PDA

Επιστροφή στο Forum : UPS



e_korres
14-08-06, 13:39
Ρε παιδιά υπάρχει κανένα κύκλωμα για UPS?

Ευχαριστώ!!!!

vayeros
14-08-06, 14:55
Για κοιτα εδω.Ελπιζω να σου κανει

http://www.electronics-lab.com/projects/power/002/index.html

e_korres
15-08-06, 01:33
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. αυτό το κύκλωμα τι έξοδο δίνει?

θέλω να το φτιάξω για υπολογιστή οπότε χρειάζομαι να δίνει περίπου 500 με 700W το πόσο θα κρατάει η μπαταρία
δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα συμβιβάζομαι και με 5 λεπτά.

αυτό το κύκλωμα που μου έστειλες κάνει? :o

vayeros
15-08-06, 10:06
Για τι Η/Υ το θες?Για βασεως ή για φορητο?Αυτο που σου εδωσα εχει ταση εξοδου απο 5V-13,62V.Παντως απο watt δε σε καλυπτει το συγκεκριμενο οποτε 8α βρουμε κατι αλλο...

e_korres
15-08-06, 11:29
καλημέρα. Για υπολογιστή desktop με οθόνη εκτυπωτή και ηχεία για αυτό σου είπα
περίπου 500 - 700 Watt. Ούτε από τάση με καλύπτει. πρέπει να βγάζει 240V, δηλαδή όπως αυτά
του εμπορίου αλλά είναι πολύ ακριβά. Ναι αυτό που μου έδειξες είναι
μικρό. Αν υπάρχει κάτι άλλο και ξέρεις στείλε μου το.

Ευχαριστώ και πάλι

ευαγγελος

vayeros
15-08-06, 12:07
Δυστηχως δεν γνωριζω κυκλωμα με τοσα watt :( :(
Αν ομως βρω κατι θα στο δωσω.Ελπιζω να σε βοηθησει και καποιος αλλος.

ΥΓ Αν ψαξεις στην αγορα μπορεις να βρεις UPS στα watt που θελεις σε ικανοποιητικη τιμη

e_korres
15-08-06, 14:51
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. αν ήταν να χρειατώ 1 θα το είχα αγοράσει με 300 ευρώ υπάρχουν πολύ καλά ίσως και με λιγότερα
χρήματα. το πρόβλημα είναι ότι εγώ χρειάζομαι για 20 υπολογιστές οπότε το κόστος είναι μεγάλο.

κάποιο κύκλωμα θα βρώ πιστεύω.

ευχαριστώ
ευάγγελος

chip
15-08-06, 17:37
Αν ήταν να το κατασκευάσεις για να πάρεις γνώσεις από αυτό ή για να το πουλήσεις σε εκατοντάδες ή χιλιάδες κομμάτια θα άξιζε να το φτιάξεις.
Τα ups και ιδιαίτερα αυτά με μεγάλη ισχύ δεν είναι εύκολες κατασκευές και πιστεύω οτι δεν σε συμφέρει να χάσεις χρόνο (ο οποίος κοστίζει) και χρήματα σε εξαρτήματα, πιθανόν σε αναπτυξιακά εργαλεία για μικροελεγκτές, μηχανήματα για να τα τεστάρεις ή ακόμα και κανένα ψημένο pc. Θυμήσου απλά οτι ένα μεγάλο μέρος των βλαβών στα PC είναι από αιχμές τάσεων. Πως μπορεί να ελέγξει κάποιος χωρίς όργανα μέτρησης οτι το UPS που έφτιαξε έχει αποτελεσματικά φίλτρα? Ακόμα ένα σωστό UPS απαιτεί περιέληξη μετασχηματιστών για να έχει δυνατότητα σταθεροποίησης τάσης, Ανάλογα τη μεθοδολογία που θα χρησιμοποιεί θα μπορουσε ακόμα να απαιτεί μετασχηματιστές για χρήση σε switching τροφοδοτικό. Όλα αυτα οδηγούν στο συμπερασμα να αγοράσεις κάτι έτοιμα.
Ρίξε μια ματιά στις τιμές του www.amarad.gr είναι πραγματικά καλές.

Ας υποθέσουμε οτι κάποιος κάνει ότι ποιο απλό γίνεται.
Μεταλικό κουτί 10 ευρώ
Μετασχηματιστής 500W 40 ευρώ υπέθεσα οτι θα γίνει χρήση κοινού μετασχηματιστή ενώ τα εμπορικά UPS (με τετραγωνική έξοδο) έχουν παλμοτροφοδοτικό
2 Μπαταρίες 12V 7Ah 25 ευρώ
Τροφοδοτικό για
φόρτιση μπαταρίας 7-10 ευρώ
κύκλωμα ελέγχου χωρίς
τρανζίστορ 10 ευρώ
Τρανζίστορ >10 ευρώ
σύνολο 105 ευρώ και δεν έχω συμπεριλάβει RELAY κύκλωμα σταθεροποίησης τάσης δικτύου AVR καλώδια σύνδεσης που δίνουν οι κατασκευαστές, δυνατότητες για power management μέσω windows, πρίζες κλπ...

e_korres
16-08-06, 12:42
Chip σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν ήξερα ότι έίχε τόσο μεγάλη διαδικασία, νόμιζα ότι το κύκλωμα είναι πιό απλό
και θα μπορούσα να το κατασκευάσω με κοινά εργαλεία.