PDA

Επιστροφή στο Forum : Aξιοπερίεργο κύκλωμα πομπού FM



Giannis511
22-08-06, 10:05
Το κύκλωμα που επισυνάπτω βρέθηκε στη γερμανική σελίδα www.jogis-roehrenbude.de όπυ γίνεται μία εκτενής αναφορά σε κυκλώματα με λυχνίες όπως δέκτες, ενισχυτές και κάποια σχέδια πομπών. Η ECC85 όπως φαίνεται θα εργάζεται σαν πολυδονητής και η διαμόρφωση με τη varicap γίνεται από άνοδο. Στην buffer έχει την EL84 και στην έξοδο την QQE03/12 ή κατά κόσμον 6360 διπλοτέτροδο. Η τεχνοτροπία του νομίζω ότι το κάνει ένα πολύ αξιόλογο και σχεδόν άγνωστο στην Ελλάδα σχέδιο. Κάπως έτσι θα ήταν οι επαγγελματικοί πομποί με λυχνίες αφού στη σελίδα το αναφέρει ως prufsender δηλαδή επαγγελματικός. Το σχέδιο προέρχεται από την Ολλανδία.

Γιώργος Ανώνυμος
24-08-06, 10:02
Γιάννη,

το κύκλωμα είναι χρήσιμο και για να δεις πως μπορούν να παραλληλισθούν δύο λάμπες σε κύκλωμα εξόδου πομπού FM χωρίς να χρειάζεται να υλοποιήσεις μια push-pull συνδεσμολογία, που είναι απαιτητική. Σκέψου ότι μπορείς να δουλέψεις έτσι την 829 ή ακόμα και 2 χ 6146.

Όσον αφορά τη διαμόρφωση, δεν θέλω να εμβαθύνω περισσότερο σε κυκλώματα που βασίζονται σε λάμπες. Προσωπικά η 6C4 με το κλασσικό κύκλωμα είναι κορυφαία.

Αυτό που αναζητώ ακόμα είναι το σχέδιο της 6360 σε αυτοταλάντωτο, δηλαδή το παλιό σχέδιο του POP22W για τον πομπό που ονόμαζε 15W. Αρκεί άραγε ο πυκνωτής ανάδρασης να καταλήξει στα ενωμένα οδηγά της 6360 για να δουλέψει η αυτοταλάντωση? Επεκτείνοντας, σκέψου να υλοποιήσεις το αυτοταλάντωτο με 2χ6146 ή 2χEL504 παραλληλισμένες!!! Αρκετά watts για μία απλή αλλά... μαγκιόρικια κατασκευή!!!

Φιλικά,
Γιώργος

Giannis511
24-08-06, 14:56
Μου έκανε γενικά εντύπωση και αυτόν τον ταλαντωτή θα ήθελα να τον κατασκευάσω πολύ μαζί με την 84 για να το δώ μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Όσο για τις τελικές βαθμίδες τέτοιου είδους, το μόνο που χρειάζεται είναι φαντασία. Μία διάταξη που έχω σκεφτεί είναι 6C4 200V ταλαντώτρια, 5763 ή ΕL84 250V buffer και έξοδο 2 EL504 στα 400 - 450V συζευγμένες όπως η 6360.

ReFas
24-08-06, 20:44
Κανονικό πους πουλ είναι ρε παιδιά η έξοδος...

Η QQE03/12 όπως και η άλλες ευρωπαϊκές που αντικαθιστούν τις αμερικάνικες διπλές λυχνίες έχουν μια σημαντικότατη διαφορα... ότι περιλαμβάνουν τον πυκνωτή εξουδετέρωσης εσωτερικά απλουστεύοντας σημαντικά το κύκλωμα.

Δεν ειναι ιδια η παραπανω δηλαδη με την 6360

Giannis511
25-08-06, 09:24
Δεν το ήξερα αυτό! Δηλαδή τον πυκνωτή εξουδετέρωσης στα σκρην εννοείς ότι έχει εσωτερικά ή κάποιον άλλο?

Γιώργος Ανώνυμος
25-08-06, 09:57
Δεν είμαι σίγουρος αν τελικά αυτός ο παραλληλισμός αντιστοιχεί σε push-pull, το σχόλιό μου είχε να κάνει περισσότερο με τη μπελαλοδουλειά και τα σχετικά κόστη στην κατασκευή και αγορά των υλικών 'τυπικών' push-pull κυκλωμάτων με λάμπες, δηλ. διπλούς πυκνωτές-πηνία σύζευξης στην είσοδο (του λεγόμενους butterfly πυκνωτές) και το ίδιο στην έξοδο. Εδώ π.χ. στο σχήμα φαίνεται ένα μόνο πηνίο με μεσαία λήψη και έναν πυκνωτή (αραιόφυλλο προφανώς για συντονισμό) συνδεδεμένο στις απολήξεις του πηνίου.

Αυτά περί χωρητικοτήτων κλπ. των Ευρωπαικών δεν τα αμφισβητώ, καθότι δεν τα γνωρίζω, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα πρσθέσουν κάτι σε μία ερασιτεχνική κατασκευή. Τα χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν πρακτικά παραμένουν τα ίδια. Είχα δουλέψει π.χ. προ μνημονεύτων ετών (τόσα ώστε ξέχασα τα ονόματα των λαμπών) την αντιστοιχεία της 829Β σε Philips (QQ...) κατασκευασμένη στην Ολλανδία. Η δεύτερη καμμία σχέση με την πρώτη στη διάσταση (σαφώς πιό μικρή) με επιχρυσωμένους ακροδέκτες ανόδων και γενικά αυτό που λέμε... καμμία σχέση. Δεν διαπίστωσα διαφόρά, αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να πάω το μηχάνημα π.χ. για μέτρηση σε αναλυτή φάσματος να διαπιστώσω περιορισμό των αρμονικών λόγω μικρότερων εσωτερικών χωρητικοτήτων κλπ. Και στο κάτω-κάτω η κλασσική 828 με 'γοήτευε' σαν εμφάνιση!!! Άσχετο, αλλά κάποιοι ίσως με καταλαβαίνουν!!!

Γιώργος

kostas30
25-08-06, 11:26
to κυκλωμα ειναι καθαρα puss-pull

Γιώργος Ανώνυμος
25-08-06, 12:19
Γιάννη,

στην περίπτωση του παλιού σχεδίου του POP22W (αυτοταλάντωτο 6360) έχεις καμμία ιδέα πως δούλευε? Αυτοταλάντωτο push-pull? Δεν μπορώ να βρω αυτό το βρωμο...σχέδιο!!!

Γιώργος

FMTRIKALA
25-08-06, 12:59
πως μπορουμε να βαλουμε δυο πεντοδους (el84) στο συγκεκριμενο συστημα ταλαντωσης????????

Giannis511
25-08-06, 13:25
Λοιπόν για το αυτοταλάντωτο δεν έχω ιδέα. Κάπου στο ίντερνετ έχει πέσει στο μάτι μου ένα με 829Β αυτοταλάντωτη θα το βρώ και θα το ανεβάσω.

Οι ΕL84 σαν πολυδονητής (multivibrator που λένε και στο χωριό μου) είναι μ"λ*κία. Σιγά μην βάλουμε και 6146 για ταλάντωση. Η ECC85 (που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ECC81, αμφότερες υψίσυχνες λυχνίες και οι δύο) έχουν δύο τριόδους κάτω από το ίδιο κέλυφος (διπλοτρίοδοι) και μάλιστα η 85 έχει και θωράκιση ανάμεσα στα δυο σκέλη. Μηχανικά τώρα η διπλοτρίοδος είναι πρακτικότερη αφού οι συνδέσεις είναι πολύ κοντές και συμμετρικές πράγμα που δεν μπορεί να συμβαίνει με δυο 84. Επίσης με την 84 θες και τάση για σκρην θες θες θες καλώδια και εκατομμύρια..., οπότε καλύτερα μια ECC85 ή 81 και πολύ ωραία διαμόρφωση

Γιώργος Ανώνυμος
25-08-06, 15:56
Γιάννη,

κάνε ένα κόπο με το σχέδιο της 829, αυτοταλάντωτης(!) να μου φύγει η απορία.

Κάποτε ήταν κυριλέ λάμπα, σήμερα ξεπουλιέται με 10 δολλάρια(!) στο eBay, αλλά δεν έχει σημασία...

Giannis511
25-08-06, 17:10
Aυτό εδώ είναι! Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει...

ReFas
25-08-06, 19:20
Δεν το ήξερα αυτό! Δηλαδή τον πυκνωτή εξουδετέρωσης στα σκρην εννοείς ότι έχει εσωτερικά ή κάποιον άλλο?

Eννοω τον πυκνωτη Cn στο παρακατω κυκλωματακι το οποιο ειναι ενα Push Pull (απο το πολυ καλο Care and Feeding of Power Grid Tubes της EiMac, θα το βρειται στο νετ αν ψαξετε ειναι το 5ο κεφαλαιο Section 5 - Neutralization)

Στις παλιοτερης σχεδιασης οπως η 829Β αυτες οι χωρητικοτητες επρεπε να 'φτιαχτουν' εξωτερικα, βασικα ηταν ενα κοματι συρμα κολημενο στο ενα οδηγο της λυχνιας και περνωντας απο το σασι πηγαινε παραληλα με την ανοδο της αλλης λυχνιας και ετσι ειχες τον ''πυκνωτη'' που ηθελες.
Το ιδιο και με την αλλη λυχνια, 2 συρματα λοιπον χιαστι απο το καθε οδηγο στις αντικρυ ανοδους.
Το μονο που ειχαν ειδικα οι 829 ηταν ενας πυκνωτης εσωτερικα στο σκριν για να γειωνει την RF οσο πιο κοντα στο πλεγμα
γινεται.
Στις Ευρωπαικες διπλες QQE και QQV με την εξελιξη της κατασκευαστικης ακριβειας, αυτοι οι ''πυκνωτες'' κατασκευαζονταν εσωτερικα απλοποιοντας παρα πολυ την κατασκευη.

Οποτε (για τον Γιωργο Ανωνυμο) αν ηταν η QQV06/40 λυχνια που ειχε τοτε σαφως ειναι ασυγκριτα καλυτερη απο την 829Β αν και συμφωνω και εγω οτι η τελευταια ειναι πολυ πιο ομορφη στο ματι...

Giannis511
25-08-06, 23:01
Δηλαδή τα μόνα εξωτερικά εξαρτήματα ήταν η αντίσταση της πόλωσης και τα συντονιζόμενα κυκλώματα?

ReFas
26-08-06, 19:17
Ναι Γιαννη, ενταξει το υπολοιπο κυκλωμα ειναι οπως ολα τα αλλα, απλα η λυχνιες αυτες δεν χρειαζονται τους εξωτερικους πυκνωτες για την εξουδετερωση.

Γιώργος Ανώνυμος
28-08-06, 09:46
Γιάννη,

ευχαριστώ για το σχέδιο πομπού CW με την 829. Αυτός ωστόσο δεν είναι ταλαντωτής colpits δηλ. αυτό που λέμε αυτοταλάντωτο με αρνητική ανάδραση, που στην περίπτωση των κλασσικών αυτοταλάντωτων ή απλών ταλαντωτών π.χ. με 6C4 υλοποιείται με τον πυκνωτή ανάδρασης (15pf αν θυμάμαι καλά)!!!

Γιώργος

Giannis511
29-08-06, 08:41
Ναι τόσο είναι 15 πιφι αλλά εξαρτάται και από τη συχνότητα και πάντα αυτός ο πυκνωτής να είναι της καλύτερης ποιότητας.

FMTRIKALA
29-08-06, 23:09
σκεφτομε να ξεκινησω να φτιαξω το κυκλωμα με ταλαντωση την ecc81-el84 και αντι τις qqe03 τις el 504.θα δουλεψει?????????η ισχυς εξοδου της el84 φτανει να οδηγησει δυο el504 συνδεδεμενες παραληλα η να βαλω μια?????αναμενω

ok1gr
29-08-06, 23:31
Πολύ χαλαρά...! ;)

FMTRIKALA
30-08-06, 00:00
πολυ χαλαρα να το φτιαξω με δυο 504 η με μια?????

FMTRIKALA
30-08-06, 00:01
το κυκλωμα το εφτιαξε κανεις.δουλευει??????εννοω το κυκλωμα ταλαντωσης με την ecc85

ok1gr
30-08-06, 03:12
2 ίσως και 4.

Giannis511
30-08-06, 07:35
Mόνο Γιώργο πρόσεξε να βρεις ματσαρισμένες 504 γιατί είναι σε push pull. Τα πηνία ξέρεις πως να τα φτιάξεις αυτά με τη μεσαία λήψη?

FMTRIKALA
30-08-06, 17:17
φιλε γιαννη τι εννοεις ''ματσαρισμενες''????καινουργιες μηπως???τωρα οσο για τα πηνεια γραφει στο σχεδιο σπειρες-διατομη αλλα για τα πηνεια που εχουν ληψη δεν γραφει απο πια σπειρα περνουμε και δεν γραφει επεισης εαν τα πηνεια ειναι παραλληλα μεταξυ τους η το ενα μεσα στο αλλο.μπορει να τα γραφει ολα αυτα στην σελιδα που εχει το σχεδιο ο τυπος αλλα γερμανικα δεν ξερω.αυτο που αναφερεις για 4 λαμπες και πανω πως γινετε.κανενα σχεδιακι???παντος εαν μπορεις να με βοηθεισεις με τα πηνεια θα σου χρωστω χαρη

Giannis511
30-08-06, 17:39
Σε push pull επειδή κάθε ημιπερίοδος του σήματος ενισχύεται ξεχωριστά πρέπει τα στοιχεία να είναι το ίδιο λειτουργημένα δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε για να βγεί σωστά το μηχάνημα και οι 2 504 να έχουν δουλέψει υπό ακριβώς τις ίδιες συνθήκες τους ίδιους ακριβώς χρόνους ώστε να έχουμε ισότιμη ενίσχυση για την κάθε ημιπερίοδο. Αλλά γενικά η push pull διάταξη είναι κάτι που απαιτεί πολύ επειρεία. Τα πηνία σου τα δίνω μεταφρασμένα:

L1: 5 σπείρες σύρμα 1 χιλ. σε τούμπο διαμ. 8 χιλ.
L2: 3 σπείρες σύρμα 1 χιλ. σε τούμπο διαμ. 8 χιλ.
L3: 4 σπείρες σύρμα 1 χιλ. σε τούμπο διαμ. 1 εκ.
L4: 4 σπείρες σύρμα 1 χιλ. σε τούμπο διαμ. 1 εκ.
L5: 5 σπείρες σύρμα 2 χιλ. ή 1,5 χιλ. σε τούμπο διαμ. 1 εκ.
L6: 1,5 σπείρα σύρμα 2 χιλ. ή 1,5 χιλ. σε τούμπο διαμ. 1 εκ.

Τώρα όπου βλέπεις μεσαία λήψη θα διαιρείς τις σπείρες και στο κενό θα τοποθετείς το άλλο πηνίο. Π.χ. στο L1 φτιάχνεις 2,5 σπέιρες αφήνεις κενό για τις 3 σπείρες του L2 και τυλίγεις μετά το L2 άλλες 2,5 σπέιρες του L1. Το ζευγάρι με τις 2,5+2,5 είναι η άκρη του ενός συνδεδεμένη με την άκρη του άλλου και στο μέσο αυτής της σύνδεσης παίρνεις την λήψη. Θα σου στείλω και κάποιο σχηματικό αν μπορέσω.

ok1gr
30-08-06, 17:48
2 λυχνίες είναι εξερετικά απίθανο να είναι ακριβός ίδιες....
Ακόμα και αν είναι από την ίδια παρτίδα θα έχουν μικροδοαφορές...
Βασικά στις <καλά> ματσαρισμένες που χρησιμοποιούνται κατά κύριο λόγο σε ενισχυτές ήχου πλησιάζουν πολύ. Βασικά συγκρίνουν ρεύμα ανόδου....

FMTRIKALA
30-08-06, 22:31
δηλαδη γιαννη καλητερα να το φτιαξω με την ecc85 ταλαντωση στα 200 βολτ περιπου,buffer την el84 και τελικο σταδιο μια el504??????η ελ84 φτανει ομως να οδηγησει την el504????
σκεφτομουνα να φτιαξω το κυκλωμα του πομπου 80 βαττ που ειναι στο βιβλιο του παπακωσταντινου(ηλεκτρονικες κατασκευες) σελιδα 90,ειναι ενα κυκλωμα με ταλαντωτη τυπου χαρτλεη με την ελ84 και μπαφερ την ελ84 επισης στο οποιο δινει το σημα απο την ταλαντωση στην βαθμιδα μπαφερ μεσω πυκνωτη και οχι μεσω πηνειων.δεν ξερω αν εχεις το βιβλιο.αν το εχεις δες το σε παρακαλω και πες μου την γνωμη σου.ευχαριστω

Giannis511
31-08-06, 10:14
Κοίταξε Παπακωνσταντίνου = μηχάνημα που συνήθως παίρνει φωτιά γιατί δεν έχει σωστή σχεδίαση. Θεωρητικά σαν σχήματα είναι εντάξει αλλά δεν είναι καλά υπολογισμένα. Η EL84 είναι άχρηστη είναι καλή μόνο για ήχο στις RF άστα... Καλύτερα βάλε μια 5763 που είναι καθ' εαυτού για RF στα HF & VHF. Και ταλάντωση πάντα με μικρή λάμπα είναι μόνο ταλαντωτής ή τέλος πάντων δεν εργάζεται και σαν ενισχυτής.

Γιώργος Ανώνυμος
31-08-06, 14:18
Συμφωνώ με τον Γιάννη και επαυξάνω, απλά να επισημάνω ότι επειδή το θέμα των πηνίων σε push-pull είναι λίγο 'περίεργη' ιστορία να την περιγράψεις με κείμενο καλό θα ήταν να υπήρχε κάποια φωτό από έτοιμο μηχάνημα.

Επισημαίνω κυρίως τη 'δύσκολη' ιστορία με τους butterfly (διπλούς) αραιόφυλλους και τα αντίστοιχα διπλά πηνία αλλά και την άλλη εκδοχή (για την οποία δεν έχω δει κάποια σχετική φωτό) με έναν αραιόφυλλο και με ένα πηνίο μεσαίας λήψης που οι άκρες του καταλήγουν στις ανόδους της διπλής λάμπας.

Τελικά το παλιό σχέδιο του POP22W με την αυτοταλάντωτη 6360 δεν υπάρχει περίπτωση να το βρούμε!!!

Από τις μινιατούρες για διαμόρφωση έχω δοκιμάσει τις 6c4 και 6AK5 (sharp cut off), η πρώτη έδωσε πολλή καλή διαμόρφωση, η δεύτερη δεν με ενθουσίασε. Να υπενθυμίσω ότι έιχε δημοσιευτεί παλιά σχέδιο με συνδιασμό των δύο αυτών λαμπών που έκανε και χρήση κρυστάλλου ταλάντωσης για σταθερότητα!!! Για το αποτέλεσμα του συνδιασμού, πιάστο αυγό και κούρευτο..., ποιός το κατασκεύασε και πως το μέτρησε...

Καλές κατασκευές,
Γιώργος

FMTRIKALA
31-08-06, 15:11
αν απο την ecc85 χρησιμοποιησω μονο το ενα της μερος για ταλαντωση θα εχω προβλημα.θα δουλεψει?????τελικα θα καταληξω στην κλασικη κατασκευη 3 σταδιων χωρις πηνεια με μεσαιες ληψεις και τετοια να μην σπαω το κεφαλι μου.

Giannis511
31-08-06, 16:29
Δεν έχει πρόβλημα αλλά μετά πας στον κλασσικό ταλαντωτή για FM και μάλιστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια ECC81 ή 82 ή 83 που είναι και αυτές υψίσυχνες. Αλλο πράγμα ο πολυδονητής έχει καλύτερη σταθερότητα για τί δεν προλαβαίνει να τσουλήσει. Η EL84 που προανέφερες είναι ελληνική εφεύρεση όσο αναφορά την ταλάντωση στο εξωτερικό δεν την αγαπούσαν τόσο.

ReFas
31-08-06, 19:14
Ο βασικος λογος χρησιμοποιησης EL84 και αλλων μη υψισυχνων λυχνιων ηταν το κοστος!

Η EL84 ειχε 100 δραχμες η 504 180δρχ τοσο και η 807
Ενω η 5763 380δρχ(οσο 2 504!) η 6146 900δρχ
και οι πιο μεγαλες 813 κτλ απο 1500 - 10000δρχ
( Τιμες απο Τεχνικη Εκλογη του 1982 --POP22watt)

Επισης κατι αλλο ηταν η σχετικη αναισθησια των μη ''καταλληλων'' λυχνιων.
Για παραδειγμα η 5763 και 6146 θελουν πολυ μικρη οδηγηση και σε μια διαταξη με 6C4-5763-5763-6146 ηταν ευκολο να υπεροδηγηθει καποια με αποτελεσμα την συντομη διαρκεια ζωης...
Αντιθετα μια διαταξη με 6C4-EL84-EL504 ηταν πολυ πιο ''σταθερη'' και ''απροβληματιστη''.

FMTRIKALA
01-09-06, 00:07
δηλαδη να ξεκινησω να φτιαχνω το μηχανημα με ταλαντωση την ecc85-buffer την el84 και εξοδο μια η δυο el504?????????????

Giannis511
01-09-06, 09:07
Την μισή ECC85. Μπάφερ την ΕL84 έξοδο (γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη?) με μια EL 504 στα 400V ανόδου θα σου δώσει τουλάχιστον 50 βατάκια και μη σου πώ και περισσότερα. Αλλά θες προσεγμένη κατασκευή, κοντές συνδέσεις, επαρκή καλωδίωση και μια καλή κεραιούλα. Προσοχή με το "κεφάλι" της ΕL504 έχω νιώσει τα volts από εκεί πολύ καλά. Τώρα στην ΕL 84 να δώσεις 250 - 270 volt στην άνοδο για να μην υπεροδηγείς την 504 και η ECC85 να παίζει με 220V. Είναι γενικά καλό να κάνεις την ταλάντωση σε χαμηλή τάση προς αποφυγήν αρμονικών.

Καλή κατασκευή φίλε μου και περιμένω εντυπώσεις!

Γιώργος Ανώνυμος
01-09-06, 10:54
Εγώ θα συνιστούσα μόνο δύο στάδια για λόγους 'βατότητας' κατασκευής, EL84 και EL504. Και οι δύο είναι βατές λάμπες, εγώ δεν παρατήρησα κάποιο πλεονέκτημα της 5763 αν και πολλά ένσημα για την τελευταία. Παρόμοια και για την 6146B/W. Με άλλα λόγια οι ELxxx λάμπες βγαίνουν απροβλημάτιστα, χωρίς ιδιοτροπίες και εύκολες ντροπές (κοκκινίσματα). Βεβαίως οι δυνατότητες ελέγχου σε επίπεδο χαρακτηριστκών λειτουργίας ήταν περιορισμένες με τα δεδομένα της τότε εποχής (80's) αλλά φαντάζομαι και οι δικές σου είναι αντίστοιχες, με την έννοια ότι δεν διαθέτεις εξοπλισμού εργαστηρίου και δεν είσαι επαγγελματίας ηλέκτρονικός π.χ. επισκευών amauteurικών μηχανημάτων. Κάνε και ένα διπλασιασμό τάσης δικτύου για να ρίξεις μία 630v στην κεφάλα της 504 αφού τη συντονίσεις και οδηγήσεις σωστά και όλα ωραία. 'Ετσι και αλλιώς για ταλάντωση-διαμόρφωση δεν θα συνιστούσα λαμπάτο μηχάνημα αλλά τρανζιστορικό συνδιαζόμενο με τo σχετικό PLL, οπότε τελικά δεν κερδίζεις και πολλά με τα πολλά στάδια, αναγκαίο κακό μιάς άλλης εποχής. Συνιστώ τέλος τη μόνιμη τοποθέτηση μιλιαμπερόμετρων στις ανόδους των λαμπών για αποφυγή κακών συντονισμών (υψηλά ρεύματα) ή επίτευξης βέλτιστου συντονισμού (χαμηλώτερη ένδειξη ρεύματος). Επίσης δεύτερο option από αυτά που μπορείς να κάνεις η αρνητική τάση στο οδηγό αντί της γείωσης μέσω αντίστασης ώστε να αποφύγεις αυτοταλαντώσεις των τελικών σταδίων. Τροφοδοτικό αρνητικής μπορείς να φτιάξεις μέσω (ανάστροφης) ανόρθωσης δικτύου κατά τα γνωστά...


Εγώ πάντως κάτι τέτοιο θα κατασκεύαζα!!!

FMTRIKALA
02-09-06, 01:34
διπλασιασμο τασης για να παρω 630 βολτ που λες ς γινετε?εχεις κανενα σχεδιο???τωρα οσο γα την αρνητικη που λες να δωσω στην αντισταση στο οδηγο πλεγμα ποσα βολτ πρενει να ειναι>>????και κατι τελευταιο.....η ecc85 φτανει να οδηγησει μια ή δυο el504?????????????????

Giannis511
02-09-06, 19:01
H ECC85 βγάζει με το ζόρι 2 βατ δεν την οδηγεί με καμία Παναγία. Θες μπάφερ οπωσδήποτε.

Γραμματικάκης Ν.
03-06-09, 19:04
Φίλε, Γεώργιε Ανώνυμε εγώ το έχω το σχέδιο για την αυτοταλάντωτη 6360 του Ερασιτέχνη, δώσε μου το email σου για να στο στείλω, το δικό μου είναι grammatikakisnikolaos@gmail.com

KOKAR
03-06-09, 19:26
διπλασιασμο τασης για να παρω 630 βολτ που λες ς γινετε?εχεις κανενα σχεδιο???τωρα οσο γα την αρνητικη που λες να δωσω στην αντισταση στο οδηγο πλεγμα ποσα βολτ πρενει να ειναι>>????και κατι τελευταιο.....η ecc85 φτανει να οδηγησει μια ή δυο el504?????????????????

Προσοχή θα πρέπει να δοθεί στην τάση λειτουργίας των
ηλεκτρολυτικών που στην περίπτωση του σχήματος
θα πρέπει να είναι 400 ν.
Ένας άλλος παράγοντας που θα πρέπει να λάβουμε υπόψη όταν κάνουμε
διπλασιασμό της τάσης είναι ότι το ρεύμα του μετασχηματιστή
μειώνετε στο μισό δηλαδή αν ο μετασχηματιστής μας είναι
300mA τότε στην έξοδο έχουμε διαθέσιμα τα 150mA.
Το παρών κύκλωμα δεν ενδείκνυται για διπλασιασμό της
Τάσης του δικτύου της ΔΕΗ

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9486&stc=1&d=1244046325

tsoflitos
16-12-13, 23:08
φιλε μου δωσε μου τα mail σου να σου στειλω το σχεδιο με την 6360 του ποπ22w
το δικο μου ειναι το tsofli123@yahoo.gr