PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση ενισχυτη 4/8Ω με line in καρτας ηχου



lynx
19-08-06, 07:14
Θελω να κανω οτι λεει το θεμα του τοπικ, να συνδεσω την εξοδο ενως ενισχυτη που παει στα ηχεια
με την εισοδο line in της SB Live! ο ενισχυτης βγαζει 22W (οχι δεν θελω να καψω την καρτα ηχου, θελω να παρω καποιες μετρησεις με προγραμμα στα χαρακτηριστικα εξοδου του ενισχυτη) :wink:
Η καρτα ηχου αρνειται να δεκτει αυτο που της ζηταω...τι προβλημα υπαρχει? διαφορετικες αντιστασεις εξοδου/εισοδου?

τι πρεπει να κανω? ευχαριστω!




Υ.Γ ΤΑ8210ΑΗ :lol:

Danza
19-08-06, 22:30
Χρειάζεσαι εναν διαιρέτη τάσης :wink:

lynx
20-08-06, 14:32
τελικα αυτος ο διαιρετης παει παντου και με ολλα! :lol:
αν θελει καποιος ας μου πει τιμες για τις αντιστασεις και πως να τον συνδεσω μην κανω κανενα λαθος!

Ευχαριστω!

Danza
20-08-06, 16:53
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1624

Βάλε τις αντιστάσεις για τον ενισχυτή 20watt ή 30watt και εκει που συνδέεις τα ακουστικα σύνδεσε το line in της κάρτας ήχου 8)

lynx
20-08-06, 17:19
τι παικτης που εισαι!!! πολυ σε παω!!! :D

προσεξε...ετσι και θελει καμοια αλλη προσαρμογη εσενα θα κατηγορησω ετσι και δεν μου δουλεψει! :twisted: :lol:

βαζω την σταθμη εξοδου του ενισχυτη αρκετα χαμηλα και "παιζω" λιγο πανω λιγο κατω ομως δεν δινει input στην καρτα ηχου...γιαυτο ειπα μηπως φταιει η αντισταση εισοδου εξοδου...για τον ενισχυτη μου ειναι η 4Ω ή 8Ω...η καρτα ηχου δεν ξερω
ποσα Ohm line in εχει και αν θα προσαρμοστει.

loopback συνδεση θελω να κανω...απο εξοδο καρτας ηχου στην εισοδο του ενισχυτη και απο την εξοδο του ενισχυτη στην εισοδο line in της καρτας ηχου.

* Ο ενισχυτης μου ειναι μια χαρα! (τωρα ακουω μουσικη) 8)
* Η καρτα ηχου ακομα ζει...
* Βαζω τα τα βισματα στην σωστη υποδοχη της καρτας
* Τα καλοδια ειναι μια χαρα!

Danza
20-08-06, 17:56
loopback??? :? κανει επιστροφή σήματος και παθαίνει τραλαλα :lol: αν θές να χρησιμοποιήσεις το line in με ενα προγραμμα σαν παλμογράφο κάνε mute στην αναπαραγωγη το line in και καντο να ηχογραφεί μόνο. να πέρνει μόνο σήμα δηλαδη, οχι να παίρνει σήμα και να το δίνει στην έξοδο 8)

lynx
20-08-06, 20:01
οι περισοτερες συγχρονες καρτες ηχου ειναι full doublex δεν εχουν προβλημα να αναπαραγουν και να ηχογραφουν...
εχω κανει loopback συνδεση στην καρτα ηχου μου χωρις καποιο σοβαρο προβλημα...ομως αυτο που θελω να κανω τορα ειναι λιγακι ιδιοτροπο :roll: εγω (αν και δεν ειμαι guru στα ηλεκτρονικα) εγγιζω το προβλημα στις διαφορετικες αντιστασεις εξοδου/εισοδου που εχουν οι συσκευες που προκειται να συνδεσω...
Αν πραγματικα πιστευεις οτι η κατασκευη που μου προτεινεις θα με βοηθησει στο προβλημα τοτε να την κανω...αλλιος μην πω στο κοπο ρεσι... :roll:

Danza
20-08-06, 20:45
Συνηθως η αντισταση εισόδου εξοδου δεν παιζει ρόλο... πχ ενας ενισχυτης εχει αντίσταση εισοδου 47kΩ και ενα mp3 player εχει αντισταση εξοδου 22kΩ. αν τα συνδεσεις θα ακουσεις μουσική. δεν εχεις προβλημα με την αντισταση εισοδου-εξοδου. τα line in δεν μπορουν να δεχτουν πολυ ισχυρο σήμα αν δεχτουν στην καλυτερη παραμορφώνουν και στην χειρότερη βλεπουν τα ραδικια αναποδα :shock: .. με λίγα λόγια καρτα που δεχετε σημα μερικων mW την αναγκαζεις να δεχτει W :wink: για αυτο σου πρότεινα το κυκλωματακι να ρίχνεις την ισχυ του σήματος... χωρις να μαι και εγω guru της ηλεκτρονικης πιστεύω οτι δεν θα έχεις προβλημα.. :)

lynx
23-08-06, 01:24
δεν μου δουλευει...παω να συνδεσω τον ενισχυτη με την καρτα ηχου και η καρτα ηχου σταματαει να παιζει λες και εχει
καποια προστασια, μολις βγαζω το βισμα απο το line in επανερχεται... δοκιμασα την κατασκευη με ακουστικα και τα οδηγει μια χαρα! :D

κατι παιζει με τις αντιστασεις εισοδου/εξοδου?! heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp! :cry:


P.S και το ελεγα Danza...τωρα μου χρωστας 0.05Ε για τις αντιστασεις! :D :lol: :D :lol:

ααα και την λυση για το προβλημα....βεβαιος! :twisted:

GEWKWN
23-08-06, 08:30
Αυτος ο ενισχυτης που εχεις
τι μοντελο και μαρκα ειναι;
ρωταω γιατι αν εχει κανενα rca
(κοκκινο-μαυρο) με ενδειξη
Tape out ή κατι αντοιστιχο
τοτε πολυ κακο για το τιποτα.
Αν μπορεις στειλε ενα σχεδιο
με την προστινη και την πισινη
οψη του ενισχυτη.
Φιλικα, Γιωργος.

nikoskourtis
23-08-06, 13:45
Μηπως τον ενισχυτη τον εφτιαξες εσυ με το TDA 1557? Αν ειναι αυτος τοτε λογω της μεγαλης ενισχυσης που κανει στο σημα, βαλε ενα ποτενσιομετρο στην εισοδο του, αλλιως θα σου στελνει στην εξοδο ολο τον περιβαλλοντικο θορυβο και σε καμια περιπτωση δε θα μπορεσεις να τον οδηγησεις χωρις ποτενσιομετρο απο τον υπολογιστη.

Η διαδικασια που θα ακολουθουσα για τις μετρησεις εινα: Μια πηγη ηχου στην εισοδο του ενισχυτη (αφου εχω βαλει το ποτενσιομετρο), στην εξοδο το διαιρετη τασης και στη συνεχεια στο line in της καρτας ηχου. Ενεργοποιηση την ηχογραφhσης απ το line in και της αναπαραγωγης του line in. Τα ηχεια κανονικα στο line out για να ακουω αν εχω ηχο στο pc.

Αν δεν εχεις αλλη πηγη ηχου: Στελνεις το front line out στην εισοδο του ενισχυτη (αφου εχεις συνδεσει το ποτενσιομετρο). Την εξοδο του ενισχητη με το διαιρετη τασης στο line in. Eνεργοποιεις την ηχογραφηση απο line in και βαζεις την ενταση στη μεση. Απενεργοποιεις την αναπαραγωγη του line in (mute). Κανεις επισης mute ολα εκτος απο το wave (cd audio, midi, auxiliary, tad in κτλ) για να μη σου βαζουν θορυβο. Προσεξε! Το tad in, το auxiliary και καποια αλλα δεν ειναι ορατα στο πανελ του μικτη. Πηγαινε "επιλογε--> ιδιοτητες" και καν' τα ορατα. Χαμηλωσε το wave και την ενταση σχεδον τερμα κατω. Βαλε ενα wave αρχειο να παιζει ή ενα mp3 με καλη ποιοτητα. Κανε ηχογραφηση και ανεβασε σιγα σιγα το wave αρχικα και στη συνεχεια την ενταση (play control). Μην τα ανεβασεις απ την αρχη. Επισης να εχεις χαμηλα το ποτενσιομετρο εισοδου του ενισχυτη.

Danza
23-08-06, 13:53
P.S και το ελεγα Danza...τωρα μου χρωστας 0.05Ε για τις αντιστασεις! :D :lol: :D :lol:

ααα και την λυση για το προβλημα....βεβαιος! :twisted:

hahahahahaha θα κανονισουμε :lol:
δινεις πολυ δυνατο σημα στην είσοδο για αυτο δεν δουλέυει :shock:

lynx
23-08-06, 17:51
Ο ενισχυτης εχει το TA8210AH δεν νομιζω να κανω κατι λαθος με τις εντασεις... :?