φαση (αγωγο γειωσης δε μας δινει η ΔΕΗ, ο αγωγος γειωσης παει απ τις πριζες στο εδαφος γυρω απ το σπιτι μας). Ειναι καθαρα θεμα συμβασης ωστε να συνενοουμαστε και να ξεχωριζουμε στις πρακτικες εφαρμογες τους 2 αγωγους. Αν ισχυει λοιπον το ιδιο με τον ηχο (θεμα συμβασης) τοτε ισχυει η αποψη οτι οπως και να βαλεις το ηχειο ειναι το ιδιο.
Αυτο που θελουμε ομως ειναι να ξεδιαλυνουμε αν ειναι τυπικο το θεμα ή εχει διαφορα ο ηχος. Δεν ειπε κανενας οτι θα παει και θα τα βαλει ολα αναποδα, δεν υπαρχει λογος. Ομως αν τα βαλ αναποδα θα υπαρχει καμια διαφορα ή οχι;

GEWKWN
14-08-06, 09:10
nikoskourtis εγραψε : Τον ουδετερο η ΔΕΗ τον γειωνει κατα διαστηματα (στους μετασχηματιστες) και καναμε τη συμβαση να λεμε ουδετερο αυτο που γειωνει η ΔΕΗ και το αλλο φαση (αγωγο γειωσης δε μας δινει η ΔΕΗ, ο αγωγος γειωσης παει απ τις πριζες στο εδαφος γυρω απ το σπιτι μας). Ειναι καθαρα θεμα συμβασης ωστε να συνενοουμαστε και να ξεχωριζουμε στις πρακτικες εφαρμογες τους 2 αγωγους

Αν υσχηει αυτο που λες για τον ουδετερο και την κατα διαστηματα γειωση του , τοτε γιατι γειωνει μονο τον
ουδετερο και οχι και την φαση αφου οπως γραφεις ειναι το ιδιο.
και αφου εινα το ιδιο γιατι εχουν διαφορετικο χρωμα στο εσωτερικο ενος σπιτιου αφου ειναι μονο θεμα ΔΕΗ
Τι να πω; εγω ξερω οτι ο ουδετερος ειναι για την επιστροφη και οτι η φαση ειναι για την μεταφορα του ρευματος
Αν υποθεσουμε οτι αυτο που λες ισχυει τοτε υπαρχει μια πολυ μεγαλη απατη οσο αναφορα τα ηλεκτρικα γενικα.
Τεσπα ξεφυγαμε καπως απο το θεμα .Ενας ηλεκτρολογος υποθετω οτι θα μας εληνε την απορια.
ΥΣ θεωρω οτι στην ιδια αρχη στιριζεται και η πολικοτητα στα ηχεια.

φιλικα Γιωργος.
[/quote]

nikoskourtis
15-08-06, 05:10
Μα ακριβως αυτο σου λεω. Αυτο που γειωνει το λεμε ουδετερο. Αν γειωνε τη φαση τοτε τη φαση δε θα τη λεγαμε φαση αλλα ουδετερο και τον ουδετερο φαση. Καμια απατη δεν υπαρχει. Στο εναλλασομενο δεν υπαρχει + και -. Τα ηλεκτρονια κινουνται ταλαντωτικα μεσα στον αγωγο. Πηγαινουν δεξια, μετα σταματουν, πηγαινουν αριστερα, σταματουν κτλ. (50 φορες το δευτερολεπτο γινεται αυτο για 50 Hz εναλλασομενο). Θα μπορουσαμε να μην λεμε "φαση" και "ουδετερος" αλλά "συμφασικος με τη γη" και "με διαφορα φασης 180 με τη γη". Αν γειωσει και τους 2 αγωγους θα κανει βραχυκυκλωμα. Δεν ειναι το ιδιο οι αγωγοι. Εχουν διαφορα φασης 180 μοιρες.
Υ.Γ. Κι εγω ηλεκτρολογος μηχανικος ειμαι. Αν αμφισβητεις αυτα που λεω ειναι καθαρα δικο σου θεμα.

GEWKWN
15-08-06, 08:49
ελα αν εισαι ηλεκτρολογος τοτε αυτο που
λες ειναι νομος Στο κατω κατω εγω δεν το παρατιρησα
αυτο ;(Ενας ηλεκτρολογος υποθετω οτι θα μας εληνε την απορια).

erasor
15-08-06, 08:52
Απο τα ηχεια φτασαμε στην ΔΕΗ :!: :-({|=

Giannis511
15-08-06, 11:34
Όντως συνδέοντας ένα μεγάφωνο χωρίς να λαμβάνουμε υπ όψη την πολικότητα δεν έχει σημασία. Όταν έχουμε δύο κανάλια (στέρεο) και συνδέσουμε το ένα μεγάφωνο σωστά (το + στο + και το - στο -) και το άλλο ανάστροφα (το + του ενισχυτή στο - του ηχείου και τούμπαλιν το - στο +) τότε εμφανίζεται το φαινόμαινο ακύρωσης και τα μπάσα πάνε περίπατο εκτός αν θες να κολλάς το αυτί σου στο ηχείο για να τα ακούς.

Φιλικά πάντα!

nikoskourtis
15-08-06, 13:10
GEWKWN δε χρειαζεται να ειναι καποιος ηλεκτρολογος για να ξερει τι ειναι εναλλασομενο. Οστοσο θα μπορουσες να εχεις διασταυρωσει αυτο που λεω ανοιγοντας ενα απλο βιβλιο ηλεκτρολογιας ή και φυσικης.

Στο θεμα μας: Νομιζω οτι εχουμε συμφωνισει ολοι οτι υπαρχει προβλημα αν απο 2 ηχεια το 1 το συνδεσεις με τη μια φορα και το αλλο με την αλλη. Δε νομιζω να εχει καποιος αντιρρηση.
Αρα καλο ειναι να σχολιαζουμε την "ορθη και αναποδη" συνδεση ενος ηχειου που λειτουργει μονο του, ή πολλών ηχειων που τα συνδεουμε ολα με την ιδια φορά.

Γιώργος Ανώνυμος
23-08-06, 12:06
θα συμφωνήσω για τη 'σύμβαση' ότι ο πλατύς ακροδέκτης του μεγαφώνου αντιστοιχεί στο +, όπως κατάφερα να επιβεβαιώσω σε άλλο μεγάφωνο πάλι αυτοκινήτου δύο δρόμων, όπου και εκεί υφίσταται ο πυκνωτής απόρριψης χαμηλών συχνοτήτων στο tweeter.

Αυτό που παρατήρησα στο καλώδιο για τα ηχεία του άλλου αυτοκινήτου (Γαλλικής προέλευσης) είναι ότι η σύμβαση που ισχύει για το χρώμα των καλωδίων ρεύματος (κόκκινο για το + του ρεύματος συνεχούς π.χ. μπαταρίας αυτικινήτου ή τροφοδοτικού DC) έχει αντιστραφεί στον ήχο δηλ. το κόκκινο του ηχείου καταλήγει στο - του ηχείου μέσω του αντιστοίχου clip και το πράσινο στο + !!!. Δυστυχώς στην περίπτωση του διαφανούς καλωδίου δεν υπάρχει περίπτωση, τουλάχιατον εύκολο, να επιβεβαιώσω που καταλήγει στην πλευρά του CD/radio player.

Για την περίπτωση ρεύματος της ΔΕΗ ο ακροδέκτης φάσης είναι το ενεργό στοιχείο με την έννοια ότι η στάθμη ενός εναλλασσομένου σήματος ή ρεύματος ορίζεται σε σχέση με ένα σημείο αναφοράς. Μας βολεύει στην περίπτωση της ΔΕΗ το σημείο αναφοράς να είναι η γη διότι γη μπορείς να δημιουργήσεις παντού, απλά επειδή αντίστοιχα όλες οι γειώσεις πρέπει να είναι ισοδυναμικές τόσο η ΔΕΗ σε επίπεδο τοπικής παροχής-στήλου όσο και τοπικά ο (ευσυνείδητος) εργολάβος σε επίπεδο κτιρίου στο υγρό και ανήλιο υπόγειο (και όχι μόνο στο δίκτυο ΕΥΔΑΠ) γειώνουν τον ουδέτερο. Η 'σύμβαση πάντως για τα 220V AC είναι η φάση να καταλήγει στο δεξιό ακροδέκτη της πρίζας (τουλάχιστον για τις παλαιού τύπου πρίζες τριών ακροδεκτών και πιθανά τις καινούργιες τύπου σούκο). Αν θυμάμαι καλά η φάση συνδέεται σε μαύρο καλώδιο, η γείωση είναι το κίτρινο (με πράσινη διαγράμμιση) και δεν θυμάμαι το χρώμα του ουδέτερου. Αν γνωρίζει κάποιος ας αναφέρει...

