PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάση νημάτων σε λυχνίες 4-250, 4-400



ReFas
09-08-06, 23:02
Οι λυχνίες 4-250 και 4-400 είναι ίσως ότι καλύτερο έχει φτιαχτεί σε γυαλί (μαζί με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές της σειράς QB..) μιας και συνδυάζουν μικρό μέγεθος μεγάλη ενίσχυση ακόμα και σε υψηλές σχετικά συχνότητες , πολύ μεγάλη απόδοση και σχετικά εύκολη κατασκευή ειδικά σε χαμηλές συχνότητες.

Αυτό που πρέπει να προσεχτεί ιδιαίτερα είναι η τάση του νήματος η οποία είναι στα 5V και θα πρέπει να μην μεταβληθεί πάνω από +-5% δηλαδή από 4,75 ως 5,25 έτσι ώστε να έχουμε αρκετά καλή διάρκεια ζωής της λυχνίας. Το πρόβλημα είναι ότι με το ρεύμα που τραβάει στα 14,5 Α περίπου οι πτώσεις τάσεως στο καλώδιο που συνδέει μετασχηματιστή με βάση λυχνίας αλλά και στην επαφή μεταξύ βάσης και στα ίδια τα ποδαράκια της λυχνίας δεν είναι αμελητέες.
Σε μετρήσεις που έχω κάνει, για 5βολτ στον μετασχηματιστή, στη βάση στο σημείο που συνδέονται τα καλώδια (1,5mm 20 πόντους περίπου μήκος) η τάση μετρήθηκε 4,90βολτ ενώ στα ίδια τα ποδαράκια της λυχνίας η τάση ήταν 4,8 !
Βλέπουμε ότι πλησιάζουμε εύκολα το κατώτερο σημείο και αν υπολογίσουμε και την πιθανή πτώση τάσεως στο πρωτεύων όταν θα είναι σε πλήρες φορτίο τότε είναι δύσκολο να κρατηθεί η τάση μέσα στα όρια.
Η τάση λοιπόν των νημάτων χρειάζεται την προσοχή μας και αρκετές μετρήσεις έτσι ώστε να σιγουρευτούμε ότι είμαστε εντάξει.

Επίσης ένα σημείο που θέλει προσοχή είναι η θερμοκρασία που αναπτύσσεται έστω και μόνο με τα νήματα.
Η υψηλότερη θερμοκρασία μετρήθηκε χαμηλά στο γυαλί ανάμεσα στα ποδαράκια φτάνοντας τους 200c στα όρια δηλαδή που δίνει ο κατασκευαστής.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται συνέχεια ροή αέρα στη βάση για να κρατάει τη θερμοκρασία χαμηλά

tzitzikas
09-08-06, 23:27
και οι 2 οι λυχνιες αυτες θελουν καλη ψυξη. παλια τις δουλεψαμε και ειχαμε 2 ανεμιστηρες, εναν να βαραει την λαμπα και 1 για τα ποδια της. μια φορα κολησε ο ανεμιστηρας της λυχνιας και καικε. ανεπτυξε τοση θερμοκρασια που ενα πλεξι-γκλας που στηριζαμε το τσοκ ανοδου σε αποσταση 10 εκατοστα απο την λυχνια ελιωσε!

itta-vitta
16-08-06, 23:31
Κάποτε "στις δόξες μου", στο τέλος της 10ετίας '70 και αρχές της 10ετίας '80, δούλευα μια 250ΤΗ στα 3000 βολτ(τάση υπό φορτίο) και είχα στην αρχή τα ίδια προβλήματα.
Στα νήματα έβαλα ίδιο πάχος σύρματος με αυτό του μετασχηματιστή για τα νήματα. Πρέπει να ήταν κάπου στα 2.5 χιλιοστά Αν θυμάμαι καλά, τα νήματα τραβούσαν 5 βολτ/10.5 αμπέρ. Ο μετασχηματιστής φυσικά ήταν μεγαλύτερος, στα 13 αμπέρ. Στα "ποδαράκια" της βάσης είχα προσαρμόσει ηλεκτρολογικούς ακροδέκτες, οι οποίοι τοποθετήθηκαν πρεσσαριστοί, γιατί το καλάϊ έλιωνε. Οι επαφές του μετασχηματιστή ήταν με κλέμες πορσελάνης. Είχα βρεί (ευτυχώς) και ένα τσοκ 2,5 mH/1A με μεταλική βάση στήριξης και μονώσεις πορσελάνης.

ReFas
18-08-06, 09:14
Γενικά με πάνω από 10A ρεύμα νημάτων θέλουν μια προσοχή όλες οι λυχνίες
1) Ως προς την πτώση τάσεως της τροφοδοσίας των νημάτων
2) Ως προς την θερμοκρασία που αναπτύσσουν.
Λίγα λόγια για τις τριοδες..... σαν ενισχυτριες RF παρουσιάζουν κάποιες δυσκολίες μιας και χρειάζονται απαραίτητα εξουδετέρωση (neutralization) εκτός και αν οδηγηθούν από κάθοδο (Grounded Grid).
Το καλύτερο τους είναι σαν ενισχυτές ήχου και στην περίπτωση μας σαν ενισχυτές διαμόρφωσης σε τελική βαθμίδα πομπού ΑΜ.
Για παράδειγμα 2 250ΤΗ με 1500V και χωρίς αρνητικά στο οδηγό (κάνει πιο εύκολη την κατασκευή αυτό) με 35W οδήγηση αποδίδουν 650W ισχύς ικανή να διαμορφώσει 100% μια βαθμίδα που δέχεται 1300W DC είσοδο και έως 50% για 5.2KW είσοδο.

Επίσης ένα άλλο για όλες αυτές τις λυχνίες είναι ότι απαραίτητα πρέπει να δουλεύουν με κοκκινισμένη την άνοδο μιας και αυτό κάνει καλό.....στην υγεία τους (βοηθά να υπάρχει καλό κενό αέρος).

itta-vitta
18-08-06, 13:22
Την οδηγούσα από κάθοδο(νήματα), με το τσοκ με το φερρίτη. Δούλευε σαν γραμμικός ενισχυτής, με διαμόρφωση από την προηγούμενη βαθμίδα.
Αυτό με την κοκκινισμένη άνοδο λίγοι το γνωρίζουν .
Επίσης θέλει και θωράκιση από φύλλο μολύβδου γιατί εκπέμπει ραδιενεργή ακτινοβολία. Έχει και το σχετικό σηματάκι πάνω στο γυαλί της. Το μηχάνημα το είχα σε άλλο χώρο.

kostas30
18-08-06, 14:54
φιλε Η-Β ΠΡΙΝ μερικα χρονια μιλαγα στα αμ με καποιον Φανι Η-Β μηπως εισαι εσυ???

Giannis511
18-08-06, 15:14
Ο Φάνης ο Η-Β έβγαινε από Αθήνα εκπομπή στους 800 και κάτι ψιλά τώρα τελευταία έχω να τον ακούσω καιρό.

ReFas
18-08-06, 19:56
Την οδηγούσα από κάθοδο(νήματα), με το τσοκ με το φερρίτη. Δούλευε σαν γραμμικός ενισχυτής, με διαμόρφωση από την προηγούμενη βαθμίδα.
Αυτό με την κοκκινισμένη άνοδο λίγοι το γνωρίζουν .
Επίσης θέλει και θωράκιση από φύλλο μολύβδου γιατί εκπέμπει ραδιενεργή ακτινοβολία. Έχει και το σχετικό σηματάκι πάνω στο γυαλί της. Το μηχάνημα το είχα σε άλλο χώρο.

Οκ αυτο με τη ραδιενεργεια το εχουμε ξαναπει καποια στιγμη αν ψαξεις θα βρεις ενα θεμα εδω.
Το σηματακι με τη ραδιενεργεια το εχω δει και εγω σε καποιες απο την σειρα 4 σε 4-125 αν θυμαμαι και ισως και σε 4-250 και προφανως πρεπει να εχει σχεση με το θορειο (Τh) που υπαρχει στα νηματα.
Δεν εχει σχεση με την λειτουργια της λυχνιας δηλαδη.
Το περιεργο ειναι οτι εχω καμια δεκαρια βιβλια για λυχνιες δεν αναφερεται πουθενα το παραμικρο για ραδιενεργεια επισης και σε αλλα τοσα και παραπανω κειμενα η βιβλια που εχω στον υπολογιστη καμια αναφορα....
Νομιζω παντως πως αν υπαρχει κατι θα ειναι σε μικρη ποσοτητα και εντελως ακινδυνο οσο βρισκεται μεσα στη λυχνια - καλο ειναι δηλαδη να μην σπαζουμε την λυχνια και περιεργαζομαστε το εσωτερικο :!:

Αυτο με τη ραδιενεργεια οπως ειπα δεν εχει σχεση με την λειτουργια...εχει σχεση ομως η εκπομπη ακτινων Χ
Εδω παλι το εχω δει γραμμενο σε καποιες πανω αλλα και σε καποιο βιβλιο η αλλο κειμενο και εδω εχει σχεση με την λειτουργια και συγκεκριμενα με την ταση στην ανοδο, οσο πιο μεγαλη τοσο πιο πιθανο ειναι να παραγει ακτινες Χ.
Αυτο ειδικα μπορει να το δει καποιος σε λυχνιες που ειναι φτιαγμενες να δουλευουν σε κυκλωματα παλμων (σοναρ ρανταρ)
οπως ειναι η 3Ε29 και η σειρα 4PR και αλλες, μιας και εδω εχουμε λειτουργια σε πολλες χιλιαδες βολτ.

itta-vitta
19-08-06, 00:18
Για τον Κώστα30 : Δεν είμαι ο Η.Β. που λες. Είμαι από Βόρεια Ελλάδα(πολύ Βόρεια και λίγο Ανατολικά). Ο Γιάννης ο 511 με γνωρίζει.