PDA

Επιστροφή στο Forum : BOH8EIA παρακαλώ!!! (inverter 3000W)



stergeol
04-08-06, 01:27
παιδειά τι ινβερτερ πρεπει να παρω για μια συσκευή που απαιτεί 3000watt και σε τι μπαταρια πρεπει να το συνδέσω (μιλάω για ινβέρτερ 12 ->230βολτ) :?:

gsmaster
04-08-06, 01:32
Για τέτοια κατανάλωση καλύτερα να πάρεις μια γεννήτρια, γιατι το ρεύμα που θα τραβάει το inverter θα εκφορτίζει την μπαταρία την οποία θα πρέπει να φορτίζεις συνέχεια, αλλά πώς? αν είναι να έχεις μπροστά την μηχανή του αυτοκινήτου, καλύτερα να έχεις μπροστά μια γεννήτρια.

stergeol
04-08-06, 01:43
αν έχω την μηχανή του αυτοκινήτου μπροστά θα δουλέψει????
συμφωνώ και εγω φίλε μου για την γεννήτρια αλλά το χρειάζομαι γιαα περιστασίακή χρήση
ευχαρισώ..

nikoskourtis
04-08-06, 02:24
Αν εχεις μπρος τη μηχανη του αυτοκινητου θα κρατησει παραπανω η μπαταρια. Το δυναμο του αυτοκινητου δε μπορει να δωσει 3000W (3000W ειναι 4 ιπποι). Αρα θα παιρνει οτι μπορει να δωσει το δυναμο και τα υπολοιπα απο την μπαταρια. Ομως ειναι μεγαλη η καταναλωση που ζητας. Σκεψου οτι θα τραβας 3000/12= 250 Αμπερ (φαντασου τι καλωδιο θελει) χωρις να υπολογισουμε τις απωλειες.
Τωρα που το καλοσκεφτομαι δε γινεται με μπαταρια αυτοκινητου. Σκεψου οτι η μιζα ειναι 500-1000W και βλεπεις τα φωτα να χαμηλωνουν αισθητα οταν βαζεις μπρος. Με Μπαταριες φορτηγων ισως αλλα και παλι χλωμο. Μαλλον η γεννητρια ειναι μονοδρομος.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-08-06, 08:22
Αν εχεις μπρος τη μηχανη του αυτοκινητου θα κρατησει παραπανω η μπαταρια. Το δυναμο του αυτοκινητου δε μπορει να δωσει 3000W (3000W ειναι 4 ιπποι). Αρα θα παιρνει οτι μπορει να δωσει το δυναμο και τα υπολοιπα απο την μπαταρια. Ομως ειναι μεγαλη η καταναλωση που ζητας. Σκεψου οτι θα τραβας 3000/12= 250 Αμπερ (φαντασου τι καλωδιο θελει) χωρις να υπολογισουμε τις απωλειες.
Τωρα που το καλοσκεφτομαι δε γινεται με μπαταρια αυτοκινητου. Σκεψου οτι η μιζα ειναι 500-1000W και βλεπεις τα φωτα να χαμηλωνουν αισθητα οταν βαζεις μπρος. Με Μπαταριες φορτηγων ισως αλλα και παλι χλωμο. Μαλλον η γεννητρια ειναι μονοδρομος.
:ok: :ok:

moutoulos
04-08-06, 15:18
Μαλλον η γεννητρια ειναι μονοδρομος.

Αυτό πιστεύω και εγώ ...

gsmaster
04-08-06, 16:47
Μήπως σου ξέφυγε κανα μηδενικό στα νούμερα? μήπως εννοείς 300W και όχι 3000W?. Γιατί για 300 είναι πιο εύκολο.

3kW ειναι πολλά, φαντάσου μια μικρή ηλεκτρική κουζίνα. Τι θα βάλεις πάνω? (.....υποψιάζομαι κλιματιστικό σε τροχόσπιτο....)

Επίσης κάτι που ξέχασα πριν να αναφέρω, είναι ότι για να μπορείς να τραβάς συνέχεια ρεύμα θα πρέπει το δυναμό του αυτοκινήτου σου να είναι πιο βαρβάτο απο το εργοστασιακό...

Danza
04-08-06, 18:55
Kανα 2 μπαταρίες ακόμα και ένα δυναμό "κτήνος" :roll: :roll: οπότε περνάς σε γεννήτρια :?

electronic
05-08-06, 00:27
Εφόσον λες ότι θα το χρησιμοποιείς περιστασιακά τότε το καλλίτερο που προτείνο είναι ένα UPS όπως αυτό το παρακάτω.

Τώρα για το κόστος πιστεύω ότι είναι η φθηνότερη λύση από αυτήν της γενήτριας ή τις ιδοκατασκευής. Εξάλου μπορείς να το φορτίζεις όποτε θες ή είσαι κοντά σε ρεύμα. Δεν ξέρω γιατί θες τόσο ισχύ και για πόσο ακριβώς χρόνο θα την ζητάει το μηχάνημα σου αλλά γνώμη μου σκέψου και την λύση αυτήν.

Γιώργος.
================================================== ===========

APC SMART-UPS XL 3000 VA MODULAR LINE INTERACTIVE RACKMOUNT OR TOWER BLACK
ΤΙΜΗ: 1651.95 €

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Κωδικός 036-0011
Κατασκευαστής APC
Μοντέλο Smart-UPS XL Modular
Ισχύς 2850 Watts / 3000 VA
Τύπος Line Interactive
Αυτονομία 11.9 min on 1425 Watt & 3.5 min 2850 Watt
Έξοδοι 7 protected outlets
Χρόνος επαναφόρτισης 3 hours
Χρώμα συσκευής Black
Συνδέσεις ελέγχου RS-232, RJ-45 10/100 Base-T, USB
Κωδικός Κατασκευαστή SUM3000RMXLI2U
Βάρος 56.82 kg
Mήκoς 43.2 cm
Πλάτoς 67.8 cm
Yψoς 8.6 cm
Εγγύηση 2 ΧΡΟΝΙΑ
Σχόλια Includes: CD with software, Rack Mounting Brackets, Rack Mounting support rails, Smart UPS signalling RS-232 cable, USB cable, User Manual

Πρόσθετα χαρακτηριστικά Rackmount / Tower



===================================

Το link είναι http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=1849&cat=26

antonis_p
05-08-06, 08:30
3kW ειναι πολλά, φαντάσου μια μικρή ηλεκτρική κουζίνα. Τι θα βάλεις πάνω? (.....υποψιάζομαι κλιματιστικό σε τροχόσπιτο....) 4kW ειναι ο θερμοσιφωνας, ενα 9κ btu καλης ενεργιακης κλασης ειναι λιγοτερο απο 1 kW... Παντως καποιοι γυφτοι πουλανε γεννητριες, προσφατα συναντησα εναν που ειχε δυο μοντελα, το μεγαλο ηταν 3 KVA.

dovegroup
06-08-06, 22:22
Θα σου πρότεινα να κάνεις τα παρακάτω
Βρές ενα UPS 3KVA που να είναι προεκτάσιμο με εξωτερική μπαταρία (Υπάρχουν αρκετά μεταξύ αυτών Tripπlite & APC)
Πρέπει να έχει δυνατότητα σύνδεσης μπαταρίας 12V 35-50Ah.:shock:
Συνδέεις την μπαταρία του αυτοκινήτου & that's it !!! :lol:
Ομως το κοινό UPS ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ παρα μόνο για ηλεκτρικές συσκευές που δεν έχουν μηχανικά μέρη & που δεν απαιτούν μεγάλα ρεύματα εκκίνησης!!!
Τα Power Inverters (αρκετά απο αυτά) εχουν σχεδιαστεί για την δουλειά που θέλεις... όμως λεφτά για πέταμα?
Γεννήτρια & πάλι γεννήτρια, στο τροχόσπιτο ενναλακτικά & γκάζι...
Το ανέκδοτο με την κουζίνα μου άρεσε αλλά πιό πολύ θα σας άρεσε αν βλέπατε UPS 5KVA αμερικάνικο που μου έφερε κάποιος πρίν λίγα χρόνια πρός αντικατάσταση επειδή όταν έπεσε το ρεύμα έψηνε κουλουράκια, απαιτούσε δε να του αντικαταστήσει η εταιρεία το προϊόν που κατάστρεψε λόγω βλακείας ! ! !:twisted: