PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα μορφή διάδοσης από την Samsung



aeonios
09-08-06, 12:40
Oι ερευνητές στην Samsung παρουσίασαν μια πρωτότυπη μέθοδο για να χρησιμοποιούν την ιονόσφαιρα σαν μέσο για επικοινωνία μακρινών αποστάσεων χωρίς την χρήση δορυφόρων.

Η ιονόσφαιρα ως γνωστό παίζει το ρόλο του ανακλαστήρα στα σήματα των βραχέων. Οι ερευνητές στέλνουν σήματα στα UHF πίσω από ένα carrier στο 1 GB και έτσι στην ιονόσφαιρα δημιουργείται ένα εναλλασόμενο ρεύμα το οποίο μπορεί να διομορφωθεί σε μια συγκεκριμένη συχνότητα, φτιάχνοντας έτσι μια κεραία παγκόσμιας εμβέλειας.

Πηγή:

Daily Amateur Radio RSS News Service:
http://www.southgatearc.org/

GEWKWN
09-08-06, 16:47
παιδια εμενα αυτο μου φαινεται
καπως .
οχι γιατι δεν το πιστευω απλα στο
μυαλο μου ερχονται κατι "γραφικοι"
τυποι που μιλουσαν για ελεγχο του καιρου
με τον ιονισμο της ατμοσφαιρας.
και λεω οτι ισως να γινεται γιατι δεν ειναι και
κατι απλο να "πειραξεις" την ατμοσφαιρα σε
επιπεδο ιονισμου ,ταλαντωσης και ουσιαστικα
αυξηση της ενεργειας που πρεπει να εχει.

aeonios
09-08-06, 17:44
Δεν ξέρω αν γίνεται το συγκεκριμένο γιατί δεν μπορώ να κρίνω την πηγή , πάντως φίλε μου είδα paper από Ιταλούς ερευνητές νομίζω που έδειχνε πως να δημιουργούμε με μια ακτίνα laser στην ατμόσφαιρα μια "κεραία " οποιουδήποτε μήκους θέλουμε. Αυτό έγινε και πειραματικά.

Για την ιστορία η Samsung πατένταρε την "εφεύρεση" αυτή μην τυχόν και τους φάει κανείς το φαγητό. Πιστεύω πως πρώτος ο Tesla είχε κάνει παρόμοια πειράματα και πατένταρε παρόμοιες διατάξεις με απείρως πιο κοινωνικοκεντρικούς στόχους.

link (http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PG01&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.html&r=1&f=G&l=50&s1=%2220060121859%22.PGNR.&OS=DN/20060121859&RS=DN/20060121859)

Η τεχνική της θέρμανσης της ιονόσφαιρας με μικροκύματα με σκοπό τον έλεγχο κάποιων παραμέτρων της λέγεται πως αποτέλεσε και κερασάκι στην τούρτα των ερευνών των αμερικάνων (βλ HAARP) με σκοπούς αμφιλεγόμενους .

Πάντως αν όντως δουλεύει αυτό θα χρειάζεται ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσό ενέργειας και φυσικά μια αρκετά κατευθυντική κεραία για την εκπομπή του παλμού.

Επίσης δημιουργούνται εύλογα προβλήματα με την πρακτική χρήση αυτού του πράγματος γιατί η τεχνική αυτή θα δημιουργούσε παρεμβολές σε υπηρεσίες που παίζουν στην μπάντα του GHz (δορυφορικές και επίγειες). Δεν πιστεύω πως οι ερευνητές της εταιρίας έχουν κάνει αρκετή μελέτη για το τι συμβαίνει ως αποτέλεσμα στην ιονόσφαιρα από την διοχέτευση ενέργειας εκ των κάτω.....


Οσο για τα πειράματα που λες έχουν γραφεί τόνοι ιστορίες αλλά δεν γνωρίζω επίσης κάποια μέθοδο που να άντεξε στην επιστημονική μελέτη....