PDA

Επιστροφή στο Forum : Network MP3 Player



glompos21
13-08-06, 17:30
Καθως κιτουσα στο net επεσα σε αυτη στη σελιδα http://mp3elf.net/ .Ειναι ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟΟ.Εχει γεινει φοβερη δουλεια.Εχω ενα προβλημα στο εαν θα βρω STA013.

GEWKWN
13-08-06, 20:46
στην χειροτερη θα το παραγκηλεις.
Αυτη ειναι η ομορφιατου φιαξτου μονος σου
με την προιποθεση οτι δεν "πειραζουμε"
κατι που ειναι επικυνδινο.

xampos
13-08-06, 20:54
απο οτι ειδα παντος εχει 12$ και ειναι σε συσκευασια smd

chip
15-08-06, 17:06
Το STA013 το είχε παλαιότερα η RS. Φαντάζομαι θα το έχει ακόμα.
Φυσικά αν θελήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα chip της VLSI SOLUTION (όπως το VS1011) τα οποία έχουν πολλές λειτουργίες (και ενσωματωμένο dac) και είναι πολύ εύκολο να τα προμηθευτείς. (και κοστίζουν περίπου 20 ευρώ με το ΦΠΑ)
Ιδέες για mp3 player μπορείς να πάρεις από την σελίδα του jesper www.myplace.nu ο οποίος σύντομα θα παρουσιάσει και εμπορικό προιόν mp3 player open sourcce με επεξεργαστή ARM. Ρίξε μια ματιά για να καταλάβεις τι οραία πράγματα φτιάχνουν κάποιοι στο εξωτερικό και πόσο δρόμο έχουμε για να τους φτάσουμε..!

dal_kos
15-08-06, 17:20
Παιδια πως θα σας φαινοταν η ιδεα να φτιαξουμε ενα mp3 player σαν ομαδικο project του Hlektronika.gr?
Καποιος να αναλαβει το σχεδιασμο του θεωρητικου, καποιος το σχεδιασμο του PCB, και τελος καποιος αλλος τον προγραμματισμο?

Αν μαζευτουμε αρκετα ατομα θα τα κανουμε παραλληλα καμια 10αρια συγχρονως οποτε θα ερθουν πολυ φθηνοτερα απο οτι ενα-ενα. ;)

Και πανω απ ολα δεν θα νοιωθουμε και καταπιεσμενοι Ελληνες :lol:

Πως σας φαινεται η ιδεα? :thinking: :-({|=

chip
15-08-06, 17:59
Dal_kos καλά τα λες... αλλά δεν είναι τόσο εύκολο.
Αν θελετε σας φτιάχνω το θεωρητικό και την πλακέτα (ποσό να θέλει δυό - τρία απογεύματα...? Μόνο που δεν έχω πρόγραμμα για να σχεδιάσω την πλακέτα :D Το orcad κάνει 6000 ευροπουλα και μου πέφτουν πολλά :head: ) Ρίξε μία ματιά στα MP3 player του jesper να δεις οτι δεν έχουν κάτι δύσκολο στο hardware.
Το δύσκολο είναι το λογισμικό στο PC και το χειρότερο το firmware του mp3player...αφού θα πρέπει να μάθει κανείς το πρωτόκολο επικοινωνιας από καρτούλες SSD ή ΜΜC ή κάτι τέτοιο, ενδεχομένως να δημιουργήσει ένα proprietary FAT κλπ.. εκεί είναι όλη η δυσκολία, το διάβασμα και οι εκατοντάδες-χιλιάδες ώρες προγραμματιστμού.

dal_kos
15-08-06, 18:26
Γιατι δεν χρησημοποιεις το Eagle?

Ειδα την δουλεια του Jesper και ειναι πραγματι πολυ καλη. :ok:
Αλλα αν ειναι τοσο δυσκολο το λογισμικο τοτε παω πασο... :roll:
Μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να τροποποιησουμε το design ωστε να εχει και ραδιοφωνο και να χρησιμοποιησουμε μια ελαφρα τροποποιημενη εκδοση του λογισμικου?
[Να ξεκαθαρισω πως δεν ασχολουμαι με μικροελεγκτες οποτε συγχωρεστε με αν λεω μπαρουφες. :( ]

chip
15-08-06, 22:39
Αν εννοείς να βάλεις ραδιόφωνο στα mp3 του jesper, το έχει προβλέψει ο jesper έχοντας ενσωματώσει το ανάλογο firmware. Όμως το κομάτι του ραδιοφώνου δεν το έχει δημοισεύσει αλλά το πουλάει έτοιμο σα μοντουλάκι. Για το λογω αυτό (επειδή δεν έχει δημοσιεύσει τα σχέδια) έχει δεχτεί πολλά παράπονα στο forum του και έχει πεί οτι θα το δημοσιεύσει και αυτό. Στην πραγματικότητα έχει πεί πιο chip χρησιμοποιεί στο ραδιόφωνο οπότε αν κάποιος το βρεί να το αγοράσει μπορεί να φτιάξει το μοντουλάκι με βάση το datasheet του chip.

τώρα of-topic
Όσο για το θέμα του προγράμματος σχεδίασης το eagle είναι νόμιμο (αν δεν το αγοράσεις) όταν το χρησιμοποιείς μόνο για 10cm*10cm (που μου έιναι εντελώς ανεπαρκές) και μόνο σε πλακέτες 2 επιπέδων, οπότε δεν σκοπεύω να επενδίσω χρόνο να μάθω κάτι που θα έχω τόσους περιορισμούς. Αν είναι για παρανομο δεν την δέχομαι αυτή τη λύση αφού με αυτή τη λογική ξέρω το ORCAD σε καθαρά επαγγελματικό επίπεδο αλλά όπως είπα δεν το χρησιμοποιώ αφου δεν το έχω νόμιμα.
Προσορινά μαλλον θα πάρω το sprint-layout που και πάμφθηνο είναι και δεν απαιτείται χρόνος εκμάθησης. Βέβαια επειδή στο μέλλον δεν θα με καλύπτει (το project που φτιάχνω - ψηφιακός παλμογράφος με δική του CRT 6'' - κάποια στιγμη θα χρειαστεί πλακέτα 4 επιπέδων) θα κοιτάξω να αγοράσω κάτι καλύτερο.. (σκέφτομαι για το EDWin αλλα δεν ξέρω πόσο σταθερό είναι)

glompos21
16-08-06, 12:24
Παιδια απο οτι ειδα το mp3elf εκτος απο την πλακετα θελει και ενα TINI module που απο μονο του κοστιζει πανω απο $60.

Επιστήμων
16-08-06, 14:29
Μιας και γίνεται κουβέντα για mp3 ξέρει κανείς την κωδικοποίηση που χρησιμοποιείται ?
Ή έστω κάπου που μπορώ να την βρω. :D

dal_kos
16-08-06, 16:32
Η κωδικοποιηση που χρησιμοποιουν ειναι η mp3 ή Mpeg layer III ολογραφως.

Αν εννοεις κατι αλλο εξηγησε το :wink:

Επιστήμων
16-08-06, 16:39
Εννοω σε επίπεδο assembly. Ποια λογική υπάρχει σε επίπεδο προγραμματισμού
ώστε να μετατρέπει ένα κομμάτι σε mp3 ?

chip
16-08-06, 22:47
Ο αλγόριθμος περιγράφεται από το ISO πρότυπο ISO11772-3 και όπως θα δεις αν τον μελετήσεις λίγο δεν είναι και τόσο απλός. Χρειάζεται μεγάλη εμπειρία σε DSP για να τον υλοποιήσει κάποιος από την αρχή. (μεταξύ των άλλων απαιτούνται μετασχηματισμοί DCT, αποκοδικωποιητές huffman και πολλά άλλα).
Εγώ θα πρότεινα να χρησιποιήσει κανείς ένα έτοιμο αποκοδικοποιητή (vs1011) και αν τελικά φτιάξει ένα mp3 player, που ούτε αυτό είναι πολύ εύκολο (αλλά είναι εφιχτό) μπορεί να δει για παραπάνω!