PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχύς μεγαφώνων σε ηχεία



babisko
15-08-06, 07:55
Αν έχουμε έναν ενισχυτή με ονομαστική ισχύ π.χ. 100W RMS, και τον συνδέσουμε σε ένα ηχείο 2 δρόμων, τότε η ονομαστική ισχύς των μεγαφώνων του ηχείου πόση πρέπει να είναι; 100 W το καθένα, 50 W το καθένα ή κάποια άλλη ισχύς (π.χ. 70 W το γούφερ και 30 W το τουίτερ;)
Το ίδιο και ηχείο 3 δρόμων.

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ.

dal_kos
15-08-06, 12:17
Αν δεν κανω λαθος ειναι λιγο περιπλοκο αυτο που θες.
Αν εχω καταλαβει καλα, απο οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα, η αναλογια των watt εξαρταται απο την συχνοτητα αποκοπης.
Αρκετες απο τις αποριες σου θα λυθουν διαβαζοντας αυτο http://www.passivecrossovers.com/
ειναι ενας αρκετα απλος και κατανοητος οδηγος που θα σου λυσει αρκετες αποριες.
Παντως η ισχυς του ενισχυτη καλο ειναι να ειναι ιση με τη συνολικη ισχυ των ηχειων σου.

nikoskourtis
15-08-06, 13:26
Νομιζω οτι η μεγιστη ονομαστικη ισχυς rms του ηχειου πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο αυτη του ενισχυτη για να μην "μπουκωνει" το ηχειο και για να μην το καψουμε. Τουλαχιστον αυτο το εχω ακουσει απο πολλους. Απλα μεταφερω αυτη την αποψη που πιθανως να ειναι σωστη. Δεν εχω ασχοληθει με ηχο και δεν ξερω.

dal_kos
15-08-06, 15:45
Εγω εχω ακουσει πως ειναι καλυτερο να ειναι λιγα [5-10] βαττ χαμηλοτερο το ηχειο για να αποδιδει και καλα καλυτερες κορυφες.

Τωρα τι ισχυει στην πραγματικοτητα δεν εχω ιδεα.

Παντως nikoskourtis η αποψη σου ειναι η πιο ασφαλης ;)

babisko
15-08-06, 18:17
Νομιζω οτι η μεγιστη ονομαστικη ισχυς rms του ηχειου πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο αυτη του ενισχυτη για να μην "μπουκωνει" το ηχειο και για να μην το καψουμε. Τουλαχιστον αυτο το εχω ακουσει απο πολλους. Απλα μεταφερω αυτη την αποψη που πιθανως να ειναι σωστη. Δεν εχω ασχοληθει με ηχο και δεν ξερω.

Συμφωνώ απόλυτα με τον nikoskourtis ότι πρέπει να είναι η ισχύς του ηχείου λίγο μεγαλύτερη για λόγους ασφάλειας, αν και μπορεί να λειτουργήσουν ηχεία μικρότερης ισχύος από τον ενισχυτή με την προυπόθεση να μην λειτουργεί ο ενισχυτής σε μεγάλες εντάσεις (εντάξει είναι λίγο ρίσκο, το καταλαβαίνω). Όμως εγώ γνωρίζω μόνο την ισχύ των μεγαφώνων του ηχείου. Ποιά είναι η ισχύς του ηχείου; Το άθροισμα των ισχύων όλων των μεγαφώνων, ο μέσος όρος των επιμέρους ισχύων, ή η ισχύς του μικρότερου, σε ισχύ, μεγαφώνου; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Πως δηλαδή υπολογίζεται η ισχύς του ηχείου όταν γνωρίζουμε τα στοιχεία των μεγαφώνων που το αποτελούν, ή και το αντίθετο, όταν θέλουμε ένα ηχείο π.χ. 100W, πόση ισχύ πρέπει να έχει το woofer, πόση το midrange αν υπάρχει και πόση το tweeter. Πιστεύω να έγινα πιο σαφής στην απορία μου.

dal_kos
15-08-06, 18:27
Αν κρινω απο κατι behringer που ειχα δει... η ισχυς ειναι το αθροισμα των ονομαστικων ισχυων των μοναδων που εχει το ηχειο.

babisko
15-08-06, 18:42
Αν κρινω απο κατι behringer που ειχα δει... η ισχυς ειναι το αθροισμα των ονομαστικων ισχυων των μοναδων που εχει το ηχειο.

Αυτό είναι σωστό όμως; Παίρνουμε έναν τυπικό ενισχυτή 100W και ένα ηχείο το οποίο έχει 2 μεγάφωνα των 50W το καθένα, συνολική ισχύς ηχείου 100W σύμφωνα με τα παραπάνω. Ο ενισχυτής όμως μπορεί να δώσει με ένα δυνατό μπάσσο όλα του τα Watts, δηλαδή 100W, τα οποία και θα πάνε σχεδόν όλα (λόγω του crossover) στο woofer των 50W. Δηλαδή σε ένα μεγάφωνο των 50W θα πάνε 100W και το αποτέλεσμα θα είναι... άστα καλύτερα.
Πιστεύω ότι σε ένα παθητικό πάντα ηχείο, η ισχύς του πρέπει να είναι η ισχύς του μικρότερου σε ισχύ μεγαφώνου, στην προκειμένη περίπτωση 50W. Είναι έτσι όμως;

dal_kos
15-08-06, 18:51
Ακριβως για το παραδειγμα που λες εχουν τα ηχεια δυο ισχεις.
Την nominal και την peak. Ενα ηχειο των 50W εχει peak power 100w στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Το ηχειο καιγεται λογω υπερθερμανσης του πηνιου αν δεχθει ενα 50αρι ισχυ 100W για 0,1 δευτερολεπτα δεν θα παθει τπτ. Αλλα θα καει αν το δουλευεις συνεχεια στα 100W ;)

Αν δυο μεγαφωνα των 50W τα οδηγεις με 50αρη ενισχυτη τοτε το καθενα θα παιρνει 25W και δεν θα αποδιδει καλες κορυφες.

Ωστοσο ρολο παιζει και ο πινακας αυτος ο οποιος δειχνει την κατανομη της ισχυος αναλογα με τη συχνοτητα αποκοπης.
http://www.passivecrossovers.com/images/chart.gif

Danza
15-08-06, 20:20
Υπάρχει και ενα πειραματάκι. αν βάλουμε το εκουαλάιζερ στο φλάτ και ανοίξουμε αρκετά την ένταση θα ακούμε παραμόρφωση περισσότερο στα τουίτερ παρα στα γούφερ.. αυτό γίνεται σε μένα τουλάχιστον, τα γούφερ δεν έχουν σχεδόν ποτέ παραμόρφωση ενώ στις υψήλές συχνότητες γινεται τις τρελής :shock:
οπότε περισσότερη ισχύ πάει σε υψηλές συχνότητες. δέν ξέρω αν φταίνε crossover ή ενισχυτής για αυτό...

NUKE
15-08-06, 22:53
Εγω γνωριζω οτι αν θελουμε να κατασκευασουμε ενα ηχειο βαζουμε πχ woofer 100W και μιση ισχυ midrange(50W) και μιση του μισου treble(25W).
Νομιζω οτι η κατανομη γινεται απο το crossover και δεν εχεις γενικα προβλημα...

Danza
15-08-06, 23:09
καλυτερα ίδιας ισχύως να μην έχεις πρόβλημα

nikoskourtis
17-08-06, 02:03
Ψαξε σε κανενα βιβλιο εξειδικευμενο. Επισης μια καλη κινηση ισως θα ηταν να βρεις τα χαρακτηριστικα απο εργοστασιακα ηχεια και να βγαλεις περιπου ενα συμπερασμα. Αυτο που λεει ο NUKE ισχυει. Το μπασο για να ακουστει θελει μεγαλη ισχυ. Οι υψηλες συχνοτητες θελουν πολυ μικρη για να ακουστουν. Δηλαδη με 10W woofer δεν εχεις καθολου μπασο. Με 10W σε τουιτερ σου τρυπαει τα αυτια.

Danza
17-08-06, 02:12
Εξαρτάται και την ευαισθησία του μεγαφώνου.. εγω επειδής με την μουσικη ειμαι "σκυλεμπορος" καμια φορα σε ορισμένα live (βλέπε Γονίδης-Καρράς κλπ κλπ) σε ορισμένες ψηλές έχω στείλει αδιάβαστα τα τουίτερ. με λίγα λόγια δεν ειναι όλα τα τραγούδια ίδια. μπορει σε ενα και με μικρής ισχύως μεγάφωνο να το έχεις τέρμα και να μήν στο κάψει ενώ με ένα αλλο τραγούδι να σου κάψει το τουίτερ με την μία.. για αυτό οι κατασκευαστές βάζουν ιδιας ή μικρής διαφοράς σε ισχύ μεγάφωνα...