PDA

Επιστροφή στο Forum : Σειρήνα Περιπολικού



zxnikos
24-08-06, 02:06
Μήπως ξέρει κάποιος κάνένα κύκλωμα που να έχει ώς έξοδο το συγκεκριμένο ήχο. Κάπου βρήκα ότι έχει μία συχνότητα 320Hz. Φαντάζομε λοιπόν (χωρίς να έχω πολλές γνώσεις οπότε πιθανό είναι να λέω βλακίες) ότι θα υπάρχει κάποιο κύκλωμα που θα παράγει την συγκεκριμένη συχνότητα και ένα άλλο που θα " διαμορφώνει " το ήχο σε μία χαμηλώτερη συχνότητα πχ 1Hz. Έχει κάποιος κανένα σχέδιο?? Μπορεί να βοηθήσει??

Επιστήμων
24-08-06, 02:13
Καταρχήν πρέπει να ξέρεις ότι κάθε τέτοιου είδος ήχος είναι
παράνομος !!! :cry:
Απο 'κει και πέρα μπορείς να πειραματιστείς και να βρείς σχετικά
εύκολα το κύκλωμα που θα σου βγάλει αυτόν τον ήχο .

zxnikos
24-08-06, 02:25
Γιατί παράνομος ?? Για έναν υποτυπώδες συνεγιαρμό τον θέλω. Όταν λές να πειραματιστό στις συχνότητες έννοείς ότι αυτά που έγραψα παραπάνω είναι σωστά σαν λειτουργία οπότε αρκεί να τα φτιάξω και να δοκιμάσω διάφορες συχνότητες?

Nemmesis
25-08-06, 04:42
ναι ειναι οντας παρανομοι τετοιοι ηχου. ενας φιλος μου ειχε αγορασει μια σειρηνα και την εβαλε για κορνα στο scooter ειχε 7 διαφορετικους ηχους κανενας δεν ηταν ακριβος ιδιος με τον ηχο του περιπολικου και παρ'ολα ταυτα τον εγραψαν. απο τοτε εχει και τις δυο κορνες για να τους δουλευει τον εναν διακοπτη τον εχει κανονικα και τον αλλο με πατεντα στο φρενο αλλα κλεινει κυκλωμα οταν η μανετα ειναι πιο μπροστα απο το κανονικο και οι φιλοι μασ τα γουρουνια ακομα ψαχνουν

dal_kos
25-08-06, 12:13
:lol: Μαφια ο φιλαρακος σου...

chip
25-08-06, 13:09
όλοι καλά τα λέτε! στο σωστό δρόμο είσαι (αλλά μην το βάλεις να σφηρίζει στο δρόμο θα σε κυνηγήσουν)
βάλε ένα cd4093 να εργάζεται σαν ταλαντωτής (μια πύλη μια αντίσταση ένας πυκνωτής ο πρώτος ταλαντωτής για 2-3 Ηz.
Από το σημείο που συνδέεται ο πυκνωτής μέ την αντίσταση (είσοδος την πύλης Nand) που το σήμα ΔΕΝ είναι τετραγωνικό αλλά κυματομορφή φόρτησης πυκνωτή, οδήγησε ένα τρανζιστοράκι (BC547). Φτιάξε ένα δεύτερο ταλαντωτή ο οποίος θα εργάζεται σε πιο υψηλή συχνότητα. Παράλληλα στον πυκνωτή αυτού του ταλαντωτή θα βάλεις το τρανζιστοράκι. Έτσι ανάλογα με την τάση στην είσοδο του τρανζίστορ θα μεταβάλεται η συχνότητα ταλάντωσης του δεύτερου ταλαντωτή (VCO) Σου μένουν δύο πύλες. βάλτες σε σειρά με την έξοδο του ταλαντωτή (για απομόνωση (θα αρκούσε και η μία)) και οδήγησε ένα τρανζιστορ μεγαλύτερης ισχύος πχ BD137 και από αυτό οδηγείς το μεγαφωνό σου.
Αυτή είναι η ιδέα με περισσότερες λεπτομέρειες.

xampos
25-08-06, 15:09
γινεται πολυ ευκολα με ενα 555 αρκει να βαλεισ τισ καταληλεσ αντιστασεις και τον σωστο πυκνωτη ταλαντωσης αν θεσ μπορω να το ψαξω και να σου πω

zxnikos
26-08-06, 00:22
Λοιπόν βρήκα : http://home.maine.rr.com/randylinscott/feb21.htm όπου έχει ένα κύκλωμα. Το θέμα είναι ότι αρχιζει και η εξεταστική :twisted: οπότε θα το φτιαξώ σε κανα 2 μήνες...
@ chip : Θα δοκιμάσω αυτό που λες γιατί μου φαίνεται πιο εύκολο γιατί όποτε έχω ασχολειθεί με 555 τίποτε δεν λειτουργεί. Λες και είναι καταραμένο.

tzitzikas
26-08-06, 11:10
παρε αυτο ειναι απο παλιο κυκλωμα των ηλεκτρονικων επιλογων (περιοδικο). παραγει 3 ηχους ασθενοφορο-περιπολικο-πυροσβεστικη αναλογα με την θεση του μεταγωγεα. χρησιμοποιει ,το ολοκληρωμενο um3561.δεν ξερω αν θα το βρεις ευκολα. Θεσσαλονικη το εβρισκα αρκετα παλια στον Μουτσιουλη και τον Γεωργιάδη.

chip
27-08-06, 01:33
:D
Κάνε κι άλλες προσπάθειες με το 555 είναι καλό ολοκληρωμένο! Όταν το μάθεις θα το χρησιμοποιείς παντού!
Αντί το 4093 μπορείς να κάνεις ανάλογο κύκλωμα και με 555.
Αν πάλι βρείς το UM3561 που είπε ο φίλος Τζίτζικας, θα κάνεις εύκολα τη δουλειά σου. Κλασικό chip γι αυτή τη δουλειά και ίσως να το έχει κανένας Μουτσιούλης σε stock (έχει σταματήσει να παράγεται εδω και χρόνια).