PDA

Επιστροφή στο Forum : κάψα μικροφώνου



jakektm
24-08-06, 09:41
Μερα παιδια... Έχω πάρει μια κάψα μικροφώνου και θέλω να την χρησιμοποιήσψ σαν αισθητήρα. Συγκεκριμένα κατα την ύπαρξη ήχου να μου δίνει τάση (καλύτερα κόρο) στην έξοδο π.χ. τελ. ενισχ. Το μόνο που κάνει η κάψα είναι να μεταβάλει την αντίσταση της κατα την ύπαρξη ήχου και δεν έχω ξανασχοληθει. Γνωρίζει κάποιος σχετικά?

chip
24-08-06, 13:51
Το μικρόφωνο μεταβάλει την αντίστασή του όταν είναι μικρόφωνο άνθρακα (σαν αυτό που είχαν τα παλαιά τηλέφωνα) και δίνει ισχυρό σήμα αλλά χαμηλής ποιότητας.
Οι περισσότερες κάψες σήμερα είναι πυκνωτή στις οποίες μεταβάλεται η χωρητικότητα. Βέβαια συνοδεύονται σχεδόν πάντα από ενσωματομένο τρανζίστορ jfet και γι αυτό και έχουν λίγο ενισχυμένο σήμα και απαιτούν βέβαια τροφοδοσία. Αν έχει λοιπόν 3 καλώδια το τρίτο είναι για την τροφοδοσία. Αν πάλι έχει δύο καλώδια και είναι μικρόφωνο πυκνωτή και πάλι θέλει τροφοδοσία.
θα πρέπει να συνδέσεις σε σειρά με το θετικό άκρο μία αντίσταση (10Κ) που πάει στο + της τροφοδοσίας. Στο ίδιο pin συνδέεις και ένα πυκνωτάκι (πχ 1μF) και πέρνεις το σήμα που πάει στον προενισχυτή σου. Το δεύτερο άκρο του μικροφώνου το βάζεις στη γείωση του προενισχυτή. Αν δεν ξέρεις ποιο είναι το Pin της τροφοδοσίας και ποιό της γείωσης, κοίταξε ποιό από τα δύο ενώνεται με το μεταλικό περίβλημα του μικροφώνου. Αυτό θα είναι γείωση.
Ένας άλλος συνιθυσμένος τύπος είναι τα δυναμικά μικρόφωνα που έχουν υψηλή στάθμη εξόδου και έχουν λειτουργία ανάλογη με το μεγάφωνο (το αντίστρωφο-δηλαδή δονείται ένα πηνίο σε μαγνητικό παιδίο και παράγει ρεύμα). Αν δεν θες υψηλή ποιότητα μπορείς να βάλεις αντί μικροφώνου ένα μικρό μεγαφωνάκι.Αυτό γίνονταν και ίσως γίνεται ακόμα σε κάποιες περιπτώσεις στα παλαιά walkie-talkie που το μεγαφωνο δούλευε σα μικρόφωνο στην εκπομπή.
Και τέλος τα κρυσταλικά μικρόφωνα που έχουν σαν αρχή το πιεζοηλεκτρικό φαινόμενο και στα οποία αν βάλεις τάση μπορεί να πάθουν ζημιά. Νομίζω πως ήταν δημοφιλή σε ραδιοερασιτέχνες στην δεκαετία του 70.

jakektm
24-08-06, 15:20
περιεκτικοτατο το μηνυμα σου........Μετρησα, επανω του σαν διοδο, βλεπω πολικοτητα, και μου γραφει ταση διοδου 0,9 βολτ. σαν πυκνωτη το μετρησα αλλα μου δειχνει βραχυκυκλωμα.Θα τεσταρω αυτο με την τροφοδοσια και βλεπουμε....

jakektm
27-08-06, 21:40
με ταση vcc +5βολτ, σε σειρα μια αντισταση 1 Κ η ταση στην καψα μεταβαλεται απο3,85 εως 3,97 βολτ(τιποτα δηλαδη).
ΕΛεγα μηπως υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε μετατροπη της μεταβολης αντιστασης σε μεταβολη τασης..

chip
27-08-06, 23:27
1KΩ είναι λίγο.
12 mV δεν είναι λίγο!! εννοείτε οτι θα μπεί και καποιο στάδιο ενίσχυσης είτε με τρανζίστορ είτε με τελεστικό ενισχυτή!