PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μας ξεγελάνε κάποιες εταιρίες.



radiodj105
09-08-06, 09:01
Γειά χαρά και πάλι.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ, έκανα κλικ εδώ...
http://www.rfhellas.gr
Με περηφάνεια είδα να λένε (και να έχουν και μια φώτο που δεν έχει καμμία σχέση) ότι αυτή η εταιρία έστησε τα ψηφιακά της ΕΡΤ.
Ως ευκολόπιστος που είμαι το δέχτηκα. 'Ομως κάτι μου βρώμισε. Βλέπετε στη φώτο που υπάρχει στην homepage, φαίνεται ένας πυργίσκος του ΟΤΕ όπου τέτοιος υπάρχει στην Πάρνηθα και στα Γεράνια. Τα Γεράνια, ακόμα δεν εκπέμπουν ψηφιακά, άρα αποκλείω να είναι το κτίριο ΟΤΕ των Γερανίων.

Διαβάζοντας εδώ... http://www.rfhellas.gr/news.html
Εϊδα να λέει ότι βάλαμε τον πρώτο πομπό στον Υμηττό. Μέχρι σήμερα που γράφω... ο Υμηττός δεν έχει τέτοιο κτίριο εκτός αν έριξαν το χαρμάνι χτες τη νύχτα και δεν το πρόλαβα.

Δεν βάλλομαι κατά της εταιρίας που θέλει να πουλήσει. Δεν έχω κάτι μαζί τους.
Απλά ή έχει πέσει Photoshop στη φωτογραφία (και έχει προστεθεί χωρίς λόγο ο πύργος ΟΤΕ της Πάρνηθας) ή κάποιος έκανε λάθος και ανέβασε λάθος φωτογραφία.

Τι λέτε κι εσείς;
Βλέπετε πουθενά τέτοιο κτίριο;


Http://www.radiodj.gr/immitos-2-small.jpg

radiodj105
09-08-06, 09:21
Συνεχίζω το ποστ που ξεκίνησα και βλέπω πως τελικά, η φωτογραφία που δείχνει η εταιρία, υπάρχει... αλλά είναι στην Πάρνηθα.
Η γνώμη μου όμως είναι πως δεν έχει καμμία σχέση με τα ψηφιακά της ΕΡΤ.
Ακριβώς από κάτω βλέπετε τη φώτο της εταιρίας, αρκετά "ξασπρισμένη" για να δείτε ότι μιλάμε για την ίδια κεραία.
Επίσης έχω σημειώσει και τις κατευθύνσεις για να μην μπερδευτείτε.

Http://www.radiodj.gr/parnitha-1.jpg








Αφού την είδατε προσεκτικά... κάντε λίγο πιο κάτω...

Η φώτο που ακολουθεί, έχει τραβηχτεί από την "αυλή" του πύργου του ΟΤΕ και η μηχανή μου στόχευε προς τις κεραίες που υπάρχουν λίγο πιο χαμηλά.

Πράγματι λοιπόν, οι άνθρωποι σωστά δείχνουν έναν πυλώνα της Πάρνηθας (αφού πίσω υπάρχει ο πύργος του ΟΤΕ). Με τη διαφορά πως τα πάνελ εκπομπής των ψηφιακών της ΕΡΤ δεν κοιτάνε προς Αθήνα αλλά προς Χαλκίδα (λες και η ΕΡΤ θέλει να καλύψει μόνο τα μέρη πίσω από την Πάρνηθα). Επιπλέον, υπάρχει ένα πραγματικά άσχετο λινκ που βλέπει Αθήνα. Ως γνωστόν τα ψηφιακά επίγεια της ΕΡΤ, μεταφέρουν το σήμα τους από την Αθήνα προς τους πομπούς (σε όλη την Ελλάδα), χρησιμοποιώντας συχνότητα του Hellasat. 'Ετσι... θα ήταν λογικό να υπήρχε δορυφορικό πιάτο προς Hellasat, όχι όμως Link προς Αθήνα.

