PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλμος κρυσταλλου



frankidem
20-08-06, 13:13
Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του.Τι ειναι ο παλμος κρυσταλλου?Απο που παραγεται π.χ απο μπαταρια ,παλμογραφο.....Συγνωμη αλλα ειμαι λιγο ασχετος αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

Giannis511
20-08-06, 14:54
Οι κρύσταλλοι παρουσιάζουν το λεγόμενο πιεζοηλεκτρικό φαινόμαινο. Δηλαδή όταν τους εφαρμοστεί μια τάση στα άκρα εφανίζουν κάτι σαν επαγωγικές ιδιότητες και παράγουν ηλεκτρικές ταλαντώσεις σύμφωνα με τη συχνότητά τους και σε συνδυασμό πυκνωτή. Γι αυτό και με τους κρυστάλλους μπορούμε και κατασκευάζουμε τους κρυσταλλικούς ταλαντωτές (ECO).Ο παλμογράφος μπορεί να απεικονίση μόνο τον παλμό που παράγεται όχι να διεγείρη τον κρύσταλλο.

Τώρα θεωρητικά ας πει κάποιος πιο έμπειρος γιατί τα παραπάνω είναι δικές μου εμπειρικές γνώσεις. Και η ημιμάθεια κάποιες φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια!

frankidem
20-08-06, 15:47
Παιδια απλα θελω να κανω μια κατασκευη με κρυσταλλο σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα.Αν παω σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα θα βρω?

Giannis511
20-08-06, 17:47
Παιδια απλα θελω να κανω μια κατασκευη με κρυσταλλο σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα.Αν παω σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα θα βρω?

Σε μικρά καταστήματα(εννοώ συνοικιακά) υπάρχει περίπτωση και να μη βρης αλλά στα μεγάλα (Κατουμάς, Γιαννουσέλης κλπ.) υπάρχουν σίγουρα.

ok1gr
20-08-06, 20:29
Μόνο που το παιδί εν μας λέει αν είναι στην αθήνα :wink: