PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακος ενισχυτης ηχου



dal_kos
10-08-06, 20:34
Θελω να φτιαξω εναν ενισχυτη της ταξης των 100w.

Ενω εκανα μια απο τις γνωστες ασκοπες βολτες στο internet επεσα πανω σε κατι ψηφιακα chip ενισχυσης της Texas Instruments.
Διαβαζοντας Datasheets και λοιπα διαπιστωσα πως η καταναλωση τους σε σχεση με την αποδωση τους ειναι μικρη. Ακομα σκεφτομενος τα εξτρα καλουδια, μου αρεσε η ιδεα στησιματος ενος ψηφιακου ενισχυτη :D

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως ακριβως πρεπει να γινει η συνδεση και ποια εξαρτηματα πρεπει να χρησιμοποιηθουν.

Αν καποιος ξερει παρακαλω να βοηθησει. :)

Το Chip που μου "γυαλισε" ειναι το TAS5182 :roll:

http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tas5182.html

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Κώστας

gsmaster
11-08-06, 00:54
Το chip που σου γυάλισε, το TAS5182, είναι σε συσκευασία 56HTSSOP. Αν ξεπεράσεις αυτό θα πρέπει να δεις στο datasheet πώς θα το οδηγήσεις αυτό το πράγμα για να βγάλει ήχο....

dal_kos
11-08-06, 01:03
Κατι λεει για PWm και τεοια...
Το προβλημα μου ομως και η βασικη μου ερωτηση ειναι χρειαζεται να του γινει και προγραμματισμος για να δουλεψει?[κατι αναφερει για καταχωρητες]

ok1gr
11-08-06, 01:09
Δλδ. είναι smd? Γίνεται ένα smd να βγάζει τέτοια ισχή?

gsmaster
11-08-06, 01:27
smd το οποίο οδηγεί εξωτερικά μόσφετ ισχυος.

ok1gr
11-08-06, 01:45
Δλδ. αν κατάλαβα καλά μόνο του δεν βγάζει 100 watt αλλά οδηγεί fet μέχρι αυτήν την ισχύ σωστά?

Danza
11-08-06, 03:24
Δλδ. αν κατάλαβα καλά μόνο του δεν βγάζει 100 watt αλλά οδηγεί fet μέχρι αυτήν την ισχύ σωστά?

Αναλογα τα fet που θα του βάλεις βγάζει και την αναλογη ισχύ αλλά εφόσον ειναι smd πως θα το προσαρμόσεις σε πλακέτα? :roll:

dal_kos
11-08-06, 14:11
Για την ακριβεια οδηγει 4mosfet ανα καναλι, 2 για το θετικο και 2 για το αρνητικο σημα.
Θα παρω μυτη κολλητηριου 0,5 ή 0,3mm και θα μπορεσω να το κολλησω. Ετσι κι αλλιως με ενδιαφερει να πειραματιστω με SMD.

MHTSOS
11-08-06, 18:04
Το δύσκολο δεν είναι να το κολήσεις. Το θέμα είναι πως θα φτιάξεις την πλακέτα. :wink:

Danza
11-08-06, 18:40
Το δύσκολο δεν είναι να το κολήσεις. Το θέμα είναι πως θα φτιάξεις την πλακέτα. :wink:

:ok: :ok:
βέβαια στο ExpressPCB στο part list έχει θέσεις για smd εξαρτήματα... αν το κανεις ετσι θα σαι οκ :wink:

chip
11-08-06, 19:03
Σκέψου οτι και να φτιάξεις ένα παλμοτροφοδοτικό στα 100W έχει αρκετές δυσκολίες, πόσο μάλλον ένας ενισχυτής.
Αν πάλι θες και πιο ισχυρό ψηφιακό ενισχυτή έχει πολλους η Tripath (μέχρι 500W!!) και είναι και εύκολο να αγοράσεις τα τσιπάκια από αγγλία και είναι και σε ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ τιμές. Όμως δεν είναι διαδεδομένα στους ερασιτέχνες γιατί οι ενισχυτές αυτοί δεν είναι απλοί! Συχνά θέλουν και πηνία τα οποία δεν είναι ότι πιο εύκολο να κατασκευάσεις. Η κατασκευές τέτοιου τύπου θέλουν απαραίτητα πλακέτες επιφανειακής στίρηξης ενώ τα ισχυρά ρεύματα μαζί με την υψηλή συχνότητα κάνουν την κατάσταση κόλαση! (από άποψη ηλεκτρονικής) Δημιουργούνται ακόμα προβλήματα με παρεμβολές και παρασιτικές χωρητικότητες μεταξύ ψυκτρών και τρανζίστορ και απαιτούνται ειδικά υλικά για την μόνωση των τρανζίστορ από τις ψύκτρες.
Αν απαιτηθούν αντιστάσεις ισχύος σε σειρά με τα τρανζίστορ ήχου να ετοιμαστείς να ψάχνεις για βατικές αντιστάσεις από άνθρακα (όχι σύρματος) για να μήν έχουν μεγάλη αυτεπαγωγή και πολλά άλλα.
Πιστεύω οτι είναι γενικά δύσκολες κατασκευές που απαιτούν μεγάλη εμπειρία, πειραματισμούς, μηχανήματα μετρήσεων και πολύ ψάξιμο και χρήματα για τα βοηθητικά εξαρτήματα.

chip
11-08-06, 19:05
Ξέχασα! Το μόνο για το οποίο δεν θα πρέπει να αγχώνεσε είναι η πλακέτα και το κώλημα των SMD

dal_kos
11-08-06, 20:13
Η πλακετα θα την κανω με το Pad2Pad που εχει μεγαλη βαση εξαρτηματων[με το 60% να ειναι smd] και επειτα θα την περασω σε πλακετα με διαφανεια.

Τωρα αν συμβαινουν ολα αυτα τα οποια λεει ο chip.... την κατσαμε!

chip
11-08-06, 23:24
Τώρα είδα το chip που λες και καταλαβένω γιατί σου άρεσε. Αν το φτιάξεις καλή επιτυχία. Ευτυχώς δεν έχει πηνία. Είναι καθαρό pwm φαινεται. Βέβαια έχει κάποια εξαρτήματα που ίσως να είναι κρίσιμα. Αυτό που με ανυσήχησε ΠΟΛΥ είναι η συχνότητα λειτουργίας 1,5 MHz. Ποιο chip θα βάλεις για έλεγχο?

dal_kos
12-08-06, 01:25
Εμ...
Αυτο ειναι που ρωταω. Τι πρεπει να χρησιμοποιησω στο σχεδιο?
Και θα χρειαστει προγραμματισμο? γιατι κατι τετοια βλεπω στο datasheet. :roll:
Αν χρειαζεται πως πρεπει να γινει?
Και ακομα στο Datasheet λεει να χρησιμοποιηθει το PWM TAS5036 το οποιο ομως δεν συνισταται για νεα design απο την TI.
Μπορω να χρησιμοποιησω το TAS5086?[που διατιθεται και σε δειγματα...]
Ευχαριστω και παλι.
Και οπως ειπαμε... Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη ;) :)

chip
12-08-06, 01:50
Απ οτι είδα το chip αυτό κάνει μόνο την οδήγηση τον mosfet και την επεξεργασία του σήματος (Ο διαμορφωτής που παράγει τα σήματα που τελικά φτάνουν στα mosfet) τα κάνει άλλο ολοκληρωμενο. Ένα από αυτά είναι το TAS5001 Αν και δεν ξέρω αν συνεργάζεται με το chip που επέλεξες. Το chip που συνεργάζεται σίγουρα είναι το TAS5036. Στα γρήγορα που κοίταξα δεν βρίκα τα datasheet του όμως μάλλον όπως το TAS5001 δεν έχει αναλογική είσοδο ήχου αλλά ψηφιαή.
Αυτό σημένει οτι θα πρέπει να το συνδέεις σε συσκευες με ψηφιακή έξοδο. επίσης ίσως να χρειάζεται και ένα ενδιάμεσο chip για να συνδεθεί με ψηφιακές πηγές όπως cd-player.

