PDA

Επιστροφή στο Forum : περιεργο προβλημα με πολυμετρο...



lynx
23-08-06, 00:56
Πειρα σημερα ενα πολυμετρο στο οποιο οταν το εχω στο ωμομετρο (ετσι γραφεται? :D)
και ακουμπησω τους ακροδεκτες μετραω αντισταση 0.06Ω τι συμβενει ρε παιδια? δεν πρεπει να ειμαι μηδενισμενο αυτο το πραγμα?! :?

Επισεις στο manual του λεει οτι μετραει ρευμα απο 200mA και πανω και αντισταση απο 200Ω και πανω και ομως!!!!
μετραει και μικροτερες αντιστασεις και ρευματα! εχω μετρησει ακουστικα 32Ω μια χαρα! τετοιου ειδους ανακριβεια και μαλιστα εις βαρος της κατασκευαστριας εταιρειας δεν εχω ξανασυνατησει ποτε... :roll:

kopla
23-08-06, 03:12
Καλησπέρα.

Η αντισταση 0.06Ω είναι πολύ πολύ μικρή. Φαίνεται σωστή η μέτρηση αυτή - ακουμπώντας τους ακροδέκτες. Αυτό γιατί για να κλείσει κύκλωμα μέσω των καλωδίων και να γίνει η μέτρηση της αντίστασης.. εε όλο και κάποια πτώση τάσης θα υπάρχει.
Όσο για τα άλλα ... lol δεν ξέρω.

GEWKWN
23-08-06, 08:23
Ο kopla εχει δικαιο,δεν ειναι δυνατον
να μην εχει αντισταση το καλωδιο της
μετρησης.
Τωρα αν θες παρε καλυτερα καλωδια
για λιγοτερη αντισταση, αν και κατα την
υποκειμενικη μου γνωμη μονο αν θες
τρελη ακριβεια.
Φιλικα Γιωργος

babisko
23-08-06, 09:34
Πειρα σημερα ενα πολυμετρο στο οποιο οταν το εχω στο ωμομετρο (ετσι γραφεται? :D)
και ακουμπησω τους ακροδεκτες μετραω αντισταση 0.06Ω τι συμβενει ρε παιδια? δεν πρεπει να ειμαι μηδενισμενο αυτο το πραγμα?! :?

Επισεις στο manual του λεει οτι μετραει ρευμα απο 200mA και πανω και αντισταση απο 200Ω και πανω και ομως!!!!
μετραει και μικροτερες αντιστασεις και ρευματα! εχω μετρησει ακουστικα 32Ω μια χαρα! τετοιου ειδους ανακριβεια και μαλιστα εις βαρος της κατασκευαστριας εταιρειας δεν εχω ξανασυνατησει ποτε... :roll:

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι και οι ακροδέκτες και η επαφή μεταξύ τους έχουν κάποια αντίσταση. Όσο για τα υπόλοιπα, μήπως ο κατασκευαστής λέει ότι μετράει π.χ. 200mA, 2A... 200Ω, 2ΚΩ, 2ΜΩ ...
Αυτό σημαίνει ότι στην πρώτη κλίμακα των 200mA μετράει σε πλήρη κλίμακα μέχρι 200mA, στην δεύτερη μέχρι 2Α κ.λ.π.

gsmaster
23-08-06, 16:16
Για να δεις αν όντως φταίνε οι ακροδέκτες, (που αυτοί φταίνε) βγάλε τον ένα και με τον άλλο ακροδέκτη ακούμπα εκεί που μπαίνει ο ακροδέκτης που έβγαλες. Η τιμή που σου βγάζει λογικά θα μειωθεί. Βγάλτους και τους δυο και βραχυκύκλωσε τις δύο επαφές με ένα σύρμα, θα δεις ότι θα μειωθεί κι άλλο.


Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό, αλλά ήταν έτοιμος να κοπεί ο ακροδέκτης, και ενώ μέτραγε κανονικά τάση, στις αντιστάσεις μου έβγαζε πάντα μεγαλύτερες τιμές. Το πρόβλημα αποκαλύφθηκε όταν πήγα να μετρήσω ρεύμα, όπου κάπου στο 1Α δεν άντεξε...

Οι τιμές που λες 200mA και 200Ω είναι απλά οι μικρότερες κλίμακες που έχει το όργανο. υπάρχουν και πολύμετρα μέχρι 2mA κλίμακα, τα οποία έχουν καλύτερη ακρίβεια. Το ότι λέει στο μάνουαλ ότι "μετραει ρευμα απο 200mA και πανω και αντισταση απο 200Ω και πανω" μάλλον δεν το λέει ακριβώς έτσι, ή αν το λέει αυτός που έγραψε το μανουαλ είναι άσχετος.

lynx
23-08-06, 17:17
Παιδια ΤΗΑΝΚ ΥΟU!!! οντως οι ακροδεκτες φταινε! που μπορω να κανω donation για το forum? :D :lol:
οσο για το manual gsmaster οτι εγραψα λεει...τελος παντον το τι λεει το manual λιγο μας ενδιαφερει...
λες και τα Accuracy +/- 0,5% of rtg +/- 2D που γραφει...εινα σωστα... :lol:

Ξανα ευχαριστω! ελπιζω να βρω ευκολα καλους ακροδεκτες που να κανουν στο πολυμετρο μου...

P.S οταν μετραμε τασεισ τα καλωδια μαζευουν παρασιτα απο το περιβαλλον? γιαυτο παιζει λιγο η ενδειξη στην
οθονη?

kopla
23-08-06, 18:18
Όταν μετράς τάσεις, η εσωτερική αντίσταση του πολύμετρου πρέπει και είναι μεγάλη (ώστε να περνάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα από το πολύμετρο). Παρόλα αυτά, ένας διαιρέτης τάσης υλοποιέιται. Κάθε φορά που ακουμπάς τους ακροδέκτες σε δύο σημεία για μέτρηση του δυναμικού (ή της διαφοράς δυναμικού) παρατηρείται μία μικρή βύθιση τάσης. Εκτός από τότε, και έστω ότι η τάση στα σημεία μέτρησης δεν μεταβάλλεται, τα ηλεκτρικά παράσιτα παίζουν το ρόλο τους.

lynx
23-08-06, 18:25
Όταν μετράς τάσεις, η εσωτερική αντίσταση του πολύμετρου πρέπει και είναι μεγάλη (ώστε να περνάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα από το πολύμετρο). Παρόλα αυτά, ένας διαιρέτης τάσης υλοποιέιται. Κάθε φορά που ακουμπάς τους ακροδέκτες σε δύο σημεία για μέτρηση του δυναμικού (ή της διαφοράς δυναμικού) παρατηρείται μία μικρή βύθιση τάσης. Εκτός από τότε, και έστω ότι η τάση στα σημεία μέτρησης δεν μεταβάλλεται, τα ηλεκτρικά παράσιτα παίζουν το ρόλο τους.

Μην μου τα λες επιστημονικα...δεν τα καταλαβαινω! :lol:
λοιπον οταν μετραω τασεις οι εσωτερικη αντισταση του πολυμετρου πρεπει να ειναι μεγαλη...ΕΙΝΑΙ?! που το ξερω? :?

εγω απλος ρωτησα αν τα καλωδια μαζευουν παρασιτα οταν το πολυμετρο δεν ειναι συνδεμενο σε καποιο κυκλωμα και γιαυτο παιζουν λιγο οι ενδηξεις...

kopla
23-08-06, 21:24
πρεπει να ειναι μεγαλη...ΕΙΝΑΙ?!
ΝΑΙ είναι - μη σε απασχολεί.


καλωδια μαζευουν παρασιτα οταν το πολυμετρο δεν ειναι συνδεμενο σε καποιο κυκλωμα και γιαυτο παιζουν λιγο οι ενδηξεις...
ΌΧΙ. Καμία σχέση. Το πολύμετρο δεν είναι παρασιτ-αποθήκη :!:

Υπάρχουν λόγοι για τους οποίους οι μετρήσεις 'παίζουν'. Προφανώς δε θες να τους απαριθμήσω. Άλλαξε μόνο τα καλώδια, όπως είπαν οι προηγούμενοι ομηλητές και είσαι οκ.

nikoskourtis
24-08-06, 00:27
Μαζευουν παρασιτα αν εχεις το καλωδιο πανω σε εναν ισχυρο ηλεκτρομαγνητη που διαρεεται απο μεταβαλομενο ρευμα. Αλλα και παλι δε θα δεις παρα μονο ελαχιστα mV αυξομειωση. Για περιβαλλοντικο θορυβο με τιποτα. Μονο παρα πολυ ευαισθητα οργανα μπορει να επιρρεασει. Οι ακροδεκτες σου δεν κανουν καλη επαφη γι' αυτο παιζει η ταση.

lynx
24-08-06, 00:51
πρεπει να ειναι μεγαλη...ΕΙΝΑΙ?!
ΝΑΙ είναι - μη σε απασχολεί.


καλωδια μαζευουν παρασιτα οταν το πολυμετρο δεν ειναι συνδεμενο σε καποιο κυκλωμα και γιαυτο παιζουν λιγο οι ενδηξεις...
ΌΧΙ. Καμία σχέση. Το πολύμετρο δεν είναι παρασιτ-αποθήκη :!:

Υπάρχουν λόγοι για τους οποίους οι μετρήσεις 'παίζουν'. Προφανώς δε θες να τους απαριθμήσω. Άλλαξε μόνο τα καλώδια, όπως είπαν οι προηγούμενοι ομηλητές και είσαι οκ.

φιλε kopla ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες με τον τροπο που σου απαντησα... :?: δεν ειχα προθεση να σε προσβαλω αν αυτο εισπραξες...απλος οταν εξηγουμε κατι καλο ειναι να το κανουμε κατανοητο απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε το επιπεδο γνωσεων του συνομιλητη μας...(αυτα σε περιπτωση που πηρακτικες...)

nikoskourtis ειναι τα καλωδια που δεν κανουν καλη επαφη και το διαπιστωσα και μονος μου οτι οντως εχεις δικιο σε ευχαριστω πολυ...αν και χωρις καλωδια στην θεση για βολτομετρο μου βγαζει μια παυλα που αναβοσβηνει... -00.0

gsmaster
24-08-06, 03:38
Φυσιολογικό είναι όταν τα καλώδια είναι στον αέρα, να μαζέυουν κάποια mV σε παράσιτα. Αν βραχυκυκλώσεις τους ακροδέκτες και δεν μηδενίσει, τότε έχεις πρόβλημα.

kopla
24-08-06, 05:11
Γεια σου Whiz,
"ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες"... δεν ξέρω πως και αν φάνηκε αυτό αλλά δεν παρεξηγήθηκα.

Όσο για την ένδειξη "-0.00": Το πολύμετρο έχει δύο καλώδια. Το θετικό (κόκκινο) και το αρνητικό (ή γη - μαύρο). Όταν ακουμπάς τους ακροδέκτες μεταξύ τους, το πολύμετρο πρέπει να δείχνει 0.00 ή πολύ εκεί κοντά. Οι ανοχές και τα σφάλματα είναι πάντα +- % (όχι +% ή -% !!! lol). Λόγω παρασίτων, λίγο πιο θετικό να γίνει το 'αρνητικό' καλώδιο και τότε θα δεις το μείον.