Μήπως η φώτο της εγκατάστασης είναι από κάποιον άσχετο τηλεοπτικό σταθμό;

Http://www.radiodj.gr/parnitha.jpg

radiodj105
09-08-06, 14:17
Αφού ανέβηκα Πάρνηθα... πρέπει να σας ενημερώσω πως ραδιοφωνικά υπάρχουν οι εξής πομποί.
ΕΡΑ-91.6
ΕΡΑ-93.6
ΕΡΑ-95.6
ΣΚΑΙ-100.6
ΕΡΑsport-100.9
ΕΡΑ-102.9

Το ραδιόφωνό μου, ακριβώς από τον "αέρα" με εμπόδιο προς Υμηττό, με κατεβασμένη κεραία και επιλεγμένο το "local" σταματούσε κατά το Seek μόνο στους παραπάνω σταθμούς.

radioamateur
09-08-06, 14:54
Αλήθεια από Πάρνηθα δεν εκπέμπει άλλος ιδιωτικός σταθμός;Κάποια από τα σήματα που ακούμε από τους 107.2 MHZ & πάνω ακούγονται χαμηλά έως χάλια στο κέντρο της Αθηνας, τουλάχιστον σε ένα κοινό για να μη πω κινέζικο δέκτη που συνηθίζει να λαμβάνει μόνο τα ισχυρα σήματα.Από που εκπέμπουν αυτά τα "σκυλάκια";Γαβ...γαβ...γαβ...

radiodj105
09-08-06, 17:53
Ο 107.4 εκπέμπει σίγουρα από το βουνό της Πετρούπολης. Ξέρεις γιατί είμαι τόσο βέβαιος; Πριν από 2 εβδομάδες έσκασε ένας μετασχηματιστής υπερυψηλής που υποβιβάζει και δίνει ρεύμα στην κορυφή. Την ημέρα εκείνη είχαν μούγκα ο 107.4 (Φλόγα αν δεν κάνω λάθος) και ο δημοτικός του Ηρακλείου (κάπου στους 94).

radioamateur
09-08-06, 23:29
Ας υποθέσουμε ότι εκπέμπει κάποιος από αυτη την κεραία αυτή αλλά ακόμα και αν δεν συμβαίνει αυτο μην το "ψάχνεις" αγαπητέ Βασίλη στην Ελλάδα ζούμε όχι στην Ευρώπη πράγμα που σημαίνει ότι όλα είναι πιθανά.Αν πας στη Νάπολη Ιταλίας θα παρατηρήσεις πολλές κοινές ομοιότητες στο ραδιοτηλεοπτικό τοπίο.Δεν είναι τυχαίο ότι κάποια κανάλια με άσεμνο περιεχόμενο εκπέμπουν ανενόχλητα κυρίως τις βραδυνές ώρες & κανείς δεν διαμαρτύρεται.Κεραίες καμουφλαρισμένες κινητής τηλεφωνίας έχει γεμίσει η Αττική κι όμως υπάρχει μια λογική.Υπάρχει νέος χωρίς κινητό;Άρα και οι κεραίες αναγκαίο κακό.Δεν ρώτησε όμως ποτέ αυτούς τους χριστιανούς που τους βαράει καθημερινά η ακτινοβολία στα απέναντι κτίρια πως αισθάνονται & τι επιπτώσεις θα έχουν σε βάθος χρόνου.Θυμάμαι χαρακτηριστικά την ολοήμερη για να μη πω τριήμερη εκπομπή που είχε αφιερώσει ο ραδιοφωνικός σταθμός SKY σχετικά με το ξεκαθάρισμα των παράνομων κεραιών.Ωραία... για τρεις μέρες ησύχασαμε από τα σκυλάδικα.Μετά άνοιξε εκ νέου η πλειοψηφία των μη αδειούχων σταθμών.Τι άλλαξε λοιπόν στα ερτζιανά;Ως ακροατής δεν μου πέφτει λόγος διότι δεν με αφορά & σε κάθε περίπτωση δεν με ενδιαφέρει δεδομένου ότι έχω τη δυνατότητα εναλλακτικών & σίγουρα ποιοτικότερων επιλογών ΜΜΕ,πλέον πλήρως συμβατός & εξοικειωμένος με τις νέες τεχνολογίες.Ο νόμος λογικά δεν θα πρέπει να αποδίδεi αμνηστία στους πειρατές διαφημιστές γιατί κλέβουν το ψωμί των νόμιμων σταθμών που έχουν άδεια πληρώνουν υπαλλήλους παράβολα φόρους και γενικά ό,τι απαιτεί η δημιουργία ενός νόμιμου ΜΜΕ.Είναι δίκαιο να πέφτουν τα λουκέτα ή να χάνονται θέσεις εργασίας επειδή το διαφημιστικό παραεμπόριο των ερτζιανών καλπάζει;Ωστόσο μου κάνει εντύπωση ότι οι νόμιμοι σταθμοί που βάλλονται οικονομικά από τη χασούρα των διαφημίσεων δεν αντιδρούν,οπότε όχι μια & 100 κεραίες οπουδήποτε δεις μην ξαφνιαστείς φίλε!

GEWKWN
10-08-06, 01:33
αλαγη για λιγο. Μια ιστορια για μια εταιρια
που ειχα αγορασει ενα cd-rom απο εκει.
Καποια μερα πριν απο 9 νομιζω χρονια παιδια
πηρα ενα cd-rom απο το one-way στο εξαμηνο περιπου
το μηχανημα τα "εφτισε" και πηγα να μου το αλαξουν
μου ειπαν το στειλανε Αθηνα μα ο καιρος περνουσε
στον μηνα πανω και αφου τα νευρα μου ηταν "τσαταλια"
τους ανεφερα την φραση "προστασια καταναλωτη"
και ως δια μαγειας, ειχα παιδια καινουριο cd-rom.
Και απο τοτε την χρησιμοποιηω συνχα αυτη την φραση.
Αυτο για την ιστορια.
Η παραπανω φραση ειναι ο φοβος και ο τρομος για τους
επαγγελματιες για αυτο αν ειστε σιγουροι οτι ειναι να σας
"την κανουν" ορμιστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:twisted: :twisted: :twisted:

hlektrologos000
10-08-06, 06:56
μετα απο αυτο το post πιστευω οτι μπορεις να πιασεις ανετα δουλεια ως παπαρατσι ... :D

^Active^
10-08-06, 10:51
Αναφερεσε στον Βασιλη Μπαμπη ετσι δεν ειναι ; :)

electron
10-08-06, 11:54
Στις παραπάνω σύχνότητες που πολύ σωστά ανέφερε ο Βασίλης ότι βγαίνουν από Πάρνηθα.πιθανόν να βγαίνει και ο antenna μιας και περνά αρκετά ικανοποιητικά σε όλη την περιοχή της ΒΑ Αττικής Βοιωτίας και Ευβοιας.Επίσης από τηλεποτπικά σήματα,εκτός των γνωστών μεγάλων καναλιών,από Πάρνηθα εκπέμπει και ο περιφεριακός σταθμός Ε,το στουντιο του οποίου όμως στεγάζεται στην Αθήνα.

radiodj105
10-08-06, 12:36
Φίλε μου για τον ΑΝΤ1, έχει ακουστεί πως έχει κάνει το σύστημα με τους 3 συμφασικούς πομπούς (Υμηττό, Πάρνηθα, Αίγινα) σε αντίθεση με τον ΣΚΑΙ που μόνο Ο Υμηττός με την Αίγινα είναι συμφασικοί (και στην ίδια συχνότητα εννοείται).

Ομολογώ πως όταν έκανε Seek το ραδιόφωνό μου, δεν σταμάτησε στον ΑΝΤ1, αλλά σταμάτησε όπως είδατε σε όλες τις άλλες συχνότητες που πράγματι παίζουν από εκεί!

giannis2609
15-09-06, 12:20
Η εταιρεία RFHELLAS αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα την Plisch. Η Plisch κατασκευάζει πομπούς τηλεοράσεων και έχει προμηθεύσει παλιότερα την ΕΡΤ με πομπούς. Σε μία από αυτές τις προμήθειες (νομίζω το 2003) εδωσε από ότι έχει ακουστεί δώρο στην ΕΡΤ ένα μικρό ψηφιακό πομπό.

Πέρυσι η ΕΡΤ έκανε διαγωνσιμό για την προμήθεια 3 ψηφιακών πομπών. Τον διαγωνισμό τον κέρδισε η Thales αλλά επειδή δεν μπορούσε να παραδώσει εμπρόθεσμα τον πρώτο πομπό και η ΕΡΤ έπρεπε να κάνει ψηφιακή εκπομπή (γιατί το είχε εξαγγείλει με διαφημίσεις και γιατί αν δεν το έκανε μπορεί να έχανε την Ευρωπαική επιδότηση) εγκατέστησε προσωρινά τον ψηφιακό πομπό που είχε από την Plisch.

Πάντως από ότι γνωρίζω η RFHellas (και η Plisch) δεν είναι εταιρείες απατεώνες.

radiodj105
15-09-06, 21:15
Πάντως από ότι γνωρίζω η RFHellas (και η Plisch) δεν είναι εταιρείες απατεώνες.

Κι εγώ το ίδιο λέω φίλε μου.
Μπορούν συνεπώς να πείσουν άνετα τον Stevie Wonder ότι πράγματι αυτοί εγκατέστησαν το σύστημα!