dal_kos
12-08-06, 02:05
Στο κυκλωμα θα υπαρχει κι ενας μετατροπεας Analog--> Digital.
To 1,5MHz που χρειάζεται?
Δηλαδη τι το παραγει?
[μη με βρισετε σας παρακαλω...:)]

chip
15-08-06, 23:25
Κανείς δεν τα ξέρει όλα και γι αυτό να μην διστάζεις ποτέ να ρωτάς.
Δεν μελέτησα πολύ το κύκλωμα και δεν ξέρω να πω που παράγεται το 1,5MHz και δε νομίζω οτι πρεπει να σε ανυσηχει το που παράγεται. Αλλα στα datasheet λέει οτι η συχνότητα switching είναι 1,5ΜΗΖ που σημένει οτι τα τρανζίστορ εξόδου ανοιγοκλίνουν με 1,5MHz παράγοντας κυματομορφή με τη μέθοδο PWM.
Αυτό λογικά θα έχει δυσκολίες (κατασκευαστικές). Θα σε συμβούλευα να ρίξεις μία ματιά στα application notes που συνοδεύουν αυτά τα chip. Πιθανότατα η TI θα προτείνει χρήση πλακετών με 4 επίπεδα (βέβαια αρκετές φορές μπορείς να μην τα βάλεις έχοντας μείωση στις επιδώσεις του κυκλώματος).

dal_kos
16-08-06, 11:23
Τελικα προεκυψε αλλο προβλημα με το συγκεκριμενο κυκλωμα...

Οδηγειται απο ενα PWM το οποιο καθοριζει ολες τις παραμετρους[ενταση,μπασα,πριμα, ποιο καναλι θα λειτουργει... και αλλα] το οποιο ελεγχεται ψηφιακα μεσω συγκεκριμενων καταχωρητων. Το σχεδιο του ενισχυτη το καταλαβα και καταλαβα πως πρεπει να γινει αλλα το PWM δεν ξερω πως να το προγραμματισω...

Αν μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να ελεγχω συγκεκριμενους καταχωρητες θα ημουν ευγνωμων.
Μια ιδεα που μου ηρθε ειναι μηπως το κανω μεσω καποιου pic. Ειναι κατι τετοιο εφικτο?

chip
16-08-06, 23:40
Η ΤΙ έχει ένα evaluation module το οποίο χρησιμοποιεί το tas5076 οπότε προτίμησε το. Ρίξε μια ματιά στο manual του module αυτού slea026.pdf. Εμένα με την pstn σύνδεση δε μου κατέβηκε για να μπορέσω να σου πω περισσότερα. Θα χρειαστείς προγραμματισμό των καταχωρητών που ρυθμίζουν τις διάφορες λειτουργίες. Αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε μικροελεγκτή.

dal_kos
17-08-06, 17:04
Αν καποιος μπορει ας κοιταξει αυτο.
http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tas5012.html
Το συστηνει η ΤΙ για χρηση με τον TAS5182 κι αν καταλαβα καλα απο το datasheet δεν χρειαζεται προγραμματισμο.

Αν μπορει καποιος ας το επιβεβαιωσει. :)

chip
17-08-06, 23:51
Σωστός!
Keep walking!

dal_kos
18-08-06, 02:13
Μηπως μπορει κανεις να βοηθησει στην επιλογη του μετατροπεα Analog-To-Digital?

Και κατι αλλο.
Το PWM λογικα μπορω να το ρυθμισω μεσω dip σωστα?
Αν ναι με τι πρεπει να του δινω τροφοδοσια για να γινεται "1" η εισοδος? απο την γειωση?

chip
18-08-06, 10:55
Αν δεν έχει pull-up αντιστάσεις μέσα στο chip σύνδεσε το ένα άκρο του διακόπτη στο + της τροφοδοσίας και το άλλο στο Pin που θα ελέγξεις. Ταυτόχρονα κάνε Pull-down το pin (δηλαδή βάλε μία αντίσταση 10Κ από το Pin στη γείωση) έτσι όταν βάζεις τον διακόπτη στο ON θα πέρνει 3,3V δηλαδή λογικό '1'. Αν παλι ο διακόπτης είναι στο off τότε η αντίσταση θα γειώνει το Pin και θα έχει λογικό '0'.
Αν το chip λέει οτι έχει pull-up εσωτερικά απλά σύνδεσε τα διακοπτάκια με τη γείωση. Όταν θα είναι στο On θα δίνουν λογικό '0' και όταν θα είναι στο off η αντίσταση pull-up μέσα στο chip θα δίνει λογικό '1'.
Εσωτερικό Pull-down δε νομίζω να έχει -αν και θα ταν το πιο βολικό (απλά θα συνέδεες τα διακοπτάκια στο +
Αν έχω χρόνο το σαββατοκύριακό θα κοιτάξω να σου πω για τον ADC.

dal_kos
18-08-06, 13:00
Ok σε ευχαριστω παρα πολυ.
Θα το κοιταξω.

moutoulos
22-08-06, 22:56
Κώστα κοίταξε και αυτό (http://www.tripath.com/pb4100A.htm).

dal_kos
22-08-06, 23:13
Κώστα κοίταξε και αυτό (http://www.tripath.com/pb4100A.htm).

Εγω θέλω γύρω στα 60-100W στα 8Ω.
Αυτο αποδιδει πολυ λιγοτερα :cry:
Ενα άλλο που μου άρεσε ειναι αυτό http://www.tripath.com/pb1400.htm αλλά θέλει πολλά εξαρτηματα για την οδήγηση.
Τελος άλλο ένα προβλημα είναι που θα βρω τα συγκεκριμένα chips

dal_kos
22-08-06, 23:16
Αν δεν έχει pull-up αντιστάσεις μέσα στο chip σύνδεσε το ένα άκρο του διακόπτη στο + της τροφοδοσίας και το άλλο στο Pin που θα ελέγξεις. Ταυτόχρονα κάνε Pull-down το pin (δηλαδή βάλε μία αντίσταση 10Κ από το Pin στη γείωση) έτσι όταν βάζεις τον διακόπτη στο ON θα πέρνει 3,3V δηλαδή λογικό '1'. Αν παλι ο διακόπτης είναι στο off τότε η αντίσταση θα γειώνει το Pin και θα έχει λογικό '0'.
Αν το chip λέει οτι έχει pull-up εσωτερικά απλά σύνδεσε τα διακοπτάκια με τη γείωση. Όταν θα είναι στο On θα δίνουν λογικό '0' και όταν θα είναι στο off η αντίσταση pull-up μέσα στο chip θα δίνει λογικό '1'.
Εσωτερικό Pull-down δε νομίζω να έχει -αν και θα ταν το πιο βολικό (απλά θα συνέδεες τα διακοπτάκια στο +
Αν έχω χρόνο το σαββατοκύριακό θα κοιτάξω να σου πω για τον ADC.

Θέλει εξωτερικο pull-down. Τελικά το έλεγε και στο datasheet αλλα δεν το ειχα δει :?

Απ' ο,τι βλεπω ομως το συγκεκριμένο PWM δεν μπορει να δεχθει Analog-to-Digital. :(

chip
23-08-06, 09:55
Τα ολοκληρωμένα της Tripath είναι και φθηνά και μπορείς να τα αγοράσεις πολυ εύκολα από αγγλία αν έχεις πιστωτική κάρτα (και τη χρησιμοποιείς σε ιντερνετικές αγορές).
Όμως είναι εξαιρετικά δύσκολες οι κατασκευές που δίνουν! (έχω αναφερθέι σε προηγούμενο post)
όσο για τον adc δεν έχω βρεί το χρόνο να κοιτάξω και μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην πέρνει.
Ίσως βέβαια να απαιτεί κανένα translator προτοκόλου, σαν αυτά που φτιάχνει η crystal (cirrus-logic) (νομίζω τα έχει η Farnell).
(Μόλις έχω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω. Πρώτα πρέπει να μελετήσω το chip του controller για να αποφασίσω τι ADC απαιτεί)

dal_kos
23-08-06, 12:51
Δεν θελω να χρησιμοποιησω την πιστωτικη για αγορες.

Της TI τα περισσοτερα έρχονται σε δειγματα κατι το οποιο με βολευει μια και μενω στη θηβα[δεν εχουμε κανενα καταστημα με ηλεκτρονικα].

Το συγκεκριμένο PWM [TAS5012] στο αρχικο block διαγραμμα δεν λεει τιποτα για ADC σε αντιθεση με καποια αλλα PWM τα οποια ομως θελουν μικροελεγκτη.

dal_kos
23-08-06, 23:36
Λοιπον παιδια σημερα μου ηρθε ιδεα. :idea:
Αφου και τα ηχεια που θα συνδεσω θα τα φτιαξω εγω σκεφτηκα την εξης λυση:

Να βαλω κορνες με πολλα db τις οποιες θα οδηγω μονο με 1W αποδιδωντας γυρω στα 100db. :shock:
Θα βαλω τα γουφερ και θα τα οδηγησω με ξεχωρο ενισχυτη ο οποιος θα αποδιδει γυρω στα 60-100W για καθε γουφερ. :D

Η απορια μου ειναι αν γινεται να βαλω τον ενισχυτη της tripath που προτεινε ο φιλος Μουτουλος και να τον γεφυρωσω. :?:
Και αν γινεται πως θα γινει η γεφυρωση. :?:

Εχω δει ενα κυκλωμα απο τον γνωστο Σαμμαρα το οποιο ομως δεν ξερω αν ισχυει και σ αυτον που ειναι ψηφιακος. :roll:

chip
23-08-06, 23:58
Και γιατί να φτιάξεις γεφυρωμένο και να μην επιλέξεις chip με πιο μεγάλη ισχύ?
Ξανασκέψου το πριν πιάσεις να φτιάξεις ενισχυτή με chip της Tripath (το είχα σκεφτεί και εγώ πριν 3 χρόνια αλλά είδα τα προβλήματα που θα συναντούσα και αργότερα τα επιβεβαίωσε και το elektor σε κατασκευή που έχει δημοσιεύσει με Tripath). (διάβασε μία από τις πρώτες απαντήσεις που είχα δώσει και αναφερόμουν στα chip της Tripath)

dal_kos
24-08-06, 00:10
Και γιατί να φτιάξεις γεφυρωμένο και να μην επιλέξεις chip με πιο μεγάλη ισχύ?
Ξανασκέψου το πριν πιάσεις να φτιάξεις ενισχυτή με chip της Tripath (το είχα σκεφτεί και εγώ πριν 3 χρόνια αλλά είδα τα προβλήματα που θα συναντούσα και αργότερα τα επιβεβαίωσε και το elektor σε κατασκευή που έχει δημοσιεύσει με Tripath). (διάβασε μία από τις πρώτες απαντήσεις που είχα δώσει και αναφερόμουν στα chip της Tripath)


Σκέψου οτι και να φτιάξεις ένα παλμοτροφοδοτικό στα 100W έχει αρκετές δυσκολίες, πόσο μάλλον ένας ενισχυτής.
Αν πάλι θες και πιο ισχυρό ψηφιακό ενισχυτή έχει πολλους η Tripath (μέχρι 500W!!) και είναι και εύκολο να αγοράσεις τα τσιπάκια από αγγλία και είναι και σε ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ τιμές. Όμως δεν είναι διαδεδομένα στους ερασιτέχνες γιατί οι ενισχυτές αυτοί δεν είναι απλοί! Συχνά θέλουν και πηνία τα οποία δεν είναι ότι πιο εύκολο να κατασκευάσεις. Η κατασκευές τέτοιου τύπου θέλουν απαραίτητα πλακέτες επιφανειακής στίρηξης ενώ τα ισχυρά ρεύματα μαζί με την υψηλή συχνότητα κάνουν την κατάσταση κόλαση! (από άποψη ηλεκτρονικής) Δημιουργούνται ακόμα προβλήματα με παρεμβολές και παρασιτικές χωρητικότητες μεταξύ ψυκτρών και τρανζίστορ και απαιτούνται ειδικά υλικά για την μόνωση των τρανζίστορ από τις ψύκτρες.
Αν απαιτηθούν αντιστάσεις ισχύος σε σειρά με τα τρανζίστορ ήχου να ετοιμαστείς να ψάχνεις για βατικές αντιστάσεις από άνθρακα (όχι σύρματος) για να μήν έχουν μεγάλη αυτεπαγωγή και πολλά άλλα.
Πιστεύω οτι είναι γενικά δύσκολες κατασκευές που απαιτούν μεγάλη εμπειρία, πειραματισμούς, μηχανήματα μετρήσεων και πολύ ψάξιμο και χρήματα για τα βοηθητικά εξαρτήματα.

Αν δεν κανω λαθος αυτο το chip που λεω ειναι ενας ενισχυτης ηχου πληρης με τα φετ του και ολα, με το πλεονεκτημα σε σχεση με τους αναλογικους οτι εχει 90% αποδωση.
[Αν κανω λαθος διορθωστε με.]

Φιλε chip διαβασα και παραθετω το μηνυμα σου στο οποιο βασικο προβλημα φαινεται να υπαρχει στην τοποθετηση των διαφορων υψηλης συχνοτητος κυκλωματων επι της πλακετας το οποιο ομως δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο chip της Tripath καθως τα εχει ολα ενσωματωμενα πανω του και θελει ελαχιστα εξωτερικα εξαρτηματα.

Αν μπορεις πες σε παρακαλω καποια καλυτερη λυση και ανεφερε τι αλλα προβληματα εχουν τα τσιπ της συγκεκριμενης εταιριας.

Τελος να αναφερω πως επελεξα αυτο το τσιπ γιατι εχει την αποδωση περιπου που μου χρειαζεται ωστε να το γεφυρωσω ;)

chip
24-08-06, 12:34
Απ΄οτι κατάλαβα σε ενδιαφέρει το TDA1400 της εταιρίας tripath. To chip αυτό χρειάζεται εξωτερικά τρανζίστορ και προτεινόμενα είναι τα FQP22P10 και FQP19N10. Αποδίδει 310W με 0,1% περαμόρφωση και 425W με 10%.
Όσο για την γεφύρωση, έχει κατασκευαστεί για να εργάζεται υποχρεωτικά γεφυρωμένο! (δες το pdf με την προτεινόμενη σχεδίαση RB-TDA1400.pdf
Όπως έχω ξαναπεί τέτοιες κατασκευές θέλουν αρκετή εμπειρία, και θα αντιμετωπίσεις και αρκετά προβλήματα στην απόκτιση των εξαρτημάτων τα οποία θα σου κοστίσουν αρκετά ακριβά για να τα φέρεις από εταιρίες του εξωτερικού. H Tripath προτείνει την προμήθεια από καταστήματα της αμερικής, digikey, Avnet, Mouser.
Σχεδόν σίγουρα θα χρειαστείς πιστωτική κάρτα για να τα φέρεις (τουλάχιστον το chip της tripath από αγγλία), ή διαφορετικά θα πληρώσεις πολλά χρήματα σε τραπεζικές προμήθειες. (25-50 ευρώ για κάθε κατάθεση νομίζω)
Επειδή κι εγώ δεν συμπαθώ τις πιστωτικές κάρτες, λογω των κλεμένων κωδικών στο internet, εξετάζω την λύση απόκτιση πιστωτικής κάρτας προπληρωμένης (κάτι όπως οι τηλεκαρτες) από την τράπεζα ατικής. Σ αυτή την κάρτα απ όσο γνωρίζω ακόμα και να στην κλέψουν στη χειρότερη περίπτωση θα πάρουν το ποσό που έχεις επιλέξει για την απόκτισή της πχ 50 ή 100 ευρώ.

chip
24-08-06, 12:43
Ωχ....συγνώμη! Εσύ αναφερόσουν στο TAA4100 το οποίο είναι αρκετά προσγειωμένη λύση!
Δοκιμασέ το!!
Απλά φτιάξε καλό τυπωμένο και βάλε καλής ποιότητας πηνία.
Το ολοκληρωμένο δίνει έξοδο για 4 κανάλια τα οποία είναι είδη γεφυρωμένα!

dal_kos
24-08-06, 14:27
Δηλαδη δεν γινεται να το γεφυρωσω και να βγαλω δυο εξοδους?

Αν το γεφυρωσω τι ισχυ θα βγαζει ανα γεφυρα?

Θελω να τροφοδοτησω μονο γουφερ απο αυτο, τα τουιτερ ειναι αλλη ιστορια.

ΥΓ μηπως ξερετε κανενα μικρης ισχυος chip ενισχυσης που να μην παραμορφωνει τις υψηλες?[1-2watt]

Της coilcraft τα πηνια κανουν ή καλυτερα να φτιαξω πηνια αερος?[aircore]

dal_kos
24-08-06, 14:36
Τωρα ειδα στο datasheet πως γινεται να γεφυρωθει ωστε να συνδεθουν ηχεια λιγοτερων Ωμ.
Ωστοσο φαινεται να ειναι για ηχεια των 4Ωμ και οχι των 8Ωμ που ειναι τα δικα μου. Αν του συνδεσω τα δικα μου 8αρια θα δουλεψει κανονικα?
Θα παραμορφωσει πολυ? :roll:

ΥΓ: Απο damping Factor οι ψηφιακοι τα πάνε καλά η να προτιμησω καποιον τρανζιστορατο για τα γουφερ?[που θελουν καλο damping factor] :roll:

dal_kos
25-08-06, 15:41
Τελικα αποφασισα να φτιαξω τον ενισχυτη για τα γουφερ με το τσιπ της tripath και τωρα δεν βρισκω που να τα αγορασω.. :(

Υπαρχει καποιος να τα φερνει Ελλάδα? :?:

Ενα καταστημα που βρηκα στην Αγγλια εχει 15 ευρω το τσιπ και 30 ευρω τα μεταφορικα! :shock: