PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΠΗΝΙΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ PCB



tzitzikas
23-08-06, 21:18
Θ α ηθελα να ρωτησω αν εχει ασχοληθει κανεις με το θεμα. θα ηθελα αν ξερεται καποια στοιχεια για το πως θα σχεδιασω ενα πηνιο πανω σε pcb με καποιο προγραμμα p.x eagle με δεδομενη την αυτεπαγωγη. π.χ θεώ να σχεδιασω 5 nH πηνιο. εχω δει πηνια σε σχημα σαλιγκαρι (δες πηνια σε πομπους της Σμαρτ Κιτ) και σε σχημα τετραγωνικου παλμου (δες λινεαρ του CDM). για οτι γνωριζετε περιμενω απαντησεις.

dal_kos
23-08-06, 23:18
Τα πηνια που θες λεγονται microstrip.

Εδω ειναι ενας υπολογιστης για να υπολογιζεις τα henry σε συναρτηση με πλατος, μηκος και μεταξυ τους αποσταση.
http://www.daycounter.com/Calculators/Microstrip-Inductor-Calculator.phtml

Ωστοσο μου φαινεται πως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησεις καποιο ετοιμο πηνιο απο πλευρας ευκολιας. ;)

[Α και κατι ασχετο. Σε παρακαλω γραφε με μικρα τους τιτλους :) ]

amiga
23-08-06, 23:24
Το RFsim99 έχει ενα κομπιουτεράκι που σου υπολογίζει και σαλιγάρια και microstrip και strip line!!! απλά γράφεις την αυτεπαγωγή που θές.... στο ζωγραφίζει και όλας και γράφει τις διαστάσεις δίπλα απο κάθε γραμμή. Δοκιμασμένο!

gsmaster
24-08-06, 03:16
Απ ότι θυμάμαι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κανα δυο φορές.
Η μια ήταν εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1409
και η δευτέρη και πιο πρόσφαση, με περισσότερες απαντήσεις δεν μπορώ να την βρώ.

tzitzikas
24-08-06, 10:42
amiga κατεβασα το προγραμμα που μου ειπες την version 1.05. πηγα στο tools>components>inductor εχει μονο για σπιραλ (σαλιγκαρι) σχεδιασμο, εχει για στανταρ παχοσ γραμμης=κενο μεταξυ σπειρων και λεει οτι η τιμη που βγενει ειναι για ηαμηλες συχνοτητες. ξερεις καμια νεοτερη βερσιον και απο που να την κατεβασω?εσυ ποια εχεις?αυτη βλεπω ειναι παλια του 1999

amiga
24-08-06, 14:56
αυτή έχω και εγώ. για τα σπιράλ είνε πράγματι με σταθερό πάχος πάντος σε FM ταλαντωτές είχα υπολογίσει με αυτό......
όσο για τα strip lines (σαν αυτά που έχει ο cdm σρο Linear) τα στριβεις οπος σε βολεύει, αρκει το συνολικό μήκος να ειναι ίδιο με αυτο που βγάζει το RFSIM99.

Tintin
24-08-06, 17:27
Για δειτε ένα προγραμμα, δεν ξερω αν κανει[/u][/list]

tzitzikas
24-08-06, 17:31
amiga ενοεις να το σχεδιασω σαν σπιραλ τετραγωνο και μετα να το μετατρεψω σε τυπου σαν τετραγωνικος παλμος (οπως το λες) απλα διατηρωντας το συνολικο μηκος μονο? εισε σιγουρος?

Tintin
24-08-06, 17:37
Να σου πω την αληθεια δεν ξερω και πολλα απο ηλεκτρονικα,ειμαι πολυ καινουργιος,απλα πιστευα πως μπορει να βοηθησει λιγο στη σχεδιαση αυτο το προγραμμα

amiga
24-08-06, 18:11
οχι!!!
αυτό που λέω είναι για τα strip lines διλαδή γραμμές μεταφοράς σαν αυτές που έχει το λινεαρ του cdm και τα περισσότερα Linear με transistor για να παίζουν broadband. τα strip lines σου αλλάζουν την σύνθετη αντίσταση , έτσι π.χ. με strip lines και πυκνωτές κάνεις το τρανζιστορ να βλέπει π.χ. 20Ω αντίσταση και εσύ να βάζεις 50 για κάποιο φάσμα συχνοτήτων. αυτό το κάνεις και για να ενώσεις παραλλήλα δύο τρανζίστορ RF. εκέι σημασία έχει το μήκος γραμμής και όχι το σχήμα.
Στα σπιράλ πηνεία παίζει ρόλο το σχήμα και η απόσταση οπότε ΔΕΝ μπορείς να τα πειράξεις:(((

dal_kos
24-08-06, 18:46
Ρε παιδια ο ανθρωπος ζητησε microstrip πηνια!!!

Ας μην τον μπερδευουμε με αλλα...
Το microstrip εχει πολλες εφαρμογες αλλα εκεινον τον ενδιαφερουν τα πηνια.

Κατα τη γνωμη μου αυτο που θες στο παρεχει το site που σου εδωσα τζιτζικα. ;)

Φιλικα Κωστας.