Οι πυκνωτές προφανώς διαχωρισμού ηχείων δεν έχουν πολικότητα, οπότε τουλάχιστον σε 'ανάποδη' σύνδεση δεν θα παραδόσουν πνεύμα. Το ρεύμα ακουστικών σαφώς είναι εναλλασσόμενο, απλά επιφυλάσσομαι για την επίδραση της πολικότητας σε σχέση με τα μαγνητικά πεδία στα μεγάφωνα, που είναι πηνία. Η πολικότητα έχει σημασία σίγουρα στα λεγόμενα συζευμένα πηνία, δηλαδή αυτά που επηρεάζονται μεταξύ τους. Τέτοιο θέμα δεν υπάρχει στην περίπτωση των ηχείων. Τέλος υιοθετώ (για τον φόβο των Ιουδαίων) και δεν ασπάζομαι ούτε την θεωρία περί ίδιας πολικότητας των ηχείων λόγω παρόμοιας κίνησης αέρα από τους κώνους ώστε να μην υπάρχει αλληλοεξουδετέρωση. Συνήθως ο χώρος τοποθέτησής τους είναι τέτοιος ώστε πρακτικά και λόγω κατευθυντικότητας ο αέρας που μεταφέρει το ακουστικό κύμα από το κάθε μεγάφωνο δεν επηρεάζει τουλάχιστον σε ακουστό βαθμό τον ενεργό αέρα του άλλου... Εντάξει, υπάρχει η θεωρία της ηλεκτοστατικής και το γράμμα του νόμου αλλά εμείς το εξετάζουμε περισσότερο πρακτικά...

Δεν ασπάζομαι επίσης την θεωρία του συναδέλφου περί χρυσής μπόρνας που ναι μεν κάτι επηρεάζει αλλά δεν ακούγεται η διαφορά... Υπάρχουν τεχνικές που μπορούν να αλλάξουν δραματικά τις αποδόσεις διαφόρων συστημάτων και μπορούν να εκτιμηθούν άμεσα και 'χειροπιαστά' από το αυτί...

Γιώργος

nikoskourtis
23-08-06, 14:00
Γιώργος Ανώνυμος συμφωνω απολυτως μαζι σου.
Μονο στο θεμα της αλληλοεξουδετερωσης εχω μια παρατηρηση (οχι διαφωνια απαραιτητα). Απο τη στιγμη που τα ηχεια ο καθενας τα βαζει οπου θελει δε μπορουμε να μιλαμε για αλληλοεξουδετερωση. Δηλαδη εστω οτι ο σωστος τροπος τοποθετησης των ηχειων ειναι αντικριστα το ενα απεναντι στο αλλο και αυτος που ακουει να ειναι στη μεση ωστε να τον χτυπαει το μπασο και να το νοιωθει. Αν εγω γυρισω το ενα ηχειο (το πισω μερος του ενος να βλεπει το μπροστα του αλλου) χωρις να αλλαξω πολικοτητες ειναι σα να αλλαζω πολικοτητες γιατι αυτος που θα ειναι αναμεσα απ τη μια πλευρα θα τον σπρωχνει το μπασο και απ την αλλη θα τον ρουφαει. Δε ξερω αν εγινα κατανοητος. Συνεπως για να μιλαμε για εξουδετερωση πρεπει να εχουμε ως αναφορα ενα μελετημενο συστημα με σωστη τοποθετηση ηχειων κι οχι τυχαια.

plouf
23-08-06, 16:24
nikoskourtis εγραψε : Τον ουδετερο η ΔΕΗ τον γειωνει κατα διαστηματα (στους μετασχηματιστες) και καναμε τη συμβαση να λεμε ουδετερο αυτο που γειωνει η ΔΕΗ και το αλλο φαση (αγωγο γειωσης δε μας δινει η ΔΕΗ, ο αγωγος γειωσης παει απ τις πριζες στο εδαφος γυρω απ το σπιτι μας). Ειναι καθαρα θεμα συμβασης ωστε να συνενοουμαστε και να ξεχωριζουμε στις πρακτικες εφαρμογες τους 2 αγωγους

Αν υσχηει αυτο που λες για τον ουδετερο και την κατα διαστηματα γειωση του , τοτε γιατι γειωνει μονο τον
ουδετερο και οχι και την φαση αφου οπως γραφεις ειναι το ιδιο.
και αφου εινα το ιδιο γιατι εχουν διαφορετικο χρωμα στο εσωτερικο ενος σπιτιου αφου ειναι μονο θεμα ΔΕΗ
Τι να πω; εγω ξερω οτι ο ουδετερος ειναι για την επιστροφη και οτι η φαση ειναι για την μεταφορα του ρευματος
Αν υποθεσουμε οτι αυτο που λες ισχυει τοτε υπαρχει μια πολυ μεγαλη απατη οσο αναφορα τα ηλεκτρικα γενικα.
Τεσπα ξεφυγαμε καπως απο το θεμα .Ενας ηλεκτρολογος υποθετω οτι θα μας εληνε την απορια.
ΥΣ θεωρω οτι στην ιδια αρχη στιριζεται και η πολικοτητα στα ηχεια.

φιλικα Γιωργος.
[/quote]

Το θ.εμα όλο είναι οτι δεν υπάρχει "κινηση ηλεκτρονιων" αλλα ελκτικες δυνάμεις
γιαυτο και η πολικοτητα αλαζε ιανεξαρτητως απο το γεγονος οτι μον το ένα καλώδιο (φασή)
πηγαινει στη γεννήτρια της ΔΕΗ το κα΄λωδιο της γεννήτριας την μία έλκει ηλεκτρόνια
και την άλλλη τα απωθέι

γενικά η ταχυ΄τητα του ρεύματος είναι η ταχύτα που μαγνητίζονται τα ηλεκτρόνια(ταχυτητα του φωτος)
αν κινούνταν τα ηλεκτρόνια τόσο γρήγορα εκει μέσα το σύρμα θα έβρασε επι τόπου

εξού και πλέον όλοι οι επιστήμονες (και οι ηλεκτρονικο ιεπιστήμονες είναι)
μιλάνε για ηλεκτρομαγνητισμό ως μία μορφη ενέργεις με δυο ιδιότητες
(και δεν υπαρχει άλλο πραγμα μαγνητισμός και άλλο ηλεκτρισμος)

GEWKWN
23-08-06, 21:26
GEWKWN δε χρειαζεται να ειναι καποιος ηλεκτρολογος για να ξερει τι ειναι εναλλασομενο. Οστοσο θα μπορουσες να εχεις διασταυρωσει αυτο που λεω ανοιγοντας ενα απλο βιβλιο ηλεκτρολογιας ή και φυσικης.

Στο θεμα μας: Νομιζω οτι εχουμε συμφωνισει ολοι οτι υπαρχει προβλημα αν απο 2 ηχεια το 1 το συνδεσεις με τη μια φορα και το αλλο με την αλλη. Δε νομιζω να εχει καποιος αντιρρηση.
Αρα καλο ειναι να σχολιαζουμε την "ορθη και αναποδη" συνδεση ενος ηχειου που λειτουργει μονο του, ή πολλών ηχειων που τα συνδεουμε ολα με την ιδια φορά.
Νικο αυτο που λες προσωπικα δεν το βρηκα.
Απλα ειναι η επιστημη σου και ειναι αρκετο.
Εμενα παντως παιδια να μου συνχωρεσετε το
"κολημα" που ισως εχω ,απλα πιστευω οτι εχει
σημασια η συνδεση ακομα και σε ενα ηχειο
χαμηλων συνχοτητων γιατι κατα βαση εγω για
τετοιο μιλησα απο την αρχη
(λογω μεταφορας ογκου αερα).
τωρα θα μου πειτε καλα μονο sub woofer θα εχεις;
Ναι ειναι μια σωστη παρατηρηση. :wink: